Κούβα Road trip ανατολικά της Κούβας & Αβάνα

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια

Κούβα χωρίς τον Πατριάρχη

1η ημερα 29 .09 .2009

Επιτελους ξεκιναμε !!
Το εισιτηριο κλεισμενο απο καιρό με την AIRFRANCE στη πολυ καλη καλη τιμη των 1017 ευρω ,ηλεκτρονικα κρατημένο απο το σαιτ της εταιρειας . Ειχα να βρω τετοια τιμη απο το 2004 που ειχα κανει το τελευταιο μου ταξιδι εκει.
Ταλαιπωρια για μας που ζουμε επαρχια η αναχωρηση ,η πτηση ειναι 07.00 η ωρα και εχουμε φυγει απο Γυθειο μεσανυκτα για να ειμαστε εκει εγκαιρα .
Εχουμε δε τοσες αποσκευες που ειμαστε γραφικοι !!
Επιτρεπονται 2 βαλιτσες ,απο 23 κιλα η καθε μια ανα ατομο και 12 κιλα στο χερι και εχουμε εκμεταλευτει και το τελευταιο γραμμαριο γιατι στη Κουβα οτι και να αφησεις πιανει τοπο ,λογω ανεχειας.
Η πτηση Αθηνα - Παρισι κυλαει ευχαριστα ,με καλο ελληνικο πρωινο και συμπαθητικο και ευγενικο πληρωμα.
Μεσολαβουν 4 ωρες αναμονης ,το καπνισμα απαγορευεται παντου μεσα στο αεροδρομιο αλλά ευτυχως οι εξοδοι ειναι ελαχιστα μετρα
απο τη καφετερια και ετσι καπνισα χωρις ιδιαιτερο προβλημα.
Τωρα αρχιζουν οι σχεδον 10 ωρες ταξιδι μεχρι την Αβανα σε ενα μεγαλο αεροπλανο αλλά με στενες θεσεις ,οτι χειροτερο για τοσες ωρες και επιπλεον γεματο . Ευτυχως ειχε προσωπικες οθονες και βλεποντας διαφορες ταινιες περασε η ωρα ευχαριστα .
Στα συν το καλο γαλλικο φαγητο και κρασι .

Προσγειωση στην Αβανα ,οπου υπαρχουν καμερες τηλεοραση και γενικα ενας χαμος ,λεω στον αδελφο μου που συνταξιδευαμε "μας πηραν ειδηση ,παει το ινκογνιτο !!! " αλλά τελικα δεν ηταν για εμας . Περιμεναν την εθνικη ομαδα του μπεηζ μπωλ ,που ταξιδευε μαζι μας και ειχε κερδισει την 2η θεση στο παγκοσμιο πρωταθλημα που ειχε γινει στην Ιταλια .
Οι Κουβανοι λατρευουν το μπεηζ μπωλ ,συνηθεια απο την εποχη που ελυναν και εδεναν στη χωρα τους οι Αμερικανοι.

παρενθεση για τις φιλες μου στο φορουμ μια και ειδα οτι υπαρχει πολυ ενδιαφερον - Κοριτσια οι παικτες κουκλοι και απο σωματα αγαλματα .....

Περναμε 2-3 τελωνειακους ελεγχους ,γιατι κουβαλαμε και 4 DVD για το σοι του συζυγου συν ολες αυτες τις βαλιτσες ,ειναι να πληρωσουμε αρκετα χρηματα για εκτελωνισμο αλλά κατι με τα Ισπανικα που μιλαω κατι με το ειμαι συζυγος Κουβανου και δεν τα πουλησω (ως ειθισται) ,την γλυτωνω χωρις 1 ευρω φορο...
καλά αρχισαμε ...

Στην εξοδο μας περιμενει ο Κουβανος ,ο οποιος ειναι ήδη εκει απο την περασμενη εβδομαδα ,τον αφησα να χαρει τη μαμα του και το σοι του για να μπορεσουμε να τη κοπανησουμε χωρις να διαμαρτυρονται και οι δυο πλευρες οτι δεν ειδωθηκαν αρκετα ...
με βρισκω λιγο υπολογιστρια ή ειναι η ιδεα μου ;

Λογω αποσκευων ,πρεπει να φυγουμε αμεσως για Τρινιδαδ ,αφου θα ηταν αβολο να μεναμε τη νυχτα στην Αβανα με τοσα πραγματα ,οποτε άλλα 320 χλμ οδικα μεσα στο σκοταδι με καθε πιθανο εμποδιο στο δρομο σου ,ποδηλατες ,πεζοι ,ζωα ....
Το αυτοκινητο για να χωρεσει 3 ατομα συν ολα τα τσουπλεκια ηταν ενα μεγαλο Χιουνται 2500 κυβικά ,που κοστισε 140 ευρω για μια ημερα !!!
Η Κουβα τελικα ειναι πολυ ακριβη σε καποια πραγματα και πολυ φθηνη σε καποια άλλα ...
Στο συγκεκριμενο θεμα δεν βρισκεις ακρη γιατι η οικονομια τους ,λογω των 2 νομισματων που κινουνται ,ειναι το λιγοτερο παρανοικη και επειδη βαρυεμαι αντιπαραθεσεις η εκτιμηση ειναι προσωπικη !!

Φθανουμε στη πολη του καλου μου ,στις 2 τη νυχτα και επιτελους στα κρεβατια μας , σε ενα συμπαθητικο σπιτι που το δωματιο κοστιζε 12 ευρω την νυχτα , καθολου ασχημα αν σκεφτεις οτι στο ιδιο ειχα πληρωσει 20 ευρω σε προηγουμενο ταξιδι.
Η κριση εχει φθασει και εκει ,επιπλεον Οκτωβριο δεν υπαρχουν τουριστες στη Κουβα γιατι φοβουνται τους τυφωνες .

καληνυχτα και καλη ξεκουραση στα κοκκαλακια μας ,μετα οδυσσεια οδικη και αεροπορικη ......
 

Attachments

Last edited:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Υπεροχα! Ξεκινησε νεο κουβανεζικο travelstory! Μπραβο ΚΙΚΙ!
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ωραία !

Στρώθηκα...έφτιαξα και καφέ...

Πάμε...:clap:
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Τέλεια! Πήρα καφέ και γλυκάκι και περιμένω..
Άντε ΚΙΚΙ, μην αργείς :D

p.s. "οι παικτες κουκλοι και απο σωματα αγαλματα " κι έφερες και 8 Κουβανούς, αλλά εγώ Κουβανούς ακούω και Κουβανούς δε βλέπω!! :haha:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Αν ήξερα ότι είχες κονέ στο Τρινιδάδ θα ζητούσα δυο ντουζίνες!!! :haha: Νομίζω ότι φαίνεται και από το avatar ότι έχω αδυναμία στο συγκεκριμένο μέρος. Τέλεια ιστορία μου μυρίζεται.....
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Ορίστε, έφαγα και το γλυκάκι μου κι ακόμα περιμένω. Πάω για το δεύτερο τώρα.
Αααα ΚΙΚΙ, αργείς...κι όσο αργείς εσύ, εγώ παχαίνω! :bleh:
Και θα μου φάει και τον Κουβανό η mariath! :cool:
Βιάσου... :haha:
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Πωπω τελεια ξεκινησες! Ανυπομονω για συνεχεια - καμια φωτο με τους αθλητες δεν εχεις; :haha::haha:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Κοριτσια μου ομορφα ,δειξτε κατανοηση ...:lol:
Ειμαι στη δουλεια και γραφω ,μου μιλανε οι πελατες και εγω ειμαι στη Κουβα και τους αγνοω ..
θα φαω ξυλο στο τελος ..:roll:

mariath αν εισαι προθυμη να υποστεις τη ταλαιπωρια ωσπου να καταφερεις να καλεσεις Κουβανο και τον να δεις εδω , εχω τραβηξει πολλες φωτογραφιες με κουκλους "γαμπρους'' που ζητανε νυφη Ελληνιδα ....
Στειλε πμ , προμηθεια δεν παιρνω:haha:
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.219
Likes
5.727
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Βρε δεν είναι για μένα, για τις φουκαριάρες τις φίλες μου!!! :haha:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ευχαριστουμε που μας σκεφτεσαι ΚΙΚΙ! Περιμενουμε τη συνεχεια :clap:
140 ευρω για μια μερα το αυτοκινητο? :shock::shock:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ημέρα 2η 30.09 Trinidad

Αφιερωμένο στη Mariath.

μετα απο ενα χαλια ύπνο λογω υπερβολικης κουρασης ,ζέστης και ζαλαδας ξυπνησαμε και φαγαμε πρωινο που μας εφτειαξε η σπιτονοικοκυρα με φρεσκο χυμό μανγκο (τελειος) ,αυγα , μελι βουτυρο και άλλα ωραια ,πλην του ψωμιού που παντού στη Κούβα ειναι απαίσιο .Ολα αυτα στη τιμη των 2.40 ευρω το ατομο.
Μην ξεχασω και τον υπεροχο κουβανικο καφε...
Οσοι πινετε εσπρεσο θα ευχαριστηθητειτε καφε σε ολη τη χωρα ,ειδικα στα Ανατολικα που υπαρχει αφθονος .
Εξαιρεση η Αβάνα που στα περισσοτερα μερη ,πλην των καλων καφετεριων, ειναι λιγο χαλια γιατί τον ανακατευουν με τριμμενα φασολια λογω οικονομιας ,κατι αντιστοιχο που γινοταν στη Ελλαδα με κριθαρι.

Μετα "ξεναγησα"τον αδελφο μου στη πολη ,μια και την γνωριζω καλα απο προηγουμενες πολυημερες επισκεψεις.
Λιγο παραμελημενο το βρηκα το αγαπημενο μου Τρινιδαδ ,μαλλον σταματησαν οι επιχορηγησεις απο την Unesco ,σκεφτηκα ...
Για την πολη αυτη εχουμε ήδη γραψει πολλα,οποτε τη προσπερνω

Το απογευμα περασε με απειρες επισκεψεις της εκει οικογενειας.
Μιλαμε για πολυ μεγάλο σοι ,ο Κουβανος εχει 9 αδελφια !!!
Το προσπερνω και αυτο γιατι αφου επληξα εγω ,φανταζομαι εσεις!

Το βραδυ φαγαμε στο σπιτι του καλιτερου μας φιλου που εχουμε εκει , η γυναικα του ειναι τελεια μαγειρισσα και το μενου ειχε αστακο,γαριδες και φρεσκο ψαρι ,περασαμε πολυ ευχαριστα και ομορφα .


Ημερα 3η 01.10 On the road

Νωρις το πρωι εχουμε την αναχωρηση να κατακτησουμε την Ανατολη ως άλλοι Κολομβοι.
Το αυτοκινητο ενα ATOS ,νοικιασμενο για 10 μερες που κοστισε 420 ευρω. Ελεος 42 ευρω την ημερα για μια κουτσουλια 6ετιας !
Ειμαστε ο αδελφος μου (πρωτη φορα στη Κουβα) ,ο συζυγος και ο καλος μας φιλος Ραουλ .Ειναι Αβανερος παντρεμενος με Τρινιταρια ,χειρουργος ορθοπεδικος και επιπλεον μπαμπαλαο ! Για οσους ξερουν απο σαντερια ειναι κατι σαν Επισκοπος δικος μας στη εν λογω θρησκεια .
Συνδυασμος φοβερος ,εκτος του οτι ειναι φοβερος για παρεα ,σου φτειαχνει και κανενα κοκκαλο αμα λαχει αλλά αν το προβλημα σου ειναι πνευματικο σου τραβαει και ενα "ευχελαιο".
Αυτα μονο στη Κουβα μπορουν να συμβουν ,ενας επιστημονας και κορυφη στο ειδος του να ειναι και πνευματικος και το σπουδαιοτερο κανεις να μη δινει σημασια ,θεωρειται τελειως φυσιολογικο .

Ο δρομος καλουτσικος μεχρι το Ciego de Avila ,που σταματησαμε να αλλάξουμε λάστιχο ,πραγμα πολυ συνηθισμενο γιατι οι δρομοι ειναι γεματοι λακουβες.
Το τοπιο γινοταν ολο και καλο με αφθονο πρασινο και πολλες αγελαδες ,μα παρα πολλες αγελαδες .
Το τονιζω για τις αγελαδες ,γιατι ενω ειναι απειρες απαγορευται στους Κουβανους να φανε το κρεας τους !!
Καλα διαβασετε ,οποιος πιαστει να εχει στο σπιτι του μοσχαρισιο κρεας παει φυλακη. Αντιθετα εμεις ως τουριστες απολαυσαμε υπεροχα φιλετα . Οι αγελαδες που εχει καθε αγροτης ,ανηκουν υποτιθεται σε αυτον ,αλλά μπορει να τις πουλησει μονο στο κρατος και εννοειται οτι δεν μπορει να τις θανατωσει....
Αλλο ενα απο τα παρανοικα φαινομενα της αγαπημενης μου χωρας.

Το βραδακι φτασαμε στο Holguin και βρηκαμε ενα σπιτι με 20 ευρω το δικλινο ,οπου δεν θυμαμαι τιποτα άλλο γιατι πεφτοντας στο κρεβατι μαλλον ....λιποθυμησα απο τη κουραση.
 
Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Ορίστε, έφαγα και το γλυκάκι μου κι ακόμα περιμένω. Πάω για το δεύτερο τώρα.
Αααα ΚΙΚΙ, αργείς...κι όσο αργείς εσύ, εγώ παχαίνω! :bleh:
Και θα μου φάει και τον Κουβανό η mariath! :cool:
Βιάσου... :haha:

μη φας 'αλλο γλυκο , εγραψα :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom