ΗΠΑ ''show money'' για εισοδο στις Η.Π.Α.

travellerr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα! Σκοπευω το πασχα να ταξιδεψω στην Νεα Υορκη για να επισκεφτω τον συντροφο μου, που μενει εκει λογω σπουδων.
Εχω ηδη βγαλει ΕSTA και αγορασα χθες αεροπορικα εισιτηρια. Θα τον επισκεφτω για 10 μερες και θα μεινω σπιτι του (συνεπως δεν χρειαστηκαν χρηματα για να καλυψω την διαμονη).
Ωστοσο, με λιγη ερευνα online, διαβασα οτι για να μου επιτρεψουν την εισοδο στις ΗΠΑ,οπως και σε αλλες χωρες θα χωρες, θα πρεπει στο αεροδρομιο να ελεγξουν οτι εχω sufficient funds, ή αλλιως show money που θα αποδεικνυουν οτι θα εχω την οικονομικη ευχερεια για αυτο το ταξιδι.
Δυστυχως εγω στον τραπεζικο μου λογαριασμο, αποκλειεται να εχω πανω απο 400 ευρω.
Ξερει κανεις που εχει ταξιδεψει προσφατα αν ισχυει, για ποσα λεφτα μιλαμε, και τι θα χρειαστω;

Ευχαριστω
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.279
Λίγες μέρες θα μείνεις.Επιπλέον θα έχεις και εισιτήριο επιστροφής υποθέτω.Δεν νομίζω να έχεις θέμα.
 

Яна

Member
Μηνύματα
262
Likes
288
Ενα χρόνο πριν που ταξίδεψα, δεν μου ζήτησαν κάτι τέτοιο. Και μάλιστα πρώτη φορά το διαβάζω τώρα εδώ.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπερα! Σκοπευω το πασχα να ταξιδεψω στην Νεα Υορκη για να επισκεφτω τον συντροφο μου, που μενει εκει λογω σπουδων.
Εχω ηδη βγαλει ΕSTA και αγορασα χθες αεροπορικα εισιτηρια. Θα τον επισκεφτω για 10 μερες και θα μεινω σπιτι του (συνεπως δεν χρειαστηκαν χρηματα για να καλυψω την διαμονη).
Ωστοσο, με λιγη ερευνα online, διαβασα οτι για να μου επιτρεψουν την εισοδο στις ΗΠΑ,οπως και σε αλλες χωρες θα χωρες, θα πρεπει στο αεροδρομιο να ελεγξουν οτι εχω sufficient funds, ή αλλιως show money που θα αποδεικνυουν οτι θα εχω την οικονομικη ευχερεια για αυτο το ταξιδι.
Δυστυχως εγω στον τραπεζικο μου λογαριασμο, αποκλειεται να εχω πανω απο 400 ευρω.
Ξερει κανεις που εχει ταξιδεψει προσφατα αν ισχυει, για ποσα λεφτα μιλαμε, και τι θα χρειαστω;

Ευχαριστω
Παιζει ρόλο εκτος των αλλων και το επάγγελμα-σπουδές που έχεις δηλώσει στην ESTA... Δε θα έχεις θεμα όντως για 10 μερες με εισητηριο επιστροφής.. Στη χειρότερη, εξαρτάται σε ποιον θα πέσεις, να σε πάρουν για κανα interview για να δουν οτι δεν πας για να μείνεις. .. Δηλαδή απλά λιγο ταλαιπωρία αλλα άποψή μου μη το σκεφτεσαι..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
θα πρεπει στο αεροδρομιο να ελεγξουν οτι εχω sufficient funds, ή αλλιως show money που θα αποδεικνυουν οτι θα εχω την οικονομικη ευχερεια για αυτο το ταξιδι.
Δυστυχως εγω στον τραπεζικο μου λογαριασμο, αποκλειεται να εχω πανω απο 400 ευρω.
Ξερει κανεις που εχει ταξιδεψει προσφατα αν ισχυει, για ποσα λεφτα μιλαμε, και τι θα χρειαστω;
Όταν (κι αν) σε ρωτήσουν πόσα χρήματα έχεις μαζί σου, θα απαντήσεις απλά ένα «γήινο» νούμερο που θα αντιστοιχεί στο δεκαήμερο που θα βρίσκεσαι εκεί. Όπως είπαν και οι υπόλοιποι, δε χρειάζεται να προβληματίζεσαι.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.440
Likes
5.257
Καλησπερα! Σκοπευω το πασχα να ταξιδεψω στην Νεα Υορκη για να επισκεφτω τον συντροφο μου, που μενει εκει λογω σπουδων.
Εχω ηδη βγαλει ΕSTA και αγορασα χθες αεροπορικα εισιτηρια. Θα τον επισκεφτω για 10 μερες και θα μεινω σπιτι του (συνεπως δεν χρειαστηκαν χρηματα για να καλυψω την διαμονη).
Ωστοσο, με λιγη ερευνα online, διαβασα οτι για να μου επιτρεψουν την εισοδο στις ΗΠΑ,οπως και σε αλλες χωρες θα χωρες, θα πρεπει στο αεροδρομιο να ελεγξουν οτι εχω sufficient funds, ή αλλιως show money που θα αποδεικνυουν οτι θα εχω την οικονομικη ευχερεια για αυτο το ταξιδι.
Δυστυχως εγω στον τραπεζικο μου λογαριασμο, αποκλειεται να εχω πανω απο 400 ευρω.
Ξερει κανεις που εχει ταξιδεψει προσφατα αν ισχυει, για ποσα λεφτα μιλαμε, και τι θα χρειαστω;

Ευχαριστω
Δύσκολο έως αδύνατο να σου ζητήσουν κάτι και τα 400 ευρω δεν είναι λίγα χρήματα αν πας φιλοξενούμενη.
Ο έλεγχος για τα βιομετρικά κρατάει το πολύ ένα 5λεπτο, η ουρά (ειδικά στο JFK) μπορεί να κρατήσει αρκετά. Το πόσο καθορίζεται από τις αφίξεις.
Παρόλα αυτά, λόγω του νεαρού της ηλικίας και το ότι πας σαν επισκέπτρια καλό θα ήταν να έχεις μια συστατική επιστολή από το άτομο που σε φιλοξενεί, αναφέροντας τη διεύθυνση, τι κάνει στην Αμερική και τι σχέση έχει μαζί σου και φυσικά η διεύθυνση να είναι η ίδια με αυτή που έχεις υποβάλει στο ESTA. Την δείχνεις μόνο εφόσον ζητήσουν περαιτέρω στοιχεία.
Σε έλεγχο που τυχόν γίνει, έχε υπόψιν ότι μπορούν να έχουν πρόσβαση στις ηλεκτρονικές σου συσκευές και σε οτιδήποτε σχετίζετε με σένα μέσω αυτών. Μέσα κοινωνικής δικτύωσης ας πούμε.
Αν κάπου έχεις αναφέρει ότι θα πας Αμερική να ζήσεις με τον αγαπητό σου για πάντα εκεί, θα το δουν.
Δεν έχεις να φοβηθείς τίποτε αν πας μόνο για τον σκοπό που αναφέρεις.
Φυσικά λάβε υπόψιν ότι είπαν και οι προλαλήσαντες.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.487
Εγώ ξέρω μία παρόμοια περίπτωση που πήραν τηλέφωνο το άτομο που ήταν δηλωμένο για φιλοξενία, μίλησαν ίσα ίσα να το επιβεβαιώσουν και τέλος. Οπότε ας είναι ο φίλος σου σε θέση να σηκώσει τηλ αν χρειαστεί.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ετσι απο περιεργεια. Εχω μια ξαδελφη καπου στις ΗπΑ.
Μου φαινεται Λας Βεγκας (?)
που και που λεμε ενα χρονια πολλα στο facebook.
Αυτο σημαινει οτι αν πρεπει να παω π.χ. εγω στην N.Υορκη πρεπει να το δηλωσω στην αιτηση? που ειναι που μενει κλπ?
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.440
Likes
5.257
ετσι απο περιεργεια. Εχω μια ξαδελφη καπου στις ΗπΑ.
Μου φαινεται Λας Βεγκας (?)
που και που λεμε ενα χρονια πολλα στο facebook.
Αυτο σημαινει οτι αν πρεπει να παω π.χ. εγω στην N.Υορκη πρεπει να το δηλωσω στην αιτηση? που ειναι που μενει κλπ?
Όχι.

Θα μπορούσες όμως να δώσεις τα στοιχειά της στην ESTA σαν επαφή έκτακτης ανάγκης στην Αμερική, αφού πρώτα την ενημερώσεις και πάρεις την συγκατάθεση της. Άνθρωποι είμαστε δεν ξέρεις ποτέ τι μπορεί να συμβεί. Έξτρα σιγουριά.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
ok, αλλο αυτο.
Αν ομως με σταματησουν και ρωτησουν "εχετε συγγενεις εδω?" δεν πρεπει να το αναφερω.?
για το ΕΣΤΑ δεν υπαρχει τετοια ερωτηση? παλια για την βιζα υπηρχε
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.487
Απλά απαντάς ειλικρινά. Έχω μια ξαδέρφη που δεν την έχω δει ποτέ και μιλάμε μια φορά το χρόνο για ευχές στις γιορτές μέσω Facebook.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom