Ηνωμένο Βασίλειο Road trip - Scotland

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.

Scotland Road Trip.

Part 1.
Μόλις προχθές το βράδυ γύρισα απο την Σκωτία και ακόμα προσπαθώ να βάλω τις σκέψεις μου σε τάξη...
Ας πάρουμε όμως τα πράγματα απο την αρχή, ελπίζοντας να πάρετε μία μικρή γεύση απο τις εικόνες που ακόμα κυριαρχούν στο μυαλό μου.

Παρασκευή βράδυ στο Ελ.Βενιζέλος, μία παρέα 6 ατόμων περιμένει υπομονετικά στην gate A7 για να επιβιβαστεί στο αεροπλάνο της ΕASYJET με προορισμό το GTW. Η ώρα της επιβίβασης έρχεται και όλοι παίρνουμε τις θέσεις μας...
Έπειτα απο 3.5 ώρες, ώρα Αγγλίας 23:15, πατάμε το πόδι μας στο αεροδρόμιο του Λονδίνου και η σκέψη ότι ''τώρα αρχίζει το ταξίδι'' γίνεται όλο και πιο έντονη. Η διαφορά του καιρού έγινε αμέσως αισθητή. Φύγαμε απο Ελλάδα με κοντομάνικα, ενώ στο Λονδίνο με μπουφάν και ακόμα κρυώναμε.
Θα περνούσαμε όλο το βράδυ στο αεροδρόμιο μιας και το check in της πτήσης μας προς Γλασκώβη, ήταν προγραμματισμένο για τις 05.00.
Και τώρα τι θα κάναμε?! Πως θα περνούσαν τόσες ώρες?!
Τα λίγα καταστήματα του αεροδρομίου ήταν κλειστά για να χαζέψουμε. Το μόνο που μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να ''βουτήξουμε'' απο έναν καναπέ και να προσπαθήσουμε να κοιμηθούμε όπως όπως.
Σάββατο πρωί πια και η ώρα του check in είχε φτάσει όπως και η ώρα της επιβίβασης σε ακόμα ένα αεροσκάφος της EASYJET.
Έπειτα απο μία ώρα, βρισκόμασταν στο parking του αεροδρομίου της Γλασκώβης για να παραλάβουμε το αυτοκίνητο που είχαμε κλείσει μέσω Europcar. Φορτώνουμε τα πράγματα, φορτώνουμε τους εαυτούς μας και το ταξίδι πραγματικά τώρα αρχίζει...
 

Attachments

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντού για πάντα
Welcome back Zacharoula!
Ελπίζω να περάσατε τέλεια και να το ευχαριστηθήκατε!
Περιμένω την ιστορία σου αναλυτικά!! Και με φωτογραφίες, ε!! :D
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Part 2.

Μουντός καιρός,βροχή και κρύο..Έτσι ακριβώς όπως θέλαμε να είναι ο καιρός,έτσι ακριβώς όπως έπρεπε να είναι...
Βάζουμε μπροστά το αυτοκίνητο και ξεκινάμε...Η δυσκολία της ''ανάποδης'' οδήγησης,έγινε αισθητή απο το πρώτο κίολας λεπτό.Οι χάρτες βγήκαν απο τις τσάντες μας και άρχισε να χαράζεται η πορεία όπως ακριβώς την είχαμε μελετήσει αρκετό καιρό πριν φύγουμε.
Πρώτος σταθμός : Sterling (ή Stirling όπως γράφεται απο τους ντόπιους).Η μυθική πόλη των Highlanders και του W.Wallace.Mία πόλη που έγινε γνωστή περισσότερο μέσα απο την ταινία Braveheart παρά απο την ομορφία και την ιστορία της.Οι ντόπιοι το ξέρουν πολύ καλά κι έτσι δεν χάνουν την ευκαιρία να το χρησιμοποιούν.
Επίσκεψη στο φανταστικό Stirling Castle.Ένα τεράστιο κάστρο-μουσείο που κάθε γωνία του έκρυβε και μία ιστορία.Αντικείμενα στρατιωτών,παραδοσιακές στολές,αγάλματα των Ηighlanders και πίνακες με αναπαραστάσεις μαχών,όλα μπροστά στα αχόρταγα μάτια μας τα οποία δεν ήξεραν που να πρωτοκοιτάξουν.Έπειτα απο μίαμιση ώρα στο μουσείο,πήγαμε στο κέντρο του Stirling για βόλτα και φαγητό.Περπατήσαμε στις πλατείες και γίναμε ένα με τους ντόπιους,νίωσαμε έστω και για λίγο την ικανοποίηση του να περπατάς στο μαγευτικό και ιστορικό Stirling.Έπειτα απο αρκετή ώρα,και αρκετά ταλαιπωρημένοι,πήραμε τον δρόμο για το Εδιμβούργο όπου βρίσκονταν το ξενοδοχείο στο οποίο θα μέναμε 2 βράδια...Που να φανταζόμασταν όμως τι θα συνέβαινε εκείνο το βράδυ...το πρώτο μας βράδυ στη Σκωτία...
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Part 3

Η ώρα 20.30, φτάνουμε στο ξενοδοχείο πραγματικά εξαντλημένοι απο την αυπνία.Η βροχή δεν είχε σταματήσει και το μόνο που θέλαμε ήταν ένα ζεστό μπάνιο και ένα μαλακό κρεβάτι.Η επόμενη μέρα, ήταν αφιερωμένη στο Εδιμβούργο και θέλαμε να την χορτάσουμε όσο το περισσότερο γίνόταν μίας και θα μέναμε μόνο μία μέρα,την Κυριακή.
Το ξενοδοχείo βρίσκονταν 25 λεπτά έξω απο το Εδιμβούργο σε μια γειτονία πνιγμένη απο τα δέντρα.Ήταν παραδοσιακής κατασκευής και αρκετά καθαρό.Κάναμε το μπάνιο μας,οργανώσαμε την επόμενη ημέρα και πέσαμε στα κρεβάτια μας για ύπνο...
Δεν πρέπει να είχαν περάσει δέκα λεπτά απο τότε που έκλεισα τα μάτια μου...
Ξαφνικά χτυπάει η πόρτα και ακούω έντρομο τον Κώστα, που έμενε στο ακριβώς απέναντι δωμάτιο με την Χριστίνα (costas-christi τα usernames των παιδιών στο travelstories), να φωνάζει : "Παιδιά ξυπνήστε! Πήρε φωτιά το ξενοδοχείο.Ολοι έξω!"
Γυρνάω στην φίλη μου, που μέναμε μαζί, και της λέω: "Κατερινάκι!!!!Χριστέ μου!!!Φωτιά???πώς?που?πότε??"
Ανοίγω την πόρτα και βλέπω τα δωμάτια του διαδρόμου ορθάνοικτα.Είχαν εκκενωθεί ήδη ενώ δύο υπάλληλοι που στέκονταν στο διάδρομο, μας είπαν να βιαστούμε μιας και είχαμε μείνει τελευταίοι.Οι διάδρομοι του ξενοδοχείου μύριζαν καμμένα καλώδια και ήδη είχαν έρθει δύο πυροσβεστικά.
Βουτάμε μπουφάν και πορτοφόλια και όπως ήμασταν με τις παντόφλες και τις πυζάμες,βγαίνουμε απο τα δωμάτια και όπου φύγει φύγει...
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
περιπέτεια και αυτη!!!
Συνέχισε σε παρακαλω ... Με εχει φάει η αγωνία για την συνέχεια ..
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Part 4.

Βγαίνουμε στην αυλή του ξενοδοχείου αναμαλλιαμένοι απο τον ύπνο και απορημένοι.Τι ακριβώς είχε γίνει???
Κάναμε το ένα τσιγάρο μετά το άλλο.Μεταξύ μας κάναμε δίαφορες υποθέσεις αλλά κανένας δεν ήξερε τι πραγματικά συνέβαινε.
Τα πυροσβεστικά εξακολουθούσαν να βρίσκονται εκεί ενώ πέρασαν και κόκκινη κορδέλα ώστε να μη μπορεί να μπεί κανείς μέσα.Όλα τα φώτα είχαν σβήσει και το μόνο φώς που υπήρχε ήταν αυτό τών λιγοστών φακών που κρατούσαν υπάλληλοι και πυροσβέστες.
''Α!κάτι σοβαρό πρέπει να συμβαίνει'' ,μουρμούριζαν όλοι.
Το μπαρ του ξενοδοχείου,που είχε άλλη είσοδο,είχε ανοίξει ώστε να μπούμε μέσα.Τουλάχιστον δεν κρυώναμε πία.Τα ποτά που θα πέρναμε,ήταν όλα κερασμένα απο το ξενοδοχείο αλλά ποιός είχε όρεξη για ποτό???!!!Τέτοια ώρα,τέτοια λόγια!
Μόνο οι Σκοτσέζοι ήταν πραγματικά μέσα στην τρελή χαρά!Έπιναν ασταμάτητα και τραγουδούσαν λες και δεν ήταν στο ίδιο ξενοδοχείο αλλά σε κρουαζιερόπλοιο.
Το προσωπικό, πηγαινοερχόταν και προσπαθούσε να καθυσηχάσει τον κόσμο καθώς είχε εκνευριστεί απο την άγνοια και την αναμονή.Τι θα κάναμε??θα φεύγαμε??θα λυνόταν το πρόβλημα και θα μέναμε??Επρεπε να πάρουμε μια απάντηση.Στεκόμασταν έτσι τουλάχιστον για δύο ώρες και το χειρότερο όλων ήταν ότι κοιμόμασταν κυριολεκτικά όρθιοι.
Τα πόδια μου είχαν ξυλίασει με τις παντόφλες, ενώ κάτω απο το μπουφάν μου, φαινόταν η ρόζ πυζαμούλα μου με τις πολύχρωμες καρδούλες.Ποιός νοιαζόταν όμως???Ακόμα απορώ, πώς κάποιοι πρόλαβαν να ντυθούν όταν όλα έγιναν μέσα σε δευτερόλεπτα.
Κάθε φορά που ρωτούσαμε κάποιον υπάλληλο,μας έλεγε πως ειδικές κρατικές ομάδες αναμένονται απο στιγμή σε στιγμή για να κρίνουν αν θα μείνουμε ή θα φύγουμε.Αυτές οι ομάδες ήρθαν και ναι...τα πράγματα ήταν περισσότερο σοβαρά απο ότι νομίζαμε αρχικά...
Τελικά,ύστερα απο αρκετή ώρα,μας ανακοίνωσαν πως κρίνεται ακατάλληλη η διαμονή μας καθώς υπήρχε πρόβλημα στα ηλεκτρολογικά.Επρεπε να μεταφερθούμε σε άλλο ξενοδοχείο.
Επιστρέφουμε στα δωμάτια και σε κλασματα δευτερολέπτου,μέσα στο σκοτάδι,μαζέψαμε τα πράγματα μας.Το ξενοδοχείο είχε ήδη κανονίσει τη διαμονή μας και στην είσοδο,περίμεναν ταξί τα οποία θα μετέφεραν τον κόσμο.Εμείς ακολουθήσαμε με το αυτοκίνητο ένα απο αυτά και σε λίγη ώρα βρισκόμασταν στο άλλο ξενοδοχείο...ΑΧ!Τί ξενοδοχείο όμως...
 

Zacharoula

Member
Μηνύματα
228
Likes
109
Επόμενο Ταξίδι
Δολομίτες
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο κόσμος όλος.
Part 5.

Η ώρα είχε περάσει,ήταν 00.30 όταν φτάσαμε στο δεύτερο ξενοδοχείο...
Όταν κατεβήκαμε απο το αυτοκίνητο και το αντικρίσαμε, όλοι είπαμε με μία φωνή : "Τί είναι αυτό!! Μήπως ήρθαμε στο σπίτι του δράκουλα?"
Γύρω απο το ξενοδοχείο, δεν υπήρχε τίποτα. Ήταν πάνω σε έναν σκοτεινό δρόμο στη μέση του πουθενά. Η πρόοψη του δεν φαινόταν καθώς ήταν όλη καλυμμένη με αναρριχώμενα φυτά. Το μόνο που το έκανε να θυμίζει ξενοδοχείο, ήταν το λιγοστό φώς που έβγαινε απο τα παράθυρα των δωματίων τα οποία με δυσκολία διακρίνονταν λόγω της ζούγκλας. Ανατριχιάσαμε!
Μπήκαμε μέσα διστακτικά και αφού πήραμε τα κλειδιά των δωματίων, κατευθυνθήκαμε προς αυτά.
Τα δωμάτια ήταν άθλια, ήταν τρομακτικά με βαριά σκούρα έπιπλα, με βαριές παρδαλές κουρτίνες και με κάδρα περίεργων και σκοτεινών προσώπων που ένιωθες οτι συνεχώς σε κοιτούσαν όπου και αν πήγαινες.
"Απο το κακό στο χειρότερο", σκέφτηκα.
Το δωμάτιο όπου έμενα εγώ, ήταν διαμορφωμένο για άτομα με κινησιακά προβλήματα. Όταν μπήκα στο μπάνιο, ανατρίχιασα. Ηταν γεμάτο μπάρες. Δεν υπήρχε πουθενά ντουζιέρα ή μπανιέρα. Υπήρχε μόνο μια πτυσσόμενη καρέκλα και ένα ακουστικό. Δεν είχα ξαναδεί κάτι τέτοιο...
Από την μία, μπράβο τους που έχουν μεριμνήσει, από την άλλη όμως ήταν περίεργο το συναίσθημα για κάποιον που δεν έχει ξαναδεί κάτι τέτοιο...
Στο δωμάτιο της Χριστίνας και του Κώστα τα προσκεφάλια ήταν δύο αλλά το κρεβάτι ήταν ένα και μονό...Το δεύτερο κάπου είχε πάει και ένας Θεός ξέρει πού!
Εκείνο το βράδυ, κοιμηθήκαμε όπως όπως.
Σε αυτό το ξενοδοχείο θα μέναμε 2 βράδια.
Το πρώτο κιόλας πέρασε...
Ξημέρωνε Κυριακή...
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μήπως να το κάνεις σενάριο; Το φάντασμα τι ώρα βγήκε;:shock: Πολύ καλή η αφήγησή σου! Για συνέχισε....
 
Μηνύματα
122
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Καλαβρυτα Σ/Κ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΝΤΑΡΤΙΚΗ...
Ζαχαρουλα μηπως εισαι τυχερη που καταφερες και γυρισες?Εσυ περιμενες πως και πως να πας και εγω περιμενα πως και πως να γυρισεις για να μου πεις νεα σου απο τον πολυποθητο προορισμο μου....Συνεχεισε μην σταματας....
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
βρε Ζαχαρούλα τι περιπέτεια ηταν αυτη... θα σο μείνει αξεχαστη παντως... για πες και τα υπολοιπα, εχει ενδιαφέρον!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Μου φαινεται οτι στηθηκε το τελειο σκηνικο για Scotland road trip :lol:..η συνεχεια?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ζαχαρούλα.... φοβερή αφήγηση, όπως και περιπέτεια.
Ισάξια μιας μυστηριώδους Σκωτίας
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom