Γενικά SE Asia

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους!
Θα ηθελα να κανω μια ερωτησουλα.Θελω να παω το καλοκαιρι στη ΝΑ Ασια,να ξεκινησω απο Μπανκογκ και να καταληξω πχ Hong Kong.
H ερωτηση μου ειναι η εξης:Εχω βρει εισητηριο για τις μερες που θελω το οποιο κοστιζει 398 ευρα.
Να το κλεισω η να περιμενω μπας και βγει καμια καλυτερη προσφορα??
Η πτηση ειναι με Egypt Air.Eιναι καλη εταιρεια?Εχει κανα θεμα με τις αποσκευες?(Αν και μαλλον θα παρω ενα backpack να το παρω σα χειραποσκευη να μαι σιγουρος,μη κουβαλαω κιολας!)

Kαλη χρονια σε ολους!:xmas_biggrin:
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Αν είσαι βέβαιος για τις ημέρες αναχώρησης/επιστροφής, αν δηλαδή φαντάζει σχεδόν απίθανο το ενδεχόμενο να χρειαστεί να αλλάξεις τις ημερομηνίες (λέμε τώρα... Ποτέ δεν ξέρεις), θα σου πρότεινα να τα αγοράσεις τα εισιτήρια. Αν κάποιος μου πει ότι πέταξε για Μπανγκόκ/Χονγκ Κονγκ με λιγότερα από 398 ευρώ, θα μείνω με το στόμα ανοικτό... Όσο για το τι... σόι εταιρεία είναι η Egypt Air, πρώτη φορά θα πετάξω μαζί της σε δέκα περίπου μέρες, για Κουάλα Λούμπουρ (391 ευρώ), για την ώρα δεν έχω προσωπική εμπειρία, όμως το γεγονός και μόνο ότι ανήκει στη Star Alliance, με οδηγεί στο συμπέρασμα ότι είναι αξιόπιστη.
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Βασικα βρηκα κατι καλυτερο,πηγαινε Μπανκογκ και ελα απο Κουαλα στα 393.Βολευει καλυτερα,μια λιγοτερη Air Asia!
Απο οτι εψαξα και λιγο στο internet μια χαρα η Egypt Air,μετρανε και τα μιλια με την καρτα της Lufthansa!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πόσο καλύτερο από 390? δηλαδή πιστεύεις ότι θα βρεις?

Η Egypt Air είναι με διαφορά η χειρότερη εταιρία με την οποία θα μπορούσες να ταξιδέψεις για Ασία... είναι μια εταιρία η οποία την τελευταία στιγμή μπόρεσε και απέφυγε το ban από την E.E... πραγματικά ούτε γράμμα...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Πόσο καλύτερο από 390? δηλαδή πιστεύεις ότι θα βρεις?

Η Egypt Air είναι με διαφορά η χειρότερη εταιρία με την οποία θα μπορούσες να ταξιδέψεις για Ασία... είναι μια εταιρία η οποία την τελευταία στιγμή μπόρεσε και απέφυγε το ban από την E.E... πραγματικά ούτε γράμμα...
Δεν ξερω ισως μπορεσω να βρω καποια προσφορα απο Κωνσταντινουπολη(πχ η Qatar ειχε περσι για Guangzhou που ειναι διπλα στο Hong Kong,προσφορα με 240 ευρω!!!) ή απο Γερμανια.
Προτεινεις να μην την προτιμησω?Οταν λες ειναι η χειροτερη σε ποιο τομεα?Ασφαλεια η πχ στο φαγητο που δινουν :xmas_biggrin:?
Προτεινεις δλδ να δωσω πχ 200 παραπανω να παω με emirates πχ??
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
vari ταξίδεψε με την πλάκα τιμή και μή ερεύνα!!!!
τα παραπάνω που λές από --πρός--σίγουρα θα σου αυξήσουν τον ναύλο.
για να δώ μπάς και τσακώσω και εγώ κανένα..
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Aπό IST οι προσφορές είναι πιο πολλές αλλά πρέπει να πετύχεις και ένα special fare για εκεί... αν δεν το βρεις μέχρι 120-130? δεν αξίζει...

όταν λέω ότι είναι η χειρότερη εννοώ ασφαλώς σε επίπεδο ασφαλείας... ποιός νοιάζετε για το φαγητό τώρα... οι τύποι είναι απίστευτοι... για να φτάσει η Ε.Ε να απειλήσει μια εταιρία της Star ALLIANCE με ban καταλαβαίνεις τι χάλι παίζει... θεωρώ δεδομένο οτι αν δεν ήταν S.A θα ήταν σίγουρα black list... τι να σου πω, μέχρι κι εγώ που κυνηγάω τα ερείπια θα το σκεφτόμουν με αυτούς...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Aπό IST οι προσφορές είναι πιο πολλές αλλά πρέπει να πετύχεις και ένα special fare για εκεί... αν δεν το βρεις μέχρι 120-130? δεν αξίζει...

όταν λέω ότι είναι η χειρότερη εννοώ ασφαλώς σε επίπεδο ασφαλείας... ποιός νοιάζετε για το φαγητό τώρα... οι τύποι είναι απίστευτοι... για να φτάσει η Ε.Ε να απειλήσει μια εταιρία της Star ALLIANCE με ban καταλαβαίνεις τι χάλι παίζει... θεωρώ δεδομένο οτι αν δεν ήταν S.A θα ήταν σίγουρα black list... τι να σου πω, μέχρι κι εγώ που κυνηγάω τα ερείπια θα το σκεφτόμουν με αυτούς...
Εννοεις το special fare μεχρι Κωνσταντινουπολη 120-130 φανταζομαι?Αν ναι τοτε το εχω αυτο αφου εχω φοιτητικη εκπτωση σε κατι λεωφορεια που ειχα δει και το πηγαινε-ελα στην IST μου ειναι 80 ευρω.

Οσο για την Egypt air εχεις δικιο σε αυτο που λες αλλα και παλι ειναι 200 ευρω λιγοτερα απο ολους τους αλλους,γιατι να μην τα δωσω εκει να μεινω μια βδομαδα παραπανω?
Ασχετο με μια Uzbekistan airlines pου ειχα δει καποτε οτι ειναι η αγαπημενη σου εταιρεια για Bangogk πως κλεινεις?Και ποσο εχει?Γιατι δεν εχουν online reservation νομιζω!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μην πας με λεωφορείο στην IST, δεν έχει κανένα νόημα... τα λεφτά θα τα φας σε ταλαιπορία και σε φαγητό... είναι λάθος...

Δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι σου είπα για τους Αιγύπτιους... η εταιρία δεν έχει πρόβλημα με το φαγητό ούτε με το αν είναι ωραίες γκόμενες οι αεροσυνοδοί... το πρόβλημά της είναι άλλο...

Η Ουζμπέκοι πετάνε πλέον μία φορά την εβδομάδα και δεν έχουν καλό connection για ΒΚΚ... Ούτε πιστεύω τώρα που έχουν πέσει έτσι οι τιμές είναι πια ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί...
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Μην πας με λεωφορείο στην IST, δεν έχει κανένα νόημα... τα λεφτά θα τα φας σε ταλαιπορία και σε φαγητό... είναι λάθος...

Δεν νομίζω ότι κατάλαβες τι σου είπα για τους Αιγύπτιους... η εταιρία δεν έχει πρόβλημα με το φαγητό ούτε με το αν είναι ωραίες γκόμενες οι αεροσυνοδοί... το πρόβλημά της είναι άλλο...

Η Ουζμπέκοι πετάνε πλέον μία φορά την εβδομάδα και δεν έχουν καλό connection για ΒΚΚ... Ούτε πιστεύω τώρα που έχουν πέσει έτσι οι τιμές είναι πια ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί...
lol το καταλαβα το προβλημα των αιγυπτιων απλα σκεφτομαι αν ειναι τοσο χαλια που δεν αξιζει καν να πετας μαζι τους και να δωσεις 200 ευρω παραπανω να πας με emirates πχ!Αν και τωρα που το σκεφτομαι ενα stopover στο Ντουμπαι δεν θα με χαλαγε!Αν και το καλοκαιρι πρεπει να λιωνεις απο τη ζεστη εκει!
Τεσπα θα δω τι θα κανω!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Καλη χρονια!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
lol το καταλαβα το προβλημα των αιγυπτιων απλα σκεφτομαι αν ειναι τοσο χαλια που δεν αξιζει καν να πετας μαζι τους και να δωσεις 200 ευρω παραπανω να πας με emirates πχ!Αν και τωρα που το σκεφτομαι ενα stopover στο Ντουμπαι δεν θα με χαλαγε!Αν και το καλοκαιρι πρεπει να λιωνεις απο τη ζεστη εκει!
Τεσπα θα δω τι θα κανω!
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
Καλη χρονια!
Περίμενε να βγουν προσφορές για το καλοκαίρι...θα βρεις παραπλήσια τιμή με καλύτερη εταιρεία...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.366
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom