Γερμανία So geil Berlin

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Φοιτητές γαρ ψάχναμε με τον φίλο μου τον Βαγγέλη που να πάμε για 5 μέρες λίγο πριν τα Χριστούγεννα του 2008. Αυτές οι σκέψεις πήραν σάρκα και οστά από τον Σεπτέμβρη όταν κανόνισα την άδεια στη δουλεία και κλείσαμε για Βερολίνο. Εκεί άλλωστε είχαμε τον έναν άλλο φίλο μας που έκανε Erasmus. Έτσι με την αγαπημένη πλέον Easyjet τα εισιτήρια μας βγήκαν aller-retour στα 90 ευρώ το άτομο μιας και κλείσαμε από Σεπτέμβρη.

Για να πω την μαύρη μου αλήθεια δεν είχα σε ιδιαίτερη υπόληψη την Γερμανία σαν προορισμό, δεν ξέρω γιατί. Άκουγα από όλο τον κόσμο για το Βερολίνο τα καλύτερα. Στη σχολή ήταν το μόνιμο θέμα συζήτησης ανάμεσα σε όλους. Έτσι λοιπόν είπαμε ας πάμε και εμείς.

Προσγειωθήκαμε στο αεροδρόμιο Schönefeld στην Ανατολική πλευρά του Βερολίνου όπου κατεβήκαμε όχι από φισούνα αλλά από εκείνες τις κινούμενες με αμαξάκι σκάλες. Το αεροδρόμιο αυτό ήταν από τα πιο αστεία και τραγικά που είχα πάει ποτέ στη ζωή μου. Το κρύο ήταν τόσο έντονο που με πόνεσαν τα αυτιά μου. Πάμε και παίρνουμε το τρένο για να πάμε προς την πόλη και μετά από μία αλλαγή φτάνουμε στον σταθμό που έπρεπε. Ναι ήμασταν και θα μέναμε στο Kreuzberg του Βερολίνου. Την συνοικία των αναρχικών, των Τούρκων και γενικά πιστεύω την πιο cult συνοικία της πόλης. Ήταν βράδυ και δεν κυκλοφορούσε ψυχή. Στο σταθμό εκεί μας περίμενε ο φίλος μας και με τα πόδια τραβήξαμε για το σπίτι. Δεν μπόρεσα να καταλάβω κάτι από εκεί γύρω γιατί όπως είπα ήταν βράδυ και ο φωτισμός στο Βερολίνο (είναι και τεράστια σε έκταση πόλη) γενικά υστερεί. Αποφασίσαμε να μην πάμε κάπου παρά να πέσουμε για ύπνο.

Την άλλη μέρα έχοντας χάρτη της πόλης στο χέρι περίσσια ενέργεια και χαρά αρχίσαμε την βόλτα στην πόλη. Πρώτη στάση ένας φούρνος της γειτονιάς που άνηκε σε Τούρκους όπως και πολλά άλλα μαγαζιά στην εκεί περιοχή. Τέλεια μπουρέκια και σε πολύ καλές τιμές, πιο φτηνά φυσικά από Αθήνα. Περπατάμε στην εκεί γειτονιά η οποία είναι και κοντά στο ποτάμι του Βερολίνου το οποίο έχει ένα χρώμα μαύρο πολύ spooky. Μια διαφορετική αρχιτεκτονική κτιρίων που μου άρεσε πολύ. Μετά μετρό, το φοβερό και βρώμικο U-Ban. Όντος πολύ βρώμικο το μετρό τους αλλά μεγάλο. Μπορούσες επίσης να τρως σε όλους τους χώρους του και να αγοράζεις φαγητό από παντού μιας και είχε σχεδόν παντού μαγαζάκια για να πάρεις κάτι να φας. Η πρώτη ωραία έκπληξη στο ταξίδι αυτό ήταν το φαγητό. Δεν περίμενα να βρω τόσο ωραίο και φτηνό σε σχέση με Αθήνα φαγητό. Περπατάμε στο Βερολίνο που όσο πήγαινε και μου άρεσε πιο πολύ. Φτάνουμε στην Alexanderplatz που ήταν γεμάτη με ένα μεγάλο παζάρι με υπέροχα ξύλινα σπιτάκια λόγω Χριστουγέννων. Εκεί δίπλα δέσποζε και ο πύργος της Τηλεόρασης. Πολύ ωραίες εικόνες. Αφού ρωτήσαμε βρήκαμε ένα δρόμο τον Unter den Linden με τέλεια κτήρια και άλλες υπαίθριες αγορές, μεγάλες εκκλησίες και μουσεία, άμαξες με άλογα και χρωματιστά διώροφα λεωφορεία. Στο τέλος του δρόμου φάνηκε η Πύλη του Βρανδεμβούργου όπου μέχρι να φτάσουμε είχε ήδη αρχίσει να νυχτώνει, πεινούσαμε και έπρεπε να δούμε που ήμασταν και πως θα γυρίσουμε πίσω στο σπίτι. Κάτσαμε φυσικά, χαζέψαμε, φωτογραφηθήκαμε και με αγνώστους κάτω από την πύλη και με την βοήθεια κάποιων Γερμανών βρήκαμε σταθμό μετρό και πήγαμε προς το σπίτι.
Το βράδυ ανακαλύψαμε το νυχτερινό Kreuzberg. Μέρος γεμάτο με φοβερά μικρά μπαράκια, καλό κόσμο και καλές τιμές στα ποτά. Γνωρίσαμε και κάτι φοιτήτριες από την Ισπανία και γενικά μέσω του φίλου μας πολύ κόσμο από Erasmus. Τη συνέχεια την φαντάζεστε μετά από πολύ ποτό και γνωριμίες.

Το άλλο πρωί προς μεσημέρι ήταν ώρα να γίνει επίσκεψη στο γυάλινο θόλο του κοινοβουλίου που ήταν κάτι το μοναδικό για τη θέα που σου πρόσφερε. Μπροστά από το Γερμανικό Κοινοβούλιο και εντελώς στο κέντρο της πόλης υπάρχει ένα τεράστιο πάρκο με πράσινο μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου. Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα πόσο μεγάλο σε έκταση είναι το Βερολίνο. Μετά είχε επίσκεψη στο Μουσείο της Περγάμου που πραγματικά ήταν γεμάτο με Έλληνες Τουρίστες. Και άλλες γνωριμίες με κάτι κοπελιές σαν τα κρύα τα νερά από την Ξάνθη…αχ αχ ακόμα τις θυμάμαι. Μετά βόλτα στο μνημείο για τους νεκρούς Εβραίους του ολοκαυτώματος βγάλαμε τις απαραίτητες φωτογραφίες και μετά χωρίς λόγο αρχίσαμε να κυνηγιόμαστε σα 10χρονα γύρω-γύρω στα στενά που δημιουργούνται από τον τρόπο που έχουν φτιάξει το μνημείο. Εκείνο το βράδυ ήταν η στιγμή να γευθούμε την τοπική κουζίνα με τέλεια λουκάνικα και απίστευτο ψωμί σε ένα μαγαζί στην Potsdamer Platz ένα μέρος που μπαίνεις μέσα και μένεις πραγματικά με ανοιχτό το στόμα από την επιβλητικότητα και τον φωτισμό των κτηρίων. Συνοδεύοντας το με gluwein που είναι ζεστό κρασί με μυρωδικά. Γενικά από θέμα φαγητού στο Βερολίνο βάζω 100% πολιτισμικό σοκ έπαθα σας λέω. Μετά μας πήγαν κάτι παιδία σε ένα παλιό εργοστάσιο που το είχαν μετατρέψει σε club τόσο τεράστιο και με τόσα διαφορετικά stage και επιλογής μουσικής που μείναμε μέχρι τις 8 το πρωί. Ήταν από τα καλύτερα βράδια ever!!!

Την άλλη μέρα που ξυπνήσαμε απόγευμα το μόνο που κάναμε ήταν να πάμε σε μία πορεία που γινότανε υπέρ της Ελλάδας. Ήταν τότε που γίνονταν οι διαδηλώσεις στην Ελλάδα τα λεγόμενα Δεκεμβριανά. Ήθελα μόνο να δω πως είναι οι πορείες στη Γερμανία και τι πιστεύει ο κόσμος. Έτσι πέρασε η μέρα και το βράδυ πήγαμε σε ένα προάστιο της πόλης αφού είχαμε νοικιάσει ποδήλατα για φαγητό σε ένα σπίτι που μας είχαν καλέσει. Το Βερολίνο είναι ΓΕΜΑΤΟ με ποδηλατόδρομους….η χαρά μου ήταν όσο δεν πήγαινε όμως!!!

Με φοβερές εικόνες από την πόλη σηκωθήκαμε για να πάμε στο Potsdam το άλλο πρωί. Την πόλη όπου είχαν τις θερινές τους κατοικίες οι αυτοκράτορες της Πρωσίας. Αφού χαθήκαμε με το τραμ στην αρχή τελικά βρήκαμε το παλάτι. Μία μαγική εικόνα πραγματικά. Μια κουκλίστικη πόλη γεμάτη και αυτή με υπαίθριες αγορές μια πολύ ωραία εκκλησία και ένα σταθμό τρένων με μαγαζιά με είδη τεχνολογίας σε προσφορά. Βγάλαμε το άχτι μας όμως! Τελευταίο βράδυ χορός και ποτά στο club
Week-end με τέλεια θέα της πόλης.

Πήγα με πολύ χαμηλές προσδοκίες για αυτήν την πόλη και έφυγα με τις καλύτερες. Φυσικά και θα επιστρέψω κάποια στιγμή όχι στο μακρινό μέλλον είναι σίγουρο.
 

Attachments

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ααααχχ τι ωραίο το Βερολίνοοοο....ωραία, πολύ ωραία μας τα εγραψες. Καμιά φωτό έχεις να μας ανεβάσεις;
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
:)

Θα ανεβάσω...ήθελα να βάλω και μέσα στο κείμενο φωτογραφίες αλλά δεν το κατάφερα...το Βερολίνο αξίζει πραγματικά για ταξίδι και είναι φτηνό γενικά...για διαμονή δεν ξέρω γιατί έμεινα σε σπίτι.Όλα τα άλλα όμως είναι
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Άλλη μια πολύ καλή ιστορία. Μπράβο και πάλι!!!:clap:
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Πολύ ευχάριστη η ιστορία σου! Μας μετέφερες τον παλμό του ταξιδιού!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Τελικά γράφεις πολύ καλά!!Και αυτή η ιστορία σου μου άρεσε,ίσως επειδή μου αρέσουν ιδιαίτερα ιστορίες συνοπτικές που δίνουν πληροφορίες χωρίς όμως να αναλώνονται σε πολλές λεπτομέρειες!κι εσύ αυτό το στοιχείο το διαθέτεις απ ότι βλέπω....
Το Βερολίνο όντως μεγάλη και ενδιαφέρουσα πόλη,εγώ την επισκέφθηκα καλοκαίρι που ήταν έρημη και κάπως άχρωμη(τάχω γράψει σχετικά στην ιστορία μου)και δεν μ ενθουσίασε,αλλά γι αυτό και θέλω να την ξαναεπισκεφθώ με άλλες συνθήκες και να πάω και σε μέρη που δεν πρόλαβα να δώ!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το άλλο πρωί προς μεσημέρι ήταν ώρα να γίνει επίσκεψη στο γυάλινο θόλο του κοινοβουλίου που ήταν κάτι το μοναδικό για τη θέα που σου πρόσφερε. Μπροστά από το Γερμανικό Κοινοβούλιο και εντελώς στο κέντρο της πόλης υπάρχει ένα τεράστιο πάρκο με πράσινο μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι σου. Εκείνη τη στιγμή κατάλαβα πόσο μεγάλο σε έκταση είναι το Βερολίνο.
Δεν έχει νόημα να σχολιάσω κάτι άλλο από όσα γράφεις, καλά τα λές, μόνο αυτό, και επειδή κολλάει σε παλιότερη συζήτηση που είχαμε στο forum: Εφόσον έχεις καλή εικόνα από το Παρίσι, και το είχες και πρόσφατο, πως είναι δυνατόν το Βερολίνο, που είναι πολύ πολύ μικρότερο, να σου φάνηκε τεράστιο? Και μόνο το Bois de Boulogne, για παράδειγμα, μια και ανέφερες το πάρκο, είναι 60% μεγαλύτερο από το Tiergarten...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Χμμμ.. Το Tiergarten ειναι εντυπωσιακο γιατι ειναι στο κεντρο του Βερολινου, περιβαλλεται οικιστικα απο το Βερολινο, απο το Mitte, το Chaqrlottenburg, το Hansa Viertel κλπ, ενω το δασος της Βουλωνης, αν και μεγαλυτερο, ειναι στις παρυφες της intra muros πολης του Παρισιου οποτε και ο επισκεπτης δεν μπορει να αποκομισει την αισθηση του τεραστιου παρκου μεσα στο κεντρο της πολης ετσι οπως στη δινει το Tiergarten. Τουλαχιστον ετσι το εισεπραξα εγω.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Το Βερολίνο υπήρξε για 40 χρόνια 2 πόλεις η μία με την πλάτη στην άλλη που μεγάλωναν ταυτόχρονα προς την αντίθετη κατεύθυνση. Σήμερα έχει ένα κέντρο στενόμακρο που έδωσε και σε μένα την εντύπωση του τεράστιου. Αντίθετα η κυκλική μορφή του Παρισιού δίνει την αίσθηση του πιο "μαζεμένου". Συμφωνώ και με την ΕΡΣΗ για τα δύο πάρκα. Όταν πήγα την πρώτη φορά στο Παρίσι δε βγήκα καθόλου από το κέντρο της πόλης. Ε, το δάσος της Βουλώνης δεν το είδα καν. Κάτι που φυσικά είναι αδύνατο να συμβεί με το Tiergarten που το βρίσκεις συνεχώς μπροστά σου από διάφορες μεριές.
 

Glosoli

Member
Μηνύματα
403
Likes
314
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν έχει νόημα να σχολιάσω κάτι άλλο από όσα γράφεις, καλά τα λές, μόνο αυτό, και επειδή κολλάει σε παλιότερη συζήτηση που είχαμε στο forum: Εφόσον έχεις καλή εικόνα από το Παρίσι, και το είχες και πρόσφατο, πως είναι δυνατόν το Βερολίνο, που είναι πολύ πολύ μικρότερο, να σου φάνηκε τεράστιο? Και μόνο το Bois de Boulogne, για παράδειγμα, μια και ανέφερες το πάρκο, είναι 60% μεγαλύτερο από το Tiergarten...
Συμφωνώ απολύτως με αυτό που είπε η ΕΡΣΗ. Δεν θυμάμαι να έχω δει μέσα στο κέντρο κάποιας άλλης πόλης κάποιο πάρκο τόσο μεγάλο. Είναι σαν να λέμε στην Αθήνα να το είχαμε εκεί που ειναι το Σύνταγμα. Το Βερολίνο το χαρακτηρίζω τεράστιο γιτί ενώ έχει ένα πληθυσμό μικρότερο από αυτό της Αθήνας είναι παρά πολύ απλωμένο. Το Παρίσι φυσικά είναι και αυτό τεραστιο αλλά εχει επισης και πολυ μεγαλο πληθυσμό
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.805
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom