Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Καλησπέρα σε όλους σας!!!!
μία παρέα 6 ατόμων ταξιδεύουμε 6 σεπτέμβρη από θεσσαλονίκη με προορισμό τη ρώμη, αν και την έχω επισκεφθέι άλλες 2 φορές κάνουμε διανυκτερευση 4 ημερών γιατί για αρκετούς είναι η παρθενική τους επίσκεψη.
έπειτα με τραίνο 10 του μήνα πάμε σιένα.
το πρόγραμμα που σκέφομαι είναι το εξής:
10 σεπτέμβρη την αφιερώνουμε στη σιέννα
11 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΠΑΜΕ:
ΣΙΕΝΑ- PIENZA =41 KM,
PIENZA- Montepulciano 14 KM,
Montepulciano- CORTONA= 22 KM,
CORTONA – AREZZO=22 KM,
AREZZO- , SAN GUISME IN CHIANTI=33 KM, ,
SAN GUISME IN CHIANTI-SIENA =17 KM ,
ΣΥΝΟΛΟ=149 ,
12 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΦΤΑΝΟΥΜΕ με τραίνο από σιέννα στη ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ 12 ΚΑΙ 13 ΑΦΙΕΡΩΝΟΥΜΕ ΣΤΗ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ ΚΑΙ 14 ΚΑΙ 15 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΝΟΙΚΙΑΖΟΥΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
14 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ – ΠΙΖΑ=75 ΚΜ, ΠΙΖΑ- ΛΟΥΚΑ=15 ΚΜ.
15 ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΦΛΩΡΕΝΤΙΑ – GREVE IN CHIANTI =25 KM ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΟΙΝΟΠΟΙΕΙΟ Castello di Querceto (Castello di Querceto) που προτεινει ο maltakias στο θέμα: : 150 Anni Unità d'Italia,
GREVE IN CHIANTI- San Gimignano=23 km ,
san gimignano – volterra=17 km ,
volterra- Monterigioni=30km ,
Monterigioni-florence=50 km
συνολο=145 km.αυτή την ημέρα σκέφτομαι να αφήσω έξω τη voltaira.
κατά τη γνώμη σας παιδιά αυτό το πρόγραμμα βγαίνει. σημείωση θέλουμε και να δούμε και να απολαύσουμε τις περιοχές που θα επισκεφθούμε π.χ να πιούμε ένα καφέ, να βολτάρουμε λίγο, λίγο να δούμε βασικά αξιοθέατα, ενδεχομένως φαγητό.
κρίνεται ότι πρέπει να αφαιρέσω κάτι, και αν ναι ποιο.
κρίνεται ότι έχω παραλείψει κάτι που πρέπει να το προσθέσω?
επίσης θεωρείται ότι μπορώ να προσθέσω κάτι στην ημέρα που θα πάμε φλωρεντία, πίζα , λούκα από τα υπόλοιπα, απλά τα κατέταξα ανά κατεύθυνση δηλαδή στο ύψος της φλωρεντίας και πάνω πίζα , λούκα και από φλωρεντία και κάτω με κατεύθυνση προς σιέννα τα υπόλοιπα (αναφέρομαι στην εξορμησή μας από φλωρεντία).
σκέφτομαι να αφήσω έξω τι βολταίρα.
από AREZZO είδα φώτο στο google και μου φάνηκε πολύ όμορφο, έχει παει κανείς να μου πει την αποψή του?
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας
πολλά φιλιά σε όλους:haha:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Εγω θα νοικιαζα το αυτοκινητο απο Ρωμη, οπου θα ξεκινουσα την περιπλανηση και θα το επεστρεφα στο αεροδρομιο. Αυτο απο μονο του θα αλλαζε το προγραμμα.
 

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
καλημέρα σε όλους,
osfialgia 1 θα νοικιάσουμε για 6 άτομα υπάρχει κατηγορία κ λέγεται αν δεν κάνω λάθος που εξυπηρετεί 6 άτομα.
σαιτας και εγώ θα ήθελα να ξεκινήσουμε οδικώς από ρώμη αλλά μην έχοντας ξαναοδηγήσει στο εξωτερικό φοβηθήκαμε και ενω αρχικά δεν σκεφτόμασταν καθόλου για αυτοκίνητο διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στο φόρουμ αλλάξαμε γνώμη. βρε παιδιά έχει κανείς υπόψη του κανένα χάρτη να μου προτείνει που να έχει επιμέρους μικρότερους χάρτες περιοχών της τοσκάνης (που θέλω να επισκεφθώ ) γιατί τα πάντα από εστιατόρια μέχρι αξιοθέατα τα αποτυπώνω στους χάρτες μου πριν από κάθε ταξίδι
arrezo έχει πάει κανείς?
φιλιά σε όλους σας :haha:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να νοικιάσετε από Ρώμη αμάξι και επιστροφή στο αεροδρόμιο.
Αν οδηγείς στην Ελλάδα όλα το ίδιο θα σου φανούν στην Ιταλία.

Πάμε παρακάτω.

Τα chianto-χώρια όπως και San Gimignano,Monteriggioni,Volterra κλπ πιάνονται ευκολότερα από Σιένα.Ίσως θα έπρεπε να αναδιαμορφώσεις τις εξορμήσεις σου ή καλύτερα τις διανυκτερεύσεις σου έτσι ώστε να μην κάνεις άσκοπα χιλιόμετρα.Αντιλαμβάνομαι ότι θέλεις να κοιμάσαι Φλωρεντία που όντως είναι ομορφότερη όμως μετά από τέτοιες εκδρομές απλώς θα κοιμάσαι όταν επιστρέφεις και γι'αυτό το σκοπό -δηλαδή βάση για εξόρμηση- η Σιένα βολεύει καλύτερα και σε ότι αφορά αποστάσεις και σε ότι αφορά ευκολία κίνησης με αυτοκίνητο.

Η 11η Σεπτεμβρίου (σημαδιακή μέρα!) δεν θα σου βγει εύκολα κι αν βγει δεν θα την ευχαριστηθείς.Μπορεί χιλιομετρικά να φαίνεται αστείο,αλλά όπως λες κι εσύ θες να τις απολαύσεις τις περιοχές κι έτσι δεν θα το καταφέρεις.

Pienza και Montepulciano είναι ένα δυωράκι η καθεμία χαλαρά.Να έχεις στο νου επίσης ότι μιλάμε για επαρχιακό δίκτυο.Τα 41χλμ Siena-Pienza δεν είναι Αθήνα-Σχηματάρι.

Οινοποιεία.Αν δεν έχεις ξαναεπισκεφτεί ποτέ κάτι αντίστοιχο,τότε προτείνω μεγάλες εγκαταστάσεις.Εμένα μου άρεσε το Quercetto γιατί ήταν πιο εξατομικευμένη εμπειρία,γιατί οδήγησα μέσα από μπόλικους αμπελώνες για να φτάσω και ευχαριστήθηκα διαδρομή και γιατί -λόγω ψώνιου- έχω ήδη μια τριβή πάνω στο θέμα.Αν είσαι πρωτάρα εσύ ή η παρέα σου τότε θα πρέπει να δείτε κάτι πιο μεγάλο/επιβλητικό/διάσημο.

Ότι άλλο θες εδώ είμαστε.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ονειρεμένο Ταξίδι
α του Κενταύρου
arrezo έχει πάει κανείς?
Ναι, και μου άρεσε. Προσπάθησε, αν το επιλέξεις και μπορείς, να είσαι εκεί τη μέρα που έχει flea market με αντίκες (αν θυμάμαι καλά είναι δύο φορές το μήνα). Μπορεί, αν είσαι τυχερή (και σ΄ενδιαφέρουν τα "παλιά") "ν' αποζημειωθείς" για ολόκληρο το ταξίδι σου.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
καλημέρα σε όλους,
osfialgia 1 θα νοικιάσουμε για 6 άτομα υπάρχει κατηγορία κ λέγεται αν δεν κάνω λάθος που εξυπηρετεί 6 άτομα.
σαιτας και εγώ θα ήθελα να ξεκινήσουμε οδικώς από ρώμη αλλά μην έχοντας ξαναοδηγήσει στο εξωτερικό φοβηθήκαμε και ενω αρχικά δεν σκεφτόμασταν καθόλου για αυτοκίνητο διαβάζοντας τα διάφορα θέματα στο φόρουμ αλλάξαμε γνώμη. βρε παιδιά έχει κανείς υπόψη του κανένα χάρτη να μου προτείνει που να έχει επιμέρους μικρότερους χάρτες περιοχών της τοσκάνης (που θέλω να επισκεφθώ ) γιατί τα πάντα από εστιατόρια μέχρι αξιοθέατα τα αποτυπώνω στους χάρτες μου πριν από κάθε ταξίδι
arrezo έχει πάει κανείς?
φιλιά σε όλους σας :haha:
Η οδηγηση στην ιταλια και ειδικα στην τοσκανη ειναι πανευκολη και βασικα πανεμομορφη. Ξεκινωντας απο ρωμη για σιενα, θα περασετε montepulciano. Φυσικα θα αποφυγετε autostrada. Προσοχη μονο γιατι η Φλωρεντια εχει δακτυλιο (υπαρχει σχετικο θεμα για να ενημερωθεις.).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom