Τσεχική Δημοκρατία Roadtrip Βιέννη-Πράγα μέσω Cesky Krumlov ~ Γίνεται

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Καλησπέρα,
Έχω προγραμματίσει ταξίδι σε Βιέννη και Πράγα και σκέφτομαι μήπως την διαδρομή Βιέννη-Πράγα να την έκανα οδικός και συγκεκριμένα να περνούσα απο το Cesky Krumlov(χωριό της Τσεχίας). Προσπαθώ να δω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Απο το χάρτη μου φαίνεται ότι γίνεται, αναρωτιέμαι όμως αν μου διαφεύγει κάτι.
Καμιά ιδέα; Τυχαίνει να το έχει κάνει κανείς;
Thanks!!
 
Μηνύματα
5
Likes
0
λοιπον παιδιά μου ψαχνω έναν μάστερ της Βιέννης..οποτε σας παραθέτω τις σκέψεις μας..προσπαθούμε να επεκτείνουμε το ταξίδι μας και να πάμε 24/11 Βιέννη και 28/11 να φύγουμε και να πάμε Πράγα καη επιστροφή στις 1/12..η πτήση της επιστροφής είναι στις 10 το βράδυ δλδ πρέπει να ημαστε αεροδρόμιο τουλάχιστον στις 8 έχοντας καρότσια κτλπ..η ερώτηση έχει ως εξής..είνα εύκολο να νοικιάσουμε από εκεί αμάξι;η να πάρουμε τρένο;η λεωφορείο;και γνωρίζει κανένας τα κοστοι;
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα. Πήγαμε πρόσφατα από Βιέννη στο Ceske Budejovice στην Τσεχία, δεν φτάσαμε μέχρι Πράγα. Ο δρόμος από τα σύνορα Αυστρίας- Τσεχίας μέχρι το Trebon είναι στενός, με μία λωρίδα ανά κατεύθυνση. Χωρίς να είμαι σίγουρη νομίζω ότι και μετά, μέχρι Πράγα δεν έχει αυτοκινητόδρομο. Οπότε γενικά πρέπει να υπολογίσετε τυχόν καθυστερήσεις, λόγω καιρού και έργων που γίνονται στο δρόμο (ίσως έχουν τελειώσει μέχρι τότε). Αλλά γενικά βγαίνει. Για το κόστος μπείτε στα ανάλογα σάιτ να δείτε, εμείς νοικιάσαμε αυτοκίνητο για 5 μέρες με πλήρη ασφάλεια 135 ευρώ. Για τρένο δεν έψαξα, δεν μας βόλευε. Αυστρία χρειάζεται βινιέτα, για Τσεχία, μέχρι το Τρεμπον όχι, μετά δεν ξέρω. Εμείς επειδή δεν ξέραμε βγάλαμε και στην Τσεχία αλλά χρειάζεται μόνο αν μπεις σε αυτοκινητόδρομο.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
ευχαριστω παρά πολύ..κοιτάξαμε ήδη σε κάποιες ανάλογες σελίδες και η αλήθεια είναι ότι δεν είδαμε τέτοιες τιμές..ωστοσο με το τρένο συνολικά μας βγαίνε 80 ευρώ νομίζω είναι τίμιο..
 

themischar

Member
Μηνύματα
490
Likes
4.573
Επόμενο Ταξίδι
Έλα (μου) ντε
Καλησπέρα,
Έχω προγραμματίσει ταξίδι σε Βιέννη και Πράγα και σκέφτομαι μήπως την διαδρομή Βιέννη-Πράγα να την έκανα οδικός και συγκεκριμένα να περνούσα απο το Cesky Krumlov(χωριό της Τσεχίας). Προσπαθώ να δω αν κάτι τέτοιο είναι εφικτό. Απο το χάρτη μου φαίνεται ότι γίνεται, αναρωτιέμαι όμως αν μου διαφεύγει κάτι.
Καμιά ιδέα; Τυχαίνει να το έχει κάνει κανείς;
Thanks!!
Η διαδρομή, Βιέννη, Cesky Krumlov, Πράγα, είναι πλήρως εφικτή όλο το χρόνο. Η συνολική απόσταση είναι περίπου 380 χλμ εκ των οποίων μόνο τα 150 χλμ είναι σε Motorways & θα χρειαστείς κάνα 6ώρο.
Και στα έξοδα εκτός καυσίμων υπολόγιζε & τα RoadTax +/- 20€.
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.898
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
προσπαθούμε να επεκτείνουμε το ταξίδι μας και να πάμε 24/11 Βιέννη και 28/11 να φύγουμε και να πάμε Πράγα και η επιστροφή στις 1/12..η πτήση της επιστροφής είναι στις 10 το βράδυ
Από πού είναι η επιστροφή σας; Αν είναι από την Πάργα θα είναι πιο ακριβή η ενοικίαση του αυτοκινήτου γιατί θα το παραδώσετε σε άλλη χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom