Βουλγαρία Solo ταξιδι στο Τριγωνο (Θεσσαλονικη - Αδριανουπολη - Φιλιππουπολη - Σοφια)

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπερα σε όλους...... Νεος στο αθλημα, και λατρης των Βαλκανιων θα ελεγα, σκεφτομαι να κανω μια σολο επισκεψη στην παλαι ποτε Ανατολικη Ρωμυλια. Αφετηρια η Θεσσαλονικη, πρωτος σταθμος Αδριανουπολη (2 μερες), συνεχεια στη Φιλιππουπολη (1 μερα) τριτη σταση Σοφια (2 μερες) και επιστροφη στην Θεσσαλονικη.
Το θεμα που με προβληματιζει ειναι βασικα το μεσον ή τα μεσα που θα πρεπει να χρησιμοποιησω για τις μετακινησεις, καθως δεν διαθετω αυτοκινητο. Θα ηθελα την αποψη φιλων πανω σ αυτο, οπως και εαν γνωριζουν κατι που να μπορεσει να με βοηθησει στην οργανωση μιας τετοιας σολο εξορμησης...Φυσικα θα ηθελα και πληροφοριες οσον αφορα το τι να δω ή που να παω για να περασω οσο το δυνατον καλυτερα.....Ευχαριστω πολυ.....
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπερα σε όλους...... Νεος στο αθλημα, και λατρης των Βαλκανιων θα ελεγα, σκεφτομαι να κανω μια σολο επισκεψη στην παλαι ποτε Ανατολικη Ρωμυλια. Αφετηρια η Θεσσαλονικη, πρωτος σταθμος Αδριανουπολη (2 μερες), συνεχεια στη Φιλιππουπολη (1 μερα) τριτη σταση Σοφια (2 μερες) και επιστροφη στην Θεσσαλονικη.
Το θεμα που με προβληματιζει ειναι βασικα το μεσον ή τα μεσα που θα πρεπει να χρησιμοποιησω για τις μετακινησεις, καθως δεν διαθετω αυτοκινητο. Θα ηθελα την αποψη φιλων πανω σ αυτο, οπως και εαν γνωριζουν κατι που να μπορεσει να με βοηθησει στην οργανωση μιας τετοιας σολο εξορμησης...Φυσικα θα ηθελα και πληροφοριες οσον αφορα το τι να δω ή που να παω για να περασω οσο το δυνατον καλυτερα.....Ευχαριστω πολυ.....
Διάβασε την ιστορία του @giannismits για Φιλιππούπολη και Σόφια και θα πάρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι!! Δημιούργησε τουριστικό ρεύμα για την Φιλιππούποληη που από ότι είδα είναι πανέμορφη!
Μετά από εκεί θα βρεις τρόπο να φτάσεις και Ανδριανούπολη και να επιστρέψεις στην Θεσσαλονίκη.
Δυστυχώς δεν έχω πάει σε αυτές τις πόλεις για να σε βοηθήσω, αλλά μου φαίνεται ότι θα είναι δύσκολες οι μετακινήσεις χωρίς αυτοκίνητο.
Γιατί δεν πας μια Βάρνα μετά την Φιλιππούπολη και να επιστρέψεις από εκεί με λεωφορείο που ξέρω ότι υπάρχει σίγουρα.
Ρίξε μια ματιά εδώ:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Βουλγαρία-Αποκάλυψη-τώρα.49342/
Και εδώ για Σόφια:
https://www.travelstories.gr/community/threads/Χειμερινό-΅διάλειμμα΅-στη-Σόφια.57130/chapter=4
Εάν ψάξεις στο forum θα βρεις πολλές ιστορίες για να σε βοηθήσουν
 
Last edited:

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
Elena σ ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σου....ηδη εχω ξεκινησει την "μελετη" του site και αλιευω ιδεες....
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Φιλιππούπολη και Σόφια δεν έχω πάει, αλλά έχω πάει Αδριανούπολη και είναι επίσης πραγματικά πανέμορφη, και θα σου έλεγα να την επισκεφθείς. Πολύ φοβάμαι όμως ότι για να τα δεις όλα όπως θα ήθελες είνα αρκετά δύσκολο χωρίς αυτοκίνητο. Το ενδεχόμενο κάποιου οργανωμένου tour το έχεις βγάλει από το μυαλό σου? Γιατί ξέρω ότι υπάρχουν αρκετά γραφεία ειδικά στη βόρεια Ελλάδα που διοργανώνουν τέτοιες εκδρομές. Πάντως τόσο η Σόφια όσο και η Φιλιππούπολη είναι εύκολα προσβάσιμες και με λεωφορείο από Θεσ/νικη, ενώ τον περασμένο Ιούνιο ξεκίνησε και σιδηροδρομική σύνδεση μεταξύ Θεσ/νικης-Σόφιας (νομίζω το εισιτήριο κοστίζει μόνο 12 ευρώ). Το δρομολόγιο είναι κάθε Κυριακή και δεν σου κρύβω πως εάν ήμουν στη θέση σου θα το σκεφτόμουν σοβαρά , καθώς λατρεύω τα τρένα.
Μόλις σκέφτηκα πως θα μπορούσες να το κάνεις solo
- Θεσσαλονίκη-Σόφια με ΚΤΕΛ Μακεδονίας ή τρένο
- Σόφια-Φιλιππουπολη εύκολα με βουλγαρικό ΚΤΕΛ ή τρένο
- Τόσο από Φιλιππούπολη όσο και από Σόφια υπάρχει νομίζω σύνδεση με λεωφορείο αλλά και με τρένο για Κων/πολη το οποίο περνάει λίγο έξω από Αδριανούπολη, αλλά να είσαι προετοιμασμένος για εξονυχιστικούς ελέγχους στα σύνορα και ταλαιπωρία
- Από Αδριανούπολη με ειδικό ταξί περνάς Ορεστιάδα και από εκεί με ΚΤΕΛ πίσω Θεσσαλονίκη

Μεταξύ μας κουράστηκα και λίγο με τη σκέψη:bleh: (42 Μαιων γαρ)
 

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
Καλησπερα......Thano ετσι το εχω σκεφτει κ εγω στο μυαλο μου, αλλα με αναποδη φορα....Πρωτα Αδριανουπολη, μετα Φιλιππουπολη, και τελος Σοφια....Αυτο που με προβληματιζει μονο θα ελεγα πλεον ειναι κατα ποσο απο Αδριανουπολη υπαρχει συνδεση με Φιλιππουπολη...ειδα οτι εχει καποια λεωφορεια, και ενα τραινο νυχτερινο που το κανει βεβαια, αλλα οταν μπαινει στη μεση η γλωσσα και μονο το δυσκολευει λιγο ως προς την συνενοηση.... Επειδη ρωτησες για οργανωμενη εκδρομη, δεν μ αρεσει τοσο....θελω να παιδευτω λιγο και να ζησω την εμπειρια απ την οργανωση μεχρι και την πραγματοποιηση του ταξιδιου.....Παντως ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.... :D
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλησπερα......Thano ετσι το εχω σκεφτει κ εγω στο μυαλο μου, αλλα με αναποδη φορα....Πρωτα Αδριανουπολη, μετα Φιλιππουπολη, και τελος Σοφια....Αυτο που με προβληματιζει μονο θα ελεγα πλεον ειναι κατα ποσο απο Αδριανουπολη υπαρχει συνδεση με Φιλιππουπολη...ειδα οτι εχει καποια λεωφορεια, και ενα τραινο νυχτερινο που το κανει βεβαια, αλλα οταν μπαινει στη μεση η γλωσσα και μονο το δυσκολευει λιγο ως προς την συνενοηση.... Επειδη ρωτησες για οργανωμενη εκδρομη, δεν μ αρεσει τοσο....θελω να παιδευτω λιγο και να ζησω την εμπειρια απ την οργανωση μεχρι και την πραγματοποιηση του ταξιδιου.....Παντως ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.... :D
Η γραμμη λεωφορείων που πάει απο Κων/πολη-Σοφια παίρνει κόσμο απο Ανδριανούπλη (Edirne) και κάνει στάση στη Φιλιππούπολη (Plovdiv). Εχει 4-5 δρομολόγια την μέρα. Απο εκεί σιγουρα θα βρείς λεωφορείο για Σοφια.
 

konstantile

Member
Μηνύματα
48
Likes
385
Επόμενο Ταξίδι
???
Η γραμμη λεωφορείων που πάει απο Κων/πολη-Σοφια παίρνει κόσμο απο Ανδριανούπλη (Edirne) και κάνει στάση στη Φιλιππούπολη (Plovdiv). Εχει 4-5 δρομολόγια την μέρα. Απο εκεί σιγουρα θα βρείς λεωφορείο για Σοφια.

Τελεια....Σ ευχαριστω πολυ Hugin..... με αυτες τις πληροφοριες και οτι αλλο προλαβα να συλλεξω, νομιζω πως το ταξιδι αυτο εχει μπει σε καλο δρομο υλοποιησης....:D
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τελεια....Σ ευχαριστω πολυ Hugin..... με αυτες τις πληροφοριες και οτι αλλο προλαβα να συλλεξω, νομιζω πως το ταξιδι αυτο εχει μπει σε καλο δρομο υλοποιησης....:D
Αυτη την εταιρεία ξερω εγω. Μπορεί να υπάρχουν και άλλες. Επίσης δεν ξέρω λεπτομέρεις σε ποιο σημείο κάνει στάση κτλ.

https://www.metroturizm.com.tr/en/otobus-bileti/EDIRNE-PLOVDIV?date=18.10.2017&tw=0
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλησπερα σε όλους...... Νεος στο αθλημα, και λατρης των Βαλκανιων θα ελεγα, σκεφτομαι να κανω μια σολο επισκεψη στην παλαι ποτε Ανατολικη Ρωμυλια. Αφετηρια η Θεσσαλονικη, πρωτος σταθμος Αδριανουπολη (2 μερες), συνεχεια στη Φιλιππουπολη (1 μερα) τριτη σταση Σοφια (2 μερες) και επιστροφη στην Θεσσαλονικη.
Το θεμα που με προβληματιζει ειναι βασικα το μεσον ή τα μεσα που θα πρεπει να χρησιμοποιησω για τις μετακινησεις, καθως δεν διαθετω αυτοκινητο. Θα ηθελα την αποψη φιλων πανω σ αυτο, οπως και εαν γνωριζουν κατι που να μπορεσει να με βοηθησει στην οργανωση μιας τετοιας σολο εξορμησης...Φυσικα θα ηθελα και πληροφοριες οσον αφορα το τι να δω ή που να παω για να περασω οσο το δυνατον καλυτερα.....Ευχαριστω πολυ.....
Λοιπόν, για να σε βοηθήσω, να κινηθείς με λεωφορεία στην περιοχή που θέλεις, κατά τη γνώμη μου είναι πολύ δύσκολο. Προσωπικά σου προτείνω να βρείς παρεούλα με αυτοκίνητο και θα σου δώσω αρκετές λεπτομέρειες μιας και έχω επισκεφτεί αρκετές φορές τις συγκεκριμένες πόλεις. Θα περάσετε με αυτοκίνητο από τις καστανιές πανεύκολα, χρειάζεστε μόνο πράσινη κάρτα και ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες. Από τις Καστανιές περνάνε μόνο τουριστικά και ΙΧ και σε 10 λεπτά είσαι στην Αδριανούπολη. Από ξενοδοχείο σου προτείνω το Margi που είναι δίπλα ακριβώς στο ομόνυμο mall Margi outlet που αξίζει για αγορές (έχει και επώνυμες μάρκες) βόλτα και φαγητό! γενικά ολα τα μαγαζιά παίρνουν και ευρώ αλλά προσοχή στην ισοτιμία χάλασε και λίρες να έχεις! Εκεί κοντά άνοιξε και ένα καινούριο Εμπορικό Κέντρο το Erasta που είναι όλα τα λεφτα! 2 μέρες όπως προγραμμάτισες είναι ΟΚ για Edirne.
Από την Αδριανούπολη σου προτείνω να πας στη μαύρη θάλασσα, να δεις και το παραθαλάσιο κομμάτι της Ανατολικής Ρωμηλίας, να μείνεις 2 μέρες στο Μπουργκάς με ημερήσιες προς την Αγχίαλο, τη Μεσήμβρια και τη Σωζόπολη που αξίζουν. Από το Μπουργκάς έχει αυτοκινητόδρομο που πας πανεύκολα Φιλιπпούπολη σε περίπου 2,30 ώρες. Ωραία πόλη αξίζει η παλιά πόλη! Μία μέρα ολόκληρη πιστεύω ότι είναι αρκετή να δεις τα βασικά. Από Φιλιππούπολη σε 1,5 ώρα αυτοκινητόδρομο είσαι Σόφια. Κάτσε άλλες 2 ημέρες και κατεβαίνεις Θεσσαλονίκη κλασικά από Μπλαγκόεβγκραντ και Σαντάνσκι.
Εναλλακτικά μπορείς να σπάσεις τις χώρες σε 2 εκδρομές και την Αδριανούπολη να την συνδυάσεις με Κωσταντινούπολη που είναι 2,5 ώρες από εκεί, και έχει υπερσύγχρονο λεωφορείο που σε πάει με 10€.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.738
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
@escursione έκανες φοβερό πρόγραμμα για Βουλγαρία!! Αυτό που με προβληματιζει όμως ειναι η ασφάλεια των μετακινήσεων με αυτοκίνητο στη Βουλγαρία. Πως ειναι η κατασταση των δρόμων απο Φιλιππούπολη μεχρι Ανδριανούπολη; Κινδυνεύουμε να γυρισουμε χωρίς αμάξι ή ειναι μύθος αυτά που λέγανε παλιά;
Γιατί θυμαμαι που πριν χρόνια φοβοταν να περάσουν με αμάξι ακόμη και μέχρι το Σαντάνσκυ...
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
@escursione έκανες φοβερό πρόγραμμα για Βουλγαρία!! Αυτό που με προβληματιζει όμως ειναι η ασφάλεια των μετακινήσεων με αυτοκίνητο στη Βουλγαρία. Πως ειναι η κατασταση των δρόμων απο Φιλιππούπολη μεχρι Ανδριανούπολη; Κινδυνεύουμε να γυρισουμε χωρίς αμάξι ή ειναι μύθος αυτά που λέγανε παλιά;
Γιατί θυμαμαι που πριν χρόνια φοβοταν να περάσουν με αμάξι ακόμη και μέχρι το Σαντάνσκυ...
Όλα αυτά είναι μύθος. Πλέον οι ίδιες πιθανότητες είναι να σου κλέψουν το αυτοκίνητο όπως και στην Ελλάδα. Μην νομίζεις ότι έχουν Λάντα και Μόσκβιτς ακόμα οι Βούλγαροι. Εγώ ο φουκαράς έχω ένα άλφα ρομέο και στους αυτοκινητόδρομους είναι από τα χειρότερα που κυκλοφορούν! Τα τζιπ περνάνε σαν σίφουνες ούτε να τα δω προλαβαίνω! Εντάξει γενικά αν έχεις ένα καλό αυτοκίνητο και φοβάσαι να το παρατήσεις στους δρόμους έχει ξενοδοχεία με πάρκιγκ ή ιδιωτικά πάρκιγκ το αφήνεις εκεί και έχεις μηδέν άγχος! Έτσι και αλλιώς στα τουριστικά και παραθαλάσια μέρη τους αν πας για μια βόλτα π.χ στη σωζόπολη ή στη μεσήμβρια θα πληρώσεις αναγκαστικά πάρκιγκ γιατί απλά δεν έχει που να αφήσεις ελεύθερα το αυτοκίνητο. Επίσης στα σύνορα μην ξεχάσεις να αγοράσεις βινέτα (η μικρότερη διάρκεια είναι 1 εβδομάδας και κόστος 15 Λέβα, μηνιαία 30 Λέβα, Ετήσια 97 Λέβα). Ο δρόμος είναι αδριανούπολη - Φιλιππούπολη είναι μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.725
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom