Γαλλία Road Trip Γαλλική Ριβιέρα και Προβηγκία

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Διαρκεια: 10 ημερες. 10-19 Αυγουστου 2018 -2000 km
Ατομα :4
Τοπος διαμονης: Νικαια -Μασσαλια-Αβινιον -Νικαια
Ειδος καταλυματος: Airbnb
Τροπος μετακινησεων: Με αυτοκινητο και χρηση χαρτων GPS. (μικρο, βενζινοκινητο 1000 κεκ). Διαρκεια κρατησης 10ημερες
Τροπος πληρωμων και κρατησεων: Μετρητα και πιστωτικη καρτα.
Εξοδα συνολικα: 700 ΕΥΡΩ
και αναλυτικα:
Αεροπορικα εισητηρια:
80 ευρω
Διαμονη: 150 ευρω το ατομο
Ενοικιαση αυτοκινητου: 70 ευρω το ατομο περιπου
Εξοδα σταθμευσης, διοδια,βενζινη:50 ευρω το ατομο περιπου
Διασκεδαση και φαγητο: 350 ευρω

ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ:


1 μερα:Μπεργκαμο αεροδρομιο- Νικαια
2 μερα :Μονακο -Εζ -Βιλφρανς Σιρ Μερ
3 μερα :Νικαια
4 μερα :Καννες -Σαιντ Τροπε-Μασσαλια
5 μερα:Μασσαλια -Aix provence
6 μερα:Calanque (boat trip)- Arl
7 μερα:Les Baux de Provence - Saint Remy de Provence - Αβινιον
8 μερα:Isle sur la sorgue -Vaucluse -Abbaye Notre-Dame de Senanque - Russillion
9 μερα:Αβινιον-Αντιπ-Νικαια
10 μερα:Νικαια - Μπεργκαμο αεροδρομιο
 
Last edited:

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
TIPS:
1) Εχει προσφορα στο παρκινγκ στο λιμανι της Νικαιας ,20 ευρω για πσκ!!!
2) Φανταστικη και οικονομικη μπουγιαμπεσα στο παλιο λιμανι της Μασσαλιας στο LA MARINIERE(25 ευρω η μεριδα,30-40 ευρω εχει στα υπολοιπα εστιατορια).
3) Το παρκινγκ στην Μασσαλια ειναι δωρεαν απο τις 19:00 το απογευμα εως τις 9:00 το πρωι!!!
4) Εχει πολλα δωρεαν παρκινγκ στο Αβινιον περιμετρικα της παλιας πολης για ολο το 24ωρο!!!Απο το παρκινγκ υπαρχει δωρεαν εισιτηριο λεωφορειου 24ωρο,για να πας στην παλια πολη!
5) Οπωσδηποτε επισκεψη στο Les Baux και Isle sur la sorgue στην Προβηγκια ,ειναι εκπληκτικα χωριουδακια...!!!!
6) Αξιζει μια επισκεψη στο σπιτι του Καζαντζακη στην Αντιπ!!!
7) Να δειτε τις μουσικες κολονες το βραδυ στο κεντρο της παλιας πολης στο Αβινιον!
8) Να δοκιμασετε creme brulle οπωσδηποτε!
9)Να πατε την κρουαζιερα στα calαnques για μπανιο απο το παλιο λιμανι της Μασσαλιας (33 ευρω το ατομο...!!!!,πολυ ακριβο ομως για αυτα που θα δειτε...!)
10) Nα δειτε τα λιβαδεια με τις λεβαντες στο Abbaye Notre-Dame de Senanque
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Πολύ ωραία τα εισαγωγικά αναμένουμε τη συνέχεια και το ανάλογο φωτογραφικό υλικό.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
αν για μια μερα,μπουγιαμπεσα,κρεμ μπρυλε,καλανγκ,εφυγε ηδη ενα 70,χωρις πρωινο και βραδυνο,σημαινει οτι βγαλατε τις υπολοιπες 9μιση μερες με 280 ευρο το κεφαλι,φαι καφεδες κλπ..στη νοτια γαλλια ολο αυτο..θα ηθελα να ξερω πως..ουτε 30 ευρο την ημερα δηλαδη...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Κι εγω εχω μια απορια: Για ξενοδοχειο στη Λυον και περιξ μου βγηκαν τα ματια για να βρω με 60ευρα το δικλινο. Δεν ειδα μεγαλες διαφορες στην Airbnb και επελεξα ξενοδοχεια ωστε να εχουν και πρωινο (εξτρα στην τιμη φυσικα, στα 60 ουτε για αστειο) γιατι το να τρεχω σουπερμαρκετ σε ταξιδι με μετακινησεις ειναι αδυνατον.
Με 30 ευρω το βραδυ βρηκατε σε δικο σας διαμερισμα? Η μεσα σε αλλο σπιτι με κοινους χωρους; Γιατι τη θεωρω σχεδον εξωπραγματικη την τιμη.
 

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
αν για μια μερα,μπουγιαμπεσα,κρεμ μπρυλε,καλανγκ,εφυγε ηδη ενα 70,χωρις πρωινο και βραδυνο,σημαινει οτι βγαλατε τις υπολοιπες 9μιση μερες με 280 ευρο το κεφαλι,φαι καφεδες κλπ..στη νοτια γαλλια ολο αυτο..θα ηθελα να ξερω πως..ουτε 30 ευρο την ημερα δηλαδη...
Γενικα,το φαγητο στην νοτια Γαλλια ειναι πανακριβο...!!!Τις μισες μερες φαγαμε σε εστιατορια και τις αλλες μισες τρωγαμε πιτσες,φαγητο απο σουπερ μαρκετ κτλ!
 

DIMTSOUKI

Member
Μηνύματα
21
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΤΥΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περου
Κι εγω εχω μια απορια: Για ξενοδοχειο στη Λυον και περιξ μου βγηκαν τα ματια για να βρω με 60ευρα το δικλινο. Δεν ειδα μεγαλες διαφορες στην Airbnb και επελεξα ξενοδοχεια ωστε να εχουν και πρωινο (εξτρα στην τιμη φυσικα, στα 60 ουτε για αστειο) γιατι το να τρεχω σουπερμαρκετ σε ταξιδι με μετακινησεις ειναι αδυνατον.
Με 30 ευρω το βραδυ βρηκατε σε δικο σας διαμερισμα? Η μεσα σε αλλο σπιτι με κοινους χωρους; Γιατι τη θεωρω σχεδον εξωπραγματικη την τιμη.
Στην Νικαια τα δωματια ηταν πολυ πιο ακριβα σε σχεση με Μασσαλια και Αβινιον.Σε ολες τις κρατησεις μεσω airbnb ειχαμε και εκπτωση -35 ευρω,διοτι καναμε ολες τις κρατησεις με διαφορετικα ατομα και ειχε καθε νεο μελος στην πλατφορμα, αυτη την εκπτωση!!!!!!Σε δικο μας διαμερισμα μειναμε ολα τα βραδυα με ιδιωτικο μπανιο φυσικα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.758
Στην Νικαια τα δωματια ηταν πολυ πιο ακριβα σε σχεση με Μασσαλια και Αβινιον.Σε ολες τις κρατησεις μεσω airbnb ειχαμε και εκπτωση -35 ευρω,διοτι καναμε ολες τις κρατησεις με διαφορετικα ατομα και ειχε καθε νεο μελος στην πλατφορμα, αυτη την εκπτωση!!!!!!
Ε μα πες το, γιατι εγω ειδα αλλες τιμες...
Μια που λεμε για το φαγητο, εγω ΔΕΝ το βρηκα πανακριβο, γιατι αν πχ ενα κυριως κοστιζει 15-18 ευρω, στο ιδιο εστιατοριο το μενου των 3 πιατων (πρωτο, δευτερο, γλυκο) κοστιζε 25. Αυτο αν το κανεις μια φορα τη μερα- δεν νομιζω οτι αντεχει καποιος ολοκληρο μενου δυο φορες τη μερα- κοστιζει πολυ λιγοτερο απο πολλους προοσρισμους. Και τρωει και καταπληκτικο φαγητο στην τελικη.
Δηλαδη εν τελει δεν ηταν καθολου απο τα ακριβα μου ταξιδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom