Sky Express Sky Express - Νέα, Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Μηνύματα
93
Likes
61
Διαβασε το σαιτ τους προσεκτικα.

Τα βρέφη (0-2 ετών) ταξιδεύουν υποχρεωτικά στην αγκαλιά των γονέων/κηδεμόνων τους, οι οποίοι δικαιούνται να μεταφέρουνένα αναδιπλούμενο παιδικό καροτσάκι, με μέγιστες διαστάσεις 100cm x 30cm x 15cm, το οποίο παραδίδεται στο προσωπικό τηςSKY express για τοποθέτηση στον αποθηκευτικό χώρο του αεροσκάφους.
https://www.skyexpress.gr/el/sky-experience/before-fly/fare-types
δεν μπορώ να βρω αν για παιδάκι άνω των 2 ετών με καρότσι όμως, συνεχίζω να δικαιούμαι και καρότσι να το δώσω κάτω έξτρα χωρίς κάποια επιβάρυνση, όπως ισχύει στην aegean! Άνω των 2 πληρώνει κανονικά εισιτήριο πλέον και δεν ξέρω τι άλλο αλλάζει στην κάθε εταιρία.....
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.953
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καθώς προσπάθησαν,χωρίς επιτυχία και σε καλύτερες εποχές, η Ryanair και η Ellinair.
Δε νομίζω ότι ισχύει το «χωρίς επιτυχία», τουλάχιστον όχι για τη Ryan, που είχε γεμάτα πάντα αεροσκάφη και αποχώρησε από το συγκεκριμένο δρομολόγιο λόγω άυξησης φορου.
Η ellinair ειναι άλλο κεφάλαιο, κάνει ότι μπορεί για να μη πάει καλά...
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
δεν μπορώ να βρω αν για παιδάκι άνω των 2 ετών με καρότσι όμως, συνεχίζω να δικαιούμαι και καρότσι να το δώσω κάτω έξτρα χωρίς κάποια επιβάρυνση, όπως ισχύει στην aegean! Άνω των 2 πληρώνει κανονικά εισιτήριο πλέον και δεν ξέρω τι άλλο αλλάζει στην κάθε εταιρία.....
Νομίζω η απάντηση είναι ξεκάθαρη, λίγο παρακάτω:
Για τις αποσκευές επιβατών παιδικής ηλικίας (παιδιά 2-12 ετών) τα όρια των μεταφερόμενων αποσκευών είναι τα ίδια με τα όρια των μεταφερόμενων αποσκευών ενήλικα επιβάτη.
Οπότε βλέπεις τι ισχύει για τα όρια των αποσκευών:
Η μέγιστη διάσταση της μεταφερόμενης αποσκευής είναι Μήκος + Πλάτος + Ύψος 156 εκ.
Και αν διαστάσεις είναι παραπάνω, κοιτάς τι γράφει για τις ειδικές ογκώδεις αποσκευές:
Σε περίπτωση που η αποσκευή υπερβαίνει τα 28 κιλά ή η μεγαλύτερη διάστασή της (μήκος ή πλάτος ή ύψος) τα 1,10 εκ., τότε η αποσκευή μπορεί να μεταφερθεί μόνο ως φορτίο (cargo), οπότε ισχύουν οι χρεώσεις της υπηρεσίας μεταφοράς φορτίου (cargo).
 
Last edited:

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Δε νομίζω ότι ισχύει το «χωρίς επιτυχία», τουλάχιστον όχι για τη Ryan, που είχε γεμάτα πάντα αεροσκάφη και αποχώρησε από το συγκεκριμένο δρομολόγιο λόγω άυξησης φορου.
Η ellinair ειναι άλλο κεφάλαιο, κάνει ότι μπορεί για να μη πάει καλά...
Η αύξηση των χρεώσεων(φόροι) ισχύει για όλους.Η Aegean/Olympic είχε το 70% της κίνησης,η Ryanair το 20% και η Ellinair το 10%.Αυτά τον προηγούμενο χρόνο(2018) από την χρονιά που αποχώρησε.Καλή και ωραία η Ryanair αλλά αλλάζει γρήγορα σχέδια και ιδιαίτερα αν δεν της βγει αμέσως ένα δρομολόγιο.Τα ίδια έκανε και με τα Χανιά και με πολλά άλλα δρομολόγια στην Ευρώπη.Καλά κάνει από την μεριά της.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
' Εχουν βάλει στην σελίδα του τις επιλογές πτήσεων για Αμβούργο και Βρυξέλλες.Τόσο από Αθήνα όσο και από Θεσσαλονίκη.Πρός το παρόν υπάρχει δυνατότητα για κλείσιμο μόνον από Αθήνα και μόνον για Βρυξέλλες από τέλος Μαρτίου/αρχές Απριλίου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Πετάξα με sky για Χανιά, αλλά δεν πέτυχα κάποιο από τα καινούργια, και στις 2 πτήσεις είχαν τα ATR 72.

Κάτι που δεν είχα παρατηρήσει, είναι ότι δεν έχουν 13 θέση.. Μόνο η sky express και το Καραϊσκάκης..

IMG_0630.jpg


Επίσης ΠΟΛΥ αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι ενώ έχουν ματαίωσει το service εντός της καμπίνας για φαγητό και αναψυκτικό και την έκδοση του Fly magazine "λόγω COVID" , παρ'όλα αυτά μοιράστηκε στη καμπίνα αυτή η αχαρακτήριστη εφημερίδα..

IMG_0631.jpg


Στην ερώτηση εάν έχουν μια καθημερινή, τα νέα, ένα ριζοσπάστη βρε αδερφέ, μου είπαν ότι έχουν μόνο αυτή..

Δεν έχουν service, δεν έχουν περιοδικό due to COVID, αλλά έχουν κίτρινο ταμπλόιντ...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.666
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom