Αυστρία Γερμανία road trip Αυστρία-Βαυαρία

sklimaios

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
γεια σας παιδια! Κανονιζουμε 2 ζευγαρια τον αυγουστο ταξιδακι αεροπορικως Μοναχο κ ενοικοιαση αυτοκινητου εκει να γυρισουμε Νοτια Βαυαρια και Τυρολο.9 μερες... εψαξα κ το φορουμ και βρηκα αρκετα ενδιαφεροντα στην περιοχη. ανοιξα αυτο το θεμα για προτασεις απο καποιους που εχουν παει κ ιδεες κ μερη που δεν πρεπει να χασουμε!!:cool:
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Λοιπον,σε 3 ή 4 μερες,ποιες καλυτερες ,ιεραρχικα,πολεις θα μπορουσα να επισκεφτω,αυθημερον με τρενο?¨Η να βοηθησει καποιος να μικρυνω τη λιστα!


Λαντσμπεργκ αμ Λεχ
Λαντσχουτ
Νοισβανσταιν - Λιντερχοφ
Ρεγκενσμπουργκ
Βασσερμπουργκ αμ Ιν
Πασσαου
Αουγκσμπουργκ
Ομπεραμεργκαου
Φυσσεν

Την 5η μερα θα παω σιγουρα Σαλτσμπουργκ,την 6η,Ιννσμπρουκ και 4 ή 5 μερες εντος Μοναχου,αναλογα με το ποσες ημερησιες εκδρομες θα κανω.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
Λοιπον,σε 3 ή 4 μερες,ποιες καλυτερες ,ιεραρχικα,πολεις θα μπορουσα να επισκεφτω,αυθημερον με τρενο?¨Η να βοηθησει καποιος να μικρυνω τη λιστα!


Λαντσμπεργκ αμ Λεχ
Λαντσχουτ
Νοισβανσταιν - Λιντερχοφ
Ρεγκενσμπουργκ
Βασσερμπουργκ αμ Ιν
Πασσαου
Αουγκσμπουργκ
Ομπεραμεργκαου
Φυσσεν

Την 5η μερα θα παω σιγουρα Σαλτσμπουργκ,την 6η,Ιννσμπρουκ και 4 ή 5 μερες εντος Μοναχου,αναλογα με το ποσες ημερησιες εκδρομες θα κανω.
νοισβανσταιν
λαντσμπεργκ αμ λεχ...
ομπεραμεργκαου
αουγκσπουργκ
στα αλλα δεν εχω παει και δεν ξέρω..
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Καλο θα ηταν να μπορουσα να συνδυασω 2 απο αυτες τις πολεις,που ειναι κοντινες σε μια μερα,μια και σκοπευω να χρησιμοποιησω στο Bayern ticket.
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Το Fussen είναι πολύ κοντά στα κάστρα και λογικά θα μπορείς με κάποιο τρόπο να τα συνδυάσεις.

To Augsburg νομίζω ότι δεν έχεις κανένα λόγο να το συμπεριλάβεις στην εκδρομή. Δεν είναι άσχημο, αλλά όχι για να του αφιερώσεις μονοήμερη εκδρομή. Θα άξιζε μόνο αν η εκδρομή σου ήταν οδική και έκανες απλά μια στάση.
Αντί αυτού (εφόσον έχεις αποφασίσει να κινηθείς μόνο με τρένα και όχι με αυτοκίνητο) καλύτερα να πας μέχρι τη Νυρεμβέργη. Ο σταθμός των τρένων είναι σχεδόν δίπλα στην αρχή του πεζόδρομου που "γίνεται όλο το πανηγύρι".

Πολύ καλό είναι επίσης το Rothenburg ob der Tauber. Θες περισσότερη ώρα με το τρένο αλλά θα άξιζε μια βόλτα σε αυτό το τουριστικό μεν, παραμυθένιο δε χωριό.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Nοισβανσταιν δεν έχω πάει αλλά επιβάλλεται!
Από αυτά που έχω δει θα πω Νυρεμβέργη και Ρέγκενσμπουργκ και μου άρεσε επίσης και το Ίνγκολσταντ. Και Νταχάου επίσης, βγαίνει σε μισή μέρα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Kαταλαβα,θελω κανα μηνα στην περιοχη για να τα δω ολα!Αρα αφαιρω Αουγκσμπουργκ.Προσθετω Νυρεμβεργη.Αρα,θα ηταν καλη μια απογευματινη επισκεψη στο Νταχαου,αφου ειναι κοντα.
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Η.Π.Α.
Όχι πολύ απόγευμα, είναι κλειστά!
KZ-Gedenkst?tte Dachau
Αν παμε,δεν θα επισκεφτουμε το στρατοπεδο,η συζυγος δεν τα θελει αυτα.Αλλα εχω ακουσει οτι ειναι γραφικη κωμοπολη.
Στα σιγουρα βαζω και το Ρεγκενσμπουργκ,που ειναι και υπο την προστασια της Ουνεσκο.
Ως τωρα σιγουρα,
Ιννσμπρουκ
Σαλτσμπουργκ,αν και εχω παει χειμωνα για λιγο
Ρεγκενσμπουργκ
ισως,απογευμα Νταχαου
.Νυρεμβεργη,δεν ξερω,δεν ειναι πιο καλα να το αφησω για αλλη φορα,ωστε να το συνδυασω με Ροτεμπουργκ,Μπαμπεργκ,Μπαιροιτ,Βιρτσμπουργκ?
 
Μηνύματα
7
Likes
0
χαιρετώ όλους τους ταξιδιώτες-ισσες.
Χριστούγεννα θα πάμε Μόναχο 2 άτομα για 6 ημέρες (26-31/12).
έχω διαβάσει το σύνολο των ιστοριών και έχω μετατρέψει πολλάκις τον σχεδιασμό, αλλά τα ερωτήματα παραμένουν...
Για το Μόναχο έχουμε φυλάξει τις 3 τελευταίες ημέρες (28 με μεσημέρι 31/12 επιστροφή).
Μας μένουν 2 διανυκτερεύσεις τις οποίες λέμε να αξιοποιήσουμε στας εξοχάς (θα νοικιάσουμε αμάξι), τι προτείνετε?
hallstatt, Neuschwanstein είναι τα must και απο εκεί και πέρα κάθε πρόταση ευπρόσδεκτη.σας παραθέτω και το "θεωρητικό" πρόγραμμα.

26/12-09:30 άφιξη Μόναχο, ενοικίαση αυτοκινήτου και βουρ για hallstatt, απόγευμα-βράδυ και διανυκτέρευση στο Τυρόλο? και αν ναι που είναι καλύτερα?

27/12 πρωί Neuschwanstein. Μετά oberammergau και κατάληξη Rothenburg ob der Tauber για διανυκτέρευση?

28/12 αναχώρηση πρωί, πρωί για Μόναχο (για να μην χρεωθούμε και άλλη μέρα το αυτοκίνητο...)

tips: οι προτιμήσεις μας είναι γευτούμε την αληθινή αύρα της εξοχής και του παραδοσιακού στοιχείου, τα κριτήρια δεν είναι βάσει "τουριστικότητας" του μέρους αλλά αμόλυντης ομορφιάς, άρα μπορείτε να μας προτείνετε ότι σας έκανε κλικ ως αληθινό. hotels που μείνατε ικανοποιημένοι ευπρόσδεκτα.:)

συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά πραγματικά προσπάθησα να ρωτήσω τα λιγότερα διαβάζοντας τις ιστορίες όλων.
 
Last edited by a moderator:

Photini1986

Member
Μηνύματα
75
Likes
97
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Kαλησπερα και καλως ηρθες!

Πριν 1 μηνα ημουν σε αυτα τα μερη,δεν ειχα παει ομως Μοναχο.Εχεις βαλει πολλα χιλιομετρα...Αυτο που σκεφτομαι ειναι πως θα μπορουσες να μεινεις την 1η βραδια Innsbruck,ή σε καποιο κοντινο χωριο εκει γυρω,αν θελεις μονο εξοχη,ετσι ωστε για το Neuschwanstein να μην εχεις πολυ δρομο την επομενη μερα.Θα ταλαιπωρηθειτε αρκετα,και δεν ξερω τι καιρο θα βρειτε,παντως ειναι πολυ ωραια η σκεψη σου.Ισως,αν αφηνατε το Hallstatt εκτος και πηγαινατε μονο στη Βαυαρια,που ειναι εξισου ομορφη με το Τυρολο,να εβγαινε πιο ανετα.
 
Last edited by a moderator:

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ονειρεμένο Ταξίδι
γύρος του κόσμου
Τα μέρη που έχεις σκοπό να επισκεφθείς είναι σε τελείως διαφορετικές κατευθύνσεις και θα σε φάνε τα χιλιόμετρα.

Ή πρέπει κάτι να βγάλεις ή να κόψεις μια μέρα από το Μόναχο και να κρατήσεις παραπάνω το αυτοκίνητο.

Το Hallstatt είναι πανέμορφο αλλά πολύ μικρό. Αν μείνετε εκεί το βράδυ, θα πήξετε. Γενικά στην επαρχία (και Γερμανία και Αυστρία), ακόμα και το καλοκαίρι τα πάντα κλείνουν από τις 21.00

Χωρίς να έχω βρεθεί χειμώνα στην περιοχή, νομίζω ότι καταχείμωνο οι εικόνες της εξοχής ναι μεν θα είναι ωραίες, αλλά όχι όπως είναι τους ανοιξιάτικους-καλοκαιρινούς μήνες.

Αν αποφασίσεις να κόψεις μέρα από το Μόναχο τότε μπορείς να κάνεις το εξής:

26/12 παίρνεις το αυτοκίνητο και κατευθύνεσαι προς Rothenburg ob der Tauber όπου και διανυκτερεύεις.
27/12 κατεβαίνεις από τη ρομαντική οδό (χωρίς ή με ελάχιστες στάσεις) προς το Neuschwanstein, καταλήγεις στο Oberammergau και διανυκτερεύεις κάπου στην περιοχή.
28/12 Πηγαίνεις Hallstatt το βλέπεις και καταλήγεις είτε στο Salzburg είτε σε κάποιο κοντινό χωριό στην πλευρά της Γερμανίας για διανυκτερευση.
29/12 παραδίδεις το αυτοκίνητο και μένεις στο Μόναχο.

Το πρόγραμμα αυτό γίνεται και με ανάποδη φορά και στις 27/12 περνάς πρώτα από Oberammergau και μετά πηγαίνεις στο κάστρο με διανυκτέρευση ίσως στο Fussen.

Αν δε θέλεις να κόψεις μέρα από το Μόναχο, τότε οπωσδήποτε θα πρέπει να διαλέξεις αν θα κόψεις το Rothenburg ή το Hallstatt για να σου βγει η εκδρομή.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom