Scoot Scoot Airlines - Αθήνα Σιγκαπούρη

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα ομάδα! Έχω ένα πρόβλημα. Έχω κλείσει με scoot από Αθήνα- Μπανγκοκ , όμως δεν εκλεισα τα αεροπορικά απευθείας από το σάιτ της scoot. Τα έκλεισα από το mytrip.gr το πρόβλημα είναι λοιπόν ότι αρχικά οι πτήσεις είχαν κλειστεί για 10 Νοεμβρίου μετά όμως μας έστειλαν μειλ ότι άλλαξαν τις ημερομηνίες και το μετέφεραν για τις 12 Νοεμβρίου, όλα καλά μέχρι εδώ. Μου έστειλε λοιπόν το mytrip.gr μειλ ότι η πτηση μπυ πλησιάζει και είχε πάνω τις παλιές ημερομηνίες, δηλαδή 10 Νοεμβρίου. Μπήκα στο σάιτ της scoot και μπυ βγάζει ότι η πτηση μου είναι στις 12 του μήνα. Έχω αγχωθεί αρκετά, έχει συμβεί σε κάποιον κάτι παρόμοιο ;
Προφανώς είναι αυτοματοποιημένη διαδικασία υπενθύμισης που έτρεχε κάποιος μηχανισμός του mytrip. Μπορείς να το επιβεβαιώσεις αν έρθεις σε επικοινωνία μαζί τους, όπως επίσης μπορείς να επικοινωνήσεις απευθείας με την εταιρεία έχοντας τον αριθμό κράτησης, για να επιβεβαιώσεις το δρομολόγιο σου. Χωρίς άγχος. :)
Μπορείς να σβήσεις το "προφανώς", όντως έτσι είναι ;)

Το επιβεβαιώνω κι εγώ, πριν από 2 βδομάδες, με πτήση της Qantas. Η εταιρία είχε αλλάξει την πτήση ήδη κάποιους μήνες πριν και λίγο πριν την πτήση μου έρχεται e-mail από το mytrip με τις παλιές ώρες.

Όπως λέει και ο ψηλός, μπες στο site της Scoot με τον κωδικό της κράτησης για να το επιβεβαιώσεις, για καλό και για κακό.
 

AnastasiaSpir

Member
Μηνύματα
11
Likes
5
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας ! Με ξε-αγχώσατε. Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Από ότι έχω δει η scoot στην Αθήνα δεν υποστηρίζει το ηλεκτρονικό τσεκ ιν , σωστά ; Γίνεται στο αεροδρόμιο χωρίς χρέωση ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.950
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Να ρωτήσω και κάτι άλλο. Από ότι έχω δει η scoot στην Αθήνα δεν υποστηρίζει το ηλεκτρονικό τσεκ ιν , σωστά ; Γίνεται στο αεροδρόμιο χωρίς χρέωση ;
Ναι, κι άμα σε δουν και ψηλό ενδεχομένως να σε λυπηθούν και να σε βάλουν σε καλή θέση να χεις την άπλα σου 11 ώρες... :haha:
Να πας από νωρίς για να προλάβεις θέση!
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καλημέρα μια ερώτηση, το απλό εισιτήριο της Scoot περιλαμβάνει χειραποσκευή? Επειδή αναγράφει flight only και στον επόμενο ναύλο γράφει μόνο παραδοτέα ρωτάω..
 

stafos30

Member
Μηνύματα
41
Likes
98
Καλημέρα! Σε αυτο το τοπικ στη σελίδα 27 εχω γραψει τις εντυπώσεις μου απο scoot οπου υπαρχει και η απάντηση στο ερώτημα σου. Οτι ειχα μαζι μου ηταν με το απλο εισιτήριο χωρίς εξτρα χρεωση. Κανε τον κοπο και διαβασε το.....
 

Kostasicebar

Member
Μηνύματα
39
Likes
63
Καλημέρα μια ερώτηση, το απλό εισιτήριο της Scoot περιλαμβάνει χειραποσκευή? Επειδή αναγράφει flight only και στον επόμενο ναύλο γράφει μόνο παραδοτέα ρωτάω..
Carry-On Baggage
Economy Fares:

All guests (adult and child) occupying their own seat are permitted to take up to 7kg of cabin baggage on board. Carry-on baggage/cabin baggage may consist of one (1) small bag or briefcase that does not exceed dimensions of 54cm (21.3in.) x 38cm (15in.) x 23cm (9in.) (total linear dimensions of 115cm/45.3in.). In addition to the carry-on baggage allowance, one of the following personal items may be carried in the cabin:

  • A laptop computer, handbag, pocketbook or purse (of reasonable size)
  • A pair of crutches or prosthetic device - for use, provided that the guest is dependent on them for mobility
 

Яна

Member
Μηνύματα
256
Likes
286
Καλησπέρα.
Έχω δυο ονομαστικά voucher στη scoot, τα οποία λήγουν τον Ιούνιο. Λόγω εγκυμοσύνης δεν θα μπορέσουμε να ταξιδέψουμε και θα αργήσουμε ξανά για τόσο μακρινό ταξίδι. Ζήτησα από την εταιρεία να μου κάνει refund με την εν λόγω δικαιολογια αλλά φυσικά δεν δέχτηκε. Μου είπε μόνο να κάνω καινούργιο αίτημα για extension ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ, χωρίς να είναι σίγουρο το αποτέλεσμα. Έχετε να προτείνετε κανένα κόλπο για να ξεφορτωθώ επιτέλους αυτά τα εισιτήρια με την μικρότερη δυνατή ζημία; Έχω σκεφτεί για πώληση με αλλαγή ονόματος, αλλά αυτό προϋποθέτει να κλείσω πρώτα εισιτήρια σε κάποιον. Ή να κλείσω κάποιο δρομολόγιο και να το κάνω συνέχεια αλλαγή μεχρι να καταφέρουμε να ταξιδέψουμε, αλλά πιστεύω τα πάρει χρόνια αυτό λόγω προορισμού.
Κάποιος που να ξέρει καλά τους κανόνες της scoot και να μπορεί να δώσει καμία ιδέα; Ευχαριστώ.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944
Καλησπέρα σε όλους...μήπως έχει κάποιος voucher εκπτωτικο από Scoot ( πχ γενεθλιων) που δεν θα χρησιμοποιήσει?
 

KaterinaJ

Member
Μηνύματα
422
Likes
512
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους...μήπως έχει κάποιος voucher εκπτωτικο από Scoot ( πχ γενεθλιων) που δεν θα χρησιμοποιήσει?
Μπορεί ο οποισδήποτε να το χρησιμοποιήσει? Γιατί στους όρους αναφέρει " This voucher can only be applied when the Scoot Insider account holder (recipient of this email) is included in the booking. "?

Εγω έχω που λήγει 13/2/2023
 

Gioref

Member
Μηνύματα
163
Likes
133
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπέστη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Καθώς φτάνει η ώρα για το ταξίδι μας, παρατηρώ ότι τα όρια της χειραποσκευής είναι 54χ38χ23, και η βαλίτσα μας είναι 55χ40χ20! Λέτε να υπάρχει θέμα; Αγχώθηκα τώρα...🙄
 
Μηνύματα
15
Likes
10
Καθώς φτάνει η ώρα για το ταξίδι μας, παρατηρώ ότι τα όρια της χειραποσκευής είναι 54χ38χ23, και η βαλίτσα μας είναι 55χ40χ20! Λέτε να υπάρχει θέμα; Αγχώθηκα τώρα...🙄
Δεν κοιτανε τιποτα μην αγχωνεσαι 😊
Ουτε τις ζυγιζουν
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom