Ερώτηση για θεσσαλονίκη!!!!

Son

Member
Μηνύματα
11
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Καππαδοκία ή Πόντος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού- Κόυβα- Χιλή
Καλησπέρα σε όλους
Σκοπέυω να ανέβω Θεσσαλονίκη στις 6/2 για 6 ημέρες.
Έχω ήδη κλείσει εισιτήρια και ξενοδοχείο.
Πρώτη φορά επισκέπτομαι την πόλη για τόσες ημέρες. Συνήθως έκανα ένα γρήγορο πέρασμα.
Θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη που αξίζει να επισκεφτώ. Έχω βέβαια υπόψη τα κλασσικά, Λευκός πύργος, Παραλιακή, Αριστοτέλους, Ροτόντα, Άνω πόλη κλπ.
Επίσης διάβασα κάπου οτι κοντά στην Θεσσαλονίκη βρίσκεται ένα χωριό, το Πετροκέρασο και θα ήθελα να το δω. Δεδομένου οτι δεν θα έχω αυτοκίνητο πως μπορώ να μετακινηθώ?
Μάλλον δεν θα ενοικιάσω καθώς όλοι ζητάνε κάρτα, που δεν έχω ή εγγύηση από 200 ευρω και πάνω.
Γνωρίζει κανείς γραφείο που να μην απαιτεί τα παραπάνω?
Ο,τι μπορείτε να προτείνετε, καλοδεχούμενο....
Ευχαριστώ
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα παιδιά.
Τελικά καταλήξαμε Θεσσαλονική, έχω ακούσει τα καλύτερα για Χριστούγεννα.. συμφωνείτε; εκεί ξέρετε τίποτα; οποιαδήποτε πληροφορία είναι σημαντική.

Ευχαριστώ πάρα πολύ..
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επειδή δεν έχω βρει πιο σχετικό thread έχω 1 απορία για μετακίνηση εντός Θεσσαλονίκης. Ποιες γραμμές λεωφορείου βολεύουν για να πάει κανείς από την Καμάρα (ή έστω κάπου εκεί κοντά) προς το cineplexx και την αίθουσα Imax? Σκέφτομαι ως σινεφίλ να νοιώσω την εμπειρία αυτής της αίθουσας όταν βγει το Avatar το Δεκέμβριο. Έχω όμως χρόνια να ανέβω Σαλονικα και παρατηρώ ότι η αίθουσα είναι δυτικότερα του σταθμού
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Επειδή δεν έχω βρει πιο σχετικό thread έχω 1 απορία για μετακίνηση εντός Θεσσαλονίκης. Ποιες γραμμές λεωφορείου βολεύουν για να πάει κανείς από την Καμάρα (ή έστω κάπου εκεί κοντά) προς το cineplexx και την αίθουσα Imax? Σκέφτομαι ως σινεφίλ να νοιώσω την εμπειρία αυτής της αίθουσας όταν βγει το Avatar το Δεκέμβριο. Έχω όμως χρόνια να ανέβω Σαλονικα και παρατηρώ ότι η αίθουσα είναι δυτικότερα του σταθμού
Μπες
Ο.Α.Σ.Θ.
το 12 θα σε βολέψει αλλά από Τσιμισκή.
One Salonica Outlet Mall · Kotta Roulia 10, Thessaloniki 546 27, Grèce
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Χίλια ευχαριστώ, θυμάμαι το 12 το έπαιρνα από Τσιμισκή για σιδ.σταθμο παλιά
 

mariza97

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Καλησπέρα και καλό μήνα!

Σκέφτομαι φέτος τα Χριστούγεννα να πήγαινα ένα ταξιδάκι στην Θεσσαλονίκη. Μόνη βέβαια αλλά θα ήθελα να ξεκινήσω τα ταξίδια, ίσως να είναι μια καλή αρχή.. Πείτε μου οτιδήποτε θα πρέπει να γνωρίζω πριν αλλά και κατά την διάρκεια του ταξιδιού.

Πως είναι προτιμότερο να παω; Με τρένο, ΚΤΕΛ ή αεροπλάνο; Με ποιο μέσο θα είμαι πιο κοντά στο κέντρο;

Επίσης μέρος διαμονής: ξενοδοχείο ή κάποιο airbnb;

Θα περιμένω με ανυπομονησία τις απαντήσεις σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων :icon_wink:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.965
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Πείτε μου οτιδήποτε θα πρέπει να γνωρίζω πριν αλλά και κατά την διάρκεια του ταξιδιού.
Καλησπέρα και σε σένα. Είναι όντως ένα καλό ξεκίνημα.
Καταρχάς αν μιλάς για τις ημέρες των χριστουγέννων πρέπει να βιαστείς. Γενικότερα όμως και για τις διακοπές των γιορτών πρέπει να βιαστείς. Είναι οι μέρες που γίνεται το έλα να δεις στη πόλη, οι παραμονές τιμούνται ιδιαίτερα και τα Χριστούγεννα και την πρωτοχρονιά, με άπειρο κόσμο στους δρόμους, γεμάτα τα πάντα, ψησίματα σε κάθε μαγαζί, όργανα, αλκοολ, και τα σχετικά.
Ειδικά φέτος μετά από 2 χρόνια αποχής προβλέπω κοσμογονία!
Πως είναι προτιμότερο να παω;
Εξαρτάται τις ημέρες που θέλεις και τις τιμές που θα βρεις. Χονδρικά πάντως (δε μιλάω για γιορτές) Αεοπορικό βρίσκεις με 80-100€, τρένο με 90€ και λεωφορείο με 65€, όλα μετ' επιστροφής.
Με ποιο μέσο θα είμαι πιο κοντά στο κέντρο;
Κατά σειρά Τρένο, Κτελ, Αεροπλάνο. Στα δύο τελευταία θα χρειαστείς λεωφορείο/ταξί για να φτάσεις στο κέντρο, με το τρένο μπορείς και να το αποφύγεις αν έχεις όρεξη για λίγο περπάτημα.
Επίσης μέρος διαμονής: ξενοδοχείο ή κάποιο airbnb;
Ότι σε συμφέρει, κέντρο να ναι και μάλιστα όσο πιο κέντρο γίνεται κατά την άποψη μου.

Ότι χρειαστείς ρωτάς.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom