Road trip Αθήνα - Σαμοθράκη

Katerinasid89

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Καλησπερα

Αν και η κατάσταση που ζούμε δεν ευνοεί για ταξιδιωτικά πλάνα, εντούτοις σκέφτηκα πως θα ήθελα πολύ να κάνω ένα road trip το καλοκαίρι ξεκινώντας από την Αθήνα και καταλήγοντας Σαμοθράκη.

Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενδιάμεσους σταθμούς?

Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Θα μπορούσατε να μου προτείνετε ενδιάμεσους σταθμούς?
Αρχικά καλώς ήρθες.

Θα μπορούσες να τσεκάρεις τους στάνταρ προορισμούς που βρίσκονται στη διαδρομή σου.
Αρχικά από την Εύβοια στην οποία μπορείς να αφιερώσεις κάποιες μέρες, αλλά σίγουρα για μένα το Πήλιο είναι αυτό που χωράει τη πιο στανταρ στάση σου.
Στη συνέχεια κάτι ανάμεσα σε νομό Πιερίας ή Χαλκιδικής για μερικές ημέρες, όπως και κάτι από Καβάλας ή Ροδόπης για πριν τη Σαμοθράκη.
Δε ξέρω και πόσο χρόνο σκέφτεσαι να δώσεις στο πλάνο βέβαια, παίζει το ρόλο του.
 

Katerinasid89

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Αρχικά καλώς ήρθες.

Θα μπορούσες να τσεκάρεις τους στάνταρ προορισμούς που βρίσκονται στη διαδρομή σου.
Αρχικά από την Εύβοια στην οποία μπορείς να αφιερώσεις κάποιες μέρες, αλλά σίγουρα για μένα το Πήλιο είναι αυτό που χωράει τη πιο στανταρ στάση σου.
Στη συνέχεια κάτι ανάμεσα σε νομό Πιερίας ή Χαλκιδικής για μερικές ημέρες, όπως και κάτι από Καβάλας ή Ροδόπης για πριν τη Σαμοθράκη.
Δε ξέρω και πόσο χρόνο σκέφτεσαι να δώσεις στο πλάνο βέβαια, παίζει το ρόλο του.
Δυστυχώς, οι μέρες δεν θα είναι πολλές. 10 μέρες (με το ζόρι 12). Αλλά όσα μου είπες είναι ωραίες ιδέες!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Δυστυχώς, οι μέρες δεν θα είναι πολλές. 10 μέρες (με το ζόρι 12). Αλλά όσα μου είπες είναι ωραίες ιδέες!
Μια χαρά είναι, αν υποθέσουμε ότι τις 4-5 θα τις αξιοποιήσεις στη Σαμοθράκη, βάζεις άνετα στο παιχνίδι άλλους δύο προορισμούς, μοιράζοντας έτσι και τη μεγάλη απόσταση. ;)
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Safe επιλογές αυτές που σου πρότεινε ο ψηλός Κατερίνα.Πρακτικα βέβαια μπορείς να δεις και προορισμούς της μισής Ελλάδας,όπως να φύγεις από την πεπατημένη και να επισκεφθείς πριν το νησί τα Τζουμέρκα η τα Ζαγοροχώρια η Σύβοτα.Με την Εγνατία οδό οι αποστάσεις προς τη Μακεδονία έχουν εκμηδενιστεί.Αν θέλεις πες μας τι δεν έχεις δει να σε βοηθήσουμε έξτρα.
Υ.Γ να είχα κι εγώ μαζεμένες 10 μέρες διακοπών.....
 
Last edited:

Katerinasid89

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Safe επιλογές αυτές που σου πρότεινε ο ψηλός Κατερίνα.Πρακτικα βέβαια μπορείς να δεις και προορισμούς της μισής Ελλάδας,όπως να φύγεις από την πεπατημένη και να επισκεφθείς πριν το νησί τα Τζουμέρκα η τα Ζαγοροχώρια η Σύβοτα.Με την Εγνατία οδό οι αποστάσεις προς τη Μακεδονία έχουν εκμηδενιστεί.Αν θέλεις πες μας τι δεν έχεις δει να σε βοηθήσουμε έξτρα.
Υ.Γ να είχα κι εγώ μαζεμένες 10 μέρες διακοπών.....
Συβοτα - Πάργα, Χαλκιδική και Πήλιο έχω επισκεφτεί ήδη κ ήταν σούπερ! Η αρχική μου σκέψη ήταν απευθείας Θεσσαλονίκη κ μετά road trip μέχρι Σαμοθράκη. Αλλά όλες οι ιδέες που μου δώσατε και οι δύο είναι ενδιαφέρουσες!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συβοτα - Πάργα, Χαλκιδική και Πήλιο έχω επισκεφτεί ήδη κ ήταν σούπερ! Η αρχική μου σκέψη ήταν απευθείας Θεσσαλονίκη κ μετά road trip μέχρι Σαμοθράκη. Αλλά όλες οι ιδέες που μου δώσατε και οι δύο είναι ενδιαφέρουσες!
Καλά, Σύβοτα και Πάργα είναι εντελώς αντίθετα, όπως και Τζουμέρκα με Ζαγοροχώρια.
Όχι ότι δε γίνεται, απλά θα μπορούσες να κάνεις κάτι πιο προσιτό.
Μέχρι και να φτάσεις Καβάλα, να περάσεις Λήμνο (που είναι αρκετά μεγάλο νησί) και από κει απευθείας Σαμοθράκη.
Το Πήλιο νομίζω δεν εξαντλείται, αλλά είναι και η Πιερία στη μέση που έχει ενδιαφέρον. ;)
 

Katerinasid89

Member
Μηνύματα
6
Likes
9
Καλά, Σύβοτα και Πάργα είναι εντελώς αντίθετα, όπως και Τζουμέρκα με Ζαγοροχώρια.
Όχι ότι δε γίνεται, απλά θα μπορούσες να κάνεις κάτι πιο προσιτό.
Μέχρι και να φτάσεις Καβάλα, να περάσεις Λήμνο (που είναι αρκετά μεγάλο νησί) και από κει απευθείας Σαμοθράκη.
Το Πήλιο νομίζω δεν εξαντλείται, αλλά είναι και η Πιερία στη μέση που έχει ενδιαφέρον. ;)
Τώρα μου βάζεις πολλούς προορισμούς και δεν θα μπορέσω να αποφασίσω 😋
 

alma

Member
Μηνύματα
3.721
Likes
15.074
Θα μπορούσες να πας και Καβάλα, να κάνεις παραλιακές βόλτες, να ανέβεις στο Κάστρο και αν δεν έχεις πάει να βγεις και λίγο εκτός πόλης για να επισκεφτείς και τον αρχαιολογικό χώρο των Φιλίππων-μνημείο της Ουνέσκο. Για μένα από τους ωραιότερους αρχαιολογικούς χώρους.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τώρα μου βάζεις πολλούς προορισμούς και δεν θα μπορέσω να αποφασίσω 😋
Δε πειράζει, αυτό είναι το καλύτερο!
Χρόνος αρκετός υπάρχει, κάνεις την έρευνα σου, ζυγίζεις τα ενδιαφέροντα σου και καταρίζεις το πλάνο σου. ;)
Εμένα θα μ' έψηνε το Λήμνος - Σαμοθράκη με 1-2 στάσεις, στο πριν και στο μετά.
 
Last edited:

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Εγώ θα πρότεινα αρχικά να αποφασίσεις πόσες νύχτες θέλεις να περάσεις στη Σαμοθράκη. Μετά έχοντας το σημαντικό αυτό δεδομένο καλό θα είναι να επισκεφτείς μόνο έναν ή το πολύ δύο προορισμούς και να τους ευχαριστηθείς, π.χ. μόνο Πήλιο ή ακτές Πιερίας.

Εγώ στη θέση σου θα έμενα 4 νύχτες Σαμοθράκη και τις υπόλοιπες 6-8 θα τις χώριζα στη μέση σε 2ο πόδι Χαλκιδικής και Πήλιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.219
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom