Χιλή Rapanui -το σκυλί

mariamaska

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Nέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανουατου
Το σκυλί


(και άλλες ιστορίες...)



Ήταν τον περασμένο Νοέμβρη σ΄ένα στενάκι στην Ηanga Roa.
Του έλεγα, πάμε από δω, από δω βγαίνει στη θάλασσα!

Αυτός δύσπιστος όπως πάντα, με ακολουθούσε τραβώντας με απ΄το μανίκι -φορούσα μακρυμάνικο?- ή απ΄το χέρι?
-Που πάμε? Δεν πάει απο δώ, πάμε να γυρίσουμε...
Εγώ συνέχιζα!
Ήταν απόγευμα με γλυκό καιρό και το χαριτωμένο στενάκι με τον χωματόδρομο και τους μικρούς ανθισμένους κήπους του ξενοδοχείου σε προδιέθεταν για εξερευνήσεις.
-Καλά δεν βλέπεις...Ξενοδοχείο, σπίτια, rooms to let... τι σ΄έχει πιάσει επιτέλους?
Άσε που θα βγαίναμε στη θάλασσα κατευθείαν, τα μυρίζομαι κάτι τέτοια στενάκια εγώ....όχιιιι...θα κάναμε τον γύρο...ουφ τι σ΄έχει πιάσει γαμώτο...σου είπα πόνεσαν τα πόδια μου...που το ξέρεις εσύ?....ήσουν και πέρσι εδώ?.....
απαπαπαπα......εγώ δεν γυρνάω!
Αν γύρισα λέει...
Στα εκατό μέτρα μπροστά μας, ένα σκυλί μετρίου μεγέθους άρχισε να γρύλιζει.
Ασυναίσθητα κάναμε μεταβολή και πιαστήκαμε απ΄το χέρι. Δεν τρέξαμε. Κοκκάλωσα απ΄τον φόβο μου. Ο φίλος μου το είδε ν΄αποχωρεί σιγά και καμαρωτά.
Στο επόμενο κλάσμα βλέπω δυό ματωμένες τρύπες στο τζην μου. Με είχε δαγκώσει...
Ύπουλα και σιγανά. Άρχισα να πονάω. Ήταν άδικο. Δεν είχαμε μπεί καν στον σκυλίσιο χώρο του, δεν το είχαμε πειράξει.
Ρώτησα τους γείτονες που κάθονταν στις αυλές τους, όπως στις παλιές δικές μας γειτονιές. Μια γυναίκα μου είπε οτι είχε δαγκώσει κι άλλους. Έτσι απλά. Όσο για να με πάει κάποιος απο την γειτονιά στο νοσοκομείο...ή να φωνάξουν ένα ταξί βρε αδελφέ...
Η ντοτόρα Ελένα ήταν μια πανέμορφη Χιλιανή κοπέλα που έκανε το αγροτικό της στο Νησί του Πάσχα. Μ΄έβαλε να της διηγηθώ το μη ...απαρέγγλιτο πρόγραμά μας όση ώρα μου καθάριζε την πληγή και μου έκανε αντιτετανικό, αντιλυσσικό και ότι άλλο...άσε που έπρεπε να επαναλάβω τον ορό άλλες 4 φορές... Άλλες δύο πήγα...Μετά, φύγαμε γι΄αλλού....
Λυσσάω? Πρέπει να το κοιτάξω!
Το βράδυ δεν μου έφταναν οι πόνοι της δαγκωνιάς...μ΄έπιασαν και τα υπαρξιακά μου.
Γιατί εμένα? Αλήθεια, ξέρει κανείς να μου πει γιατί διάλεξε εμένα κι όχι τον φίλο μου που τα φοβόταν κιόλας?
Δακρύζοντας στη γη των Rapanui ήταν ο τίτλος της ιστορίας του φίλου μας από δω που την κουβάλαγα μαζί μου και τον ευχαριστώ!
Η πρώτη επαφή με τις αγέλες της Hanga Roa ήταν αμέσως μόλις φτάσαμε κπρέπει να ομολογήσω οτι μου πέρασε απ΄το μυαλό οτι ο δικός μου δεν θα περάσει καλά...Αμ δε...
Κυκλοφορούσαν 4-5-6-7-8 σκυλιά μαζί πάσης ράτσας και αιμομιξίας και συνήθως έκαναν χαρούλες... Δεν περίμενα ότι θα πάθω τέτοιο χουνέρι...
Η νύχτα ήταν εφιαλτική.
Αντί να σκέφτομαι που είμαι, τον ωκεανό που λυσσομανούσε κι αυτός για συμπαράσταση..., τα μοάι που αγάπησα όσο κανένα άλλο "μνημείο" στον κόσμο, εγώ μέτραγα τις ώρες κλαίγοντας να έρθει η κατάλληλη ώρα Ελλάδος να τηλεφωνήσω στον κολλητό μου για να ξανακλάψω...Δράμα...
Tην άλλη μέρα ήταν όλα ωραία!
Νοικιάσαμε αυτοκίνητο κι όχι μόνο αποφεύγαμε τα σκυλιά αλλά πηγαίναμε όπου θέλαμε, όπως θέλαμε και όποτε θέλαμε.
Γύρισα μ΄ένα μεγάλο σημάδι στο ψαχνό.
Τώρα αρχίζει να μικραίνει αλλά δεν θέλω να εξαφανιστεί.
Έτσι κι αλλοιώς αυτό το νησί μ΄έχει σημαδέψει ανεπιστρεπτί.
Αλλά θα ξαναπάω.
Κάποτε.

_____________________________________________________________
photo by wikipedia.org
Αυτό το αρχείο εικόνας διανέμεται με τους όρους της άδειας Creative Commons / Αναφορά προέλευσης - Παρόμοια Διανομή 3.0 Μη εισαγόμενο (CC BY-SA 3.0)
 

Attachments

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ονειρεμένο Ταξίδι
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλωσόρισες.
Τα σκυλιά των Rapanui, μάλλον τρέφουν τα ίδια συναισθήματα με τα αφεντικά τους, προς τους επισκέπτες.
Μας άνοιξες την όρεξη πάντως. Συνέχισε και με άλλες ιστορίες...
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Πολύ ιδιαίτερη η ιστορία σου! Περιμένουμε κι άλλες περιπέτειές σας από το νησί...
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ισπανίας
πολυ ενδιαφερουσα ιστορια:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Νομίζω ενδιαφέρει να μας δώσεις και μερικές πληροφορίες για το πως βρέθηκες εκεί. Πέτυχες κάποια προσφορά?
 

mariamaska

Member
Μηνύματα
6
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Nέα Υόρκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βανουατου
Νομίζω ενδιαφέρει να μας δώσεις και μερικές πληροφορίες για το πως βρέθηκες εκεί. Πέτυχες κάποια προσφορά?
Νομίζω ενδιαφέρει να μας δώσεις και μερικές πληροφορίες για το πως βρέθηκες εκεί. Πέτυχες κάποια προσφορά?
Όχι, δεν πετυχα προσφορά.'Οταν βρέθηκα στο Santiago, έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα τα εισητήρια με την LAN πολύ ακριβότερα απ' οτι τα είχα δει απ' την Ελλάδα 1 μήνα πριν.
Απλά ήθελα να πάω. Και σ' αυτό είχε συντελέσει και το άρθρο από τον Yorgos.
Ήταν κάτι πάνω απο μένα.
Επιτακτικό!
 

ZephX

Member
Μηνύματα
401
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Azerbaijan/Bhutan
Μόλις γύρισα απο εκεί και έχω να πώ ότι γέλασα όταν είδα την ιστορία. Μπράβο Μαρία. Πολύ αλήθινη ιστορία. Το γέλιο ήταν φυσικά ότι έλεγα στο φίλο μου κατα την διάρκεια των ημερών που ήμασταν εκεί ότι τα αδέσποτα δεν δαγκώνουν και να μην φοβάται (έχει μια μικρή φοβία). Αν και εγώ τα χρείαστικα λίγο στην ανάβαση για το ηφαίστειο Rano Raraku όταν άρχισαν 2 μεγάλα αδέσποτα να τρέχουν κατα πάνω μας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom