Κίνα Shenzhen

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Shenzhen ή Καντόνα : Έχει πάει κανείς από το Χονγκ Κονγκ ;
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Shenzhen ή Καντόνα : Έχει πάει κανείς από το Χονγκ Κονγκ ;
Φίλε Mcelk έχω κάνει την αντίθετη διαδρομή ,δηλαδή απο Shenzhen πήγα στο Χογκ Κογκ(http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E1%ED%E4%E7-%F7%EF%ED%EA-%EA%EF%E3%EA-2.html ).Δεν γνωρίζω τι ακριβώς ψάχνεις αλλά αν πρόκειται για την διαδικαίσια μετάβασης είναι πολύ εύκολη.Πήγα στα σύνορα με ταξί απο το ξενοδοχείο μας, προτιμησε τον Lo Wu/Luohu συνοριακό σταθμό που πήγαμε και εμείς γιατί έχει σύνδεση με τρένο ,και αφού περάσαμε τον έλεγχο διαβατηρίων τόσο της Κίνας όσο και του Χονγκ Κογκ (απο τον έναν έλεγχο στον άλλο χρειάζεται αρκετό περπάτημα) πήραμε το τρένο (MRT )το οποίο μας άφησε στο Tsim Sha Tsui όπου ήταν και το ξενοδοχείο διαμονής μας στο Χογκ Κογκ.Αν και μου είχαν πεί οτι έχει πολύ ουρά στους ελέγχους διαβατηρίων ,εμείς δεν συναντήσαμε κάτι τέτοιο .
Αλλά για πές μου πώς και αποφάσησες να πάς εκεί ?
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Α !! Εδώ είμαστε ! Περίμενα να απαντήσεις γιατί 2-3 από τα μέλη έχετε γράψει για το μέρος. Θα βρίσκομαι 2ο δεκαπενθήμερο Φεβρουαρίου στο Χ.Κ. (για τουρισμό, όχι για δουλειές). Εάν μου περισσεύει χρόνος θα κοιτάξω για μια βόλτα σε κάποια από τις παραπάνω κοντινές πόλεις. Από ότι είδα μπορώ να βγάλω εύκολα βίζα Κίνας επί τόπου για να μην ξοδεύομαι από εδώ αν τελικά δεν πάω, γιατί για Χ.Κ. μόνο δεν χρειάζεται βίζα. Έχω δει και το τραίνο. Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω που απάντησες ήδη εν μέρει, κατά πόσο είναι εύκολη μια ημερήσια βόλτα, με πέρασμα συνόρων τυχόν τελωνειακούς ελέγχους και άλλες καθυστερήσεις. Δηλαδή το MRT τερματίζει στο Lo Wu, κατεβαίνεις, με τα πόδια περνάς σύνορα, ελέγχους κλπ και στο Luohu μπορείς να πάρεις τραίνο για Καντόνα ή μετρό για μέσα στο Σενζέν ; Ονόματα σταθμών, δρόμων εκτός του εδάφους του Χ.Κ. είναι μόνο στα Κινέζικα ; Τα θεματικά πάρκα που γράφεις τα έχω δει και στον οδηγό DK. Είναι αρκετά έξω από την πόλη. Πάει το μετρό ; Ότι άλλο χρήσιμο νομίζεις. Συνολικά θα έχω 6 μέρες διαθέσιμες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Α !! Εδώ είμαστε ! Περίμενα να απαντήσεις γιατί 2-3 από τα μέλη έχετε γράψει για το μέρος. Θα βρίσκομαι 2ο δεκαπενθήμερο Φεβρουαρίου στο Χ.Κ. (για τουρισμό, όχι για δουλειές). Εάν μου περισσεύει χρόνος θα κοιτάξω για μια βόλτα σε κάποια από τις παραπάνω κοντινές πόλεις. Από ότι είδα μπορώ να βγάλω εύκολα βίζα Κίνας επί τόπου για να μην ξοδεύομαι από εδώ αν τελικά δεν πάω, γιατί για Χ.Κ. μόνο δεν χρειάζεται βίζα. Έχω δει και το τραίνο. Αυτό ακριβώς ήθελα να ρωτήσω που απάντησες ήδη εν μέρει, κατά πόσο είναι εύκολη μια ημερήσια βόλτα, με πέρασμα συνόρων τυχόν τελωνειακούς ελέγχους και άλλες καθυστερήσεις. Δηλαδή το MRT τερματίζει στο Lo Wu, κατεβαίνεις, με τα πόδια περνάς σύνορα, ελέγχους κλπ και στο Luohu μπορείς να πάρεις τραίνο για Καντόνα ή μετρό για μέσα στο Σενζέν ; Ονόματα σταθμών, δρόμων εκτός του εδάφους του Χ.Κ. είναι μόνο στα Κινέζικα ; Τα θεματικά πάρκα που γράφεις τα έχω δει και στον οδηγό DK. Είναι αρκετά έξω από την πόλη. Πάει το μετρό ; Ότι άλλο χρήσιμο νομίζεις. Συνολικά θα έχω 6 μέρες διαθέσιμες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ακριβώς όπως τα γράφεις.Βίζα για Κινα βγαζεις απο Χ.Κ αλλά νομίζω χρειάζεται 3-4 ημέρες και κοστίζει περισσότερο απο το να βγαλεις απο Ελλάδα.Μετά τα σύνορα για Shenzhen πάρε ταξί είναι πάμφθηνα και δεν σε κοροιδεύουν οι οδηγοί.Καντόνα δεν πήγα αλλά η διαδρομή είναι εύκολη με τρένο (160 περίπου χιλιιομετρα σε 2 ώρες).Το window of the world και το Splendid China είναι κοντα το ένα απο το άλλο και απο το κέντρο του Shenzhen απέχουν 20-30 λεπτά με ταξί .Το μετρό δεν το χρησιμοποιήσαμε αλλά κάνει τελευταία σταση σε αυτα τα θεματικα πάρκα.Αυτο που μου έκανε εντύπωση είναι οτι σε αντίθεση με το Χ.Κ έχει ελάχιστες πινακίδες στα Αγγλικα και σχεδόν καθόλου τουρίστες σε μια πόλη 10 εκκατομυρίων.Ανάμεσα στο Χ.Κ και την Καντώνα έχει μια πόλη πολύ όμορφη (δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομα της αλλά αύριο θα ψάξω στις παλιές σημειώσεις μου μήπως και το βρώ).
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Άρα η Καντόνα είναι μακριά, το Shenzhen όμως παίζεται, υπολογίζω βγάζοντας το πήγαινε - έλα κάπου 7 ώρες διαθέσιμες. Λέω να ρίξω μια ματιά στο εμπορικό κέντρο που γράφεις, μια βόλτα σε δρόμο με παραδοσιακά Κινέζικα καταστήματα και αν προλάβω κάποιο θεματικό πάρκο. Φτάνουν 3 – 4 ώρες για ένα πάρκο ;
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Άρα η Καντόνα είναι μακριά, το Shenzhen όμως παίζεται, υπολογίζω βγάζοντας το πήγαινε - έλα κάπου 7 ώρες διαθέσιμες. Λέω να ρίξω μια ματιά στο εμπορικό κέντρο που γράφεις, μια βόλτα σε δρόμο με παραδοσιακά Κινέζικα καταστήματα και αν προλάβω κάποιο θεματικό πάρκο. Φτάνουν 3 – 4 ώρες για ένα πάρκο ;
Το Shenzhen είναι μια μεγαλούπολη που απο την μια έχει μεγάλες λεωφόρους αλλά απο την άλλη έχει υπερβολική κίνηση.Αν λοιπόν βρεθείς σε ώρα μεγάλης κυκλοφορίας πιθανόν να χάσεις πολύτιμο χρόνο στην κίνηση.Προτείνω μόλις περάσεις τα σύνορα (θα σου πάρει γύρω στη μια ώρα) να πας κατευθείαν με ταξί στο Θεματικό πάρκο window of the world ή στο Splendid China και στην επιστροφή να πας με την υσυχία σου στο εμπορικό .Στο εμπορικό θα βρεις πολλά καταστηματα τα οποία πουλουν μαιμούδες πολλών ειδών αλλα δεν έχει κάτι το ποιοτικό και χρειάζεται πολύ παζάρεμα στις τιμές.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Ευχαριστώ. Θα πούμε εντυπώσεις στην επιστροφή τον Μάρτιο.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Σχετικά με την Καντόνα έχει απευθείας τρένο απο Χονγκ Κογκ (δύο ώρες η διαδρομή)αλλά απο ότι θυμάμαι βίζα για εκεί δεν μπορείς να βγαλεις στο Χονγκ Κογκ αλλα να την έχει απο Αθηνα.
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Και κατι ακόμη ,για τα θεματικά πάρκα έχει μετρό ,αλλά επειδή οι Αγγλικες πινακίδες είναι ελάχιστες και κυρίως σε μπερδεύουν παρά σε βοηθούν πήγαινε καλύτερα με ταξί που είναι οικονομικά.Στα σύνορα βρές κάποιον που να γνωρίζει αγγλικά και πες του να σου γράψει τον συνοριακό σταθμό και το θεματικό πάρκο στα Κινέζικα (πίστεψε με θα σου φανεί πολυ χρήσιμο).Σε αντίθεση με το Χογκ Κογκ όπου όλοι σχεδόν μιλάνε αγγλικά ,στο Σενζεν (μια πόλη 10 και βάλε εκκκατομυρίων)θα δυσκολευτείς αφάνταστα να βρεις άτομο με γνώσεις αγγλικών.Επισης χρήσιμο θα σου φανεί και ένα κομπιουτεράκι για τις διαπραγματεύσεις (συνήθως οι πωλητές έχουν )αλλά φρόντισε να έχει ψάξει τις τιμές απο πρίν.Θα βρείς πολύ οικονομικά κινητά,υπολογιστές κλπ στην Χουα κιαν μπέι .Οτιδήποτε αγοράσεις ηλεκτρονικό να ζητήσεις εγγύηση και για εκτός Κίνας (αν σου δώσουν είναι στα Αγγλικά και συνήθως είναι original αλλά κοστίζουν περισότερο ).
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.020
Likes
1.554
Ονειρεμένο Ταξίδι
Novaya Zemlya
Για τον φίλο ΝΟΣΤΙΜΟΝ ΗΜΑΡ που ρώτησε σχετικά με π.μ. διευκρινίζω ότι η οικονομική 5ήμερη βίζα των 130 γουάν που βγάζεις από Hong Kong για Shenzhen (όπως περιγράφω στη σχετική ιστορία) ισχύει ΜΟΝΟ για την συγκεκριμένη πόλη που βρίσκεται αμέσως μετά τα σύνορα. Δεν μπορείς να ταξιδέψεις στο εσωτερικό της Κίνας (π.χ. Guangzhou). Την βίζα αυτή προμηθεύεσαι αφού έχεις περάσει τον έλεγχο εξόδου από H. K. και πριν τον έλεγχο εισόδου σε Κίνα (σκάλες αριστερά). Απέναντι από το γραφείο για τη βίζα υπάρχει γραφείο για συνάλλαγμα. Η διαδικασία κρατά 10-15 λεπτά, συμπληρώνεις μια κάρτα με τα στοιχεία του διαβατηρίου την δίνεις σε ένα γκισέ και περιμένεις τη σειρά σου. Δεν γνωρίζω να σου πω αν από το ίδιο γραφείο μπορείς να βγάλεις και την κανονική βίζα για όλη την Κίνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom