Ryanair Ryanair και καθυστερήσεις;

Danai_s

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά,
θέλουμε να κλείσουμε με ryainair για να παμε Βερολινο με ενδιάμεση στάση Μιλάνο. Η Ryanair δεν έχει πτήσεις με ανταπόκριση και έτσι θα κλείσουμε εισητήριο Αθήνα-Μιλανο και Μιλάνο-Βερολίνο.Στο αεροδρόμιο του Μιλάνου θα έχουμε 2.5 ώρες για να αποβιβαστούμε να πάρουμε βαλίτσες κ να κάνουμε ξανα check in. Θα έχουμε κάποιο πρόβλημα πιστεύετε? Εχετε αντιμετωπίσει με την Ryanair καθυστερήσεις? Eυχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
υπό φυσιολογικές συνθήκες,συνήθως φθάνει νωρίτερα από ότι λέει.
δυστυχώς όμως υπάρχουν και οι στραβές.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Νομίζω ότι είναι υπεραρκετές οι ώρες δεδομένου ότι η Ryanair έχει πολύ καλό ποσοστό ακρίβειας στις πτήσεις της.
Τώρα άμα σου τύχει καμιά στραβή....τί να πώ!!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Προσωπικά με τη συγκεκριμένη εταιρεία δεν θα το ρισκαρα, δεδομένων των επιπτώσεων σε περίπτωση που χάσεις την επόμενη πτήση (καθώς δεν πρόκειται περί ανταπόκρισης, αλλα περί δυο ξεχωριστών πτήσεων). Εμένα η "στραβή" μου έτυχε στην πρώτη μου πτήση με ryanair εκτός Ελλάδος και απλά χάρηκα που ως καλοί ψυχαναγκαστικοί είχαμε κλείσει λεωφορειο για μετάβαση στην πόλη αρκετές ώρες μετά την αναγραφόμενη άφιξη. Αρκετοί συνεπιβάτες μας που δεν είχαν κάνει το ίδιο όμως έχασαν τα λεωφορεία τους.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Καλώς όρισες.Κατά 99% δεν θα έχεις πρόβλημα.Αν συμβεί η στραβή όμως η θα την βγάλεις στο Μιλάνο η θα χρυσοπληρώσεις το εισιτήριο για το επόμενο αεροπλάνο για να πας Βερολίνο .Μια φορά έτσι είχαμε κλείσει εισιτήρια για λεωφορείο και λέμε εντάξει η πιθανότητα να υπάρχει καθυστέρηση πάνω από μία ώρα είναι γύρω στο 1% σε εμάς θα συμβεί;Και όμως συνέβη!Το προλάβαμε το λεωφορείο τελικά με την ψυχή στο στόμα:)Αλλά ήταν και λεωφορείο και να το χάναμε δεν θα γινόταν και κάτι αμάν.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Να ενημερωσω οτι την Μεγ.Πεμπτη που ετυχε να ειμαι στο αεροδρομιο Μακεδονια η πτηση της Ryanair απο Θεσσαλονικη για Λονδινο απο 9 το πρωι εφυγε 16.00, καλο θα ηταν να ληφθει υποψη και η προοπτικη της "στραβης".
 
Μηνύματα
66
Likes
25
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν πρέπει κανονικά να γίνεται. Η πείρα μου μου λέει ότι δεν πρέπει να κλείνουμε τέτοια εισιτήρια με διαφορετικές εταιρίες, καθώς η μία δεν έχει σχέση με την άλλη, και δεν μπορείς να δικαιωθείς σε καμία περίπτωση. Στη δική μου περίπτωση, έπρεπε να επιστρέψω από Πίζα στη Θεσσαλονίκη κι από Θεσσαλονίκη Αθήνα. Και οι δύο πτήσεις με Ραιανερ. Αλλά είχα την ιδέα να κλείσω επόμενη μέρα για Αθήνα και όχι την ίδια, και να διανυκτερεύσω Θεσσαλονίκη, μιας και είμαι από εκεί, οπότε θα έμενα στο πατρικό μου. Τυχαία βέβαια, εγώ σώθηκα. Ενώ άλλοι επιβάτες, που θα έφευγαν μετά από τη Θεσσαλονίκη κατευθείαν για Αθήνα, έχασαν την πτήση, γιατί φτάσαμε με 5 ώρες καθυστέρηση. Κι έπειτα δεν μπορούσαν να βρουν όλοι εισιτήρια για Αθήνα, αφού το αεροπλάνο δεν είχε πολλές θέσεις κενές. Πιθανόν να χρειάστηκε να πάρουν άλλη εταιρεία, χάνοντας τα εισιτήρια, ή να διανυκτέρευσαν Θεσσαλονίκη είτε στο αεροδρόμιο, είτε σε ξενοδοχείο. Η δική μου λογική λέει, ότι πρέπει κανονικά να εξασφαλίσεις μία διανυκτέρευση στο Μιλάνο, κι έπειτα να πας Βερολίνο. Εκτός κι αν οι πτήσεις έχουν τεράστια διαφορά ώρας. Αν προσγειώνεσαι στο Μιλάνο πρωί, και πετάς έπειτα απόγευμα για Βερολίνο, τότε είσαι εντάξει, αλλά εσύ λες ότι έχεις μόνο 2,5 ώρες κενό. Εγώ στη θέση σου δεν θα το έκανα, γιατί δεν μπορώ να με φάει το άγχος. Ταξίδι πάω, όχι καταναγκαστικό έργο!!!!!
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
Καλησπέρα παιδιά,
θέλουμε να κλείσουμε με ryainair για να παμε Βερολινο με ενδιάμεση στάση Μιλάνο. Η Ryanair δεν έχει πτήσεις με ανταπόκριση και έτσι θα κλείσουμε εισητήριο Αθήνα-Μιλανο και Μιλάνο-Βερολίνο.Στο αεροδρόμιο του Μιλάνου θα έχουμε 2.5 ώρες για να αποβιβαστούμε να πάρουμε βαλίτσες κ να κάνουμε ξανα check in. Θα έχουμε κάποιο πρόβλημα πιστεύετε? Εχετε αντιμετωπίσει με την Ryanair καθυστερήσεις? Eυχαριστώ εκ των προτέρων :)
Το ποσοστό καθυστερήσεων της ryanair είναι το ίδιο και με τον άλλων εταιριών, όμως σε αντίθεση με τις άλλες εταιρίες σε μια πιθανή καθυστέρηση/σε πρόβλημα της ryanair την 'πατάς'.

Άμα θες να είσαι 100% σίγουρη κάτσε μια μέρα στο Μιλάνο.

ΥΓ: εγώ θα το ρίσκαρα, η πτήση για Μιλάνο είναι η πρωινή που φεύγει στις 6 το πρωί; αν ναι πιστεύω δεν θα έχεις πρόβλημα αναχώρησης λόγω κάποιας καθυστέρησης διότι το αεροπλάνο θα είναι εδώ στην 'βάση' δεν θα καθυστέρηση να έρθει από κάπου και το πιθανότερο να φτάσεις στην ώρα σου... πιστεύω οτι είναι πιο πιθανή μια καθυστέρηση/ακύρωση σε πτήση απογευματινή ή βραδινή παρά στην πρωινή
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
αν το αεροπλάνο δεν είναι να έρθει από αλλού,τότε έχεις ένα δίκιο.
 

SM_travel

Member
Μηνύματα
16
Likes
5
@makisg Νομίζω οτι τα αεροπλάνα που κάνουν τα πολύ πρωινά δρομολόγια(τα πρώτα) π.χ για Μιλάνο είναι στις 6.15 της Ryanair είναι αυτά που βρίσκονται στην βάση, συνεπώς θα βρίσκεται στο αεροδρόμιο... δεν τίθεται θέμα καθυστέρησης μόνο βλάβης που για τον υπερσύγχρονο στόλο της Ryanair και τα αεροπλάνα 3 ετών που έχει στην Ελλάδα δεν πιστεύω να σου συμβεί...

ΥΓ: Χθες πάντως είχε καθυστέρηση 2,5 ωρών απο Μιλάνο για Αθήνα αντί στις 8:20 έφυγε στις 11.. με συνέπεια να φάνε 3+ ώρες καθυστέρηση όλες οι υπόλοιπες πτήσεις που ήτανε προγραμματισμένες επειδή το αεροπλάνο για κάποιο λόγο αντί να φύγει στις 8:30 για Αθήνα έκανε ένα στα γρήγορα Μιλάνο- Πάρμα -Μιλάνο! πάντως το πρωινό για Μιλάνο έφυγε κανονίκα :p
 
Last edited:
Μηνύματα
66
Likes
25
Οπότε σε αυτή την περίπτωση η φράση "είσαι για ένα γρήγορο", δεν αποδεικνύεται και η καλύτερη....
 

evie131284

Member
Μηνύματα
154
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη και Μπορα Μπορα
Την Μ. Πεμπτη ταξιδευε η αδερφη απο Θεσσαλονικη για Λονδινο. Φυγανε γυρω στις 16:00 το απογευμα, αντι για 9:00 το πρωι. Επιβιβαστηκαν κανονικα, εγινε ελεγχος αλλα χαλασαν οι μηχανες και τους ξανακατεβασαν.
Η αδερφη μου ειχε τελικο προορισμο την Bala της Ουαλιας. Φυσικα εχασε το λεοφωρειο και στον τελικο προορισμο της εφτασε στις 7 το πρωι της επομενης μερας....
Οποτε να εχετε στο νου σας ολες τις παραμετρους..

Σημειωση. Τοσο εγω οσο κ η αδερφη μου, μεχρι τωρα δεν μας ειχε τυχει καμια στραβη ταξιδευοντας με την ryanair.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom