Ιταλία Roma, la città eterna! Ένα τριήμερο στη αιώνια πόλη!

Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Γκλιν (ήχος απο messenger)
Εγώ: Αγάπη μου έχει για το τρίημερο της Καθαράς Δευτέρας εισιτήρια για Ρώμη. Με 130 πηγαινε έλα!!!! Έλα πες ναι σε παρακαλώ πες ναι!
Χρήστος: Κλείστα...

Με αυτόν τον σύντομο διάλογο, και με πολλά παρακάλια προς το έτρον ήμισυ :bleh::bleh::bleh::bleh::bleh:, βρέθηκα τον Νοέμβριο να έχω 2 εισιτηριάκια για Ρώμη.... Ωραία λέω μέχρι τον Φεβρουάριο θα έχουμε βάλει τίποτα στην άκρη! Η αναχώρηση κλείστηκε για Σάββατο 25 Φεβρουαρίου και ώρα 07:20. Με την διαφορά ώρας κερδίζουμε 60 λεπτά, καλά ξεκινάμε!!!! Αργότερα στο σπίτι κλείσαμε και την επιστροφή. Η πτήση της Τρίτης είχε μισή τιμή απο το να πετάξουμε την Δευτέρα το βράδυ... Κρίμα είναι Χρήστο μου, καλύτερα να τα δώσουμε σε διανυκτέρευση, θα τρέχουμε να φύγουμε άρων άρων, θα χάσουμε ένα βράδυ. Μα με έπνιγε το δίκιο!... Τα κλείνουμε για 28/2 και ώρα 08:20 . Λέμε ο θεός βοηθός με την δουλειά. Πρώτα κλείνουμε τα εισιτήρια μετά ζητάμε άδεια. Καλοί ειμαστε....

Ξεκινάνε τα γνωστά διλλήματα! Που να μείνουμε, πως θα πάμε απο το αερδόμιο, τι να δούμε; Το θέμα το χουμε χιλιοεξαντλήσει στο travelstories. Μου λύθηκαν όλες οι απορίες!!!! Θα ξεκινήσω και αυτή την ιστορία με χρηστικές πληροφορίες και επισημάνσεις που πιστεύω θα βοηθήσουν!

Διαμονή: Με κύριο γνώμονα το budget έψαχνα κανένα ξενοδοχείο max 50 την βραδιά. Τέτοιες τιμές μονο στο Termini. Έχει χιλιουποθεί οτι δεν τίθεται θέμα ασφάλειας. Ήθελα όμως κάτι πιο όμορφο σαν μέρος. Επόμενη επιλογή η περιοχή του Βατικανού. Βλέπωντας και τις καλές βαθμολογίες που ειχαν τα δωμάτια επέλεξα αυτό το ωραιότατο bed and breakfast. http://www.royalsuiteduvatican.com/?lang=en. Στα 143€ κ συν 20€ οι φόροι που τους καταβάλεις απ ευθείας εκεί. Σημείωση οι φόροι εξαρτώνται απο το πόσα αστέρια ειναι το κατάλυμα. Χρεώνονται ανά βραδιά και ανά άτομο.

Η αλήθεια είναι ότι απόρρησα τι είναι αυτό το bed and breakfast. Μετέπειτα κατάλαβα οτι πρόκειται για διαμορφωμένα διαμερίσματα για τουριστική εκμετάλευση. Το συγκεκριμένο βρίσκεται στον τρίτο όροφο ενός κτηρίου. Το μονο αρνητικό είναι ότι έχει παλαιού τύπου ανσανσέρ (αυτά με τα σκαλιά κ με τις παλιές πόρτες που τις τραβάς να κλείσουν για να ξεκινήσει) κατα τα άλλα μπαίνοτας έχει μια μικρή συμπαθητική ρεσεψιόν, με δυνατότητα εξυπηρέτησης σε συγκεκριμένο ωράριο. Μας έδωσαν τηλέφωνα αν κάτι θελήσουμε. Το διαθέσιμο luggage room στα πολύ συν. Το πρωίνο, ένας δίσκος που σου έφερναν στο δωμάτιο την ώρα που είχες συννενοηθεί, με καφέ, χυμό, μαρμελάδα, φρυγανιές, βαφλάκια, μπισκοτάκια κτλ. Ήταν αρκετά ικανοποιητικό. Όταν ζητήσαμε κάτι επιπλέόν δεν μας το αρνήθηκαν. Όπως επισης τις 2 μέρες που δεν προλάβαμε να φάμε πρωινό την προκαθορισμένη ώρα μας το ειχαν στο δωμάτιο απο βραδύς και αντί για καφέ ζεστό, ειχαν σοκολατούχο γάλα, στιγμιαίο καφέ να φτιάξουμε μονοι μας, γιαουρτάκια. Ήταν υπερ του δέοντος εξυπηρετικοί κ φιλικοί.

Το δωμάτιο ευρύχωρο και όμορφο. Λίγο χαλάστηκα με την καθαριότητα (είμαι της λεπτομέρειας) οταν πέτυχα λίγο σκονίτσα. Αλλά 8/10 το παίρνει με την αξία του. Πολλοί γράφουν οτι θέλουν να μείνουν κεντρικά, για να τα γυρίζουν με τα πόδια, να ειναι ολα κοντά κτλ. Προσωπικά είχα το μετρό απ' έξω (στάση ottaviano) και γραμμές λεωφορείων γύρω στο τετράγωνο που σε πήγαιναν καρφί κέντρο. (πχ πιάτσα ναβόνα). Επίσης όσο κοντά και αν θεωρείς οτι είναι ένα αξιοθέατο μιλάμε για πολύυυυυ περπατημα. Οπότε ζυγίζεις πόσα μπορεί να αντέξει η τσέπη σου και κλείνεις αναλόγως.

Μεταφορά απο και προς το αεροδρόμιο: Άλλο ένα θέμα που έχει χυθεί πολύ μελάνι! Οι λύσεις που μελέτησα είναι οι εξής:
  • Ταξάκι. Η ταρίφα για το ιστορικό κέντρο είναι προκαθορισμένη. Συγκεκριμένα από / προς ciampino που ημασταν είναι 30€. To γράφουν και στην πόρτα πάνω τα ταξί.
  • Shuttle Buses. Υπάρχουν εταιρίες (terravision - sit αυτές που θυμάμαι πρόχειρα) και κάνουν την διαδρομή απο και προς το αεροδρόμιο. Τώρα για το ciampino ποια ειναι η εμπειρία μου. Μικρο το αεροδρόμιο πήραμε τσάκα τσάκα βαλίτσες. Δεν είχαμε κάνει προκράτηση στα εισιτήρια για τα λεωφορεία. Λέμε όποιο φεύγει πρώτο. Πριν βγεις απο την έξοδο δεξιά έχει γκισέ απο κάθε εταιρία. Ρωτάω πότε φεύγει το καθένα. Οι ώρες αναχώρησης δεν είχαν καμία μα καμία σχέση με τις ώρες που είτε είχαν σαν προγραμμα πάνω στο γκισέ, είτε έβρισκα στο ίντερνετ. Δλδ πείτε οτι έκλεινα 09:00 και πηγαινε κυρία με το πάσο μου! Πολύ πιθανόν να μην υπήρχε λεωφορείο με αυτή την ώρα! Είτε μπορεί να ειχε φύγει νωρίτερα (μόλις γέμιζαν έφευγαν) είτε να περίμενα κανα 20 λεπτο πχ για το επόμενο. Θα κέρδιζα κάποια χρήματα απο την on line κράτηση αλλά ενδεχομένως να περίμενα περισσότερο στην ουρά. Οπότε βρήκα ένα που με βόλευε και έκλεισα με 10€ τα δύο άτομα one way. Ο υπάλληλος μου λέει bus line 2. Με το που βγαίνω ψάχνουμε για σήμανση. Βλέπω τα πούλμαν μαζεμένα στην απέναντι πλευρά απο την έξοδο. Την σήμανση με την γραμμή θα την βρείτε κάτω στα διαζώματα στην άσφαλτο. Ετσι θα καταλάβετε πως θα πιάσετε σειρά. Πολλοί πάνε πιάνουν σειρά και κόβουν εισιτήριο απ ευθείας στον κάθε ελεγκτή και μπαίνουν. Ή πάνε πιάνουν σειρά πρώτα και μετά κόβουν εισιτήριο από τον γκισέ. Οπότε αν πας με προκράτηση και δή τελευταία στιγμή μπορεί να βρεθείς να περιμένεις το επόμενο! Δεν ξέρω καθόλου δεν μου άρεσε αυτό το σύστημα. Λιγο αχταρμάς μου έκανε. Και ήταν κ low season. Για την επιστροφή ενώ ειχαμε αποφασίσει να πάρουμε ταξί, ειδαμε τελικά οτι μας έπαιρνε να επιχειρήσουμε να πάρουμε των 06:30. Φτάνουμε με το μετρό στο τέρμινι και στο ίδιο σημείο που μας ειχε αφίσει κατά την άφιξη μας βρίσκουμε 2 λεωφορεία (διαφορετικές εταιρίες) και κόσμο απ έξω να προσπαθεί να βγάλει άκρη. Αφού έβγαλα εισιτήρια επιτόπου (επικές συζητήσεις) φύγαμε 06:10. Και πάλι καμία σχέση το πρόγραμμα με το αναγραφόμενο. Η διαδρομή κατά την άφιξη κράτησε 40 λεπτά ενώ στην αναχώρηση 30.
Ryan: Το ταξίδι κράτησε κάτι λιγότερο από δύο ώρες. Ντάξει παλεύεται για τόση ώρα η στενοκοπιά. Μην ξεχνάτε το on line check in & την εκτύπωση του boarding pass αν δε έχετε κινητό. Αυτό που θέλω να αναφέρω ειναι για τις χειραποσκευές γιατί συζητήθηκε σε thread. Είχαμε μια χειραποσκευή (σάκο) και μια μικρή βαλίτσα. Πιο πολλά κιλά και λίγο πιο μεγάλες σε μέγεθος απο τα επιστρεπόμενα. Είπαμε όμως λίγο! Επίσης η δεύτερη τσάντα ήταν ένα back pack γεμάτο πράγματα. Και η γυναικεία η δική μου ειχε πολλά μέσα σε όλα κ τα καλλυντικά. (Είπαμε έως και 10 μπουκαλάκια με υγρό και έως 100 ml το κάθε μπουκαλάκι για κάθε επιβάτη που ταξιδεύει μόνο με χειραποσκευή- υγρό θεωρούν και το μάσκαρα κορίτσια!!!!) Δεν αντιμετωπίσαμε κανένα θέμα. Μας τiς τσέκαραν και δωρεάν. Πέρασαν και μεσσαίου μεγέθους χειραποσκευές. Πρόβλημα είχε ένα παιδί στην επιστροφή που κρατούσε ένα σάκο θηρίο! Λογικό έβγαζε μάτι. Τον έβαλε η υπάλληλος και έβγαζε σακούλες απο τα πράγματα για να χωρέσει στο καλούπι. Επίσης αν κρατάς 2 τσάντες στα χέρια. Πχ τσάντα γυναικεία και χάρτινη θα έχεις θέμα. Είναι ανεκτικοί όσες φορές έχω ταξιδέψει μην το τραβάμε το σκοινί....
Μετά απο αυτή την μικρή και λιττή εισαγωγή πάμε στο δια ταύτα....
 
Last edited:

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Καλημερα !!!Πολυ ωραια και κατατοπιστικα τα λες μεχρι τωρα!!! Περιμενω συνεχεια, ετοιμαζομαστε κι εμεις για Ρωμη!! Φευγουμε μεθαυριο και γυρναμε Δευτερα!!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Αααα σήμερα θα βάλω τα δυνατά μου τότε να γράψω όσα μπορώ! Αν και θα δυσαρεστήσω πολλούς υποθέτω..... Θα καταλάβεις τι εννοώ!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Μετά από μια δεκάλεπτη αναμονή ξεκινάει το ταξίδι μας για το κέντρο.... Όσο και αν ήθελα να ρουφήξω εικόνες από το παράθυρο τα μάτια μου έκλειναν. Με 3 ώρες ύπνο τι περίμενα... Πώς τα καταφέρνω σε κάθε ταξίδι να κοιμάμαι ελάχιστα την προηγούμενη δεν το καταλαβαίνω. Ξυπνάω όταν φτάνουμε τέρμινι. Ψάχνοντας για το μετρό πέφτουμε μπροστά σε ένα σούπερ μάρκετ. Η πείνα δεν μας αφήνει περιθώρια, βουρ μέσα! Πήραμε χυμούς και πίτσα από τον φούρνο για να πάρουμε δυνάμεις.

Στην συνέχεια ψάξαμε για sim card για να έχουμε δεδομένα. Wifi έχουν όλα τα μαγαζιά αλλά κλειδωμένο. Και εμείς θέλαμε ίντερνετ για τις μετακινήσεις, τα καταστήματα, τα αξιοθέατα με λίγα λόγια για όλα. Αγοράσαμε από την tim 25€ 4 giga. Μου είχαν προτείνει να κοιτάξω στην εταιρία tre που υποψιάζομαι ότι θα ήταν πολύ πιο φθηνή αλλά εκείνη την ώρα θέλαμε να ξεμπερδεύουμε. Στο termini βρίσκονται πάρα πολλά καταστήματα δεν θέλαμε να χάσουμε χρόνο ψάχνοντας.

Φτάσαμε στο δωμάτιο γύρω στις 11.00. Μας ενημέρωσαν ότι σε μια ώρα θα είναι έτοιμο το δωμάτιο . Αποφασίσαμε να κάνουμε μία βόλτα και να επιστρέψουμε. Η πρώτη εντύπωση όχι τόσο συναρπαστική όσο θα περίμενα. Διάσπαρτοι υπαίθριοι πάγκοι με ρούχα, παπούτσια, σουβενίρ και ότι άλλο θες .... Σαν την δική μας λαϊκή ένα πράγμα. Αρκετά σκουπίδια, κάτι που δεν περίμενα σε καμία περίπτωση, κτίρια με γκράφιτι, δρόμοι και πεζοδρόμια σε μέτρια κατάσταση, καλά το μετρό δεν το συζητώ για καθαριότητα, πάρα πολλοί ρομά, αρκετούτσικοι άστεγοι σε όλη την έκταση της πόλης και παντού μα παντού ξένοι. Οι οποίοι μάλλον έχουν πάρει εργολαβία τα μίνι μάρκετ, τους πάγκους πώλησης και πολλές άλλες δουλειές. Η αιώνια πόλη έπεσε πολύ στα μάτια μου, θέλω να είμαι ειλικρινής... Τα καταστήματα ήταν ανοιχτά και μπήκαμε σε αρκετά. Οι τιμές σε ρούχα made in italy (ίδια με αυτά που βρίσκουμε στο κέντρο της Αθήνας Αιόλου κτλ ) σε τσιμπημένες τιμές και η ποιότητα μετριότατη. Καλές εκπτώσεις είχαν σε επώνυμα προίόντα (και δεν εννοώ τους οίκους εκεί και έκπτωση να είχαν ήταν ούτως η αλλιώς απλησίαστα).

Αφού επιστρέψαμε στο δωμάτιο, ξαπλώσαμε για μία ωρίτσα για να μπορέσουμε να συνεχίσουμε αδιάκοπα. Πρόγραμμα είχα πάνω κάτω και για τις 3 μέρες. Αλλά θα σας πω το εξής, αν έχετε σκοπό να πάτε για 3 μέρες για να δείτε όλα αξιοθέατα θα πρέπει να βγάλετε αρκετά "αυστηρό" πρόγραμμα και να τηρήσετε ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ χωρίς αποκλίσεις. Ή αλλιώς θα είστε χαλαροί και θα παρασυρθείτε στους ρυθμούς της πόλης και αν χάσετε και τίποτα όλα καλά... Σας το λέω γιατί περνάει η ώρα δεν το καταλαβαίνεις, μέχρι να εγκλιματιστείς & να προσανατολιστείς θα βγεις εκτός χρόνου σίγουρα.

Αφού βγάλαμε κάρτα 72 ωρών για τα ΜΜΜ από το μηχάνημα στο μετρό κατεβήκαμε στην piazza de spagna. Πολύς κόσμος, όμορφες εικόνες και χαμόγελα στα πρόσωπα μας κάνουν την εμφάνιση τους. Συνεχίσαμε παρέα με ψιλόβροχο που μας "δρόσισε" 2 -3 φορές αλλά με μικρή διάρκεια. Το έλεγε εξάλλου το meteo - σποραδικές βροχές το Σάββατο.

DSC01626[1].JPG


DSC01625[1].JPG


Διασχίζοντας την Via dei Condotti είχαμε την ευκαιρία να χαζέψουμε όλες τις γκλαμουράτες βιτρίνες από πολλούς και διάσημους οίκους. Σε κάποιες έμεινα με το στόμα ανοιχτό (βλέπε Jimmy Choo - Michael Kors) & και σε κάποιες γελάσαμε με την ψυχή μας όχι με τις εξωφρενικές τιμές που ήταν αναμενόμενες αλλά με κάτι παπούτσια κ κουστούμια που ούτε να μας τα χάριζαν δεν τα βάζαμε... Τι να πω μάλλον είμαστε πολύ πίσω!

Φτάσαμε στην Via del Corso. Ένας εμπορικός δρόμο που απευθύνεται για την τσέπη του μέσου Έλληνα. Στρίβοντας δεξιά έβγαινες Piazza del Popolo. Αριστερά Piazza Venezia. Τα έβλεπες με τα μάτια σου, λες έλα κοντά είναι αλλά ο ποδαρόδρομος είναι ατελείωτος. Και στην αρχή είσαι ξεκούραστος, όσο περνάνε οι ώρες το πράγμα δυσκολεύει. Φτάνοντας στην piazza Venezia εντυπωσιαστήκαμε με το άγαλμα του Emanuel Vittorio και με το όμορφο και περιποιημένο κτίριο.

DSC01650[1].JPG
DSC01653[1].JPG


DSC01671[1].JPG

DSC01672[1].JPG

Συνέχεια είχε η fontana di trevi. Κοιτάμε στον χάρτη τι να δούμε. Έπρεπε να πάμε όλο τον δρόμο πίσω πάλι, αμ δε! Τσεκάραμε τα λεωφορεία που ήταν όλα μαζεμένα στην πλατεία και μπήκαμε.

Εδώ θέλω να πω το εξής. Τα αξιοθέατα (piazza venezia - piazza del popolo - fontana - πάνθεον - Piazza navona κτλ) ναι είναι στο κέντρο, ναι είναι κοντά αλλά σχετικά κοντά! Είναι σχεδόν σε αντίθετη κατεύθυνση που σημαίνει ότι για να πας από το ένα στο άλλο κάνεις έναν δρόμο και μετά γυρίζεις προς πίσω. Οι αποστάσεις μπορεί να είναι μικρές αλλά επί της ουσίας διπλασιάζονται με τα πήγαινε έλα. Γλυτώστε την κούραση με το να μπείτε σε κάποιο λεωφορείο γιατί το πραγματικό περπάτημα αξίζει να το κάνετε χαλαρά μέσα στα στενά και όχι να βγείτε off από την πρώτη μέρα.

Η fontana μας εντυπωσίασε. Πλήθος κόσμου έβγαζε φωτογραφίες, χάζευε, έτρωγε παγωτάκι και πετούσε κέρματα. Αφού εξασφαλίσαμε την επιστροφή μας στην Ρώμη πετώντας το δικό μας νόμισμα συνεχίσαμε για Πάνθεον. Είχε πάει σχεδόν 19:00. Ο πονοκέφαλος από την έλλειψη καφεΐνης είχε χτυπήσει από νωρίς. Μπήκα γρήγορα στα μακ (ιεροσυλία το ξέρω) για έναν καφέ γρήγορο. Τα στενά που διασχίσαμε ήταν πολύ γραφικά, με μικρά μαγαζιά και οι δρόμοι όλοι πλακόστρωτοι. Κυρίες προσοχή με τα παπούτσια! Εγώ 3 μέρες με μπότες ιππασίας και μποτάκια με χοντρό τακούνι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Δεν ενδείκνυται όμως για γόβες και ψηλό παπούτσι!

DSC01676[1].JPG

DSC01681[1].JPG


DSC01686[1].JPG

(το κεφάλι δεν το γλύτωσα - πανικός κυριολεκτικά)

Στο πάνθεον είχαμε την ευκαιρία να καθίσουμε. Αφενός για να το παρατηρήσουμε αλλά και να διαβάσουμε ιστορικά στοιχεία από το ίντερνετ. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να καταλαβαίνουμε κ τι βλέπουμε.

DSC01689[1].JPG


DSC01691[1].JPG
DSC01696[1].JPG



Η Piazza Navona μου φάνηκε απλά οκ. Ο άντρας μου ενθουσιάστηκε τόσο και ήθελε να κάτσουμε εκεί για φαγητό καθώς είχε βραδιάσει και εμείς από το πρωί είχαμε κάνει αγώνα δρόμου κυριολεκτικά. Είχα διαβάσει τόσες φορές εδώ την φράση -αποφύγετε τις τουριστικές παγίδες - που ήθελα να πάμε μόνο σε μαγαζιά που είχα σημειώσει.

Αυτό ήταν κάτι που μας προκάλεσε και πολύ σύγχυση αυτές τις 3 τις μέρες. Ψάχνωντας συγκεκριμένα μαγαζιά χάναμε χρόνο, δεν τα βρίσκαμε, δεν είχε να κάτσουμε.... Γενικά συμβουλή: εάν αποφασίσετε οτι θα πάτε στα δοκιμασμένα από εδώ φαγάδικα ποτάδικα κτλ σημειώστε σε ποια περιοχή είναι το καθένα. Έτσι θα κάνετε την επιλογή σας πιο εύκολη. Σημειώνοντας μόνο το ονόματα, καλή ώρα, κινδυνεύετε να είστε πολύ μακριά από αυτά την ώρα που θα πεινάσετε. Επίσης σιγουρευτείτε για το ωράριο μέσω internet. Άλλα έχουν συγκεκριμένο, άλλα συνεχόμενο, σε άλλα θες κράτηση σε άλλα όχι. Ή απλά αποφασίστε ότι θα μπείτε θα φάτε σε ότι σας κάνει καλή εντύπωση και τέλος.

DSC01698[1].JPG


DSC01701[1].JPG


Καταλήξαμε σε μία osteria μετά από πολύ περπάτημα. Δεν συγκράτησα όνομα αλλά κοίταξα γρήγορα στο trip advisor και είχε καλές κριτικές. Λίγο η κούραση, λίγο ο εκνευρισμός δεν μας άφηνε περιθώριο. Θα καθόμασταν και ότι βρέξει. Μέσα δεν υπήρχε τραπεζάκι. Μας ρωτάνε για έξω. Δεν είχαμε θέμα καθώς είχε κόσμο. Στήνουν λοιπόν ένα τραπεζάκι από τα μικρά τα στρογγυλά τα σιδερένια και 2 καρέκλες. Εμείς κοιταζόμασταν και θέλαμε να γελάσουμε. Το τραπεζάκι σε κακή κατάσταση ήταν σαν σκουριασμένο σαν να χει φύγει η (λαδό)μπογιά. Η κλίση κατηφορική "κουτσοπατούσε" που λένε και στο χωριό μου. Ίσα που χωρούσαν 2 πιάτα. Μας φέρνουν και σόμπα... Λουξ καταστάσεις! Α ρε Ελλαδάρα με τις μαγαζάρες σου σκεφτήκαμε! Οι σερβιτόροι όμως ευγενέστατοι και το μαγαζί μέσα φαινόταν πολύ όμορφο. Επίσης καταλάβαμε οτι οι θαμώνες ήταν Ιταλοί. Οι πίτσες που πήραμε καλές. Καλά η δική μου είχε όλα τα υλικά άψητα πάνω και την έφαγα από την πείνα, η άλλη ήταν απλά καλή. Φύγαμε για το ξενοδοχείο με λεωφορείο που περνούσε από piazza Navona. Η πρώτη μέρα μας αφήνει με ανάμεικτα συναισθήματα...
 
Last edited:

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Υποθέτω ότι εννοείς την via dei condotti.:)
Εδώ θέλω να πω το εξής. Τα αξιοθέατα (piazza venezia - piazza del popolo - fontana - πάνθεον - Piazza navona κτλ) ναι είναι στο κέντρο, ναι είναι κοντά αλλά σχετικά κοντά! Είναι σχεδόν σε αντίθετη κατεύθυνση που σημαίνει ότι για να πας από το ένα στο άλλο κάνεις έναν δρόμο και μετά γυρίζεις προς πίσω. Οι αποστάσεις μπορεί να είναι μικρές αλλά επί της ουσίας διπλασιάζονται με τα πήγαινε έλα. Γλυτώστε την κούραση με το να μπείτε σε κάποιο λεωφορείο γιατί το πραγματικό περπάτημα αξίζει να το κάνετε χαλαρά μέσα στα στενά
Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις μια διαδρομή η οποία να αρχιζει από την piazza del popolo και να τελειώνει στην piazza venezia και όπου χρειάζεται να κάνεις παρακάμψεις αριστερά η δεξιά για να δεις π.χ το Πάνθεον η την fontana di trevi κ.λ.π:)
 

Giotou

Member
Μηνύματα
36
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία -Βαρσοβία
Στην συνέχεια ψάξαμε για sim card για να έχουμε δεδομένα. Wifi έχουν όλα τα μαγαζιά αλλά κλειδωμένο. Και εμείς θέλαμε ίντερνετ για τις μετακινήσεις, τα καταστήματα, τα αξιοθέατα με λίγα λόγια για όλα. Αγοράσαμε από την tim 25€ 4 giga. Μου είχαν προτείνει να κοιτάξω στην εταιρία tre που υποψιάζομαι ότι θα ήταν πολύ πιο φθηνή αλλά εκείνη την ώρα θέλαμε να ξεμπερδεύουμε. Στο termini βρίσκονται πάρα πολλά καταστήματα δεν θέλαμε να χάσουμε χρόνο ψάχνοντας..


Έβγαζες Δηλαδή τη δικιά σου κάρτα κι έβαζες αυτή με τα gigabyte?
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα

Έβγαζες Δηλαδή τη δικιά σου κάρτα κι έβαζες αυτή με τα gigabyte?
Ακριβώς αυτό. Αλλά φυσικά η καλύτερη λύση είναι να κάνεις από τον πάροχο σου σύνδεση roaming. Χρησιμοποιείς το πακέτο σου σαν να ήσουν Ελλάδα. Η cosmote το δίνει με χρέωση 3€ την μέρα. (απ όσο ξέρω από φέτος θα καταργηθούν οι χρεώσεις και θα είναι δωρεάν). Εμάς είχαν τελειώσει κ τα λεπτά κ το ίντερνετ οπότε δεν είχαμε κάτι να μεταφέρουμε γι αυτό αγοράσαμε!
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κίνα
Υποθέτω ότι εννοείς την via dei condotti.:)

Εναλλακτικά μπορείς να φτιάξεις μια διαδρομή η οποία να αρχιζει από την piazza del popolo και να τελειώνει στην piazza venezia και όπου χρειάζεται να κάνεις παρακάμψεις αριστερά η δεξιά για να δεις π.χ το Πάνθεον η την fontana di trevi κ.λ.π:)

Ναι το διόρθωσα...! Ευχαριστώ
Αυτή η ιστορία είναι μάλλον για να παραδειγματιστούν απο τα λάθη μου! Τα είδαμε όλα αλλά με διπλό κόπο. Θα μου πεις δεν τα διάβασες εδώ; Σημείωσα τα μέρη και λέω θα τα βγάλουμε εκεί. Κακώς... έχω γυρίσει και είμαι λίγο στεναχωρημένη. Θα μπορούσαμε και καλύτερα
 
Last edited:

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Πολύ ωραία η ιστορία σου ! Μ αρέσει που τα γράφεις αναλυτικά! Περιμένουμε την συνέχεια!☺
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom