Γαλλία Ισπανία Ιταλία Πορτογαλία Roadtrip Ιταλία - Γαλλία - Ισπανία - Πορτογαλία

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
καλησπέρα και από εμένα, ξεκινάω τον σχεδιασμό ενός roadtrip με την σύζυγο για περίπου 1 μήνα στις αρχές Σεπτεμβρίου. Διάβασα μερικά σχετικά θέματα στο forum αλλά πρόσεξα ότι είναι πριν από 10 χρόνια περίπου και επειδή σίγουρα θα έχουν αλλάξει πολλά θα ήθελα τις συμβουλές σας.
Τα παρακάτω μέρη τα έχω επισκεφτεί παλιότερα με πλοίο λόγω εργασίας αλλά είναι η πρώτη φορά που θα πάω οδικώς.
Τα πρώτα μου βήματα από πλευράς οργάνωσης είναι τα παρακάτω:
Διαδρομή (Κότορ - Βενετία - Κόμο – Βαρκελώνη – Μαδρίτη – Πόρτο – Μονακό – Αμάλφι - Μπάρι)
Google Maps: https://goo.gl/maps/tLzRPm1S8CrCqrQ89
Opera Στιγμιότυπο_2022-02-03_154304_www.google.gr.png

1η Ημέρα: Αθήνα – Ιωάννινα (461 χιλιόμετρα - 4,30 ώρες) - 1 Διανυκτέρευση
Χωρίς τίτλο.jpg

2η Ημέρα: Ιωάννινα – Κακαβιά – Μαυροβούνιο – Κότορ (532 χιλιόμετρα - 8 ώρες) - 1 Διανυκτέρευση (μετά την Αλβανία)
2.png

3η Ημέρα: Κότορ – Μόσταρ – Σπλιτ (555 χιλιόμετρα - 5 ώρες) - 1 Διανυκτέρευση
3.png

4η – 5η Ημέρα: Σπλιτ – Βενετία (645 χιλιόμετρα - 7 ώρες) -2 Διανυκτερεύσεις
4.png

6η Ημέρα: Βενετία – Λίμνη Κόμο (290 Χιλιόμετρα - 4 ώρες) - 1 Διανυκτέρευση
6.png

7η Ημέρα: Λίμνη Κόμο – Γκρενόμπλ (Γαλλία) (450 Χιλιόμετρα - 5,5 ώρες) 1 Διανυκτέρευση
7.png

8η – 9η – 10η Ημέρα: Γκρενόμπλ (Γαλλία) – Βαρκελώνη (Ισπανία) (630 Χιλιόμετρα - 6 ώρες) 3 Διανυκτερεύσεις
8.png

11η – 12η Ημέρα: Βαρκελώνη – Μαδρίτη (620 Χιλιόμετρα - 6,5 ώρες) 2 Διανυκτερεύσεις
11.png

13η – 14η Ημέρα: Μαδρίτη – Πόρτο (Πορτογαλία) (620 Χιλιόμετρα - 5,3ώρες) 2 Διανυκτερεύσεις
13.png

15η Ημέρα: Πόρτο – Λεόν (Ισπανία) (400 Χιλιόμετρα - 4 ώρες) 1 Διανυκτέρευση
15.png

16η Ημέρα: Λεόν – Μπιαρίτζ (Γαλλία) (430 Χιλιόμετρα - 4,5 ώρες) 1 Διανυκτέρευση
16.png

17η Ημέρα: Μπιαρίτζ – Τουλούζη (321 Χιλιόμετρα - 3 ώρες) 1 Διανυκτέρευση
17.png

18η - 19η Ημέρα: Τουλούζη - Μασσαλία (400 Χιλιόμετρα - 4 ώρες) 2 Διανυκτερεύσεις
18.png

20η Ημέρα: Μασσαλία – Νίκαια (200 Χιλιόμετρα - 2 ώρες) 1 Διανυκτέρευση
20.png

21η – 22η Ημέρα: Νίκαια – Φλωρεντία (Ιταλία) (440 Χιλιόμετρα - 5,5 ώρες) 2 Διανυκτερεύσεις
21.png

23η Ημέρα: Φλωρεντία – Ρώμη (270 Χιλιόμετρα - 3 ώρες) 1 Διανυκτέρευση
23.png

24η Ημέρα: Ρώμη – Αμάλφι (280 Χιλιόμετρα - 3,5 ώρες) 1 Διανυκτέρευση
24.png

25η Ημέρα: Αμάλφι – Μπάρι (270 Χιλιόμετρα - 3,5 ώρες) - Πλοίο για Πάτρα

Υπολόγισα στο περίπου τα παρακάτω έξοδα:
Βενζίνη: 1000€ περίπου
Διόδια: 500€ περίπου
Διαμονή: 2000€
Πλοίο Μπάρι - Πάτρα: 400€
Τα παραπάνω θα γίνουν με ένα Suzuki Swift 1.2L, μοντ.: 2016

Προετοιμασία και έγγραφα

1. Αστυνομικές ταυτότητες νέου τύπου με λατινικούς χαρακτήρες
2. Ευρωπαϊκή Κάρτα ασφάλισης Ασθένειας
3. COVID-19 Ψηφιακά πιστοποιητικά.

Έγγραφα αυτοκινήτου
1. Άδεια οδήγησης
2. Ασφάλεια αυτοκινήτου
3. Πράσινη κάρτα
4. Οδική βοήθεια στην Ευρώπη

Προετοιμασία αυτοκινήτου
1. Service
2. KTEO
3. Κάρτα καυσαερίων
4. Τρίγωνο, γρύλο, ρεζέρβα, φακό, πυροσβεστήρα, ασφάλειες, αντανακλαστικό γιλέκο, φαρμακείο

Διάφορα
1. Ερώτηση στην Vodafone/Cosmote για Roaming
2. οδικοί χάρτες της Ευρώπης στο κινητό μου (update Sygic)

** μήπως είναι πολύ μεγάλο το ταξίδι για 1 μήνα και θα πρέπει να βγάλω εκτός την Μαδρίτη και το Πόρτο (Πορτογαλία) ;

Από εσάς θα ήθελα να μάθω τα παρακάτω
1. Που έχω κάνει λάθος :)
2. Τι να αλλάξω :)
3 Τι έχω ξεχάσει :)

Ευχαριστώ και sorry για το σεντόνι :):):)
 

Attachments

Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν υπάρχει θέμα λάθους, αλλαγής κλπ. Εσείς ξέρετε καλύτερα τους ρυθμούς σας και τι θέλετε να δείτε.

Να πάτε μέχρι το Πόρτο για μία διανυκτέρευση μου φαίνεται τραβηγμένο. Προσωπικά θα άφηνα εκτός τελείως και την Ισπανία. Θα έβαζα μόνο Ιταλία και Γαλλία που έχει άπειρα πράγματα να δεις. Θα μοίραζα τις επιπλέον μέρες σε αυτές τις 2 χώρες.

Το Ισπανία-Πορτογαλία θα το έκανα σε ξεχωριστό roadtrip.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.603
Likes
9.837
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πολύ αναλυτικό το πρόγραμμα και με το καλό να πάτε!

Εάν δεν έχετε ξαναπάει Ισπανία, πώς σας ακούγεται το να πάτε μέχρι Βαρκελώνη και από εκει να πάτε χώρα των Βάσκων, να αφήσετε τελείως εκτός Μαδρίτη-Πορτογαλία; Επομένως, ο κύκλος άνω των 1500χλμ που κάνετε από 11η μέχρι την 16η μέρα για να τρέξετε να δείτε Μαδρίτη και Πόρτο, μπορείτε να τον κλείσετε και να πάτε Βαρκελώνη-Σαραγόσα και να βγείτε στο Μπιλμπάο και στο Σαν Σεμπαστιάν και μετά από τα Πυρηναία στην Γαλλία.
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
ναι το σκέφτηκα και αυτό, σαν να έχεις δίκιο.
Βαρκελώνη είχα πάει με το καράβι το 1996 για δουλεια, έκατσα 5 ημέρες αλλά δεν βγήκα εκτός πόλης.

Σχετικά με την 2η ημέρα που θα είμαι Αλβανία πρέπει να προσέξω κάτι;
 
Μηνύματα
109
Likes
169
Ολα οκ φαινονται,και καλα να περασετε,απλα αυτο το καθε μερα να αλλαζετε πολη ισως ειναι λιγο κουραστικο με την εννοια του να πακεταρετε-ξεπακεταρετε συνεχεια,κουβαλα-ξεκουβαλα....
Θα εβαζα μινιμουμ οριο τις δυο διανυκετερευσεις,ειδικα στα μεγαλα μπρατσα του ταξιδιου.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.331
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα! Εύχομαι με το καλό να γίνει το ταξίδι σας και να περάσετε όμορφα!
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και να επισημάνω κάποια άλλα.

Οι διαδρομές που έχεις επισυνάψει εδώ θα γίνουν απο τους αυτοκινητόδρομους που βλέπω ή απο επαρχιακούς δρόμους; Πρόσεξα οτι σε κάποιες διαδρομές αναφέρεις άλλα χλμ απο αυτά που γράφει ο χάρτης που επισυνάπτεις. Τις διαδρομές αυτές θα τις κάνετε για να δείτε τους τελικούς προορισμούς τους πχ Ρώμη, Φλωρεντία, Μασσαλία, Πόρτο κτλ ή έχετε σκοπό να δείτε και άλλα στο ενδιάμεσο;

Το να διασχίζεις σύνορα εντός Ευρωπαικης Ένωσης είναι πιο εύκολο και γρήγορο απο το να διασχίσεις σύνορα εκτός αυτής, καθώς είναι πιο χρονοβόρο μερικές φορές και αυτό μπορεί να σε βγάλει εκτός προγράμματος. Η Ευρωπαϊκή κάρτα ασφάλισης δεν ισχύει στις χώρες εκτός Ευρωπαικης Ένωσης να ξέρεις. Δεν ξέρω αν έχεις κάνει άλλα οδικά ταξίδια, αλλά θεωρώ οτι οι διαδρομές πάνω απο 600 χλμ (για Σεπτέμβρη μήνα όπως αναφέρεις) είναι ίσα ίσα για να διανύσεις τις αποστάσεις και να δεις είτε κάτι ενδιάμεσα ή κάτι απο το σημείο αφετηρίας ή διανυκτέρευσης. Δεν είναι για πολλά πολλά δηλαδή, ειδικά αν έχεις να περάσεις σύνορα και να μπεις και βγεις απο μεγάλα αστικά κέντρα.

Αν είχα ένα μήνα ταξίδι με αυτοκίνητο δεν θα έκανα τόσα πολλά χλμ εγώ. Αλλά αυτό είναι σχετικό! Υπάρχουν άνθρωποι που αρέσκονται να διανύουν απλά χλμ χωρίς να δίνουν ιδιαίτερη βάση σε πολλά ενδιαφέροντα σημεία, τα οποία και προσπερνάνε, και άλλοι που αφιερώνουν περισσότερο χρόνο σε αυτά και διανύουν λιγότερα χλμ. Όλα είναι θεμιτά. Το θέμα είναι, εσείς σε ποια κατηγορία ανήκετε; Αν μας πεις θα λάβεις πιο συγκεκριμένες και εύστοχες απαντήσεις.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.331
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ολα οκ φαινονται,και καλα να περασετε,απλα αυτο το καθε μερα να αλλαζετε πολη ισως ειναι λιγο κουραστικο με την εννοια του να πακεταρετε-ξεπακεταρετε συνεχεια,κουβαλα-ξεκουβαλα....
Θα εβαζα μινιμουμ οριο τις δυο διανυκετερευσεις,ειδικα στα μεγαλα μπρατσα του ταξιδιου.
Συνήθως αυτοί που κάνουν τέτοια ταξίδια δεν πακετάρουν και ξεπακετάρουν όλη τους τη προίκα κάθε μέρα και αρέσκονται σε αυτές τις αλλαγές! Είναι ταξίδια που δεν τα κάνεις για να ξεκουραστείς αν και δεν θεωρώ απαραίτητο οτι κάποιος κουράζεται έτσι. Γούστα είναι αυτά!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.447
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ το Πόρτο υπερβολή το βρισκω. Θα πήγαινα όμως εύκολα Τολεδο-Σεγκοβια-αβιλα (καμία Μαδρίτη) και θα γύριζα από Asturia-Cantabria που είναι η χαρά του οδηγου. Και η προηγούμενη πρόταση με τη Χώρα των Βάσκων καλή ακούστηκε.
 

paskalis

Member
Μηνύματα
87
Likes
231
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΛΙΠΠΙΝΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Μόλις γύρισα από roadtrip στην Ισπανία. Σε 13 μέρες επισκέφθηκα Βαρκελώνη, Μαδρίτη, Βαλένθια και Γρανάδα, Σεβίλλη. Οριακά και με πολύ τρέξιμο είδαμε αξιοθέατα, μουσεία, μνημεια. Νύχτωνε νωρίς και οι αποστάσεις τεράστιες. Ξεκινουσαμε αξημερωτα για τον επόμενο προορισμό. Πιστεύω πως έχεις βάλει πολλά πράγματα για 1 μήνα, δηλαδή μόλις θα φτάνεις στον προορισμό σου το νωρίτερο μεσημέρι, την επόμενη πρωί φεύγεις. Ίσα που προλαβαίνεις να πάρεις μια ιδέα της κάθε περιοχής. Δεν θα δείς μουσεία, αξιοθέατα, τίποτα, πας απλά για να πεις πως πηγές. Η Φλωρεντία φημίζεται για τα μουσεία της, αλλιώς μην πας καθόλου αν δεν επισκεφθείς και Τοσκάνη - Σιένα. Η Μαδρίτη θέλει τουλάχιστον 3 μέρες για να δεις Πράδο, Τολέδο. Επίσης, η λίμνη Κόμο έχει πολύ ωραία χωριά τριγύρω της, θέλει τουλάχιστον δύο μέρες. Κατά τη γνώμη μου, βγάλε εκτός την Ισπανία.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Κι ακόμα ένα σχόλιο, θα ξανακοιταγα τις στάσεις στη Γαλλία. Bordeaux, Dordogne αντί για bearritz, Carcassonne και Albi με Toulouse για διανυκτερευση και στην προβηγκια αφού έχετε αμάξι είναι ευκαιρία να δείτε χωριά όπως το gordes που είναι πολύ δύσκολο να πας χωρίς αυτοκίνητο.
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
καλημέρα, διαβάζω προσεκτικά όλα τα σχόλια, βασικά αυτός είναι ο λόγος που ξεκίνησα αυτό το θέμα εδώ.
Ίσως να το παρατράβηξα λίγο με τα χιλιόμετρα, βρίσκω πολύ σωστή την παρατήρηση του orestcrete που λέει να πάω μέχρι Βαρκελώνη και από εκεί να πάω χώρα των Βάσκων, να αφήσω τελείως εκτός Μαδρίτη-Πορτογαλία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom