Ιταλία Roman vacation!!!

voyager

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο



Οι Ιταλοί λένε (κάτι αντίστοιχο υποστήριζαν και στην αρχαία Ελλάδα οι Έλληνες για την Αθήνα της κλασικής περιόδου) πως «μόνο στη Ρώμη η πραγματικότητα που αντικρίζει ο επισκέπτης ξεπερνά τις προσδοκίες που εκ των προτέρων του έχει δημιουργήσει η φήμη της Αιώνιας πόλης...!» Εγώ θα έλεγα πως τουλάχιστον τις επιβεβαιώνει…!
Ημέρα 1η: Arrivo aeroporto di Fiumicino. 30 περίπου χιλιόμετρα νοτιοδυτικά της Ρώμης το αεροδρόμιο Fiumicino ή Leonardo Da Vinci σε καμιά περίπτωση δε θυμίζει το αεροδρόμιο της Θεσσαλονίκης από το οποίο απογειωθήκαμε μιάμιση ώρα πριν. Τεράστιο σε έκταση, τα μάτια μου άστραψαν αντικρίζοντας τα duty free shops: πάμπολλα καταστήματα, μεταξύ των οποίων και ονόματα μεγάλων ιταλών (και όχι μόνο) σχεδιαστών -Armani, Fendi, Gucci, Pucci, Furla κτλ.- καλύπτουν πολλά τετραγωνικά…! «Τέλεια! Κατά τη επιστροφή θα τα τιμήσουμε δεόντως» σκέφτηκα. Αρκεί, βέβαια, να σας πω ότι τελικά μόνο shopping δεν έκανα στη Ρώμη αφενός γιατί τα duty free την ημέρα –ή για να ακριβολογήσω- τη νύχτα της πτήσης επιστροφής στην Ελλάδα ήταν κλειστά, αφετέρου διότι είναι τόσα πολλά εκείνα που πρέπει να επισκεφτεί, να δει και να θαυμάσει ο επισκέπτης στη Ρώμη, που, πού καιρός για ψώνια… Και πιστέψτε με, το να υπερνικήσει μια πόλη με τα αξιοθέατά της την έμφυτη ροπή της γυναικείας φύσης για κατανάλωση φανερώνει το μέγεθος της γοητείας που ασκεί στον ταξιδιώτη.
Κινήσαμε, λοιπόν, για το ξενοδοχείο. Περνώντας από κεντρικούς δρόμους εντός των ορίων στα οποία εκτείνεται το ιστορικό κέντρο της πόλης, διασχίσαμε την Ponte Cavour, μια από τις 15 γέφυρες που ενώνουν της δυο πλευρές της πόλης που διαχωρίζει ο ποταμός Τίβερης και φτάσαμε σε μια πανέμορφη, με πολλά δέντρα και γεμάτη ήχους από τιτιβίσματα και κελαηδήματα πουλιών, ήσυχη περιοχή με παλαιά καλοδιατηρημένα κτίρια. Κατά την πρώτη αυτή «βόλτα» στην πορεία προς το ξενοδοχείο αναρωτιόμουν συνεχώς «Καλά, που είναι οι μεγάλοι δρόμοι με τις πολλές λωρίδες κυκλοφορίας και τα χιλιάδες αυτοκίνητα;». Περίμενα ότι θα έβρισκα μια αχανή μεγαλούπολη, αλλά τουλάχιστον στο λεγόμενο ιστορικό κέντρο η εικόνα της πόλης είναι πολύ πιο ήπια. Στενοί δρόμοι, σοκάκια, κτίρια, οικοδομήματα, μνημεία που σε μεταφέρουν σε μια άλλη εποχή δένουν αρμονικά με στοιχεία της ζωής σε μια σύγχρονη πόλη της δυτικής Ευρώπης.
Το ξενοδοχείο περιποιημένο και πεντακάθαρο και κυρίως σε κομβικό σημείο, μεταξύ του Βατικανό και της περιοχής Μποργκέζε και σε μόλις 10 λεπτά απόσταση –με τα πόδια– από την άλλη πλευρά του Τίβερη όπου βρίσκονται τα υπόλοιπα αξιοθέατα της Ρώμης. Η τακτοποίηση των πραγμάτων στο δωμάτιο έγινε γρήγορα και παρά την κούραση της νυχτερινής πτήσης η αδημονία για την εξερεύνηση της πόλης είχε φτάσει στο έπακρο… Carpe diem έλεγαν οι Λατίνοι κι εμείς πανέτοιμοι να ακολουθήσουμε τη συμβουλή τους. Είχε ήδη φτάσει μεσημέρι και στην πόλη της Ρώμης σαφώς και δεν υπάρχει καιρός για χάσιμο… ale (inter) …!
 

Attachments

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
κοριτσαρα δεν παιζεσαι!με το καλημερα και πανετοιμη για travelstoriki αφηγηση!αδημονουμε για την συνεχεια!!!!:clap::clap::clap:
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Πολύ ωραίο ξεκίνημα :clap:
Απόλυτα τον καταλαβαίνωτον ενθουσιασμό σου για τη Ρώμη.
Περιμένουμε τη συνέχεια.....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ωραια αφηγηση και ωραια αφισσα !!!
Μου θυμιζεις ομορφες στιγμες απο μια καταπληκτικη πολη ..
Περιμενω συνεχεια ....
 

voyager

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Βατικανό: Βασιλική του Αγίου Πέτρου

1η ημέρα: Βατικανό- Βασιλική του Αγίου Πέτρου:
Σε απόσταση περίπου 5 λεπτών από το ξενοδοχείο διακρίνονταν ξεκάθαρα μπροστά μας τα τείχη του μικρότερου ανεξάρτητου κρατιδίου στον κόσμο, του κράτους του Βατικανού. Σημειωτέον, ότι το κρατίδιο του Ποντίφικα είναι πλουσιότατο. Μολονότι εκτείνεται σε ελάχιστα τετραγωνικά χιλιόμετρα (μόλις 44 εκτάρια) κατέχει μεγάλη ακίνητη περιουσία στην ευρύτερη περιοχή της Ρώμης και της Ιταλίας, ξενοδοχεία, βιβλιοπωλεία και άλλες επικερδείς επιχειρήσεις.

Μπαίνοντας στην μεγάλη πλατεία του Αγίου Πέτρου, έργου του μεγαλύτερου Ιταλού γλύπτη και αρχιτέκτονα Μπερνίνι αντικρίζει κανείς στο κέντρο της έναν αιγυπτιακό οβελίσκο, δυο μεγάλα σιντριβάνια (σε όλες τις πλατείες της Ρώμης υπάρχει το λιγότερο ένα σιντριβάνι), τα αγάλματα των αποστόλων Πέτρου και Παύλου μπροστά από την πρόσοψη του ναού και φυσικά μια τεράστια ουρά στην οποία πρέπει και αξίζει να σταθεί κανείς προκειμένου να εισέλθει στη βασιλική του Αγίου Πέτρου και να θαυμάσει το μεγαλύτερο ναό του κόσμου με τα σπουδαία έργα τέχνης. Κατά την είσοδο στο ναό βλέπει κανείς και την κεντρική πόρτα που παραμένει κλειστή και ανοίγει μόνο παρουσία του Πάπα κάθε 25 χρόνια κατά τον εορτασμό του έτους του Ιωβηλαίου από τους καθολικούς. Το πέρασμα από την πόρτα αυτή χαρίζει άφεση αμαρτιών σύμφωνα με την καθολική πίστη. Ο αποδιοπομπαίος τράγος των καθολικών, με άλλα λόγια.

Στο εσωτερικό του ναού μπορεί κανείς μεταξύ των άλλων να θαυμάσει την «Πιετά» (= αποκαθήλωση), το διάσημο γλυπτό της Παναγίας που κρατά στα χέρια της το σώμα του Χριστού του Μιχαήλ Αγγέλου (μια από τις μεγαλύτερες φυσιογνωμίες της Ιταλικής τέχνης, ιδιοφυία, πολυτάλαντος και πολυπράγμων: ζωγράφος, γλύπτης, μηχανικός, αρχιτέκτονας, ανατόμος, ποιητής κτλ. κάτι αντίστοιχο με τους δικούς μας αρχαίους προσωκρατικούς φιλοσόφους ή τον Αριστοτέλη και άλλους που καταπιάνονταν με θαυμαστές ωστόσο επιδόσεις με πολλούς και διάφορους τομείς του επιστητού), το ορειχάλκινο άγαλμα του Πέτρου, του οποίου το αριστερό πόδι έχει «φαγωθεί» καθώς οι καθολικοί το αγγίζουν για να πάρουν τη χάρη και την εύνοια του Αποστόλου, το τεράστιο κουβούκλιο-κιβώτιο του Μπερνίνι που σκεπάζει την Αγία Τράπεζα, ψηφιδωτά, ζωγραφικούς πίνακες, γλυπτά και φυσικά τον περίφημο τρούλο του ναού.

Εκτός από εντυπωσιασμένοι βγαίνουμε από το ναό και πεινασμένοι κι έτσι έχει έρθει πλέον η ώρα να δοκιμάσουμε την ιταλική κουζίνα: pasta e pizza originale!
 

voyager

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Νυχτερινή βόλτα στην Ρώμη

1η ημέρα: νυχτερινή βόλτα στην Ρώμη:
Μερικά παρτέρια με λουλούδια και 4-5 τραπεζάκια σε πλακόστρωτα στενάκια χαρακτηρίζουν τα περισσότερα ιταλικά εστιατόρια (ristorante ή trattoria) στα όρια του ιστορικού κέντρου της πόλης. Έτσι, μετά από μια Pasta all’ amatriciana και ένα gnocchi con pecorino επιστροφή στο ξενοδοχείο για ολιγόωρη ξεκούραση και ετοιμασία για μια βραδινή βόλτα στην πόλη.


Με αφετηρία και πάλι το ξενοδοχείο στην περιοχή Pratti, περιδιαβαίνουμε την Via Cola di Rienzo, έναν από τους μεγάλους εμπορικούς δρόμους της πόλης που οδηγεί σε ένα τεράστιο παραποτάμιο οικοδόμημα κοσμημένο με σκεφτικά αγάλματα, στο οποίο στεγάζονται τα δικαστήρια της Ρώμης, περνούμε την Ponte Umberto και καταλήγουμε στην Piazza Navone, μια τεράστια οβάλ πλατεία με τρία μεγάλα συντριβάνια (ξεχωρίζει το κεντρικό σιντριβάνι των τεσσάρων ποταμών του Μπερνίνι). Κόσμος πολύς πηγαινοέρχεται. Κάποιοι κάθονται στα παραδοσιακά εστιατόρια ή καφέ στον περίγυρο της πλατείας, τουρίστες σε κάθε γωνιά θαυμάζουν τα σιντριβάνια, τα οικοδομήματα που περιστοιχίζουν την piazza, τραβούν φωτογραφίες, πλανόδιοι μουσικοί και περιπλανώμενοι ζωγράφοι- σκιτσογράφοι βρίσκονται σε κάθε γωνιά της πλατείας. Περνώντας μέσα από γραφικά στενάκια, επόμενος σταθμός αποτελεί η Piazza della Rotonda με το Πάνθεον, παλαιό ειδωλολατρικό και νυν καθολικό ναό (στο εσωτερικό υπάρχουν σημαντικά έργα τέχνης, ο ξύλινος τρούλος με τον οφθαλμό, ο τάφος του ιταλού ζωγράφου Ραφαήλ) και φυσικά το σιντριβάνι που κοσμεί την πλατεία. Κι εδώ πλήθος κόσμου θαυμάζει τα αξιοθέατα και ξεκουράζεται. Και να που φθάνουμε σε λίγο στην περίφημη Fontana Di Trevi. Καλέ, τι γίνεται εδώ; Κυριολεκτικά χαμός!!! Όπως όλα τα μνημεία, έτσι και η συγκεκριμένη πλατεία με το πανέμορφο σιντριβάνι το βράδυ με το ιδιαίτερο φωτισμό προσφέρει μοναδικό θέαμα. Τελικά, αποφασίζω να ρίξω το κέρμα (έχω ακούσει ότι αν κάνεις μια ευχή και πετάξεις το κέρμα θα πραγματοποιηθεί / οι τουριστικοί οδηγοί πάλι αναφέρουν πως ρίχνοντας το κέρμα διασφαλίζεις κάποτε την επιστροφή σου στη Ρώμη) κάποια άλλη στιγμή, που τα πράγματα θα είναι πιο ήσυχα. Μάλλον, γελάστηκα, γιατί όσες φορές και αν περάσαμε από το σημείο αυτό ο ίδιος πανικός! Τελικά, την ευχή την έκανα και το κέρμα το πέταξα και όχι με οποιονδήποτε τρόπο (όπως έβλεπα να κάνουν κάποιοι άλλοι τουρίστες). Για να πιάσει η ευχή πρέπει να πετάξεις το κέρμα με το δεξί σου χέρι περνώντας το πάνω από τον αριστερό ώμο… Ναι, ναι, μόνο έτσι φέρνει αποτελέσματα… Τελικά μήπως είμαι προληπτική και δεισιδαίμων; Εγώ με θεωρούσα τέρας ορθολογισμού…


Το πιο in «ξενυχτάδικο» (τρόπος του λέγειν, τα περισσότερα μαγαζιά κλείνουν πολύ νωρίς στη Ρώμη, μολονότι μοιάζουμε με τους Ιταλούς, στον τομέα της διασκέδασης διαφέρουμε αρκετά -ο Έλλην, βρε παιδί μου, είναι μοναδικός στο ξενύχτι-) αυτή την περίοδο στη Ρώμη είναι το ‘ Salotto 42’ στο οποίο στέκεται ολόρθος (αν μπορείς μετά από μια μέρα ολόκληρη περπάτημα) με το ποτό στο χέρι κυριολεκτικά στο δρόμο έξω από την είσοδο χωρίς τραπεζάκι ή stand κτλ. με ένα ποτό στο χέρι.
Καθώς τα «πατουσάκια» πονάνε από τους περιπάτους, προτιμάμε ένα ποτήρι κρασί καθιστοί (!!!) στο εστιατόριο και μετά τίποτα δε φαίνεται πιο ανακουφιστικό από την άπλα και την ξεκούραση στο ξενοδοχείο.
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
εγω παντως που δεν εχω παει σαν να ενιωσα την ιταλικη αυρα...αχ..ρωμη!!!!;)
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Ευχομαι να πιασει η ευχη με το κερμα στη Fontana Di Trevi :clap:
Περιμενω τη συνεχεια της ιστοριας.:p
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Πανέμορφη ξενάγηση! Εγώ περιμένω με αγωνία την συνέχεια...έτσι για να θυμηθώ τα παλιά! :lol:
 

voyager

Member
Μηνύματα
7
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Σας ευχαριστώ, όλους, πολύ, για το κουράγιο που μου δίνετε προκειμένου να συνεχίσω να γράφω την ιστοριούλα μου. Ως νέο μέλος έχω μια σχετική αγωνία κυρίως για το μήπως γίνομαι κουραστική με τις τόσες λεπτομέρειες.
Η αλήθεια είναι ότι θέλησα να καταγράψω με καθέ δυνατή λεπτομέρεια το ταξίδι στη Ρώμη πριν από λίγες μέρες για ένα και μοναδικό λόγο: πέρασα τόσο υπέροχα, που καταγράφοντάς το θέλω να το ξαναζήσω. θέλω να αποτυπωθεί στο μυαλό μου για τα καλά. Αυτό το ταξίδι έχει ιδιαίτερη σημασί για μένα...! θα το καταλάβετε όταν φτάσω στην αφήγηση της ημέρας 4η...
Χαίρομαι, λοιπόν, που σας αρέσει η αφήγησή μου.thanks again!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Προχωρα ακαθεκτη η ιστορια σου ειναι πολυ ενδιαφερον,και βαλε ολες τις λεπτομεριες
που θυμασαι.
Καλη συνεχεια και παντα ομορφα ταξιδια.:p
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ονειρεμένο Ταξίδι
japan me cherry blossom
εγω μπορει να ξερω την συνεχεια ,αλλα περιμενω να ξανακουσω τι εγινε την τεταρτη μερα:clap::clap::clap::clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom