Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Τον Ιούλιο και κυρίως τον Αύγουστο, οι θερμοκρασίες στην Τοσκάνη μπορεί να είναι πολύ υψηλές.

Για μένα η άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή για την περιοχή. Οι ανοιξιάτικες εξοχές της Τοσκάνης είναι μοναδικές.
 

manoo

Member
Μηνύματα
27
Likes
49
Ευχαριστώ πολύ και εσένα Άννυ
Εχω μπερδευτεί λίγο με τα χωριά-πόλεις. Τι εννοώ, διαβάζω στις ιστορίες μελών από Λούκα έως Ορμπετελλο, Μοντεπουλτσιανο κλπ

Προλαβαίνουμε σε 5 μέρες τέτοιες διαδρομές? Ή να προτιμήσουμε είτε την περιοχή Maremma είτε πιο κεντρική-βόρεια Τοσκάνη?

Επίσης από ότι κατάλαβα, με το αυτ/το μας θα μας πάει ο κούκος αηδόνι σε σχέση με αεροπορικά-ενοικίαση εκεί, ε?
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Σε άλλες εποχές,το Πάσχα θα έλεγα ότι είναι κακή εποχή λόγω κόσμου,αλλά πιστεύω ότι φέτος η τουριστική κίνηση στην Ευρώπη θα πιάσει πάτο.

Το καλοκαίρι πάλι,όντως μπορεί να δυσανασχετήσεις από τη ζέστη,ειδικά στα μεσαιωνικά πέτρινα σοκάκια κάποιων πόλεων.Η δε άνοιξη είναι απόλυτο must στην Τοσκάνη οπότε βουρ για Πάσχα.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Πηγαίνοντας με δικό σας αυτοκίνητο, το σημαντικότερο μειονέκτημα για εμένα, είναι το "χάσιμο" χρόνου στο καράβι και κυρίως όταν οι ημέρες που έχετε είναι λίγες.

Ψάξτε την περίπτωση να πάτε αεροπορικώς και να νοικιάσετε εκεί αυτοκίνητο.

Όσο για τα μέρη που θα επιλέξετε να κινηθείτε, είναι και θέμα γούστου.
Πέρα από τις πόλεις (πχ. Φλωρεντία και Σιένα), από τις εξοχές εξαρτάται τί προτιμάτε να δείτε.
Αμπελώνες και πολύ πράσινο (περιοχή Κιάντι) ή πιο "λιτή" εξοχή με πράσινους την άνοιξη αγρούς και με σπιτάκια περιτριγυρισμένα από μια σειρά κυπαρίσσια να ξεφυτρώνουν στη μέση του πουθενά (περιοχή Crete).

Διάβασε τις πληροφορίες και τις ταξιδιωτικές ιστορίες που υπάρχουν στο forum, κάνε και μια έρευνα να δεις φωτογραφίες της ευρύτερης περιοχής και των χωριών και μετά φτιάχνεις το πρόγραμμα βάσει των διαθέσιμων ημερών και του γούστου σας.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Επειδη το είχα κοιτάξει και εγώ κάποια στιγμή, θυμαμαι ότι το να πάρω καράβι με καμπίνα και αυτοκίνητο ερχόταν ίσως και λίγο πιο ακριβό από το να πήγαινα Ρώμη με αεροπλάνο και απο εκεί να νοικιάσω ένα αυτοκίνητο με full ασφάλεια ώστε να μην έχω και αγχος αν συμβεί κάτι. Για δες το λίγο. + οτι γλιτώνεις σχεδον 2,5 μερες από τα πήγαινε-έλα με το καράβι
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, επειδή με ενδιαφέρει πολύ ένα τέτοιο ταξίδι; Περίπου ποιο είναι το κόστος για ένα άτομο πήγαινε έλα με το πλοίο συν αυτοκίνητο για την Ιταλία; Είχα την αίσθηση ότι μάλλον είναι φτηνότερο από αυτό που πραγματικά είναι. Το ψάχνω στο διαδίκτυο (π.χ. προσπαθώ να κάνω ότι κλείνω μέσω ιστοσελίδων των ναυτιλιακών εταιρειών) και δεν μου το βγάζει..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι, επειδή με ενδιαφέρει πολύ ένα τέτοιο ταξίδι; Περίπου ποιο είναι το κόστος για ένα άτομο πήγαινε έλα με το πλοίο συν αυτοκίνητο για την Ιταλία; Είχα την αίσθηση ότι μάλλον είναι φτηνότερο από αυτό που πραγματικά είναι. Το ψάχνω στο διαδίκτυο (π.χ. προσπαθώ να κάνω ότι κλείνω μέσω ιστοσελίδων των ναυτιλιακών εταιρειών) και δεν μου το βγάζει..
Αν θυμαμαι καλά γιατί τωρα μου κολλάει και μένα και δεν μπορώ να το τσεκάρω για δικλινη καμπινα με αυτοκίνητο έβγαινε Πάτρα-Βενετία σχεδόν 900Ε!
Ενω με Alitalia και νοικιασμένο αυτοκίνητο από αεροδρόμιο για 6 μέρες βγαίνει 600Ε
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγώ πριν δύο χρόνια πλήρωσα τρίκλινη καμπίνα και αυτοκίνητο για Ανκόνα,γύρω στα 700 αν θυμάμαι καλά.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
Κατάφερα να μπω στην blue star, δίνει για Πατρα-Βενετια για δίκλινη εξωτερικη με αυτοκίνητο 944Ε για χαμηλή περίοδο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom