Γερμανία Schwarzwald - Route De Vins D' Alsace

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οι Χριστουγεννιάτικες διακοπές,οι μέρες που τόσο περιμένουμε για ξεκούραση είναι γεγονός! Κυριακάτικο πρωινό,ένας "παγωμένος" ήλιος έξω από το παράθυρο,και ένα laptop μπροστά μου να με παρακινεί,ότι είναι επιτέλους ιδανικές οι συνθήκες,για να ξεκινήσω την ιστορία μου.Ένας φρεσκοκομμένος γαλλικός καφές δίπλα μου ,είναι η τελευταία πινελιά, και το σκηνικό έχει στηθεί!

Πάει περίπου ένας χρόνος, που η airfastickets ξεκίνησε ένα καταιγισμό κουπονιών για την προώθηση της! Άλλοι ήμασταν επιφυλακτικοί στην αρχή,άλλοι αργήσαμε να το πάρουμε χαμπάρι,άλλοι περιμέναμε υπομονετικά στην σειρά για να μπούμε στην mail list.Επικρατεί γενικά μια φρενίτιδα για ταξίδια,που έκανε ακόμα και πολλούς που δεν είχαν τα ταξίδια σε τόση εκτίμηση,να τολμήσουν δειλά δειλά να κάνουν μια αρχή,μιας και η χρήση των κουπονιών εκμηδένιζε πολλές φορές την αξία των αεροπορικών ή ακόμα και της διαμονής.

Από τα τέλη του 2013,που ο κουμπάρος μου είχε μεταναστεύσει στη Στουτγκάρδη,ο πρώτος στόχος ήταν μια επίσκεψη σε αυτόν.Έχοντας λίγες γνώσεις για την περιοχή,η πρώτη σκέψη είναι ότι θα είναι ένα ταξίδι "βόλτας και χαλάρωσης" σε μια βιομηχανική πόλη. Μελετώντας τις γύρω περιοχές όμως,το ενδιαφέρον άρχισε να αυξάνεται κατακόρυφα ,μιας και ανακαλύπτω ότι η περιοχές του Μέλανα Δρυμού και της Αλσατίας, είναι εκπληκτικής ομορφιάς,οπότε σιγά σιγά αρχίζω να το παίρνω πιο "θερμά" το θέμα!

Τέλη Μαρτίου λοιπόν, και έχοντας μόλις γυρίσει από την περιπλάνηση μας, στην περιοχή της Αυστρίας και της Βαυαρίας,και τα κουπόνια με βοηθάνε στο να γίνει η αναζήτηση μου πλέον πολύ πιο εύκολη! Το αποτέλεσμα?? Αρχές Νοεμβρίου,αεροπορικά για 2 άτομα μετ' επιστροφής για Στουτγκάρδη στα 25 ευρώ!Τα μάτια βγάζουν σπίθες και το τυπικό τηλέφωνο στον κουμπάρο μου,απλά μου δίνει την επιβεβαίωση να πατήσω ΚΡΑΤΗΣΗ στο site της airfastickets. Οι μέρες, παρότι απείχαμε περίπου 8 μήνες από το ταξίδι,αρχίσανε να μετράνε αντίστροφα!

Στην πραγματικότητα όμως,το ταξίδι είχε ήδη ξεκινήσει ;)
 
Last edited:

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το πρόγραμμα άρχισε να στήνεται σιγά σιγά (πάντα με την πολύτιμη συμβολή των συμφορουμιτών) και σταδιακά να καλύπτεται κάθε κομμάτι του παζλ! To κομμάτι της οργάνωσης ενός ταξιδιού εξάλλου,είναι το ίδιο σημαντικό με το ταξίδι,και η πλειοψηφία των αναγνωστών, διαβάζοντας αυτές τις γραμμές πιστεύω θα συμφωνήσει απόλυτα!!

Με αυτά και με αυτά, έφτασε η 6η Νοεμβρίου ημέρα Πέμπτη,και γύρω στις 17.30 βρισκόμασταν στον χώρο αναμονής,διψασμένοι για καινούριες εικόνες και πανέτοιμοι να επιβιβαστούμε στην πτήση της Aegean για Στουτγκάρδη!

Μετά από μια πολύ ευχάριστη πτήση δυόμιση περίπου ωρών, προσγειωθήκαμε στη Στουτγκάρδη,και μιας και δεν είχαμε αποσκευές, κατευθυνθήκαμε γρήγορα προς το γκισέ της Avis, για να παραλάβουμε το αυτοκίνητο μας. Η κράτηση του αυτοκινήτου έγινε από το www.economycarrentals.com ,και για ένα VW Polo μεσαίας κατηγορίας,η τιμή του κυμάνθηκε περίπου στα 140 ευρώ για 4 μέρες με πλήρη ασφάλεια.Το θετικό που μας περίμενε στην παραλαβή, ήταν η αναβάθμιση σε ένα Citroen C3 Diesel ,ολοκαίνουριο με μόλις 1000 km,κάτι που μας χαροποίησε γιατί επρόκειτο για ένα πιο οικονομικό αμάξι!

To "σκληρό" γερμανικό κρύο έκανε γρήγορα την εμφάνιση του στο δρόμο για το πάρκινγκ, ενώ παράλληλα προσπαθούσαμε να βρούμε την διεύθυνση του κουμπάρου μου, για να την βάλουμε στο GPS. Ο κουμπάρος μου έμενε σε ένα προάστιο της Στουτγκάρδης ,το Leinfelden, δίπλα ακριβώς στο Echterdingen που βρισκόταν το αεροδρόμιο,οπότε σε 10 περίπου λεπτά μας περίμενε γεμάτος χαρά!Όπως ήταν φυσικό,ώρα 20.00 Γερμανίας ,και στην περιοχή δεν κυκλοφορούσε ψυχή,γι αυτό αφήσαμε τα πράγματα μας στο σπίτι, και κατευθυνθήκαμε προς το κέντρο της πόλης,όπου σίγουρα προσέφερε περισσότερες επιλογές για να δειπνήσουμε και να πάρουμε μια πρώτη εικόνα της Στουτγκάρδης!

Το κέντρο απείχε περίπου 25-30 λεπτά από το Leinfelden,αλλά το ευχάριστο ήταν ότι παρκάραμε πολύ εύκολα σε έναν παράλληλο δρόμο της Konigstrasse ,του κεντρικού πεζόδρομου της Στουτγκάρδης!Η αλήθεια είναι ότι στις 21.00, ημέρα Πέμπτη, και κυκλοφορούσε ελάχιστος κόσμος,αλλά τα όποια μαγαζιά υπήρχαν, είχαν αρκετό κόσμο! Η επιλογή μας ήταν το Hans im Gluck ,ένα μαγαζί που μας κίνησε το ενδιαφέρον με τους δεκάδες κορμούς δέντρων στο εσωτερικό του και σέρβιρε κυρίως διεθνή κουζίνα! Tο φαγητό ήταν εξαιρετικό,αν και λίγο τσιμπημένο, αλλά το απολαύσαμε γιατί ήταν ακριβώς αυτό που θέλαμε εκείνη τη στιγμή!
IMG_3396.JPG
IMG_3400.JPG
Αφού δειπνήσαμε λοιπόν,περπατήσαμε λίγο στην έρημη πλέον Konigstrasse ,χαζεύοντας τις βιτρίνες των εκατοντάδων καταστημάτων και περνώντας από της Schlossplatz, όπου δέσποζε το ομώνυμο παλάτι ,κατευθυνθήκαμε προς το αυτοκίνητο για να πάρουμε το δρόμο του γυρισμού.
IMG_3404.JPG
 
Last edited:

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.321
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Ωραιο ξεκινημα φιλε,μ αρεσει που λες και για τη Στουτγκαρδη που την εχω κυκλωσει αλλα ακομα δεν την εχω επισκεφθει!Εντυπωσιακο το εστιατοριο!Περιμενουμε τη συνεχεια,καλα ταξιδια και το 2015 σου ευχομαι!
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μπραβο Desiro...ωραια αφηγηση,περιμενω εναγωνιως,τη συνεχεια.:icon_biggrin:
Σε ευχαριστώ πολύ αγαπητή μου :) Η αλήθεια είναι ότι τεμπέλιασα λίγο με το που γύρισα (ίσως έπαιξε ρόλο ότι σε 15 μέρες έφευγα για Βέλγιο) ,αλλά έστω και μετά από δυο μήνες,κάλλιο αργά παρά ποτέ!!! Ελπίζω και η συνέχεια να είναι αντάξια των προσδοκιών σας!!

Ωραιο ξεκινημα φιλε,μ αρεσει που λες και για τη Στουτγκαρδη που την εχω κυκλωσει αλλα ακομα δεν την εχω επισκεφθει!Εντυπωσιακο το εστιατοριο!Περιμενουμε τη συνεχεια,καλα ταξιδια και το 2015 σου ευχομαι!
Φίλε μου greco σε ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι η Στουτγκάρδη είναι μια βιομηχανική πόλη,αλλά μην θέλοντας να σε προιδεάσω δεν θα πω κάτι άλλο μέχρι να τελειώσω την ιστορία μου ,και θα σε αφήσω να βγάλεις και κάποια παραπάνω συμπεράσματα μόνος σου, μέχρι να σου πω την άποψη μου! Όσο για τις ευχές σου,υπόσχομαι να τις ανταποδώσω πριν την αλλαγή του χρόνου,με το επόμενο post της ιστορίας!!! :innocent:
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
περιμένω και εγώ την συνέχεια της ιστορίας για να θυμηθώ και να ξαναδώ από τις όμορφες φωτογραφίες σου μέρη που επισκέφθηκα και εγώ πριν μερικά χρόνια.
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Οι Γερμανοί τις Παρασκευές σχολάνε πιο νωρίς από την δουλειά τους (εξού και το Frei - Tag = ελεύθερη μέρα ). Παρ' όλα αυτά παρακίνησα τον κουμπάρο μου να ζητήσει ρεπό,για να είμαστε πιο άνετοι στο πρόγραμμα μας.Το ξύπνημα δεν ήταν πολύ εύκολο,μιας και το παράθυρο της σοφίτας που μέναμε,μας προσέφερε την εικόνα ενός ομιχλώδους τοπίου,ενώ ένα σύντομο άνοιγμα του, μας προειδοποίησε για το κρύο που επικρατούσε τις πρωινές ώρες!Στον πειρασμό της διαδρομής όμως,γρήγορα εγκαταλείψαμε οποιαδήποτε σκέψη για περαιτέρω κουκούλιασμα,και γύρω στις 8.30 ήμασταν έτοιμοι με τις βαλίτσες στο αμάξι για αναχώρηση! Μοναδική πινελιά πριν την αναχώρηση,η πρώτη γνωριμία με τις γερμανικές λιχουδιές ενός Backerei,2 εξάδες νερού από το super market (για να αποφύγουμε τα συχνά κρούσματα της υπεραξίας του μονού μπουκαλιού σε μέρη που δεν θα ξέραμε που να ψωνίσουμε) και καφέδες συντροφιά για το ταξίδι!

Όντας πλέον έτοιμοι,αφήναμε πίσω μας το Leinfelden ,δίνοντας εκ νέου ραντεβού για την Παρασκευή το βραδάκι!

Λίγα λόγια για το Leinfelden : Το Leinfelden είναι ένα αντιπροσωπευτικό προάστιο της Στουτγκάρδης. Κύριο χαρακτηριστικό του , τα μικρά σπιτάκια με τις τετράγωνες σκεπές - σοφίτες (Photo) και τους κήπους τους.Το σκηνικό ομορφαίνει άρδην τους χειμωνιάτικους μήνες,όπου τα τζάκια καίνε και οι καμινάδες δίνουν άλλη νότα στην ατμόσφαιρα!Το βράδυ σπάνια θα δεις κάποιον να περπατάει,ενώ τα πρωινά μόνο ανθρώπους να πηγαίνουν στις δουλειές τους! Εντύπωση μου έκαναν οι πολλοί ποδηλατόδρομοι και οι υπαίθριοι χώροι για άθληση,ενώ σε μικρή απόσταση πήρε το μάτι μου άλση,που προσφέρουν επιλογές για περίπατο!
IMG_3409.JPG
 
Last edited:

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Σε 5 λεπτά βρισκόμασταν εκτός Στουτγκάρδης,με προορισμό το Freiburg im Breisgau,μέσω μιας εναλλακτικής διαδρομής που θα μας προσέφερε μια μικρή γεύση του περίφημου Black Forest! Οι επαρχιακές οδοί ,μας ζάλιζαν ευχάριστα με τις συνεχόμενες εικόνες από δάση δεξιά και αριστερά,το πράσινο,τα βουνά και τα διασκορπισμένα πανέμορφα γερμανικά σπίτια και τις φάρμες τους!Κύριο χαρακτηριστικό και εδώ, οι ποδηλατόδρομοι κατά μήκος των δρόμων που ενώνανε τα χωριά, και παρόλο που σε ορισμένες περιπτώσεις οι αποστάσεις ήταν πολύ μεγάλες!Ο ήλιος είχε αρχίσει σιγά σιγά να εμφανίζεται, ενώ η λιγοστή κίνηση μας προσέφερε μια πολύ ευχάριστη διαδρομή!

Περνώντας τον ποταμό Neckar,και μετά από περίπου μία ώρα διαδρομής, κάναμε την πρώτη μας στάση στο χωριό Schiltach.Το Schiltach είναι ένα παντελώς άγνωστο χωριό για την πλειοψηφία,αλλά μια εικόνα του που πήρε το μάτι μου στο διαδίκτυο, σε συνδιασμό με τη θέση του (ακριβώς στη μέση της απόστασης),με ώθησαν στο να το κυκλώσω για μια στάση. Με τις εικόνες που θα ακολουθήσουν ,θα αφήσω σε εσάς τα συμπεράσματα, για το αν μας δικαίωσε τελικά ή όχι ,αυτή μας η επιλογή :) Μετά την πρώτη μας βόλτα στο χωριό,αναζητήσαμε ένα μέρος στην πλατεία για να κάτσουμε,αλλά προς μεγάλη μας έκπληξη είδαμε ότι τα μαγαζιά ανοίγουν μετά τις 11.Μιας και ο χρόνος μας ήταν περιορισμένος λοιπόν,κατευθυνθήκαμε προς το αμάξι,αφήνοντας πίσω μας αυτό το υπέροχο χωριό!!
IMG_3411.JPG
IMG_3412.JPG
IMG_3413.JPG
IMG_3414.JPG
IMG_3415.JPG
20141107_110355.jpg
image 1 (4).jpg


Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους μας,με υγεία,ευτυχία και πολλά πολλά ταξίδια για το 2015!!:clap::clap::clap:
 
Last edited:

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το Schiltach είναι ένα παντελώς άγνωστο χωριό για την πλειοψηφία,αλλά μια εικόνα του που πήρε το μάτι μου στο διαδίκτυο, σε συνδιασμό με τη θέση του (ακριβώς στη μέση της απόστασης),με ώθησαν στο να το κυκλώσω για μια στάση. Με τις εικόνες που θα ακολουθήσουν ,θα αφήσω σε εσάς τα συμπεράσματα, για το αν μας δικαίωσε τελικά ή όχι ,αυτή μας η επιλογή :) Μετά την πρώτη μας βόλτα στο χωριό,αναζητήσαμε ένα μέρος στην πλατεία για να κάτσουμε,αλλά προς μεγάλη μας έκπληξη είδαμε ότι τα μαγαζιά ανοίγουν μετά τις 11.Μιας και ο χρόνος μας ήταν περιορισμένος λοιπόν,κατευθυνθήκαμε προς το αμάξι,αφήνοντας πίσω μας αυτό το υπέροχο χωριό!!

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ευχηθώ καλή χρονιά σε όλους μας,με υγεία,ευτυχία και πολλά πολλά ταξίδια για το 2015!!:clap::clap::clap:
Υπέροχο!!

Καλή και ταξιδιάρικη χρονιά!!
 

8avos

Member
Μηνύματα
653
Likes
6.420
Γουστάρω κόσμο που γουστάρει Γερμανία!Να μας την συνεχίσεις ε;
Έμενα λίγο πιο δίπλα στο Reutlingen και στο πρώτο μαγαζάκι που πήγατε
περνάγαμε κάθε μέρα για να πάμε στη δουλειά,το βράδυ γέμιζε κόσμο π.σ.

Το ίδιο είχε και στο Βερολίνο που ήμουν.

Καλή χρονιά και περιμένω εναγωνίως τη συνέχεια :clap:
 

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Η διαδρομή συνεχιζόταν στο ίδιο πανέμορφο μοτίβο,ώσπου σε διάστημα μικρότερο της μιας ώρας προσεγγίζαμε, την κατά πολλούς ανεπίσημη πρωτεύουσα του Μέλανα Δρυμού, το Triberg! Το Triberg είναι το πιο γνωστό χωριό της περιοχής.Είναι γνωστό για τους καταρράκτες του, για το Μουσείο του Μέλανα Δρυμού,και σαν το μέρος όπου κατασκευάζονται τα περίφημα "Cuckoo Clocks",ενώ επίσης εκεί βρίσκεται και το μεγαλύτερο ρολόι Cuckoo του κόσμου!

Παρκάραμε εύκολα σε ένα από τα πάρκινγκ στην είσοδο του χωριού,μιας και λόγω μέρας,ώρας ή και περιόδου ,δεν είχε πολύ κίνηση! Ανηφορίζοντας προς το κέντρο, πήρε το μάτι μας μια πλατεία με διάφορα αγάλματα τύπου τοτέμ (μικρογραφίες αγαλμάτων των Νησιών Πάσχα)
20141107_120600.jpg


όπου κάναμε μια στάση να τα χαζέψουμε,ενώ λίγα μέτρα πιο πάνω βρήκαμε το πασίγνωστο μαγαζί "House of 1000 Clocks" όπου μπαίνοντας ζαλιστήκαμε από την ποσότητα και την ποιότητα των ρολογιών.

20141107_121010.jpg
20141107_121024.jpg
20141107_121324.jpg

Συνεχίζοντας την περιπλάνηση ,βρεθήκαμε στην είσοδο για τους καταρράκτες ,όπου πλήρωνες κάποιο αντίτιμο για να εισέλθεις, αλλά αποφασίσαμε ότι δεν είχαμε χρόνο να πάμε, ενώ δεν ήταν και στις μέγιστες προτεραιότητες του ενδιαφέροντος μας!
20141107_121734.jpg

Με αυτά και μ' αυτά περνούσε η ώρα και πριν αναχωρήσουμε, κάτσαμε για ένα καφεδάκι σε ένα από τα μαγαζιά της περιοχής,όπου δοκίμασα την πρώτη (επιτέλους!!) και ίσως και καλύτερη Black Forest τούρτα του ταξιδιού !!!
20141107_124004.jpg


Η ώρα είχε πάει σχεδόν 12.30 και έπρεπε να αφήσουμε το Triberg ,γιατί είχαμε μια ακόμα ώρα διαδρομής μέχρι το Freiburg όπου θα διανυκτερεύαμε! Στον καφέ αποφασίσαμε να παρακάμψουμε την πιθανή στάση στην λίμνη Titisee ,για να ελαφρύνουμε λίγο το πρόγραμμα,κάτι που όπως φάνηκε λειτούργησε ευεργετικά,γιατί μπαίνοντας στο Freiburg συναντήσαμε υπερβολική ,για τα γερμανικά δεδομένα, κίνηση! Ο κουμπάρος μου βέβαια την δικαιολόγησε με το σκεπτικό,ότι τις Παρασκευές σχολάνε πιο νωρίς από τις δουλειές τους,οπότε πέσαμε πάνω και σε εκείνη την ώρα!

Γύρω στις 14.00 φτάναμε στο ξενοδοχείο μας,όπου βρισκόταν σε σχετικά κεντρικό σημείο,μιας και κριτήριο ήταν να μετακινούμαστε στην πόλη με τα πόδια.Ο καιρός εξάλλου ευνοούσε προς το παρόν την πεζοπορία,οπότε το αφήσαμε στο υπόγειο πάρκινγκ του ξενοδοχείου. Tο ξενοδοχείο-hostel δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο,αλλά μας κάλυπτε απόλυτα για την τιμή που θέλαμε,ενώ το δωμάτιο ήταν σε στύλ μεζονέτας και μας βόλεψε αρκετά.

Πληροφοριακά το ξενοδοχείο ήταν το εξής
http://www.stayinn-freiburg.de/hostel-und-gaestehaus-in-freiburg/stayinn-freiburg-gaestehaus/
και η τιμή του ήταν 75 ευρώ το τρίκλινο (χωρίς πρωινό) και 7 ευρώ χρέωση για το πάρκινγκ ενώ η κράτηση έγινε μέσω booking.

Αφού τακτοποιηθήκαμε λοιπόν και πήραμε μερικές ανάσες,ήμασταν έτοιμοι για μια πρώτη γνωριμία με το Freiburg im Breisgau!
 
Last edited:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
25 ευρώ τα εισιτήρια? Μιλάμε για ληστεία......δικιά σου.
Καλή συνέχεια!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom