Βουλγαρία SOFIA Airport

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Έχουμε στο φόρουμ κάποια ενότητα για αεροδρόμια; Αν έχουμε συγνώμη για το οφ τόπικ ή θα ήταν καλή ιδέα να δημιουργήσουμε μία ώστε να γράφουμε πληροφορίες για αυτά.

Ας πούμε στην περίπτωση μου, θέλω να αλλάξω Terminal, από το Terminal 2 να πάω στο Terminal 1. Στο επίσημο site του αεροδρομίου λέει για ένα λεωφορείο που έχει ανα μισάωρο και τίποτα άλλο. Ξέρουμε αν υπάρχουν ταξί και αν δέχονται να κάνουν αυτή τη μεταφορά;
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Βγαίνοντας απο το Terminal 2 έρχονται συχνά ταξί. Για την συγκεκριμένη διαδρομή δεν ξέρω αλλα για μια διαδρομη 1500 μετρων (κυριολεκτικα) δεν είπε τιποτα ο ταξιτζης, πλήρωσα με 5ευρω και μου έδωσε 4 λέβα ρέστα. Κρινοντας απο αυτο δεν βλέπω το λόγο γιατι να μην δεχτουν να κανουν αυτο που θέλεις.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Βγαίνοντας απο το Terminal 2 έρχονται συχνά ταξί. Για την συγκεκριμένη διαδρομή δεν ξέρω αλλα για μια διαδρομη 1500 μετρων (κυριολεκτικα) δεν είπε τιποτα ο ταξιτζης, πλήρωσα με 5ευρω και μου έδωσε 4 λέβα ρέστα. Κρινοντας απο αυτο δεν βλέπω το λόγο γιατι να μην δεχτουν να κανουν αυτο που θέλεις.
Και η απόσταση ανάμεσα στα terminal εκεί γύρω είναι. Ευχαριστώ.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Βούλγαρος παρκαδόρος που του πρότεινα να μην έρθει να με πάρει αλλά να πάρω ταξί (να αποφύγω καθυστερήσεις, τηλέφωνα κλπ) μου είπε ότι οι ταξιτζήδες βαράνε στο ψαχνό και ειδικά βράδυ.
Μπορεί να είναι 1,5 χλμ, αλλά είναι αεροδρόμιο, υπάρχουν προτεραιότητες, ουρές, μεγάλα αγώγια κλπ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλά εννοείται πως πριν μπω θα μιλήσω για την τιμή. Αλλά διαβάζω σχόλια τώρα στο ίντερνετ πως η εταιρεία Οκtaxi είναι αρκετά αξιόπιστη.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Και μεις με ταξι και παζαρια καναμε τη μεταφορα και μαλιστα βραδυ. Απλα μν παρεις τον πρωτο που θα ρωτησεις, ρωτα όσους περισσότερους μπορείς για να σου κανουν τη βέλτιστη τιμή.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Η εταιρεία των ταξί μου είπε πως μέσα στο αεροδρόμιο έχει γραφείο και μπορώ να απευθυνθώ εκεί και θα μου βρουν εκείνοι ταξί και κόστος γύρω στα 3 ευρώ.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μία μικρή ενημέρωση, τώρα που ξεκινά πτήσεις και η Wizz Air από την Αθήνα.

Το shuttle bus του αεροδρομίου για δωρεάν μετακίνηση ανάμεσα στα δύο terminal (θυμίζω η Wizz Air απογειώνεται/προσγειώνεται στο Terminal 1, ενώ Aegean/Ryanair στο Terminal 2) αναχωρεί ακριβώς μπροστά από την έξοδο του αεροδρομίου κάθε παρατέταρτο και κάθε και τέταρτο. Η διάρκεια του ούτε 10 λεπτά.

Στο Terminal 2 o χρόνος παράδοσης βαλίτσας και ο αντίστοιχος για τον έλεγχο ασφαλείας πολύ μικρός. Δυστυχώς το Terminal 1 είναι χάλια, παλιό, βρώμικο και δεν έχει και τίποτα της προκοπής να φας σε περίπτωση που έχεις μεγάλη ανταπόκριση. Βασικό, περάστε γρήγορα τον έλεγχο ασφαλείας και βρείτε θέση να καθίσετε γιατί είναι ελάχιστες.

Στο Terminal 2 που είναι καινούριο, πάλι εκεί η άφιξη της βαλίτσας κάνει γρήγορα, βασικά γρηγορότερα δεν μου έχει ξαναέρθει. Έχει σταθμό του μετρό για το κέντρο και επίσης αν κάποιος θέλει να πάρει ταξί, με την έξοδο από την παραλαβή βαλίτσας συναντά την εταιρεία OK taxi, λέει εκεί που θέλει να πάει, του λένε πόσο θα κοστίσει καθώς και τον αριθμό του ταξί που θα πρέπει να πάρει.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.365
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Έχει σταθμό του μετρό για το κέντρο και επίσης αν κάποιος θέλει να πάρει ταξί, με την έξοδο από την παραλαβή βαλίτσας συναντά την εταιρεία OK taxi, λέει εκεί που θέλει να πάει, του λένε πόσο θα κοστίσει καθώς και τον αριθμό του ταξί που θα πρέπει να πάρει.
Να συμπληρώσω ότι το εισιτήριο του μετρό κοστίζει 1.60 lev (0.82€) και μετά από 12 στάσεις φτάνεις στον κεντρικό σταθμό Serdika.
Το ταξί στις 2 η ώρα τη νύχτα προς κέντρο, κόστισε με την OK 20 lev (10€) χωρίς να γίνουν παζάρια. Τόσα είπε ο ταξιτζής, τόσα δόθηκαν.
Εκείνη την ώρα έκανε για κέντρο (Serdika), 12 λεπτά.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έχει δοκιμάσει κανείς να περάσει τη νύχτα στο αεροδρόμιο της Σόφιας περιμένοντας πρωινή πτήση;
Δε νομίζω να το κάνω εντέλει, αλλά ρωτάω για να έχω μια εικόνα (Έχω διαβάσει ήδη στο sleepinginairports.net).
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ναι και ήταν μια οκ εμπειρία. Πολύς κόσμος το έκανε επίσης. Έχω ξεβραδιάσει και καλύτερα σε αεροδρόμια αλλά και χειρότερα σε άλλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.721
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom