Ιταλία Road trip στην Τοσκάνη . Προτείνετε !

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Pienza και Montepulciano είναι ένα διωράκι η καθεμία χαλαρά.
Διευκρινίζω,γιατί έτσι όπως το έγραψα φαίνεται σαν να μιλάω για την οδήγηση.

Εννοώ ότι πρέπει να ξοδέψεις από ένα δίωρο στην καθεμία για να τις απολαύσεις.
 

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Παιδιά καλησπέρα σας,
μου προέκυψε κάτι έκτακτο και έχω μέρες να γράψω. αν αφαιρέσω κάτι τι προτείνετε να είναι αυτό?
Ευχαριστώ πολυ:haha:
 

dimitra2g

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
ποιος φωνάζει ποιος πληγώνει τη σιωπή τι να θέλει να μου πει.....
καποιος και για εμένα:(
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το μελετάμε!!! Μας έβαλες δυσκολα....

Sent from my iPad using Travel Stories
 

Tatianatsil

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Πήραμε την απόφαση να κάνουμ ένα ταξίδι στην Τοσκάνη 30/04-04/05/14. Πετάμε για Μιλάνο στις 30/04 το πρωι και απο εκεί θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και θα πάμε Πόρτοφινο, Πίζα και θα καταλήξουμε να κοιμηθούμε στη Λούκα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εφικτό αυτο να γίνει σε 1 μέρα και αν αξίζει να κοιμηθούμε στην Πίζα ή στη Λούκα?Αν ναι μέσα στις πόλεις (μπαίνει αυτοκίνητο?) ή εκτός? Δευτερη μέρα σκεφτόμαστε να πάμε Φλωρεντία, μετά San Gimignano και να καταλήξουμε να κοιμηθούμε Σιένα. Επίσης θέλω να ρωτήσω που αξίζει να μείνουμε εντος της Σιένας ή λίγο πιο έξω? π.χ. εχω βρει το
http://www.booking.com/hotel/it/hotelgardensiena.el.html?sid=f15acfe3cdb25efe6724904fb386311b;dcid=1;checkin=2014-05-01;checkout=2014-05-04;srfid=a98181ef3ac32aa5596393ea196ca2a8060f8d64X1;hide_back_to_sr=1
αλλά μήπως είναι μακριά απο την πόλη και συμφέρει να μένουμε κέντρο???
Τρίτη μέρα λέμε να κάνουμε την περιοχή του Κιαντι, να πάμε σε οινοποιεία (εχετε να προτείνετε κανένα?), να κάνουμε τους δρόμους του κρασιού
Τέταρτη μέρα λέμε να πάμε Montalcino, Montapulciano και Pienza. Υπάρχει κάποιο άλλο χωριό που αξίζει να πάμε εκεί γύρω???
Την τελευταία μέρα θα κατέβουμε προς Ρώμη και απο εκεί πετάμε το απογευμα!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθειαααααααα
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπέρα σε όλους,

Πήραμε την απόφαση να κάνουμ ένα ταξίδι στην Τοσκάνη 30/04-04/05/14. Πετάμε για Μιλάνο στις 30/04 το πρωι και απο εκεί θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο και θα πάμε Πόρτοφινο, Πίζα και θα καταλήξουμε να κοιμηθούμε στη Λούκα. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν είναι εφικτό αυτο να γίνει σε 1 μέρα και αν αξίζει να κοιμηθούμε στην Πίζα ή στη Λούκα?Αν ναι μέσα στις πόλεις (μπαίνει αυτοκίνητο?) ή εκτός? Δευτερη μέρα σκεφτόμαστε να πάμε Φλωρεντία, μετά San Gimignano και να καταλήξουμε να κοιμηθούμε Σιένα. Επίσης θέλω να ρωτήσω που αξίζει να μείνουμε εντος της Σιένας ή λίγο πιο έξω? π.χ. εχω βρει το
http://www.booking.com/hotel/it/hotelgardensiena.el.html?sid=f15acfe3cdb25efe6724904fb386311b;dcid=1;checkin=2014-05-01;checkout=2014-05-04;srfid=a98181ef3ac32aa5596393ea196ca2a8060f8d64X1;hide_back_to_sr=1
αλλά μήπως είναι μακριά απο την πόλη και συμφέρει να μένουμε κέντρο???
Τρίτη μέρα λέμε να κάνουμε την περιοχή του Κιαντι, να πάμε σε οινοποιεία (εχετε να προτείνετε κανένα?), να κάνουμε τους δρόμους του κρασιού
Τέταρτη μέρα λέμε να πάμε Montalcino, Montapulciano και Pienza. Υπάρχει κάποιο άλλο χωριό που αξίζει να πάμε εκεί γύρω???
Την τελευταία μέρα θα κατέβουμε προς Ρώμη και απο εκεί πετάμε το απογευμα!
Ευχαριστώ πολύ για τη βοηθειαααααααα
Αυτά που θέλεις να δεις (με διαφορά αντί για Portofino, Cinque Terre) εμένα μου πήραν 10 μέρες κ δεν ήταν κ αρκετές.
Μήπως να φτιάξεις λίγο το πρόγραμμα? Περιορίσου κατά την γνώμη μου στην Τοσκάνη.
Το πρόγραμμα δεν βγαίνει ούτε χωρίς στάσεις...φιλικά στο λέω
πχ τελευταία μέρα είναι αδύνατο να δεις Montalcino, Montapulciano και Pienza & να είσαστε Ρωμη απόγευμα για να πετάξετε.
Δεν ξέρω που θα καταλήξετε οπότε σχετικά με τα υπόλοιπα ανάμεσα σε Λούκα κ Πίζα, προτείνω διαμονή Λούκα. Εμείς είχαμε μείνει ακριβώς έξω από τα τείχη και μας έδωσαν από το ξενοδοχείο ποδήλατα να γυρίσουμε την πόλη.
Σε οινοποιείο πήγαμε στο Montalcino http://www.poggioantico.com/ , είναι δωρεάν η ξενάγηση απλά πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για κράτηση. Παράγουν το διάσημο brunello και στο τέλος της ξενάγησης εαν θες δοκιμάζεις με κάποιο κόστος και αγοράζεις (εμείς τα ήπιαμε τα κρασάκια μας)
Στο Chianti αξίζει να πας στο Greve στην macellaria http://www.falorni.it, αγοράζεις μια κάρτα και κάνεις wine tasting συνοδεία αλλαντικών κ τυριών που τα κόβουν μπροστά σου.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Λίγες ημέρες, πολλά τα μέρη και είστε συνέχεια στο δρόμο χωρίς να βλέπετε ουσιαστικά τα μέρη.
Τη Φλωρεντία δε θα τη δείτε καθόλου?
Τη Σιένα, εφόσον φαίνεται ότι θα μένετε και αρεκτά έξω από αυτήν?

Η εποχή που θα πάτε είναι σούπερ και οι εξοχές της Τοσκάνης στο φόρτε τους.
Το Portofino θα το άφηνα απ'έξω. Επικεντρωθείτε καλύτερα στη Φλωρεντία, Σιένα και τα χωριά με τις εξοχές τους τριγύρω.
 

Tatianatsil

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Αυτά που θέλεις να δεις (με διαφορά αντί για Portofino, Cinque Terre) εμένα μου πήραν 10 μέρες κ δεν ήταν κ αρκετές.
Μήπως να φτιάξεις λίγο το πρόγραμμα? Περιορίσου κατά την γνώμη μου στην Τοσκάνη.
Το πρόγραμμα δεν βγαίνει ούτε χωρίς στάσεις...φιλικά στο λέω
πχ τελευταία μέρα είναι αδύνατο να δεις Montalcino, Montapulciano και Pienza & να είσαστε Ρωμη απόγευμα για να πετάξετε.
Δεν ξέρω που θα καταλήξετε οπότε σχετικά με τα υπόλοιπα ανάμεσα σε Λούκα κ Πίζα, προτείνω διαμονή Λούκα. Εμείς είχαμε μείνει ακριβώς έξω από τα τείχη και μας έδωσαν από το ξενοδοχείο ποδήλατα να γυρίσουμε την πόλη.
Σε οινοποιείο πήγαμε στο Montalcino http://www.poggioantico.com/ , είναι δωρεάν η ξενάγηση απλά πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους για κράτηση. Παράγουν το διάσημο brunello και στο τέλος της ξενάγησης εαν θες δοκιμάζεις με κάποιο κόστος και αγοράζεις (εμείς τα ήπιαμε τα κρασάκια μας)
Στο Chianti αξίζει να πας στο Greve στην macellaria http://www.falorni.it, αγοράζεις μια κάρτα και κάνεις wine tasting συνοδεία αλλαντικών κ τυριών που τα κόβουν μπροστά σου.
Την Τέταρτη μέρα λέγαμε να δούμε Montalcino Montapulciano kai Pienza και αναχωρούμε την επομενη μέρα για Ρώμη!Πιστευεις οτι την πρωτη μέρα δεν βγαινει με τιποτα Μιλανο (φτανουμε στις 10 το πρωι) Πορτοφινο, Πίζα και Λουκα???
Ευχαριστω πολύ και ολες τις παραπανω πληροφοριες!
 

Tatianatsil

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Λίγες ημέρες, πολλά τα μέρη και είστε συνέχεια στο δρόμο χωρίς να βλέπετε ουσιαστικά τα μέρη.
Τη Φλωρεντία δε θα τη δείτε καθόλου?
Τη Σιένα, εφόσον φαίνεται ότι θα μένετε και αρεκτά έξω από αυτήν?

Η εποχή που θα πάτε είναι σούπερ και οι εξοχές της Τοσκάνης στο φόρτε τους.
Το Portofino θα το άφηνα απ'έξω. Επικεντρωθείτε καλύτερα στη Φλωρεντία, Σιένα και τα χωριά με τις εξοχές τους τριγύρω.
Στη Φλωρεντια έχουμε ξαναπάει και λέγαμε να δούμε τη Σιένα αυτη τη φορά.. αλλα αν μείνουμε μέσα που θα παρκαρουμε αυτοκίνητο??εχεις κανένα ξενοδόχείο να μου προτείνεις??
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Την Τέταρτη μέρα λέγαμε να δούμε Montalcino Montapulciano kai Pienza και αναχωρούμε την επομενη μέρα για Ρώμη!Πιστευεις οτι την πρωτη μέρα δεν βγαινει με τιποτα Μιλανο (φτανουμε στις 10 το πρωι) Πορτοφινο, Πίζα και Λουκα???
Ευχαριστω πολύ και ολες τις παραπανω πληροφοριες!
Εαν το βάλεις στον χάρτη είναι 5 ώρες οδήγηση χωρίς στάσεις.
Οπότε και αμέσως να φύγετε σκέψου πόσες ελέυθερες ώρες θα σας μείνουν και τι θα προλάβετε να δειτε.
Οκ πίζα δεν θα σας πάρει πάνω απο μια ωρίτσα, μόνο ο Πύργος έχει ενδιαφέρον, αλλά Πορτοφίνο δεν θα θέλετε να δειτε? Δεν έχω πάει, αλλά από φώτο που έχω δει είναι πολύ όμορφο για να το ξεπετάξετε.
Επίσης εμένα η λούκα μου άρεσε πολύ (μεταξύ μας πιο πολύ από την Σιένα, ίσως φταίνε οι ορδές τουριστών στην Σιένα), οπότε αξίζει να έχεις το χρόνο σου να κάνεις την βόλτα σου, να φας, να πιεις τον καφέ σου κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.314
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom