Ryanair Ryanair Official Cabin Bag

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Κατα το κλείσιμο εισιτηρίων απο τη Ryanair δίνεται η επιλογή:
Ryanair Official Cabin Bag
Hard Sided Bag - Soft Sided Bag - None

Εγώ επέλεγα None (λόγω κόστους).

Ωστόσο στη συνέχεια επέλεξα 1 bag μέχρι 15 κιλά προκειμένου να βάλουμε πράγματα τα 4 άτομα που έχουμε κάνει κράτηση.

Ερώτηση:
Η Ryanair Official Cabin Bag αναφέρεται στις βαλίτσες τρόλεϊ με τα ροδάκια και ότι η επιλογή που έκανα αφορά ΜΟΝΟ σακβουαγιαζ?
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Από ότι κατάλαβα επέλεξες να πάρεις μόνο χειραποσκευή,σωστά?Αν ναι:
Ροδάκια ξε-ροδάκια δεν τους νοιάζει ας έχει και κέρατα που λέει ο λόγος,παίρνεις ότι βαλίτσα θες είτε σακβουαγιάζ είτε σακουλίτσα απλά είτε οτιδήποτε...Το θέμα είναι να χωράει σε εκείνο το "κουτί" το σιδερένιο με την ταμπέλα που λέει τις διαστάσεις τις βαλίτσας...Τώρα αν η βαλίτσα σου έχει ροδάκια να την βάλεις απ'την άλλη πλευρά με τα ροδάκια επάνω για να μπει πιο εύκολα και να μην έχεις θέμα με το "χωράει-δεν χωράει"....
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Από ότι κατάλαβα επέλεξες να πάρεις μόνο χειραποσκευή,σωστά?Αν ναι:
Ροδάκια ξε-ροδάκια δεν τους νοιάζει ας έχει και κέρατα που λέει ο λόγος,παίρνεις ότι βαλίτσα θες είτε σακβουαγιάζ είτε σακουλίτσα απλά είτε οτιδήποτε...Το θέμα είναι να χωράει σε εκείνο το "κουτί" το σιδερένιο με την ταμπέλα που λέει τις διαστάσεις τις βαλίτσας...Τώρα αν η βαλίτσα σου έχει ροδάκια να την βάλεις απ'την άλλη πλευρά με τα ροδάκια επάνω για να μπει πιο εύκολα και να μην έχεις θέμα με το "χωράει-δεν χωράει"....
Χειραποσκευή έτσι κι αλλιως δικαιούμαι μέχρι 55χ40χ20 και 10 κιλά.
Εγώ επέλεξα και 1 βαλίτσα με εξτρα χρέωση 40 ευρω.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αυτο που επελεξες none,ειναι οτι δεν θελεις να αγορασεις καποια απο τις δυο βαλιτσες που μπορεις να παρεις απο το site της ryanair.

Μετα αφου ηθελες,εκτος της χειραποσκευης σου,να εχεις και μια ακομη αποσκευη,καλα εκανες και εκλεισες.

Οποτε ολα καλα τα εκανες.
 

GeorgeD

Member
Μηνύματα
240
Likes
44
Όχι μπορείς να χρησιμοποιήσεις για βαλίτσα όποια επιθυμείς, αρκεί να είναι μέχρι τα κιλά (15) που επέλεξες. Η επιλογή που αναφέρεις κατά την διαδικασία έκδοσης του εισιτηρίου είναι προτεινόμενες επιλογές αγοράς χειραποσκευής από την Ryanair..

Σωστά έκανες την διαδικασία, μην ανησυχείς!
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Δηλαδή αν καποιος δε θέλει να αγοράσει βαλίτσα και βολεύεται με ένα σακ βουαγιάζ τύπου "λίγο μεγαλύτερο απο τσάντα θαλάσσης" και αυτό χωράει στο "κουτί", δε θα έχει πρόβλημα να τον ψανουν για διαστάσεις και τέτοια???
 
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δηλαδή αν καποιος δε θέλει να αγοράσει βαλίτσα και βολεύεται με ένα σακ βουαγιάζ τύπου "λίγο μεγαλύτερο απο τσάντα θαλάσσης" και αυτό χωράει στο "κουτί", δε θα έχει πρόβλημα να τον ψανουν για διαστάσεις και τέτοια???
Όπως είπα και παραπάνω[μιλώντας για την χειραποσκευή,την τσάντα δηλ. που κρατάς και επάνω στο αεροπλάνο]ΟΤΙ και να είναι θες σακβουαγιάζ,θες τσάντα με ροδάκια ή χωρίς,θες τσάντα πλάτης,θες τσάντα μικρή ή τέλος πάντων θες μόνο την τσάντα σου πρέπει να χωράει στο "κουτί"!Κάποιες φορές αν ξεφεύγει λίγο απ'το ύψος του κουτιού και στο φάρδος χωράει[περισσότερο για σακίδια πλάτης]δεν υπάρχει πρόβλημα!
ΠΡΟΣΟΧΗ:Το λάπτοπ,οι σακούλες των duty free(για Ελλάδα στο εξωτέρικο σου αφήνουν και την σακουλίτσα και την χειραποσκευή σου) και η τσάντα χειρός για τις γυναίκες θεωρούνται επιπλέον κομμάτια άρα ότι έχετε στα χέρια σας πρέπει να το κάνετε 1 κομμάτι δηλ. ΜΙΑ τσάντα....
Και το τονίζω γιατί κλασσικά οι περισσότεροι φορτώνονται με πράγματα από duty και μετά φωνάζουν "μα τώρα τα πήρα" κτλ κτλ. :cool:
 

hypatia

Member
Μηνύματα
74
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
Southern Italy
Ταξίδι-Όνειρο
Σεράγεβο, Λίβανος, Περού
Όπως είπα και παραπάνω[μιλώντας για την χειραποσκευή,την τσάντα δηλ. που κρατάς και επάνω στο αεροπλάνο]ΟΤΙ και να είναι θες σακβουαγιάζ,θες τσάντα με ροδάκια ή χωρίς,θες τσάντα πλάτης,θες τσάντα μικρή ή τέλος πάντων θες μόνο την τσάντα σου πρέπει να χωράει στο "κουτί"!Κάποιες φορές αν ξεφεύγει λίγο απ'το ύψος του κουτιού και στο φάρδος χωράει[περισσότερο για σακίδια πλάτης]δεν υπάρχει πρόβλημα!
ΠΡΟΣΟΧΗ:Το λάπτοπ,οι σακούλες των duty free(για Ελλάδα στο εξωτέρικο σου αφήνουν και την σακουλίτσα και την χειραποσκευή σου) και η τσάντα χειρός για τις γυναίκες θεωρούνται επιπλέον κομμάτια άρα ότι έχετε στα χέρια σας πρέπει να το κάνετε 1 κομμάτι δηλ. ΜΙΑ τσάντα....
Και το τονίζω γιατί κλασσικά οι περισσότεροι φορτώνονται με πράγματα από duty και μετά φωνάζουν "μα τώρα τα πήρα" κτλ κτλ. :cool:
ευχαριστώ πολύ πολύ! θέλω να κάνω ένα ταξίδι-αστραπή στην Κύπρο και δε λέει να ακριβοπληρώσω το εισητήριο αλλά είμαι λιγο οξύθυμη και δε θέλω να βρεθώ σε περίεργες καταστάσεις, γιατί εχω ακούσει διαφορα:shock:.
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το εισιτήριο θα σου βγει φτηνό συνήθως μετά πληρώνει ο κόσμος την ώρα της επιβίβασης διότι έχει παραπάνω πράγματα και δεν λέει να καταλάβει ότι πρέπει να έχει 1 χειραποσκευή και το λέει και την ώρα που κάνεις την κράτηση των εισιτηρίων κτλ κτλ αλλά συνηθίζοντας απ'το εξωτερικό κολλάει το μυαλό τους στο ότι εκεί τους αφήνουν και σακούλα απ'τα duty και συνήθως παίρνουν του κόσμου τα πράγματα που φυσικά είναι αδύνατον να τα στριμώξεις μετά σε 1 τσάντα βλέπε τσουρέκια από Τερκενλή!Και το λέω αυτό γιατί δουλεύω στο αεροδρόμιο και τα παιδιά είναι πραγματικά πολύ πρόθυμα να εξυπηρετήσουν ώστε να μην χρεώνεται ο κόσμος τα 50? που πρέπει να πληρώσεις ώστε να στείλεις κάτι κάτω με τις υπόλοιπες βαλίτσες...
Καλό σου ταξίδι!
 

koker

Member
Μηνύματα
252
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
μαυρικιος
είναι αδύνατον να τα στριμώξεις μετά σε 1 τσάντα βλέπε τσουρέκια από Τερκενλή!Και το λέω αυτό γιατί δουλεύω στο αεροδρόμιο
Επειδή δουλεύεις στο αεροδρόμιο(άραγε το Μακεδονία -γιατί αυτό με νοιάζει) διαφώτισέ με δεν θυμάμαι έχει Τερκενλή στο αεροδρόμιο? Και αν ναι πριν ή μετα τον έλεγχο? Και αν ξέρει κανείς επιτρέπονται κεριά σε χειραποσκευή ? Εννοώ κεριά διακοσμητικά. Δεν λέει κάτι στον κανονισμό για τα απαγορευμένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις ...και δεν θέλω να μου τα πετάξουν.
 

matoulis

Member
Μηνύματα
22
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΑΝ ΦΡΑΝΣΙΣΚΟ
Επειδή δουλεύεις στο αεροδρόμιο(άραγε το Μακεδονία -γιατί αυτό με νοιάζει) διαφώτισέ με δεν θυμάμαι έχει Τερκενλή στο αεροδρόμιο? Και αν ναι πριν ή μετα τον έλεγχο? Και αν ξέρει κανείς επιτρέπονται κεριά σε χειραποσκευή ? Εννοώ κεριά διακοσμητικά. Δεν λέει κάτι στον κανονισμό για τα απαγορευμένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις ...και δεν θέλω να μου τα πετάξουν.
αν θυμάμαι καλά έχει τσουρέκια μετά τον έλεγχο. Νομίζω στο κατάστημα των "duty free" που δεν είναι καθόλου free...:D
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Επειδή δουλεύεις στο αεροδρόμιο(άραγε το Μακεδονία -γιατί αυτό με νοιάζει) διαφώτισέ με δεν θυμάμαι έχει Τερκενλή στο αεροδρόμιο? Και αν ναι πριν ή μετα τον έλεγχο? Και αν ξέρει κανείς επιτρέπονται κεριά σε χειραποσκευή ? Εννοώ κεριά διακοσμητικά. Δεν λέει κάτι στον κανονισμό για τα απαγορευμένα αλλά ποτέ δεν ξέρεις ...και δεν θέλω να μου τα πετάξουν.
Έχει όντως στο duty free, κυρίως τσουρέκια πουλάνε και μερικά σιροπιαστά. Τελευταία φορά μπαγιάτικο το πήρα, ελπίζω να έτυχε.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.370
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom