Road Trip στην ... (ηπειρωτική) Ελλάδα!

Μηνύματα
626
Likes
143
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
Πάνω από 6,000 χιλιόμετρα...
Περισσότερες από 3,500 φωτογραφίες
17 μέρες...
Από το Διδυμότειχο ως το Ταίναρο της Πελ/σου!

Οι παραπάνω γραμμές είναι θα έλεγα σε συνοπτικές γραμμές το ζουμί από το tour που έκανα με δύο φιλαράκια (Μ και Ν), πριν λίγες μέρες, που αλλού: στην Ελλάδα!

Ξεκινήσαμε στις 10 Ιουλίου από τον ν. Έβρου (και συγκεκριμένα από το Διδυμότειχο) και μέσα σε 17 μέρες πήγαμε σχεδόν σε όλους τους νομούς της ηπειρωτικής Ελλάδας!

Πρώτη μέρα Έβρο, δεύτερη Καβάλα, τρίτη Θεσσαλονίκη, κ.τ.λ. Κάθε μέρα σε άλλο νομό, σε άλλη πόλη, σε άλλο μέρος.

Ξεκινήσαμε από Διδιμότειχο και περάσαμε από Αλεξανδρούπολη, Κομοτηνή, Ξάνθη, Καβάλα, Δράμα, Σέρρες, Χαλκιδική, Θεσσαλονίκη, Κιλκίς κ.τ.λ, μετά προς Δ. Μακεδονία (Καστοριά), στην συνέχεια προς τα κάτω (Γιάννενα, Πάργα, Πρέβεζα), μετά πιο κάτω (μεσολόγγι), μετά Πελ/σο και στο ανέβασμα (δεν μπήκαμε Αττική βεβαίως βεβαίως γτ από ό,τι είχα ενημερωθεί η ζέστη στην Αθήνα ήταν ανυπόφορη!!!) Βόλο και πίσω στην Θεσσαλονίκη.
Να σημειωθεί ότι δεν πηγαίναμε στις πόλεις καθαυτές, αλλά και σε πολλά χωριά, κωμοπόλεις ή διάφορα μνημεία και αρχαία πάνω στον δρόμο, κ.τ.λ.

Κάθε βράδυ κατασκηνώναμε σε διαφορετικό μέρος, σε οργανωμένα κάμπινγκς, που τα βρίσκαμε είτε από τον ταξιδιωτικό οδηγό που είχαμε μαζί μας είτε τα ανακαλύπταμε στην διάρκεια του ταξιδιού μας.

Τα συμπεράσματα που βγήκαν είναι πάρα μα πάρα πολλά αλλά θα εστιάσω σε μερικά:

1) Η χώρα δίκαια μπορεί να θεωρείται ως μία από τις ομορφότερες (αναλογικά πάντα) σε ολόκληρο τον κόσμο! Κάθε γωνιά της είναι μοναδική, διαφορετική από κάθε άλλη! Κάθε τόπος είναι ξεχωριστός, με τις ιδιαίτερότητές του, τις πρωτοτυπίες του, τους ανθρώπους τους, κ.τ.λ. Γι αυτό (όπως λέω συχνά πυκνά) καλό το εξωτερικό, δεν διαφωνώ, αλλά αν δεν μάθεις ή παινεύσεις και λιγάκι το σπίτι σου (χώρα σου) δεν λέει!!!!

2) Ένας ταξιδιωτικός οδηγός είναι πάντα απαραίτητος. Ειδικά όταν πρόκειται για οδικό ταξίδι, με αυτοκίνητο ή μηχανή, χρειάζεται πάντα! Γι αυτό καλό είναι όποιος θέλει να πειραματιστεί και να αρχίσει τέτοιου είδους ταξίδια να αποκτήσει σίγουρα έναν τέτοιο οδηγό με χάρτες, πληροφορίες, σημειώσεις, κ.τ.λ.

3) Για μένα, πόλη/κωμόπολη χωρίς θάλασσα/λίμνη δεν λέει! Ξετρελάθηκα με την Καβάλα αλλά δεν μου άρεσε καθόλου η Κομοτηνή. Μου άρεσε απίστευτα η Καστοριά και τα Γιάννενα αλλά καθόλου η Άρτα, το Κιλκίς ή η Σπάρτη. Δεν θέλω να φανώ κακός ή να παρεξηγηθώ αλλά το υδάτινο στοιχείο προσφέρει μία άλλη μαγεία σε κάθε τόπο, άσχετα αν πολλές φορές δεν το καταλαβαίνουμε...

4) Οι Έλληνες είμαστε ευγενικοί και φιλόξενοι! Κ πάντα με το χαμόγελο στα χείλη (εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων!!!!)

5) Σαν προτείνω να το δοκιμάσετε, αξίζει!!!!!


Και μερικά αρνητικά πραγματούδια (για μένα τουλάχιστον) που συναντήσαμε κατά την διάρκεια του ταξιδιού μας:

1) Σε κάμπινγκ στο Τόλο (Ναύπλιο κοντά), ενώ πληρώσαμε 32 ευρώ περίπου για ένα βράδυ, μία σκηνή + αμάξι, έπρεπε να βάλεις ένα 20λεπτο στα ντους όπου έτσι μόνο έτρεχε ζεστό νερό που διαρκούσε 7 λεπτά! Δεν είναι το 20λεπτο, αλλά η κίνηση! Εντάξει, είπαμε, από παντού να βγάλουν λεφτά θέλουν! :mad:

2) Ξοδέψαμε αρκετά σε βενζίνες.... Ίσως λάθος εποχή για το ταξίδι μας; μπορεί. Ίσως λάθος χρονιά (σε σχέση με παλαιότερες που ήταν πιο φθηνά τα πράματα); μπορεί. Το σίγουρο είναι ότι φύγανε αρκετά εκεί όπως και σε Διόδια, συντήρηση λαδιών, κ.τ.λ.

3) Αν μπορείτε να μένετε σε κάμπινγκ καλώς, αν όχι και θέλετε κάπως πιο πολυτέλεια στον ύπνο σας, υπάρχουν σαφώς και τα δωμάτια/ξενοδοχεία. Αλλά, επειδή χρειάστηκε να μείνουμε 2 βράδια σε δωμάτια (την πρώτη φορά στην Αλεξανδρούπολη και την δεύτερη στην Καστοριά-πολύ κρύο μέσα Ιουλίου εκεί!) δώσαμε κάτι παραπάνω. Γενικά αν κάποιος μπορεί και θέλει, why not? Η πιο φθηνή λύση πάντως είναι τα campings...!


~Τέλος~
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Από Ορεστιάδα έπρεπε να ξεκινήσετε !! Σου κόβω ένα βαθμό από το άριστα !!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
Γεια σου χοντρό Μπιζέλι. Και εγώ φέτος μόνο στην Ελλάδα ταξίδεψα: Σκόπελο, Εύβοια, Σαντορίνη και τώρα ετοιμάζομαι για Τζουμέρκα. Ωραία είναι, δε μπορώ να πω, αλλά πολλές φορές μου έρχεται να σπάσω τα μούτρα πολλών συμπατριωτών. Είδικά στη Σαντορίνη, μου σερβίρανε μπαγιάτικο και βρώμικο φαγητό πάνω σε τραπεζομάντηλο με στάχτες από τα τσιγάρα των προηγούμενων πελατών. Θα μου πεις, αυτό μόνο ΄στην Ελλάδα μπορεί να γίνει; Όχι ασφαλώς. Έχει ωραία πράγματ να δεις η χώρα πάντως. Το διαπιστώνω τα τελευταία δύο χρόνια. Και μπράβο για το ταξίδι σας. Πρέπει να είχε μεγάλο ενδιαφέρον.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γεια σου χοντρό Μπιζέλι. Και εγώ φέτος μόνο στην Ελλάδα ταξίδεψα:
αυτό που σου συνέβη ειναι απαράδεκτο !!! εγώ θα έφευγα πρώτον ,και δεύτερον αν έμενα και μου σέρβιραν μπαγιάτικο οπως λές φαγητό ,θα τους την έλεγα ,και ούτε θα πλήρωνα σέντ ....;)
για αυτό παιδιά ,επιστροφή στο πικ νικ .παρτε ένα καλαθάκι μόνιμα στο αυτοκίνητο ,ένα τραπεζομάντηλο καρώ ,και στάση σε λαχανοπωλείο και φούρνο . μιλάμε για αριστοκρατικό και πλούσιο -χωρίς στάχτες και αποτσίγαρα γεύμα !!!!!!! :clap:
 

Φαίη

Member
Μηνύματα
42
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου στην Ευρώπη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Ταϊλανδη, Μεξικό
Πολυ ωραιο πρεπει να ταν το ταξιδι σου, απο τα λογια σου θελω να σου πω 2 πραγματα!
1. Το να παρεις μια αποφαση να γυρισεις την Ελλαδα και μαλιστα σε καιρους δυσκολους που ζουμε δειχνει οτι δεν εισαι μιζερος, οτι εισαι αρκετα φιλοπατρης και οτι θες να ρουφηξεις τη ζωη σου με οποιο κοστος!
2. Το οτι μπορεσες να συνυπαρξεις με αλλα 2 ατομα (ακομα και φιλοι να εισαστε) για τοσο καιρο και σε ενδεχωμενες οικονομικες και διαβιωτικες δυσκολιες μου αποπνει πνευμα καλης φιλιας, συνεργασιας και ομοψυχιας! Μην θεωρεις οτι αυτο μπορουν να το κανουν ολοι..
Ετσι οχι μονο μαθατε καλυτερα ο ενας τον αλλο αλλα και τους ιδιους σας τους εαυτους! Λογικα θα εχετε και αλλα τετοια στο ιστορικο σας...
Μπραβο, μπιζελι!:p
 

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Backpacking over Europe
respect μονο και μονο που καθησατε και το οργανωσατε ολο αυτο! δυσκολα βρισκεις ατομο που θεωρει αξιολογο κατι τετοιο και πιστευω πως οποιος το κανει δεν εχει ταξιδεψει πραγματικα καθολου γιατι η Ελλάδα ειναι μια χωρα που μπορεις την μια μερα να εισαι στην θαλασσα και την επομενη στα 1000μ. υψομετρο! καθε γωνια της χωρας μας εχει κατι να προσφερει! και ξανα respect!
 

koutgeor22

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Ναι όντως εχεις σεβασμό και απο μένα. Και εγω θέλω χρόνια τώρα να κάνω ενα road trip στην Ελλαδα αλλά δεν βρίσκω άτομα με τίποτα :( !!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom