Γενικά Roadtrip Βαλκάνια

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
ευχαριστω πολυ vasiliss

το προγραμμα το βρισκεις οκ;
Κοίταξε να δεις, αν αντέχετε τα πολλά χιλιόμετρα και τις συνεχείς εναλλαγές ξενοδοχείων είναι οκ, άλλωστε κι εμείς με παρόμοιο τρόπο ταξιδεύουμε.
Ίσως χρειαζόταν κάπου στη μέση του ταξιδιού μια διπλή διανυκτεύρευση για ξεκούραση, αλλά ο καθένας ξέρει τις αντοχές και τα θέλω του.
Φαντάζομαι έχετε στο πίσω μέρος του μυαλού σας ότι αν κολλήσετε κάπου λόγω κίνησης ή συνοριακών περασμάτων πρέπει να αφήσετε πράγματα πίσω.
Περιττό να σας πω πως οι γύρω μας και ειδικά οι γονέις μας, μας έχουν τρελάνει και μας θεωρούν τρελούς και επιπόλαιους που επιχειρούμε ένα τετοιο ταξίδι...
Μην ακούτε τους γύρω σας, με προσοχή στην οδήγηση όλα θα πάνε καλά, δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα.
Κι εμείς θα κάνουμε έναν παρόμοιο κύκλο με ανάποδη φορά όμως, στα τέλη του Αυγούστου.
Καλά να περάσετε και περιμένουμε με τον γυρισμό ανταπόκριση από το ταξίδι σας.
 

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
ευχαριστουμε πολυ!!!
ελπιζω να πανε ολα καλα...
θα σας γραψω οταν γυρισουμε...
το χρωσταω στους επομενους υποψηφιουταξιδιωτες...
 

Sandy.p

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλησπέρα κι από μένα. Πρόκειται να πραγματοποιήσω ένα road trip στις αρχές φθινοπώρου (Αθήνα-Αλβανία-Μαυροβούνιο-Σερβία-Ρουμανία-Βουλγαρία-Αθήνα), το οποίο θα κινηματογραφηθεί και φυσικά θα χαρώ να το μοιραστώ και μαζί σας. Καθώς είναι το πρώτο που θα κάνω με δικό μου αυτοκίνητο, θέλω τα φώτα σας, τι έγγραφα χρειάζομαι, τι γίνεται με το συνάλλαγμα και φυσικά οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία και συμβουλή απ'όσους έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο, είναι ευπρόσδεκτη. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το οτι το αυτοκίνητο μου είναι ένα τζιπάκι του '96, αλλά το αναφέρω. Ευχαριστώ πολύ!
 

taxideutis09

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
γεια σας επειδη σκεφτομαστε με το ετερον ημισυ τωρα που βρηκαμε λιγες μερες αδεια μαζι να παμε με εφαλτηριο την θεσσαλονικη ενα road trip βαλκανια θα ηθελα εαν εχετε χρονο να μου γραψετε προτασεις
Θα προτιμουσα να δω βουλγαρια ρουμανια σερβια....αλλα καθε αλλη προταση εννοειται δεκτη
το ταξιδι λεμε να το κανουμε καπου τελη αυγουστου
ευχαριστω!!!
 

Antz

Member
Μηνύματα
15
Likes
2
Γεια!!!

τι έγγραφα χρειάζομαι, τι γίνεται με το συνάλλαγμα και φυσικά οποιαδήποτε περαιτέρω πληροφορία και συμβουλή απ'όσους έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο, είναι ευπρόσδεκτη.
1. Σιγουρα χρειαζεσαι πρασινη κάρτα την βγαζει η ασφαλιστική σου....είναι δωρεάν και εχει μικρη διαρκεια...ο ασφαλιστής σου θα σε κατατοπισει.
2. Για τα διπλώματα έχω ακούσει πολλά...εμείς είχαμε τα παλιά διπλώματα (εκδοση 1995) και μας είπαν οτι θα είχαμε πρόβλημα στο εξωτερικο οπότε βγάλαμε καινουρια....

Καλά να περασετε!!!
 

ThRoula

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλησπέρα σας,
Ήθελα να ρωτήσω όλους σας.
Είμαστε μια παρέα 6 ενήλικες, 4 παιδιά 9 έως 12 ετών και 1 μωρό ενός έτους.
Σκεφτόμαστε να τολμήσουμε εννιά ήμερο road trip με mini bus στις Δαλματικές Ακτές τον Νοέμβριο.
Πιστεύετε, όσοι το έχετε πραγματοποιήσει, ότι ειναι εφικτό να γίνει με τόσα παιδιά; Από όσα έχω διαβάσει τα χιλιόμετρα ειναι πολλά και φοβάμαι ότι θα ειναι πολυ κουραστικό.
Τι μου προτείνετε;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα σας,
Ήθελα να ρωτήσω όλους σας.
Είμαστε μια παρέα 6 ενήλικες, 4 παιδιά 9 έως 12 ετών και 1 μωρό ενός έτους.
Σκεφτόμαστε να τολμήσουμε εννιά ήμερο road trip με mini bus στις Δαλματικές Ακτές τον Νοέμβριο.
Πιστεύετε, όσοι το έχετε πραγματοποιήσει, ότι ειναι εφικτό να γίνει με τόσα παιδιά; Από όσα έχω διαβάσει τα χιλιόμετρα ειναι πολλά και φοβάμαι ότι θα ειναι πολυ κουραστικό.
Τι μου προτείνετε;
Έχετε δοκιμάσει κάτι ανάλογο σε μικρότερη κλίμακα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;
Εμείς ταξιδεύουμε από 17 έως 21 άτομα μαζί, μερικά χρόνια τώρα, αλλά με μεγαλύτερα παιδιά ( με φοβίζει λίγο το μωρό).
Τα παιδιά μας έχουν μάθει από πολύ μικρά σε αυτού του είδους τα οδικά ταξίδια (πρώτα στην Ελλάδα) οπότε δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Τα τελευταία μάλιστα χρόνια που έχουν τόσο μεγάλη παρέα, είναι το καλύτερο γι' αυτά, γιατί είναι σαν σχολική εκδρομή.
Εν ολίγοις αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο, αρκετοί το έχουν κάνει, αλλά την απάντηση θα την δώσεις εσύ, που ξέρεις τους συνταξιδιώτες σου, τις αντιδράσεις και τις αντοχές των παιδιών σας.
 

ThRoula

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Έχετε δοκιμάσει κάτι ανάλογο σε μικρότερη κλίμακα στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;
Εμείς ταξιδεύουμε από 17 έως 21 άτομα μαζί, μερικά χρόνια τώρα, αλλά με μεγαλύτερα παιδιά ( με φοβίζει λίγο το μωρό).
Τα παιδιά μας έχουν μάθει από πολύ μικρά σε αυτού του είδους τα οδικά ταξίδια (πρώτα στην Ελλάδα) οπότε δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα. Τα τελευταία μάλιστα χρόνια που έχουν τόσο μεγάλη παρέα, είναι το καλύτερο γι' αυτά, γιατί είναι σαν σχολική εκδρομή.
Εν ολίγοις αυτό που θέλω να σου πω είναι ότι είναι εφικτό κάτι τέτοιο, αρκετοί το έχουν κάνει, αλλά την απάντηση θα την δώσεις εσύ, που ξέρεις τους συνταξιδιώτες σου, τις αντιδράσεις και τις αντοχές των παιδιών σας.
Έχουμε ταξιδέψει σχεδόν όλη την Ελλάδα οδικώς με τον άντρα μου και το μεγάλο μου γιο. Και σε 2 ολιγοήμερα ταξίδια που κάναμε έχοντας και το μωρό δεν είχαμε πρόβλημα. Σαν παρέα δεν έχουμε ταξιδέψει όλοι μαζί.
Αυτό που με προβληματιζει ειναι ότι στο συγκεκριμένο ταξίδι για να πάρεις μια καλή γεύση από τα μέρη που θα επισκεφτείς, απαιτούνται πολλά χιλιόμετρα και σίγουρα οι ώρες στο αυτοκίνητο θα ειναι πολλές. Κι εμένα το μωρό με φοβίζει και ίσως λίγο η επικινδυνότητα σε κάποιες χώρες όπως Σκοπιά ή Αλβανία.
 

Marexy

Member
Μηνύματα
46
Likes
22
Roadtrip Αλβανία, Μαυροβούνιο, Κροατία, Βοσνία, Σερβία, Π.ΓΔ.Μ.
Καλησπέρα.
Οργανωνω ένα ταξιδι στις χωρες που ανεφερα στην επικεφαλιδα του θεματος.
Θα ηθελα μια βοηθεια για την οργανωση των διανυκτερεύσεων.
Ξεκιναμε από Γιάννενα και φιλοδοξω να περασουμε την Αλβανια χωρις διανυκτερευση.
Σκέφτομαι τις διανυκτερεύσεις ως εξης:
-Κοτορ (2)
-Ντουμπρόβνικ (2)
-Σεραγεβο (2)
-Νις (1)
-Λιμνη Οχριδα (1)
Ποια η γνωμη σας;
Μετα θα καθορισω ακριβως το πρόγραμμα.

Υ.Γ. Σπλιτ, Ζάγκρεμπ θα μεινουν εκτος για επομενο ταξιδι.
 
Last edited by a moderator:

vasiliss

Member
Μηνύματα
917
Likes
8.348
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Καλησπέρα.
Οργανωνω ένα ταξιδι στις χωρες που ανεφερα στην επικεφαλιδα του θεματος.
Θα ηθελα μια βοηθεια για την οργανωση των διανυκτερεύσεων.
Ξεκιναμε από Γιάννενα και φιλοδοξω να περασουμε την Αλβανια χωρις διανυκτερευση.
Σκέφτομαι τις διανυκτερεύσεις ως εξης:
-Κοτορ (2)
-Ντουμπρόβνικ (2)
-Σεραγεβο (2)
-Νις (1)
-Λιμνη Οχριδα (1)
Ποια η γνωμη σας;
Μετα θα καθορισω ακριβως το πρόγραμμα.

Υ.Γ. Σπλιτ, Ζάγκρεμπ θα μεινουν εκτος για επομενο ταξιδι.
Μια χαρά είναι το πρόγραμμα σου. Κάποιες ημέρες θα είναι με πολλές ώρες οδήγησης, αλλά φαντάζομαι το γνωρίζεις αυτό.
Προσωπικά μου άρεσε πολύ το βράδυ στο Μόσταρ. Αν σε παίρνει, βάλε μια διανυκτέρευση εκεί.
 

romeohellas

Member
Μηνύματα
108
Likes
60
2 κοτορ και σεραγεβο πολυ ειναι .........κοτορ εκει στο λιμανι εχει και το καστρο πανω σεραγεβο λιγα πραγματα θα ελεγα διανυκτερευση μπουντβα ειναι η μυκονος της αδριατικης καλοκαιρι κολαση........... κλαμ μεγαλα δεν ξερω αν ακομα ειναι το φημισμενο σπαρτακους και πολλα αλλα ομαρφα με πολυ κοσμο
 

crisant

Member
Μηνύματα
26
Likes
53
Γεια σε όλους σας!!!
Πριν σας παραθέσω το πρόγραμμα μας, να ευχαριστήσω θερμά όλους όσους έχουν γράψει κατα καιρούς γι' αυτά τα μέρη...άντλησα ένα σωρό πληροφορίες, ιδέες και διαμόρφωσα αυτο το ταξίδι από όλους εσας!!! Ευχαριστώ!
Μελετάω τις ιστορίες σας από τον Δεκέμβρη και το πρόγραμμα έχει βγει από τότε όπως και το κλεισιμο όλων των καταλυμμάτων(με δωρεαν ακύρωση φυσικά) αλλα ακόμα κάνω μικροπροσαρμογές και φυσικά είμαι δεκτική σε όλα τα σχόλια και τις παρατηρήσεις σας για το ταξίδι μας.
Είμαστε τετραμελής οικογένεια, τα παιδιά μας είναι 11 και 13 χρονών, μας αρέσουν πολύ τα ταξίδια, οι μετακινήσεις με αυτοκίνητο και γενικά μας αρεσει να περπατάμε αρκετα και να εξερευνούμε καινούρια μέρη...
Το πρόγραμμα μας λοιπόν έχει διαμμορφωθεί ως εξής:

03/08 αναχώρηση από ΑΘΗΝΑ και διαμονή Γιάννενα

04/08
πολύ πρωινό ξύπνημα και μέσω Κακαβιάς διασχίζουμε Αλβανία και φτάνουμε
Μαυροβούνιο - Διαμονή στο Bar

05/08

περνάμε από Sveti-Stefan - Podgorica(μάλλον θα την κάψω) - Budva και
διαμονή στο Kotor

06/08

πάμε προς Perast, περνάμε στην Κροατία - εξερευνούμε όλη μέρα το Dubrovnik και μένουμε στην Stikovica

07/08

παμε προς Ston περναμε στην Βοσνία Ερζεγοβίνη - Neum
και διαμονή Mostar....(Σεραγεβο πιστευω πως δεν το προλαβαίνουμε)

08/08

φεύγουμε από Μόσταρ, στάση στον καταρράκτη Kravica, ξαναπερνάμε
Κροατία και διαμονή Solin... βλέπουμε και το Split


09/08
Ξεκιναμε πρωί πρωί για το νησί Brac, ξαναβλέπουμε το Split μερα, συνεχίζουμε στο Trogir και κατα τις 16.00 πάμε στο Krka National Park
Διαμονή στο Skradin


10/08
παμε προς Zantar όπου μένουμε το βράδυ και περνάμε μια χαλαρή μέρα

11/08
φεύγουμε από το Zantar κάνοντας μια μικρή εξερεύνηση στις γύρω περιοχές και φτάνουμε στις λίμνες Plitvice μετα τις 16.00 και διαμονή στο Grabovac

12/08
ξεκινάμε πρωί πρωί για Zagreb όπου και μένουμε....βλέπουμε ο,τι μπορούμε από την πόλη(ακούω προτάσεις)

13/08
Αφήνουμε την Κροατία περνάμε στην Σερβία, πέρασμα από Belgrade και διαμονή στο Nis

14/08
Επιστροφή Ελλάδα

Ακούω γνώμες και παρατηρήσεις...
Εαν υπάρχει κάτι που είναι εφικτό να κάνουμε και το έχω παραλείψει...
ή κάποια αστοχία κατά την γνώμη σας...
Περιττό να σας πω πως οι γύρω μας και ειδικά οι γονέις μας, μας έχουν τρελάνει και μας θεωρούν τρελούς και επιπόλαιους που επιχειρούμε ένα τετοιο ταξίδι...
Εγώ πάλι το μονο που φοβαμαι είναι η κακη οδηγική συμπεριφορα των Αλβανών οδηγών κι οι δρόμοι τους καθώς και η πολυκοσμία και τα μποτιλιαρίσματα που θα συναντήσουμε λόγω Αυγούστου...
(όπως και εάν θα προλάβουν να εκδοθούν τα νέα μας διπλώματαo_O:haha:.....μη με ρωτήσετε πως...το είχα αμελήσει....είχα εστιάσει μόνο στις ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες και στην πράσινη καρτα )

και μερικές ερωτήσεις:
1. συνάλαγμα χρειάζεται μόνο στην Κροατία νομίζω...απο πού μου προτείνετε;
2. με την καρτα Revolut μπορούμε να κάνουμε παντού συναλλαγές;
3. αξίζει να πάω και στις λίμνες Πλίτβιτσε(Κροατία) και στον Krka(Κροατία) και στον Kravica(Βοσνία Ερζεβοβίνη). Στα δυο πρώτα λέω να πάμε μετα τις 16.00 που το εισιτήριο μειώνεται σημαντικα.
4. για φαγητό έχετε κάποια συγκεκριμένη πρόταση;

Ευχαριστώ!:)
καλησπερα τωρα ειδα την αναρτηση σου , και εχω να προσθεσω στις λιμνες να πατε οπωσδηποτε , υπαρχουν δυο εισοδοι , να επιλεξετε την δευτερη εχει μικροτερη ουρα παντα και να πατε νωρις , οποτε για μενα καλο ειναι να βρεθειτε καπου εκει κοντα στην διανυκτερευση σας ετσι ωστε να εχετε το πρωινο ανετο και να ειναι ο μονος σας στοχος για την ημερα ,ειναι απλα υπεροχες ..σου γραφω καποια τηλεφωνα και το σαιτ 00385053751013-και 014- www.np-plitvicka-jesera.hr

https://ticketing.np-plitvicka-jezera.hr/ δειτε εδω για εισητηρια
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom