Λιχτενστάιν Ελβετία Ιταλία Road Trip Milano - Lugano - Saint Moritz - Vaduz - Zurich - Milano

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Ετοιμάζω ένα euro trip στην κεντρική ευρώπη... θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας όσοι έχουν επισκεφθεί τo tour που θα σας αναλύσω... tips, φαγητό, διασκέδαση, ακόμα και ξενοδοχεία (normal οικονομικά φυσικά)

Το σχεδιάζω για πρωτοχρονιά, είναι λίγο μακριά αλλα μου αρέσει να σχεδιάζω τα ταξίδια μου...

Λοιπόν για να μην μακρηγορώ...

το ταξίδι θέλω να είναι 5 διανυκτερεύσεις.
θα είμαστε τουλάχιστον 6 άτομα οποτε σκέφτομαι να νοικιάσουμε ένα van 6-7 ατόμων.

φεύγουμε για μιλάνο από θεσσαλονίκη. Μιλάνο μάλλον δεν θα κάτσουμε καθόλου μιας και σχεδιάζω να το δούμε 28η οκτωμβρίου (άλλο ταξίδι αυτό).

Μιλάνο λοιπόν και φεύγουμε για como και lugano και στη συνεχεια Saint Moritz - Βαντούζ στο Λιχτενστάιν - St. Gallen στην Switzerland και καταλήγουμε για πρωτοχρονιά Zurich... γυρισμός μετά από πίσω για μιλάνο και επιστροφή Θεσσαλονίκη.
765 km μου τα βγάζει το google, μου φαίνονται πολύ καλά για 5 μέρες, τι λέτε?

ο χάρτης που μου βγάζει τω google maps είναι αυτός

τo ερώτημα μου τo κρίσιμο, αξίζει η Zurich να περάσουμε πρωτοχρονιά... στο Sain Moritz που μπορούμε να μείνουμε κάπου πιο οικονομικά... κάποιο χωριο κοντά ?? τι αλλο αξίζει να δούμε ? όποια πληροφορία μου δώσετε σίγουρα θα μου φανεί χρήσιμη, ακόμα και για τους δρόμους για διόδια, για ταυτότητες διαβατήρια, οτιδήποτε έχετε περάσει και έχετε κάνει θα με βοηθήσουν πολύ στην αναζήτηση πληροφοριών

σας ευχαρσιτω πολύ
 

anaplas

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Van 6-7 ατόμων στην ιταλία παιζουν πολύ Fiat Doblo τα οποία δεν κάνουν για roadtrip!!! δεν έχει χώρο για αποσκευές και δεν μπορείς και να τις κρύψεις για καποιο λόγο (φαγητό, μικρή στάση). Δες 9-θέσια. Τον περασμένο νοέμβρη νοικιάσαμε απο europcar Renault Traffic. Μεγάλο και Diesel. Δοκίμασε απο τη σελίδα της Europcar με αυτό το κουπόνι 44571243 παίρνεις 15% έκπτωση. Ισχύει ακόμη το δοκίμασα πρόσφατα.
Τώρα για το roadtrip ψάχνεις... Εγώ πήγα με τίς ίδιες οδηγίες απο google maps (+gps) μιλανο, βερόνα, βενετία, φλωρεντία, σιεννα, ρώμη χωρίς πρόβλημα και ήταν αρκετά άνετα.
Πιστέυω ίσως λίγο κουραστικό ειναι το πλάνο σου (πολλά βουνά) και με ίσως όχι καλο καιρό. Εγώ θα έβαζα 2-3 μέρες ακομα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ετοιμάζω ένα euro trip στην κεντρική ευρώπη... θέλω να μου δώσετε τα φώτα σας όσοι έχουν επισκεφθεί τo tour που θα σας αναλύσω... tips, φαγητό, διασκέδαση, ακόμα και ξενοδοχεία (normal οικονομικά φυσικά)

Το σχεδιάζω για πρωτοχρονιά, είναι λίγο μακριά αλλα μου αρέσει να σχεδιάζω τα ταξίδια μου...

Λοιπόν για να μην μακρηγορώ...

το ταξίδι θέλω να είναι 5 διανυκτερεύσεις.
θα είμαστε τουλάχιστον 6 άτομα οποτε σκέφτομαι να νοικιάσουμε ένα van 6-7 ατόμων.

φεύγουμε για μιλάνο από θεσσαλονίκη. Μιλάνο μάλλον δεν θα κάτσουμε καθόλου μιας και σχεδιάζω να το δούμε 28η οκτωμβρίου (άλλο ταξίδι αυτό).

Μιλάνο λοιπόν και φεύγουμε για como και lugano και στη συνεχεια Saint Moritz - Βαντούζ στο Λιχτενστάιν - St. Gallen στην Switzerland και καταλήγουμε για πρωτοχρονιά Zurich... γυρισμός μετά από πίσω για μιλάνο και επιστροφή Θεσσαλονίκη.
765 km μου τα βγάζει το google, μου φαίνονται πολύ καλά για 5 μέρες, τι λέτε?

ο χάρτης που μου βγάζει τω google maps είναι αυτός

τo ερώτημα μου τo κρίσιμο, αξίζει η Zurich να περάσουμε πρωτοχρονιά... στο Sain Moritz που μπορούμε να μείνουμε κάπου πιο οικονομικά... κάποιο χωριο κοντά ?? τι αλλο αξίζει να δούμε ? όποια πληροφορία μου δώσετε σίγουρα θα μου φανεί χρήσιμη, ακόμα και για τους δρόμους για διόδια, για ταυτότητες διαβατήρια, οτιδήποτε έχετε περάσει και έχετε κάνει θα με βοηθήσουν πολύ στην αναζήτηση πληροφοριών

σας ευχαρσιτω πολύ
Δύσκολη περίοδος ο Γενάρης. Έλεγξε τις ορεινές διαβάσεις που θα χρειαστεί να διασχίσεις, και έλεγξε κατά πόσον θα είναι ανοικτές ή κλειστές τη χειμερινή περίοδο.

Πάντως η διαδρομή αυτή είναι όνειρο άλλη εποχή, το καλοκαίρι. Το χειμώνα είναι μόνο για σκιέρ...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
taver said:
Δύσκολη περίοδος ο Γενάρης. Έλεγξε τις ορεινές διαβάσεις που θα χρειαστεί να διασχίσεις, και έλεγξε κατά πόσον θα είναι ανοικτές ή κλειστές τη χειμερινή περίοδο.

Πάντως η διαδρομή αυτή είναι όνειρο άλλη εποχή, το καλοκαίρι. Το χειμώνα είναι μόνο για σκιέρ...
Και επιπλέον οι τιμές για φαγητο και ύπνο είναι στο Θεό ( high season )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom