Αλβανία Μαυροβούνιο Road trip - Αλβανία - Μαυροβούνιο

pavlos163

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σε όλους!

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα 4ήμερο road trip ξεκινώντας από Γιάννενα (με δικό μας αμάξι) νωρίς το πρωί 2 Μαρτίου, περνώντας 2 ή 3 μέρες Αλβανία, και καταλήγοντας για 1 ή 2 μέρες στο Μαυροβούνιο (ανάλογα πόσες κάτσαμε στην Αλβανία), και γυρνώντας πίσω 5 Μαρτίου βράδυ. Οπότε ουσιαστικά έχοντας 4 φουλ ημέρες (2, 3, 4 και 5 Μαρτίου).

Το πρόγραμμα, στο πολύ περίπου, που σκεφτομάστε είναι το εξής: Γιάννενα -> Αργυρόκαστρο (διανυκτέρευση) -> Μπεράτ (διανυκτέρευση), και μετά είτε διανυκτέρευση Τίρανα, είτε διανυκτέρευση κάπου στο Μαυροβούνιο.

Έχω αρκετές ερωτήσεις αλλά θα ήθελα και τις συμβουλές σας σε περίπτωση που δεν έχουμε σκεφτεί κάποια πράγματα.
  1. Είναι ΟΚ από μέρες το πρόγραμμα; Μήπως σε μόνο 4 ημέρες δεν αξίζει να φτάσουμε μέχρι το Μαυροβούνιο;
  2. Τι θα άξιζε να δούμε στην Αλβανία που σε αυτό το itinerary? Τι θα άξιζε να δούμε στο Μαυροβούνιο;
  3. Απ'ότι έχω δει θα χρειαστούμε και για τις δύο χώρες πράσινη κάρτα ασφάλειας, αλλά παραμένει ανοιχτό το αν θα χρειαστούμε το διεθνές δίπλωμα
  4. Εγώ είμαι νέος οδηγός (με κανονικό δίπλωμα, απλά το έχω λιγότερο απο έναν χρόνο), δηλαδή έχουμε ακόμα Ν στο αμάξι - μπορεί να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα αυτό;
  5. Η ασφάλεια είναι στο όνομα της κοπέλας μου, εγώ δεν αναγράφομαι, απλώς είναι και για τρίτους η ασφάλεια. Υπάρχει εκεί περίπτωση να έχουμε πρόβλημα;
  6. Τι γίνεται με τα μετρητά; Έχουμε κι οι δύο Revolut, κι απότι είδα αυτό είναι ΟΚ, μετρητά να βγάλουμε στην Ελλάδα; Ισχύει κάτι διαφορετικό για Αλβανία και Μαυροβούνιο;
  7. Έχει κάποια γραφειοκρατική διαφορά το αν θα μείνουμε σε AirBnB ή ξενοδοχείο; Επειδή σε κάποιες χώρες αν μείνεις σε μη-registered ξενοδοχείο, πρέπει να κάνεις register σε local police station.
  8. Το αμάξι είναι με πετρέλαιο, φαντάζομαι δεν θα έχουμε κάποιο θέμα για να βρούμε βενζινάδικα. Απο τιμές είναι παρόμοιες με Ελλάδα;
  9. Υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχουμε σκεφτεί και θα έπρεπε;
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
1)Eγώ δεν θα έφτανα Μαυροβούνιο. 4 μέρες είναι μια χαρά για αυτή την διαδρομή που περιγράφεις. 1 Αργυρόκαστρο, 1 Μπεράτι και 2 Τίρανα.
2) Φτάνοντας σε κάθε πόλη εύκολα θα καθοδηγηθείς από τους κατοίκους ή και λίγο απο ιντερνετ για τα αξιοθέατα, πχ το Κάστρο και ενα λαικό μουσείο/αρχοντικό στο Αργυρόκαστρο και βυζαντινές εκκλησίες στο Μπεράτι.
3)Χρειάζεσαι πράσινη κάρτα και κανονικό δίπλωμα.
4)Δεν γνωρίζω αυτό που ρωτάς για την εμπειρία του οδηγού.
5)Ούτε αυτά τα γνωρίζω.
6)Δεν χρειάζεται να κάνεις συνάλλαγμα καθώς μπορείς να πληρώσεις με ευρώ και να σου δώσουν ρέστα σε λέκ παντού.
7)Δεν υπάρχει κανένα θέμα με βίζα κλπ. Δεν εγγράφεσαι κάπου για το πού θα μείνεις και δεν δηλώνεις για το πού θα κινηθείς.
8)Οι τιμές είναι λίγο χαμηλότερες απο την Ελλάδα.
Κάθε φορά που επισκέπτομαι την Αλβανία, περνάω τέλεια. Το ίδιο ελπίζω και για σάς!
 

pavlos163

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σε ευχαριστώ πολύ! Αν τελικά αποφασίσουμε να πάμε και Μαυροβούνιο, γνωρίζεις αν ισχύει το ίδιο με το ευρώ;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.352
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Σε ευχαριστώ πολύ! Αν τελικά αποφασίσουμε να πάμε και Μαυροβούνιο, γνωρίζεις αν ισχύει το ίδιο με το ευρώ;
Το Μαυροβούνιο χρησιμοποιεί ως επίσημο νόμισμα το ευρώ, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα.
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Εγω θα εστιαζα πιο πολυ στο Μαυροβουνιο,με μια διανυκτερευση Αργυροκαστρο στον πηγαιμο,και αλλη μια στο Μπερατ στον γυρισμο...
 

GALERA

Member
Μηνύματα
85
Likes
96
Να ξέρεις έχει μπόλικο κρύο τέτοια εποχή η Αλβανία. Είχαμε μείνει Χριστούγεννα στο Αργυροκαστρο σε υπέροχο πέτρινο ξενοδοχείο που όμως για να ζεσταθεί το δωμάτιο ήθελε ωρες.
Δεν υπολόγιζαν σε χειμερινό τουρισμό τουλάχιστον τότε .
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους!

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να κάνουμε ένα 4ήμερο road trip ξεκινώντας από Γιάννενα (με δικό μας αμάξι) νωρίς το πρωί 2 Μαρτίου, περνώντας 2 ή 3 μέρες Αλβανία, και καταλήγοντας για 1 ή 2 μέρες στο Μαυροβούνιο (ανάλογα πόσες κάτσαμε στην Αλβανία), και γυρνώντας πίσω 5 Μαρτίου βράδυ. Οπότε ουσιαστικά έχοντας 4 φουλ ημέρες (2, 3, 4 και 5 Μαρτίου).

Το πρόγραμμα, στο πολύ περίπου, που σκεφτομάστε είναι το εξής: Γιάννενα -> Αργυρόκαστρο (διανυκτέρευση) -> Μπεράτ (διανυκτέρευση), και μετά είτε διανυκτέρευση Τίρανα, είτε διανυκτέρευση κάπου στο Μαυροβούνιο.

Έχω αρκετές ερωτήσεις αλλά θα ήθελα και τις συμβουλές σας σε περίπτωση που δεν έχουμε σκεφτεί κάποια πράγματα.
  1. Είναι ΟΚ από μέρες το πρόγραμμα; Μήπως σε μόνο 4 ημέρες δεν αξίζει να φτάσουμε μέχρι το Μαυροβούνιο;
  2. Τι θα άξιζε να δούμε στην Αλβανία που σε αυτό το itinerary? Τι θα άξιζε να δούμε στο Μαυροβούνιο;
  3. Απ'ότι έχω δει θα χρειαστούμε και για τις δύο χώρες πράσινη κάρτα ασφάλειας, αλλά παραμένει ανοιχτό το αν θα χρειαστούμε το διεθνές δίπλωμα
  4. Εγώ είμαι νέος οδηγός (με κανονικό δίπλωμα, απλά το έχω λιγότερο απο έναν χρόνο), δηλαδή έχουμε ακόμα Ν στο αμάξι - μπορεί να προκαλέσει κάποιο πρόβλημα αυτό;
  5. Η ασφάλεια είναι στο όνομα της κοπέλας μου, εγώ δεν αναγράφομαι, απλώς είναι και για τρίτους η ασφάλεια. Υπάρχει εκεί περίπτωση να έχουμε πρόβλημα;
  6. Τι γίνεται με τα μετρητά; Έχουμε κι οι δύο Revolut, κι απότι είδα αυτό είναι ΟΚ, μετρητά να βγάλουμε στην Ελλάδα; Ισχύει κάτι διαφορετικό για Αλβανία και Μαυροβούνιο;
  7. Έχει κάποια γραφειοκρατική διαφορά το αν θα μείνουμε σε AirBnB ή ξενοδοχείο; Επειδή σε κάποιες χώρες αν μείνεις σε μη-registered ξενοδοχείο, πρέπει να κάνεις register σε local police station.
  8. Το αμάξι είναι με πετρέλαιο, φαντάζομαι δεν θα έχουμε κάποιο θέμα για να βρούμε βενζινάδικα. Απο τιμές είναι παρόμοιες με Ελλάδα;
  9. Υπάρχει κάτι άλλο που δεν έχουμε σκεφτεί και θα έπρεπε;
Για τα σημεία 3, 4 και 5 πρέπει αμεσα να απευθυνθείς στην ασφαλιστική που καλύπτει το αυτοκίνητο.
Εάν το αυτοκίνητο ανήκει στην φίλη σου στην πράσινη κάρτα πρέπει να αναγράφεται και ο δεύτερος οδηγός, δηλαδή εσύ.
Επίσης, επειδή είσαι νέος οδηγός πρέπει να καταβληθεί αυξημένο ασφάλιστρο για να μπεις και εσύ ως οδηγός στο αμάξι και να ισχύει κανονικά η ασφάλεια και να αποζημιώσει τρίτους σε περίπτωση ατυχήματος που προκληθεί ενώ είσαι εσύ στο τιμόνι.
Αυτα ισχύουν στην δική μας ασφαλιστική παντως και υποθέτω ότι θα ισχύουν και στις υπόλοιπες.
Μην ρισκάρετε να μπείτε στην Αλβανία χωρίς να τσεκάρετε τι ισχύει με την ασφάλεια.
Πείτε ξεκαθαρα στον ασφαλιστή σας ποιος θα οδηγάει το αμάξι.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
για μενα το Μαυροβουνιο αξιζει πανω απο 4 μερες...
 

aiolikos

Member
Μηνύματα
20
Likes
34
Road trip Θεσσαλονίκη - Ποντγκοριτσα - Τίρανα.

Καλησπερίζω την παρέα. Προγραμματίζουμε με τον κολλητό μου πενθήμερο οδικό ταξίδι για αρχές Μαίου, για τα προαναφερθέντα μέρη. Κάθε πρόταση σας αναφορικά με τοπικά σημεία ενδιαφέροντος και εδέσματα, καθώς και εξορμήσεις σε κοντινές περιοχές είναι καλοδεχούμενες. Επίσης, η επίδειξη ταυτότητας παλιού τύπου θα μας δημιουργήσει πρόβλημα? Η χρήση κάρτας revolut είναι γενικά αποδεκτή?

Λέμε να αφιερώσουμε 3 μέρες στο Μαυροβούνιο και 2 στα Τίρανα στην επιστροφή μας για Θεσσαλονίκη. 3 διανυκτερεύσεις στην πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου είναι λέτε υπερβολή? Αξίζει διανυκτέρευση σε Μπούντβα ή Κότορ ή ίσως σε κανένα σημείο κοντά στη λίμνη Σκόδρα?
 
Last edited by a moderator:

barkour

Member
Μηνύματα
1.174
Likes
5.295
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλησπερίζω την παρέα. Προγραμματίζουμε με τον κολλητό μου πενθήμερο οδικό ταξίδι για αρχές Μαίου, για τα προαναφερθέντα μέρη. Κάθε πρόταση σας αναφορικά με τοπικά σημεία ενδιαφέροντος και εδέσματα, καθώς και εξορμήσεις σε κοντινές περιοχές είναι καλοδεχούμενες. Επίσης, η επίδειξη ταυτότητας παλιού τύπου θα μας δημιουργήσει πρόβλημα? Η χρήση κάρτας revolut είναι γενικά αποδεκτή?

Λέμε να αφιερώσουμε 3 μέρες στο Μαυροβούνιο και 2 στα Τίρανα στην επιστροφή μας για Θεσσαλονίκη. 3 διανυκτερεύσεις στην πρωτεύουσα του Μαυροβουνίου είναι λέτε υπερβολή? Αξίζει διανυκτέρευση σε Μπούντβα ή Κότορ ή ίσως σε κανένα σημείο κοντά στη λίμνη Σκόδρα?
Και 3 ωρες στη Ποντγκοριτσα ,υπερβολη ειναι
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom