Roadtrip στη Μανη - βοηθεια

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Αγαπητοί φιλοι καλησπερα.
Θελω να κανω ενα 3ημερο road trip στη μανη και εχοντας δει εναν οδηγο εκεγα να δω τα εξης μερη
Αεροπολη-Λιμενι
Διρος
Τηγανι
Γερολιμενας
Βαθεια
Ακρωτηριο ταιναρο.

Σε ολα αυτα που σας ειπα θα ήθελα να μου πείτε επειδη θαχω μονο 2 νυχτες-3 ημέρες στη διαθεση μου τι καλυτερο μπορω να κανω κ να δω σε ολα αυτα.
Σιγουρα θα δω το σπήλαιο Διρου.

Θα ήθελα να μου πείτε...
Α) που να μεινω; σε ποια περιοχη
Β) τα 3 ωραιότερα μερη για μπανιο σε ολα αυτα
Γ) Καθως και must μαγαζια για φαγητο και καφε.
Ευχαριστώ παρα πολυ
 
Last edited:

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Θα έλεγα να κάνεις μια διανυκτέρευση στο Λιμένι ή στο Νέο Οίτυλο και άλλη μια στο Γερολιμένα ή στο Μαρμάρι.
Για φαγητό μόνο ψάρι στο Τάκη στο Λιμένι και στο Matapan στην Άλικα.
Στο Μαρμάρι για μπάνιο, από τις λίγες παραλίες με άμμο όπως και στο Νέο Οίτυλο και μη χάσεις να πας στην Αλύπα για μπάνιο. Μεγάλο βότσαλο μεν αλλά πανέμορφο κολπάκι.
Ο δρόμος για το ακρωτήριο Τηγάνι χωματόδρομος αλλά βατός, πρέπει να φτάσεις στο τέλος για να μπορέσεις να κάνεις αναστροφή. Λίγο πριν τη διασταύρωση για Μέζαπο προς το χωριό Έρημο υπάρχει η Μαύρη Τρύπα ένα εντυπωσιακό σπηλαιοβάραθρο.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Καθως και must μαγαζια για φαγητο και καφε.
Ταβερνα <<Κουρμάς>> στο Λιμένι.
Καφέ στο Limeni village.
Σιγουρα θα δω το σπήλαιο Διρου.
Αν έχει ακόμη την μικρή διαδρομή λόγω κορωνοΪού δεν αξίζει. Θα νομίζεις ότι έχεις δει κάποιο σημαντικό τμήμα του σπηλαίου και θα έχεις δει κάτι ασήμαντο.
Ακρωτηριο ταιναρο.
Και τα δύο είναι σχετικά μικρές διαδρομές αλλά σκληρές, οπότε χρειάζεται καλό παπούτσι, και εκτεθειμμένες στον ήλιο οπότε χρειάζεται νερό , καπέλο , αντηλιακό κλπ.
Επίσης υπολόγισε γενικά περισσότερο χρόνο από ότι νομίζεις. Τα μέρη είναι φανταστικά.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
22
Στην παραλια Αλυπα επειδη ειναι τελιως εκτος απο τα αλλα μέρη που μου ειπατε, εχει μαγαζι για φαγητο; η περνω κατο προχειρο μαζι για το μπανιο εκει;

Επισης επειδη λεω να διαλεξω η τηγανι η ακρωτηριο ταιναρο πιο να προτιμησω;
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Στην παραλια Αλυπα επειδη ειναι τελιως εκτος απο τα αλλα μέρη που μου ειπατε, εχει μαγαζι για φαγητο; η περνω κατο προχειρο μαζι για το μπανιο εκει;
Υπάρχουν δύο ταβερνάκια το ένα πάνω στη παραλία και το δεύτερο ακριβώς πίσω.
Επισης επειδη λεω να διαλεξω η τηγανι η ακρωτηριο ταιναρο πιο να προτιμησω;
Ταίναρο
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Γεια σας! Είμαστε ζευγάρι 35+ από τη Θεσσαλονίκη που θέλουμε να επισκεφτούμε για πρώτη φορά τα μέρη της Πελοποννήσου. Διάβασα πολλά θέματα του φόρουμ αλλά όσο διαβάζω, τόσο μπερδεύομαι και πελαγώνω. Θα έρθουμε στα μέσα Ιουλίου για 8 ή 9 διανυκτερεύσεις, ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητό μας κάνοντας πιθανότατα μία διανυκτέρευση στην Αθήνα για να σπάσουμε την απόσταση. Θέλουμε ωραίες θάλασσες, ωραίες διαδρομές με πράσινο για να έχει ενδιαφέρον το road trip και γραφικά χωριά για διανυκτέρευση με κάποια κίνηση για φαγητό και ποτό.

Το δικό μου πλάνο έχει ως εξής: Ξεκινάμε από Αθήνα για Μονεμβασιά, βλέπουμε τη Μονεμβασιά και κάνουμε διανυκτέρευση κάπου κοντα. Την άλλη μέρα πάμε Ελαφόνησο με μια διανυκτέρευση. Μετά μια διανυκτέρευση στο Γύθειο και μετά 3 διανυκτερεύεσεις Αρεόπολη ή Γερολιμένα για να εξερευνήσουμε τη Λακωνική Μάνη και να χαρούμε τις παραλίες. Τέλος, 2 διανυκτερεύσεις στην Καρδαμύλη για μπάνιο σε κοντινές παραλίες (πχ Φονέας). Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα; Μήπως θα ήταν καλύτερα να γίνει ανάποδα; Δηλαδή ξεκινώντας από Καρδαμύλη και καταλήγοντας Μονεμβασιά; Ξέχασα κάποιο σημαντικό σημείο ενδιαφέροντος; Ποιες παραλίες δεν πρέπει με τίποτα να χάσουμε σε αυτά τα μέρη; Υπάρχει περίπτωση οι παραλίες να αξίζουν περισσότερο στη Μεσσηνιακή Μάνη οπότε να πρέπει να αλλάξω όλο το πρόγραμμα; Για μένα καλή παραλία σημαίνει παραλία με καθαρά διαυγή τυρκουάζ ή σμαραγδένια νερά και ιδανικά με ενδιαφέροντα βυθό για να μπορώ να χαζεύω πολλή ώρα με τη μάσκα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Επίσης κάτι διαβάζω για παγωμένες θάλασσες σαν να κάνεις μπάνιο στο ποτάμι γιατί εκεί πέφτουν τα νερά από τον Ταύγετο, ισχύει; Αν είναι να μην μπορώ να ευχαριστηθώ το μπάνιο μου , καλύτερα να μην πάω.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
p
Γεια σας! Είμαστε ζευγάρι 35+ από τη Θεσσαλονίκη που θέλουμε να επισκεφτούμε για πρώτη φορά τα μέρη της Πελοποννήσου. Διάβασα πολλά θέματα του φόρουμ αλλά όσο διαβάζω, τόσο μπερδεύομαι και πελαγώνω. Θα έρθουμε στα μέσα Ιουλίου για 8 ή 9 διανυκτερεύσεις, ξεκινώντας από Θεσσαλονίκη με το αυτοκίνητό μας κάνοντας πιθανότατα μία διανυκτέρευση στην Αθήνα για να σπάσουμε την απόσταση. Θέλουμε ωραίες θάλασσες, ωραίες διαδρομές με πράσινο για να έχει ενδιαφέρον το road trip και γραφικά χωριά για διανυκτέρευση με κάποια κίνηση για φαγητό και ποτό.

Το δικό μου πλάνο έχει ως εξής: Ξεκινάμε από Αθήνα για Μονεμβασιά, βλέπουμε τη Μονεμβασιά και κάνουμε διανυκτέρευση κάπου κοντα. Την άλλη μέρα πάμε Ελαφόνησο με μια διανυκτέρευση. Μετά μια διανυκτέρευση στο Γύθειο και μετά 3 διανυκτερεύεσεις Αρεόπολη ή Γερολιμένα για να εξερευνήσουμε τη Λακωνική Μάνη και να χαρούμε τις παραλίες. Τέλος, 2 διανυκτερεύσεις στην Καρδαμύλη για μπάνιο σε κοντινές παραλίες (πχ Φονέας). Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα; Μήπως θα ήταν καλύτερα να γίνει ανάποδα; Δηλαδή ξεκινώντας από Καρδαμύλη και καταλήγοντας Μονεμβασιά; Ξέχασα κάποιο σημαντικό σημείο ενδιαφέροντος; Ποιες παραλίες δεν πρέπει με τίποτα να χάσουμε σε αυτά τα μέρη; Υπάρχει περίπτωση οι παραλίες να αξίζουν περισσότερο στη Μεσσηνιακή Μάνη οπότε να πρέπει να αλλάξω όλο το πρόγραμμα; Για μένα καλή παραλία σημαίνει παραλία με καθαρά διαυγή τυρκουάζ ή σμαραγδένια νερά και ιδανικά με ενδιαφέροντα βυθό για να μπορώ να χαζεύω πολλή ώρα με τη μάσκα μου. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
πήγα πέρσι στα ίδια μέρη...από Θεσσαλονίκη και γω και πηγαίνοντας για πρώτη φορά σε αυτά τα μέρη η Λακωνική Μάνη μου άφησε τη γεύση μιάς καταπληκτικής γωνιάς της Ελλάδας ενώ η Μεσσηνιακή Μάνη είναι απλά μία ωραία περιοχή...όσο για την Αρεόπολη είναι πραγματικά υπέροχη ενώ από την άλλη η Καρδαμύλη απλά απογοητευτική...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Επίσης κάτι διαβάζω για παγωμένες θάλασσες σαν να κάνεις μπάνιο στο ποτάμι γιατί εκεί πέφτουν τα νερά από τον Ταύγετο, ισχύει; Αν είναι να μην μπορώ να ευχαριστηθώ το μπάνιο μου , καλύτερα να μην πάω.
Γεια. Καμία σχέση. Φυσιολογική θερμοκρασία.
 

BoardingPass

Member
Μηνύματα
48
Likes
42
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Το σχέδιο στο μυαλό μου τροποποιήθηκε αρκετά γιατί σκέφτηκα ότι θα ήταν καλή ιδέα να πηγαίναμε ως την Καλαματά με αεροπλάνο και από εκεί να νοικιάζαμε αυτοκίνητο για να γλιτώσουμε τα 1.400 χλμ. πήγαινε-έλα από τη Θεσσαλονίκη. Έχω και κάτι μίλια οπότε τα αεροπορικά βγαίνουν φτηνά (και μέχρι τότε θα είμαστε πλήρως εμβολιασμένοι). Με αυτό το δεδομένο και αφού κερδίζουμε τις 2 μέρες της μετακίνησης σε χρόνο στο ταξίδι μας εκεί, άλλαξα το πρόγραμμα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom