Κολομβία Road Trip στη Κολομβία

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
καλησπερα παιδια!!!!!!! θελω τη βοηθεια σας!!!!!!!!!!! δυστυχως δεν μπαινω να γραφω συχνα λογω χρονου, ομως σας διαβαζω συνεχεια.... μολις μου ερθει κατι στο μυαλο για ταξιδι λεω, που να ψαξω;;; που αλλου;;;;; με ταξιδευετε συχνα ειναι η αληθεια.... σκεφτομαστε με το φιλο μου να παμε ενα road trip στην κολομβια... ξερω ειναι μεγαλη κ σιγουρα δεν μπορουμε να την δουμε ολη μεσα σε 24 μερες που θα εχουμε ομως θα ηθελα να ακουσω προτασεις απο εσας πριν φτιαξω το προγραμμα μας... γενικως μας αρεσει να ειμαστε ανεξαρτητοι κ να γυριζουμε ολη την ωρα γι αυτο κ θελουμε αμαξι οπωσδηποτε... κ επισης θελουμε να το συνδιασουμε με λιγο relax στο τελος στις παραλιες της!!!! ακουω συμβουλες παιδια.......!!!!!!!! pleaaaaseeeeeee....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταρχήν οι παραλίες της είναι μέτριες, με μικρή εξαίρεση το San Andres.

Δεύτερον σε 24 μέρες προλαβαίνετε να δείτε πολλά. Νομίζω ότι είναι πολύ ικανός χρόνος, ακόμη και για τόσο τεράστια χώρα, ειδικά από την ώρα που τα στικά της κέντρα δεν είναι τόσο ενδιαφέροντα.

Πολύ στα πεταχτά, γιατί έχουμε και δικά μας ταξίδια να σχεδιάσουμε χοχο, θα έκανα κάτι τέτοιο:
Bogota 1
Villa de Leyva 1
Chicamocha Canyon - Jiron 1
μακριά διαδρομή μέχρι Uribia 1
Guajira (και βασικά Cabo de Vela με τους ινδιάνους Wayuu, εξαιρετική εμπειρία , αλλά μάλλον θέλετε σοβαρό όχημα εκεί) 2
Tayrona PArque NAcional 2
Cartagena 2
Caucasia 1
MEdellin- Santa Fe - χωριά 2
Valle de Cocora 1
Eje Cafetero - Armenia 2
Popayan 1
Tierradentro & San Agustin (αρχαία) 1
Bogota 1

Σου περισσεύουν 5 μέρες. Για μένα ή τις περνάτε για μπάνια στο San Andres (3) ή πιο εναλλακτικά στο Capurgana (πάλι 3) και για κάτι στη φύση πετάτε για το Cano Cristales (2).

Εντελώς ενδεικτικά όλα αυτά, δες τι σε ενδιαφέρει, πόσο θέλετε να οδηγήσετε, αλλά τα χάιλαιτς της χώρας τα βλέπετε έυκολα.
 

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
σ'ευχαριστω για την απαντηση Yorgos... το ξερω οτι ειναι αρκετες οι μερες αλλα επειδη ειναι μεγαλες οι διαδρομες κ δεν ξερω πως ειναι οι δρομοι δεν ηξερα αν βγαινει να τα δω ολα!!!! αυτο που μου εστειλες ουσιαστικα ζητουσα, τα highlights κ απο εκει κ περα να προσαρμοσω το προγραμμα μας... γιατι περα απο τρια τεσσερα πραγματα δεν ηξερα τι αλλο υπαρχει κ φυσικα οι ταξιδιωτικοι οδηγοι σου δειχνουν μονο τα φουλ τουριστικα, ενω καποιος που εχει παει μπορει να εχει δει κ κατι αλλο που να αξιζει.... οσο για τις παραλιες δεν περιμενω να δω κ παραλιες αγιου δομινικου απλα θελω μερικες μερες relax γιατι εμεις δεν μπορουμε να φυγουμε καλοκαιρι απο εδω κ το εχουμε αναγκη κ αυτο!!!!! σ'ευχαριστω κ παλι για την αμεση απαντηση, ξεκιναω να βγαζω πλανο!!!!!!!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ακου το Γιωργο ξερει... παντως εγω πολυ λυπηθηκα που δεν πηγα Caño Cristales.. και μια ςκαι εισαι της πεζοποριας και της δυσκολιας για δες του και αυτο αντι 5 μερες σε εκεινα τα νερα ( εχει αλλου καλυτερα κατ εμε) κανε μια βολτα εκει..
 

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
ο cano cristales ειναι ο πολυχρωμος ποταμος ε??? θα παμε φεβρουαριο κ απο οτι εχω διαβασει δυστυχως τα πολυχρωμα αυτα φυτα ειναι νομιζω καλοκαιρι....
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σωστά, Ιούνιο με Νοέμβριο είναι η περίοδος, άρα το ξεχνάτε αυτό.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.316
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Είναι 5 μέρες περπάτημα, αν κάνετε road trip προφανώς και σας αφαιρεί πέντε μέρες οδήγησης. Η διαδρομή είναι όμορφη αν δεν έχετε πάει σε ζούγκλα ποτέ, τα αρχαία δε συγκρίνονται με τα καλά αρχαία της Αμερικής, αλλά οι πιο πολλοί πάνε για την περιπέτεια και την ατμόσφαιρα.
 

renachania

Member
Μηνύματα
30
Likes
10
καλησπερα παιδια!!!!!! χρονια πολλα!!!!!!! τελικα το road trip θα αλλαξει λιγο.... θα παρουμε σπαστα για τις μισες μερες αμαξι γιατι θα κανουμε κ καποιες πτησεις..... ειναι μεγαλη η κολομβια κ εμεις θελουμε να εχουμε κ λιγο χρονο για χαλαρωση.... αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχει παει καποιος Capurgana, κ αν ναι ΠΩΣ;;;;;;;;; δεν βρισκω ακρη με τους κολομβιανους!!!! σε καθε email μου απαντανε μετα απο 2 βδομαδες κ μου λενε κ αλλα ντ' αλλων........:rolleyes-80::rolleyes-80::shock:o_O
 

gnrfreak

Member
Μηνύματα
53
Likes
8
Σε ένα site αναφέρει ότι για να πας στο Sapzurro και στη Capurganá (στη πραγματικότητα είναι δύο όμοροι κόλποι, κοντά ο ένας με τον άλλο), παίρνεις το λεωφωρείο από τη στάση Terminal del Norte de Medellín, της ομώνυμης πόλης, που κατευθύνεται στο Necoclí, 8 ώρες, 70.000 pesos. Από εκεί φεύγει ταχύπλοο για το ένα ή το άλλο μέρος, 120.000 pesos πήγαινε - έλα.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
.... αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν εχει παει καποιος Capurgana, κ αν ναι ΠΩΣ;;;;;;;;
Δεν έχω πάει, αλλά εδώ και λίγο καιρό έψαχνα την αντίθετη διαδρομή, από Capurgana προς Cartagena. Σύμφωνα με αυτά που βρήκα λοιπόν, αν ξεκινάς από Cartagena, πας με λεωφορείο Monteria (5 ώρες περίπου) και από κει με βανάκι στο Necocli (3 ώρες περίπου). Εδώ αναγκαστικά θα διανυκτερεύσεις αφού η βάρκα φεύγει το πρωί στις 8. Πιθανόν να υπάρχει και βραδινό λεωφορείο αλλά δεν το κοίταξα καν.
Από Mendellin είναι όπως τα λεει ο συμφορουμίτης πιο πάνω, αλλά υπάρχει και πτήση προς Capurgana -όχι κάθε μέρα- και προς Acandi -κάθε μέρα και μετά βάρκα προς Capurgana.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.826
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom