Αλβανία Αυστρία Βοσνία-Ερζεγοβίνη Κροατία Μαυροβούνιο Ουγγαρία Π.Γ.Δ.Μ. Σερβία Σλοβακία Σλοβενία Road trip σε δυτικά Βαλκάνια & κεντρική Ευρώπη. 10 χώρες σε 2 εβδομάδες

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.432
Ονειρεμένο Ταξίδι
οχ.....όλος ο κόσμος
Τωρα μπηκα...

μια χαρα ειναι, καλα να περασετε!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Μια ακόμη ερώτηση μιας και την επιστροφή δεν την εχω κλείσει ακόμη. Θα ειμαι κοντά στο Ινσμπρουκ λέω οταν θα επιστρέφω να μείνω 1 βράδυ Μάριμπορ ή Ζάγκρεμπ /1 Βελιγράδι / 1 Βράνια και μετά Λάρισα?? Θα με βολέψει έτσι? Θα ηταν κάπως αλλιως καλυτερα???

* και μια ακομη ερώτηση να πάρω μετρητά , χρησιμοποιούν πιστωτικές? Να βγάλω εκεί από ΑΤΜ
 
Last edited:

sdiama

Member
Μηνύματα
6
Likes
25
Ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες. Η αλήθεια είναι ότι είχα ξεχάσει το θέμα που είχα ανοίξει :(

Ας σας διηγηθώ λοιπόν την ευχάριστη αλλά και "δυσάρεστη" συνάμα ταξιδιωτική περιπέτειά μου...

1η μέρα, 1/5/2017, (Καστράκι, Αγρίνιο - Μπαρ, Μαυροβούνιο)
Αναχώρηση στις 8:00 και καθυστέρηση για περισσότερα από 20 λεπτά στα δίοδια του Κουβαρά, γιατί είχε πρόβλημα το υπολογιστικό σύστημα που βρισκόταν στις πρώτες μέρες λειτουργίας του και δεν μπορούσαν να εισπράξουν. Τότε στα συγκεκριμένα διόδια υπήρχε υπάλληλος - σήμερα έχει καταργηθεί. Ήθελαν "ντε και καλά" να υπογράψουμε ότι θα τα χρωστάμε, λόγω αδυναμίας πληρωμής. Φυσικά, αρνηθήκαμε, όπως και οι υπόλοιποι που βρίσκονταν στην ουρά μαζί μας, αφού εμείς είχαμε τη δυνατότητα πληρωμής με όλους τους τρόπους, αλλά τα διόδια δεν είχαν τη δυνατότητα είσπραξης. Τελικά το πρόβλημα λύθηκε μέσω επικοινωνίας με τα κεντρικά από το μεγάφωνο του συστήματος αυτόματης πληρωμής, το οποίο λειτουργούσε, αλλά δεν το γνώριζαν οι 2 υπάλληλοι που βρίσκονταν ήδη στο σταθμό διοδίων.
Φτάσαμε σχετικά άνετα στα Ιωάννινα αφού τότε, είχαν δώσει στην κυκλοφορία ένα μεγάλο τμήμα της Ιονίας οδού όπου και κάναμε μία στάση για τσιγάρο (απαγορεύεται το κάπνισμα στο αυτοκίνητο). Στην Κακαβιά φτάσαμε στις 11:00 και αλλάξαμε οδηγό και ενώ ο ένας περίμενε με το αυτοκίνητο στην ουρά για το τελωνείο, οι άλλοι πίνανε καφέ στην ψιλοαπαράδεκτη "καντίνα-καφε" των συνόρων και μπήκανε στο αυτοκίνητο μόλις ήρθε η σειρά μας. Συνολικά δεν κάναμε περισσότερα από 15-20 λεπτά για να περάσαμε τα σύνορα.



Στη συνέχεια, ο δρόμος μέχρι το Δυρράχιο ήταν εύκολος και οι Αλβανοί οδηγοί δεν μας δημιούργησαν κάποιο πρόβλημα, εκτός από 1-2 περιπτώσεις, που τις βρίσκεις, όμως, σε όλα τα road trips. Μοναδικό πρόβλημα, το πέρασμα μέσα από την πόλη του Fier που έχει πολύ κακό οδόστρωμα και πολύ κίνηση.
Στο Δυρράχιο σταματήσαμε για καφέ και μικρή βόλτα στην παραλία. Μας έκανε θετική εντύπωση αφού ήταν πάρα πολύ καλύτερο από αυτό που περιμέναμε. Στην καφετέρια του Hotel Vivas που ήπιαμε καφέ, το γκαρσόνι μίλαγε Ελληνικά και δέχονταν χρεωστικές κάρτες. Εξαιρετικός καφές, αλλά... το ρόφημα σοκολάτας στην Αλβανία δεν γίνεται από έτοιμη σκόνη σοκολάτας, αλλά (μάλλον) από λιωμένη σοκολάτα η οποία μόλις κρυώσει λίγο, τρώγεται με κουταλάκι!! :)

Στη συνέχεια τα πράγματα χειροτέρευσαν. Οι Αλβανοί οδηγοί, όσο ανεβαίναμε πιο βόρεια, τόσο χειρότεροι γίνονταν. Άρχισαν να κυριαρχούν τα Cheyenne, οι BMW σειράς 7, πολλά μεγάλα και καινούργια Mercedes και η οδηγική συμπεριφορά των κατόχων τους ήταν τεταρτοκοσμική. Ένας μάλιστα επάνω στη γέφυρα του Buna, βγήκε στο αντίθετο ρεύμα για να "γλυτώσει" το μποτιλιάρισμα που υπήρχε στο δικό του ρεύμα και μάλλον ήθελε να πετάξουμε το αυτοκίνητο από τη γέφυρα!



Μάλλον λόγω της ημέρας (πρωτομαγιά) η κίνηση ήταν αυξημένη, τόσο έξω από τα Τίρανα (έκαναν έργα), όσο και στο δρόμο που ενώνει τη Σκόδρα με τα σύνορα του Μαυροβουνίου. Στα δε σύνορα, η ουρά των αυτοκινήτων που περίμεναν να μπουν στην Αλβανία εκτεινόταν για αρκετά χιλιόμετρα. Το χειρότερο απ'όλα ήταν ότι λόγω της ημέρας (και πάλι) οι Αλβανοί οδηγοί ήταν "τάπα της μεθιάς" που λέμε και στην Κρήτη. Λέγαμε... αμάν και πότε να βγούμε από την Αλβανία.

Ο δρόμος από τα σύνορα μέχρι το Μπαρ, σε ένα σημαντικό του κομμάτι ήταν χειρότερο και από επαρχιακό δρόμο. Θύμιζε αρκετά τους δρόμους της Κρήτης που ενώνουν τα μικρά χωριά. Σε μερικά σημεία έπρεπε να σταματήσουμε και να πάμε το αυτοκίνητο εκτός δρόμου για να περάσει το αντίθετα ερχόμενο αυτοκίνητο.



Τελικά, φτάσαμε στο Μπαρ λίγο μετά τις 18:00 όπου και μείναμε στο Holiday Home Monte. Ήταν εξαιρετικό και πολύ φθηνό. Για 3 άνετα δωμάτια πληρώσαμε 35€ (1 διανυκτέρευση) μέσω booking.com
Αφού τακτοποιηθήκαμε, ήπιαμε 2-3 τσικουδιές :) κάναμε 1-2 τσιγάρα και βγήκαμε για μικρή βόλτα και φαγητό. Εξ'άλλου ο αρχικός μας σκοπός επίσκεψης του Μπαρ, ήταν απλά να κοιμηθούμε και να φάμε, αφού το κυρίως πρόγραμμα άρχιζε την επόμενη μέρα.




Tip: Στο Μπαρ, αν θέλετε να φάτε καλά, να πάτε στις ταβέρνες που υπάρχουν μέσα στο κάστρο του Stari Bar, που απέχει 10 λεπτά με το αυτοκίνητο. Έχουν τοπική κουζίνα, η οποία έχει έντονες επιρροές από την ανατολίτικη κουζίνα. Μέσα στο Bar, οι επιλογές είναι λίγες και όμοιες (όλα σχεδόν είναι καφεστιατόρια) και αυτά που έχουν κάποια μοναδικότητα και ξεχωρίζουν είναι ακριβά. Εμείς σε αυτό το ταξίδι, φάγαμε στο Marina που μας το σύστησε η οικοδέσποινα. Το συγκεκριμένο βρίσκεται στη μαρίνα του Μπαρ και σέρβιρε κυριώς ψάρι. Ήταν συμπαθητικό μεν αλλά οι τιμές του ήταν... ψαρίσιες και στο τέλος δεν μας άφησε κάποια ιδιαίτερη εντύπωση. Σαν ένα νορμάλ εστιατόρια με ψάρια στην Ελλάδα.

Η συνέχεια αύριο, με τη συνέχεια στο Μαυροβούνιο, τα εξαιρετικά Sveti Stefan & Kotor και την απογοητευτική Μπούντβα.
 

sdiama

Member
Μηνύματα
6
Likes
25
2η μέρα, 1/5/2017, (Bar, Μαυροβούνιο - Sveti Stefan, Budba, Kotor, Risan, Μαυροβούνιο )

Αναχώρηση από το Μπαρ, γύρω στις 9:15 το πρωϊ, για τον πρώτο μας προορισμό που ήταν το Sveti Stefan όπου φτάσαμε μετά από 45 λεπτά περίπου. Ο δρόμος ήταν σχετικά στενός με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση κυκλοφορίας, αλλά πολύ καλή άσφαλτο. Η διαδρομή ήταν εξαιρετική και σε όλη τη διάρκειά της, ήταν κυριολεκτική πάνω από τη θάλασσα. Την ευχαριστηθήκαμε.

Το Sveti Stefan, ήταν υπέροχο. Μία θάλασσα με υπέροχα νερά, για να την πιείς στο ποτήρι όπου τα δέντρα κατέβαιναν σχεδόν μέχρι τη θάλασσα. Δεσπόζει το νησί με το χωριό, που σήμερα είναι ξενοδοχείο πολυτελείας και δεν επιτρέπεται η είσοδος σε αυτό, εκτός των πελατών του. Από τη στιγμή που δεν ήταν δυνατή η επίσκεψη σε αυτό, το μόνο που έμενε να κάνουμε ήταν να βγάλουμε μερικές φωτογραφίες, να επισκευθούμε τη διπλανή παραλία μέσω ενός όμορφου μονοπατιού γεμάτου δέντρα και να φύγουμε.




Επόμενη στάση, η Budva. Φτάσαμε εκεί σε λιγότερο από 15 λεπτά, αλλά το να βρούμε θέση parking κοντά στην παλιά πόλη, αποδείχτηκε πολύ δύσκολο ειδικά με την μη αναμενόμενη, μεγάλη κίνηση, της πόλης. Μετά από 2 αποτυχημένες προσπάθειες όπου τα parking ήταν γεμάτα βρήκαμε, μία γωνία (κυριολεκτικά) σε ένα υπερπλήρες parking. Ήταν 2 Μαίου, οπότε δεν θα ήθελα να σκεφθώ την ταλαιπωρία αν η επίσκεψη ήταν τον Ιούλιο ή τον Αύγουστο.

Η Budva ήταν μία απογοήτευση. Η παλιά πόλη ήταν πολύ μικρή και αδιάφορη, ενώ έξω από αυτή δέσποζε η Μαρίνα με την "πασαρέλα" της που ήταν γεμάτη καφέ. Η υπόλοιπη πόλη, επίσης, εντελώς αδιάφορη. Ήταν πασιφανές ότι ήταν μία τουριστική πόλη. Χτίστηκε με τέτοιο τρόπο ώστε να εξυπηρετεί όσο γίνεται περισσότερους τουρίστες και αυτό ήταν όλο... Μετά από 1,5 ώρα δεν είχαμε τί άλλο να κάνουμε... ούτε μας ενδιέφερε, αφού δε μπορούσαμε να βρούμε κάτι ενδιάφερον να δούμε. Χαρακτηριστικό είναι ότι για να βάλω φωτογραφίες εδώ, είχα να επιλέξω, μόνο μέσα από 8 φωτογραφίες. Μόνο τόσες τραβήξαμε και οι τρεις μας. Πριν την 13:00 ήμασταν ήδη στο αυτοκίνητο με προορισμό το Kotor.




Η απόσταση από τη Budva μέχρι την είσοδο του Kotor ήταν σύντομη και καλύφθηκε σε μισή ώρα. Όμως από την είσοδο της πόλης μέχρι το parking δίπλα στην παλιά πόλη, αποδείχθηκε, μία μικρή ταλαιπωρία αφού για 1300 μέτρα, κάναμε σχεδόν 15 λεπτά!! Ήταν ήδη αγκυροβολήμενα 2 κρουαζιερόπλοια και ο κόσμος ήταν αρκετός.

Η παλιά πόλη, δεσπόζει του ενδιαφέροντος με κύριο χαρακτηρικό της, την τάφρο που την περιβάλει. Μετρίου μεγέθους και με αρκετό ενδιαφέρον, δεν χρειάζεται περισσότερο από μισή ώρα για γυρίσεις κάθε γωνία της και να βγάλεις αρκετές φωτογραφίες. Πάνω από την πόλη δεσπόζει το φρούριο, που χρειάζεται όμως "γερά πνευμόνια" για να φτάσεις σε αυτό. Εμείς δεν τα είχαμε... και έτσι προτιμήσαμε να πιούμε ένα καφέ, να τσιμπήσουμε κάτι ελαφρύ και να κάνουμε μία βόλτα γύρω από τον κόλπο του Kotor με το αυτοκίνητο.

Είδαμε ότι ήταν ακόμα νωρίς, οπότε, βρήκαμε την ευκαιρία να πάμε μέχρι το Tivat και να επισκευθούμε το εκεί Ναυτικό μουσείο, όπου το πιο εντυπωσιακό του έκθεμα είναι 2 υποβρύχια, όπου στο ένα από αυτά μπορείς να επισκευθείς το εσωτερικό τους! Εντυπωσιακή και εντελώς διαφορετική εμπειρία.

Από εκεί, κατευθυνθήκαμε, στο Risan, όπου φτάσαμε γύρω στις 19:00. Εκεί είχαμε κλείσει ένα πολύ άνετο σπίτι 3 υπνοδωματίων με 64€ από το airbnb.com και μας βόλευε τόσο οικονομικά (τα σπίτια στο Kotor ήταν ακριβά) όσο και λειτουργικά, αφού βρισκόταν επάνω στο δρόμο προς Σαράγιεβο, που ήταν η επόμενη στάση μας.





Συνέχεια αύριο με την ευχάριστη έκπληξη του ταξιδιού, το Σαράγιεβο και την υπέροχη διαδρομή μέσω του φράγματος Mratinje.
 

Attachments

Last edited:

Θάνος11

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γεια σας , κανονίζουμε με την παρεά μου ( 2+1 εγω ) να πάμε μπρατισλάβα οδικώς απο αθήνα με στάση για διαμονή στο βελιγράδι.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είμαστε εντάξει με νέες ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες και το πως πληρώνουμε διόδια στις χώρες ( σκόπια-σερβία-ουγγαρία-σλοβακία)
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
 
Μηνύματα
106
Likes
167
Απ'
Γεια σας , κανονίζουμε με την παρεά μου ( 2+1 εγω ) να πάμε μπρατισλάβα οδικώς απο αθήνα με στάση για διαμονή στο βελιγράδι.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είμαστε εντάξει με νέες ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες και το πως πληρώνουμε διόδια στις χώρες ( σκόπια-σερβία-ουγγαρία-σλοβακία)
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
Απ'οτι ξερω ειστε οκ με τις ταυτοτητες νεου τυπου.Βουδαπεστη-Βιεννη θα τις αφησετε εκτος;Μου κανει εντυπωση που θα κανετε τοσα χιλιομετρα για να δειτε την Μπρατισλαβα...
 

Θάνος11

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Απ'

Απ'οτι ξερω ειστε οκ με τις ταυτοτητες νεου τυπου.Βουδαπεστη-Βιεννη θα τις αφησετε εκτος;Μου κανει εντυπωση που θα κανετε τοσα χιλιομετρα για να δειτε την Μπρατισλαβα...
Είναι ένας φίλος μας ερασμους όποτε κυρίως για αυτό θα πάμε , Βουδαπέστη θα σταματήσουμε για διαμονή κατεβαίνοντας
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Γεια σας , κανονίζουμε με την παρεά μου ( 2+1 εγω ) να πάμε μπρατισλάβα οδικώς απο αθήνα με στάση για διαμονή στο βελιγράδι.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είμαστε εντάξει με νέες ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες και το πως πληρώνουμε διόδια στις χώρες ( σκόπια-σερβία-ουγγαρία-σλοβακία)
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
Σκόπια και Σερβία κλασσικά ταυτότητα για διόδια κοίτα εδώ
Motorway tolls in Europe 2021 - dalnicni-znamky.com
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
214
Likes
450
Γεια σας , κανονίζουμε με την παρεά μου ( 2+1 εγω ) να πάμε μπρατισλάβα οδικώς απο αθήνα με στάση για διαμονή στο βελιγράδι.Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν είμαστε εντάξει με νέες ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες και το πως πληρώνουμε διόδια στις χώρες ( σκόπια-σερβία-ουγγαρία-σλοβακία)
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων
οι Ελληνικες ταυτοτητες με Λατινικους χαρακτηρες ισχυουν για 15 χρονια απο την εκδοση τους, μετα ληγουν και δεν περνας συνορα... δηλ οσες εχουν εκδοθει πριν τον Οκτ 2007 εχουν ληξει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.635
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom