Βολιβία Χιλή Salar de Uyuni από Χιλή

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει επειχηρήσει κανείς επίσκεψη στο Salar de Uyuni, ξεκινώντας όμως από το San Pedro de Atacama στη Χιλή; Έχω δει και το πουλάνε, είναι ρεαλιστική προσέγγιση, ή είναι σπατάλη χρόνου/χρημάτων και να το αφήσω για άλλο ταξίδι που θα πάω στη Βολιβία κανονικά;

Επειδή μάλλον θα είμαι σόλο και το φοβάμαι μ' αυτά που έχω ακούσει για το Salar, λέω να πάω με κάποιο (τοπικό) γκρουπ. Ξέρετε αν υπάρχουν γενικά (και στην πραγματικότητα, εκτός από τα sites) κι αν θέλει κράτηση από πριν ή βρίσκεις επιτόπου;
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Έχει επειχηρήσει κανείς επίσκεψη στο Salar de Uyuni, ξεκινώντας όμως από το San Pedro de Atacama στη Χιλή; Έχω δει και το πουλάνε, είναι ρεαλιστική προσέγγιση, ή είναι σπατάλη χρόνου/χρημάτων και να το αφήσω για άλλο ταξίδι που θα πάω στη Βολιβία κανονικά;

Επειδή μάλλον θα είμαι σόλο και το φοβάμαι μ' αυτά που έχω ακούσει για το Salar, λέω να πάω με κάποιο (τοπικό) γκρουπ. Ξέρετε αν υπάρχουν γενικά (και στην πραγματικότητα, εκτός από τα sites) κι αν θέλει κράτηση από πριν ή βρίσκεις επιτόπου;
Εμείς όταν πήγαμε το 2015 κάναμε 4-ήμερο tour που ξεκινούσε από Tupiza και κατέληγε στο Uyuni. Παρά το καταχείμωνο και τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν το μετανοιώσαμε καθόλου και μείναμε ευχαριστημένοι από το πρακτορείο που επιλέξαμε και την εξυπηρέτησή του γενικότερα. Κατ' εμέ, το σημαντικό δεν ήταν τόσο το Salar αυτό καθεαυτό, το οποίο ήταν εντυπωσιακό φυσικά, αλλά τα υπόλοιπα που είδαμε και βιώσαμε συνολικά. Το πρακτορείο είναι αυτό: Tupiza Tours. Το πρόγραμμα που κάναμε ήταν το (Α.1).

Όπως θα δεις, έχει και επιλογές από/προς San Pedro de Atacama. Αν ξεκινούσες από Tupiza θα σου έλεγα ότι μπορεί και να έβρισκες επί τόπου, αλλά - όπως γράφουν κι αυτοί - αν θέλεις να ξεκινήσεις από Χιλή, θα εξαρτηθεί από τις συμμετοχές και πιστεύω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις από πριν μαζί τους. Δεν υπάρχει πρόβλημα, απαντούν αμέσως και είναι εξυπηρετικοί και έχουν και υπαλλήλους που μιλούν αγγλικά. Την εποχή που θα πας θα είναι καλοκαίρι, δεν θα υπάρχει το κρύο που είχαμε εμείς τον Αύγουστο αλλά ίσως είναι πιο επικίνδυνο το έδαφος στο Salar de Uyuni.

Όταν έψαχνα για να κλείσω είχα βρει στο διαδίκτυο και άλλα πρακτορεία που ξεκινούσαν από Χιλή, κάποια είχαν καλές κριτικές, όλα τα πακέτα ήταν πιο ακριβά απ' ό,τι τα αμιγώς Βολιβιανά (και λογικό είναι). Προτιμήσαμε αυτό που κλείσαμε γιατί το πρότεινε και η @isabelle και βλέποντας και άλλους ταξιδιώτες από άλλα πρακτορεία, μάλλον καλά κάναμε. Πάντως, να ξέρεις ότι τα καταλύματα είναι ή του (πολύ) ύψους ή του (πολύ) βάθους. Μέση κατάσταση δεν υπάρχει. Και μιλάμε για πολύ ύψος (όσον αφορά την τιμή): $1000 διαφορά στο 4-ήμερο (!) που σε καμμιά περίπτωση δεν δικαιολογείται ή αξίζει να πληρώσεις (κατά την προσωπική μου άποψη, φυσικά).
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.165
Εμείς όταν πήγαμε το 2015 κάναμε 4-ήμερο tour που ξεκινούσε από Tupiza και κατέληγε στο Uyuni. Παρά το καταχείμωνο και τις πολύ χαμηλές θερμοκρασίες δεν το μετανοιώσαμε καθόλου και μείναμε ευχαριστημένοι από το πρακτορείο που επιλέξαμε και την εξυπηρέτησή του γενικότερα. Κατ' εμέ, το σημαντικό δεν ήταν τόσο το Salar αυτό καθεαυτό, το οποίο ήταν εντυπωσιακό φυσικά, αλλά τα υπόλοιπα που είδαμε και βιώσαμε συνολικά. Το πρακτορείο είναι αυτό: Tupiza Tours. Το πρόγραμμα που κάναμε ήταν το (Α.1).

Όπως θα δεις, έχει και επιλογές από/προς San Pedro de Atacama. Αν ξεκινούσες από Tupiza θα σου έλεγα ότι μπορεί και να έβρισκες επί τόπου, αλλά - όπως γράφουν κι αυτοί - αν θέλεις να ξεκινήσεις από Χιλή, θα εξαρτηθεί από τις συμμετοχές και πιστεύω ότι πρέπει να επικοινωνήσεις από πριν μαζί τους. Δεν υπάρχει πρόβλημα, απαντούν αμέσως και είναι εξυπηρετικοί και έχουν και υπαλλήλους που μιλούν αγγλικά. Την εποχή που θα πας θα είναι καλοκαίρι, δεν θα υπάρχει το κρύο που είχαμε εμείς τον Αύγουστο αλλά ίσως είναι πιο επικίνδυνο το έδαφος στο Salar de Uyuni.

Όταν έψαχνα για να κλείσω είχα βρει στο διαδίκτυο και άλλα πρακτορεία που ξεκινούσαν από Χιλή, κάποια είχαν καλές κριτικές, όλα τα πακέτα ήταν πιο ακριβά απ' ό,τι τα αμιγώς Βολιβιανά (και λογικό είναι). Προτιμήσαμε αυτό που κλείσαμε γιατί το πρότεινε και η @isabelle και βλέποντας και άλλους ταξιδιώτες από άλλα πρακτορεία, μάλλον καλά κάναμε. Πάντως, να ξέρεις ότι τα καταλύματα είναι ή του (πολύ) ύψους ή του (πολύ) βάθους. Μέση κατάσταση δεν υπάρχει. Και μιλάμε για πολύ ύψος (όσον αφορά την τιμή): $1000 διαφορά στο 4-ήμερο (!) που σε καμμιά περίπτωση δεν δικαιολογείται ή αξίζει να πληρώσεις (κατά την προσωπική μου άποψη, φυσικά).
Πολύ χαίρομαι που έπιασε τόπο η "ανακάλυψη" του πρακτορείου Tupiza Tours! Αν και τελικά εμείς δεν το χρησιμοποιήσαμε (οργανωθήκαμε αλλιώς με ενοικίαση τζιπ από Λα Παζ για δυο βδομάδες), απ' ο,τι μαθαίνω το εν λόγω εισπράττει σταθερά θετικά feed back. Με δεδομένο μάλιστα ότι οργανώνει τουρ με τελικό προορισμό το San Pedro de Atacama (http://tupizatours.com/en/programas/b-tupiza-san-pedro-de-atacama-chile/) αναρρωτιέμαι μήπως αξίζει τον κόπο να έρθει σ' επαφή μαζί τους ο @taver και να ρωτήσει αν αναλαμβάνουν και το ανάποδο (δηλαδή παραλαβή από San Pedro de Atacama και παράδοση πίσω εκεί στο τέλος). Το σίγουρο είναι μια επίσκεψη στο Salar de Uyuni οργανωμένη μέσω Χιλής δεν συμφέρει με τίποτε από οικονομική άποψη (η Χιλή εν γένει είναι του πανακρίβου συγκρινόμενη με την Βολιβία). Και εννοείται ότι συμφωνώ απόλυτα με τον @babaduma ως προς την γενική αξιολόγηση: Το Salar είναι όντως εντυπωσιακό, αλλά εκείνο που μετράει πάνω απ' όλα είναι το γενικότερο βίωμα του Αλτιπλάνο. Μια επίσκεψη αστραπή αλέ-ρετούρ μόνο για το Σαλάρ δεν νομίζω ότι αξίζει. Αν όμως υπάρχει χρόνος για μια βόλτα 4-5 ημερών στη βολιβιάνικη πλευρά, τότε ναι!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
να ρωτήσει αν αναλαμβάνουν και το ανάποδο (δηλαδή παραλαβή από San Pedro de Atacama και παράδοση πίσω εκεί στο τέλος)
Στο σάιτ τους γράφουν ότι το κάνουν. Αλλά σίγουρα πρέπει να έρθει σ'επαφή μαζί τους (έτσι λένε κι αυτοί).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από το Σαν Πέδρο θα βρεις ΑΠΕΙΡΑ γκρουπ για το Σαλάρ, με πολλές επιλογές. Πολύ περισσότερες απ' ό,τι από την Tupiza, από την οποία πήγαμε κι εμείς (γενικά συστήνεται στο Linely Planet οπότε είναι πολύ δηοφιλές πια). Γενικά αν ξεκινάνε από τη Βολιβία είναι αρκετά φτηνότερα και πιο ολιγομελή. Από Χιλή ακριβότερα και περισσότερα άτομα ή πολλά τζιπ μαζί. Γίνεται κανονικότατα αυτό που θες, δε θα έκλεινα πιο πριν, θα εξοικονομήσεις 15-20% αν κλείσεις επιτόπου και θα μπορέσεις να διαπραγματευτείς καλύτερα πρόγραμμα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τελικά το έκανα το τουρ, με το βολιβιανό πρακτορείο cordiliera traveller που έχει γραφεία και στο San Pedro. 2 τζιπ των 6 και 5 ατόμων, πολύ καλά οργανωμένο, τους συνιστώ.
Περισσότερα όταν επιστρέψω.
Χαιρετίσματα από το San Pedro de Atacama.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Τελικά το έκανα το τουρ, με το βολιβιανό πρακτορείο cordiliera traveller που έχει γραφεία και στο San Pedro. 2 τζιπ των 6 και 5 ατόμων, πολύ καλά οργανωμένο, τους συνιστώ.
Περισσότερα όταν επιστρέψω.
Χαιρετίσματα από το San Pedro de Atacama.
kαλα να περνας.. στο san Piedro περασα υπεροχα καποια χρονια πριν..
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ζήλεψα από τις ιστορίες του taver και του GTS και αρχίζω δειλά δειλά να ψάχνω εισιτήρια για Βολιβία για αυτόν τον Σεπτέμβριο, αλλά είναι πανάκριβα (ιδίως πτήσεις προς La Paz). Ακόμα και αν κλείσω με μίλια τη μία διαδρομή π.χ. από Μαδρίτη-Λα Παζ, τα υπόλοιπα εισιτήρια και πάλι βγαίνουν πανάκριβα. Υπάρχει κάποιο "κόλπο" να προτείνετε μήπως και βρω κάτι σε πιο νορμάλ τιμή; Π.χ. την μεγάλη πτήση σε άλλη πόλη και από εκεί κάποια τοπική σύνδεση;
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ζήλεψα από τις ιστορίες του taver και του GTS και αρχίζω δειλά δειλά να ψάχνω εισιτήρια για Βολιβία για αυτόν τον Σεπτέμβριο, αλλά είναι πανάκριβα (ιδίως πτήσεις προς La Paz). Ακόμα και αν κλείσω με μίλια τη μία διαδρομή π.χ. από Μαδρίτη-Λα Παζ, τα υπόλοιπα εισιτήρια και πάλι βγαίνουν πανάκριβα. Υπάρχει κάποιο "κόλπο" να προτείνετε μήπως και βρω κάτι σε πιο νορμάλ τιμή; Π.χ. την μεγάλη πτήση σε άλλη πόλη και από εκεί κάποια τοπική σύνδεση;
Δυστυχώς Pel τα εισιτήρια για Λα Παζ είναι του πανακρίβου. Μοναδική φτηνή λύση τα μίλια (τα υπόλοιπα αεροπορικά που λες ποια είναι; εννοείς την επιστροφή;). Αν έχεις λοιπόν μίλια στη Star Alliance, μπορείς να χρησιμοποιήσεις μόνο την Avianca. Αν δεν έχεις αρκετά μίλια (80.000 θες μίνιμουμ) για να πετάξεις από Ευρώπη, τότε δες μήπως βρεις κάπως φτηνά εισιτήρια για Λίμα και μετά από εκεί πας Λα Παζ. Βλέπω και από Washington έχει πτήση για Λα Παζ, με στάση BOG.
 
  • Like
Reactions: Pel

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ναι, επειδή δεν έχω τόσα πολλά μίλια, μόνο κάτι πτήσεις τύπου Μαδρίτη-Λα Παζ μπορώ να πάρω που στην καλύτερη είναι στα 40.000 μίλια. Αν προσθέσεις από Αθήνα-Μαδρίτη συν επιστροφή, ξεπερνάει τα 1.000€ (και ανεβαίνει, και ανεβαίνει).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για Λα Παζ λογικό να είναι πανάκριβα, λόγω των ειδικών συνθηκών του αεροδρομίου. Ψάξε πτήσεις για Santa Cruz (κωδικός αεροδρομίου VVI).

Για να χαμηλώσεις το κόστος τσέκαρε τι παίζει μέσω Βραζιλίας (σήμερα πάλι έβγαλε το fly4free μια προσφορά από Παρίσι για Σάο Πάολο με < €100: https://www.fly4free.com/flight-deals/europe/crazy-hot-paris-to-sao-paulo-brazil-for-only-82/). Γενικά το Σάο Πάολο και το Σαντιάγο βγάζουν συχνά προσφορές σε λογικότερες τιμές από Ευρώπη, στήσε καραούλι. Από το Σαντιάγο και πέρα όμως είναι ακριβά, από το Σάο Πάολο έχεις καλύτερη τύχη.

Εναλλακτικά, αγόρασε το εισιτήριο για οπουδήποτε στην ήπειρο (να έχει και hub η Avianca, ιδανικά...), και πάρε με μίλια τις πτήσεις εντός ΝοτίουΑμερικής (όπου οι φόροι είναι χαμηλότεροι).
 

tebelhanas

Member
Μηνύματα
20
Likes
7
Καλησπέρα σε όλους.
Δεν ξέρω αν κάνω καλά που δεν ανήγω νέο θέμα, αλλά επειδή το ταξίδι που έχω σκοπό να κάνω είναι Χιλή - Βολιβία, είπα να γράψω τις απορίες μου σε ένα ήδη υπάρχον τόπικ. Αν νομίζετε ότι πρέπει, ας με ειδοποιήσει κάποιος και το κάνω.
Με λίγα λόγια για να μην σας κουράσω από την αρχή μετά από μάχη μεταξύ Περου - Χιλή/Βολιβία, κατέληξα στη 2η επιλογή μόνο και μόνο γιατί η εποχή που θα πάω είναι 13/12 - 1/1 και απ΄ότι κατάλαβα το Περού θέλει ποδαράδα και πιο ξηρό καιρό.
Έχω 20 μέρες στη διάθεση μου και μετά από αρκετό διάβασμα (κυρίως εδώ μέσα), έχω το περίγραμμα ενός προγράμματος που έχει πάνω-κάτω ως εξής:
  • Άφιξη Σαντιαγκο 13/12 και πτήση για Πουντας Αρένας.
  • 3 μέρες Πουερτο νατάλες - Πούντας αρένας (1 paine, 1 μεταφορικά από/προς, 1 εδώ παίζομαι μεταξύ el calafate ή κάποια βαρκάδα στα στενά του Μαγγελάνου πιγκουίνοι κλπ.). Αν υπάρχει και κάτι άλλο αξιόλογο μπορώ να διαθέσω άλλη μια μέρα. Ακούω προτάσεις.
  • Πτήση για Καλάμα, λεωφορείο για Σαν Πέδρο. Την επόμενη μερα το 4ημερο τουρ στο Σαλαρ ντε Ουγιουνι.
  • Μετά την άφιξη στο Ουγιούνι λεωφορείο για Ποτοσί και διανυκτέρευση.
  • Το επόμενο απόγευμα λεωφορείο για Σουκρε και 2 μέρες διαμονή εκεί.
  • Πτήση (ή λεωφορείο δεν ξέρω ακόμη-πείτε καμια άποψη) για Λα Παζ. Εκεί περιμένω καμιά άποψη. Σκέφτομαι για Τιαχουανάκο. Γίνεται αυθημερόν? Υπάρχει κάπου που (όσο και αν σιχαίνομαι τη λέξη) ΠΡΕΠΕΙ να πάω?
  • Μετά από 3-4 μέρες πτήση για Σαντιαγκο. Παραμονή εκεί (με Βαλπαραίσο - ίσως Βινια ντελ μαρ) για 3-4 μέρες και επιστροφή Αθήνα.

Αυτό είναι το προσχέδιο. Θα είμαι με την καλή μου σε κάτι σαν προγαμήλιο ταξίδι - στάχτη στα μάτια που την έχω αστεφάνωτη μέχρι να πάρει ο ΠΑΟΚ πρωτάθλημα.
Οι απορίες και το άγχος της οργάνωσης είναι μπόλικα και πηγάζουν από το γεγονός ότι ένα τέτοιο ταξίδι είναι όνειρο ζωής (απαραίτητη η κλισεδιά) που δεν θέλω να περάσει ανεκμετάλευτο (πάλι σιχαμένη λέξη χρησιμοποίησα, αλλά καταλαβαίνετε τι εννοώ) και ότι ναι μεν λεφτά υπάρχουν, αλλά όχι και τόσα πολλά...
Λοιπόν οι αρχικές απορίες (πιστέψτε με αν πιάσουν να απαντηθούν, θα επιστρέψω με καινουριες) είναι οι εξής:
1. Μεγάλο πρόβλημα στον προγραμματισμό φέρνει η συνέπεια και η ακρίβεια των αεροπορικών. Για παράδειγμα φτάνω με Αλιτάλια 13/12 9:15 στο Σαντιάγκο και έχει πτήση από το ίδιο αεροδρόμιο στις 12:00 για Πούντας. Με αυτή την πτήση προλαβαίνω λεωφορεία για πουερτο νατάλες και όλα καλά. Να το κλείσω ή θα έχει καθυστέρηση και θα τραβάω τα βυζιά μου? Αν πάρω πιο απογευματινό αεροπλάνο, είναι πολύ πιθανό να μην μπορώ να φτάσω στο Πούερτο Νατάλες το βράδυ και να χάσω μια μέρα. Υπάρχει καμιά λύση-πρόταση για αυτό?
2. Προφανώς στο Ουγιούνι, στο ντελ παινε κλπ, θα πρέπει να παω με οργανωμένες εκδρομές. Διάβασα εδώ ότι καλύτερο είναι να τις κλείσεις από εκεί και όχι προκαταβολικά. Πως μπορεί να γίνει αυτό χωρίς να χασω τη μέρα? Πχ στο Σαν πεδρο ή στο Πούερτο Νατάλες θα φτάσω (αν φτάσω) αργά τη νύχτα. Φαντάζομαι ότι δεν θα έχει τπτ ανοικτό για να κλείσω τις εκδρομές της επόμενης μέρας. Οπότε χάνεται μια μέρα τσάμπα. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό? Εννοείται ότι θα μου έκανε μεγάλη χάρη όποιος μου πρότεινε εταιρεία/γραφείο/ξεναγό καλό και φτηνό για τα παραπάνω μέρη.
3. Διάβασα και είδα ισχύει ότι αν κλείσεις τα τοπικά αεροπορικά στα Ισπανικά και με Πεσο, βγαίνουν πιο φτηνά. Κάπου πήρε το μάτι μου ότι αυτό συμβαίνει γιατί θέλουν να είναι πιο φτηνά για τους ντόπιους. Αν κάνω την ελληνιά μου και τα κλείσω κι εγώ έτσι παίζει να με τραβάει κανείς σε κάνα αεροδρόμιο? Να το ρισκάρω ή όχι?
4. Το κομμάτι της Βολιβίας βγαίνει?. Έχει νόημα σε τόσο σφιχτό πρόγραμα? Υποθέτω ότι είναι και πιο καθυστερημένη χώρα σε μεταφορές/υποδομές (αν και ένας από τους λογους που θέλω πολύ να πάω είναι και αυτή η καθυστέρηση). Να το παρατήσω και αντί για εκεί να πάω νησί του Πάσχα?
5. Οτιδήποτε έχει κανείς να προτείνει/συμβουλέψει/προειδοποιήσει κλπ, θα είναι πολύ χρήσιμο για μένα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσοι μπουν στη διαδικασία να απαντήσουν - και κατόπιν εορτής όλους όσοι έχουν ήδη γράψει τις εμπειρίες τους από το αντίστοιχο ταξίδι.
 
  • Like
Reactions: Pel

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom