Βουλγαρία spa στην Σοφια

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
θα παμε το σκ στην Σοφια και θελω να παω σε σπα
να κανω μασαζ,σαουνες,χαμαμ κτλ :)

ποιο μου προτείνεται
ξερω μονο το victoria spa
 
Μηνύματα
12
Likes
10
κάτι ποιο συγκεκριμένο σε ξενοδοχείο έχουμε? δε μπορώ να πω ότι είμαι και πολυταξιδεμένος (1η φορά εξωτερικό)
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
κάτι ποιο συγκεκριμένο σε ξενοδοχείο έχουμε? δε μπορώ να πω ότι είμαι και πολυταξιδεμένος (1η φορά εξωτερικό)
Απο που πας, με τι μέσο και το κυριότερο σε ποια πόλη? Πως να προτείνουμε ξενοδοχειο έτσι, χωρίς να ξέρουμε πόλη, η Βουλγαρία έχει πολλα μέρη με spa.
 
Μηνύματα
12
Likes
10
Έχεις δίκιο. θα το πάρω από την αρχή. θέλω να πάω με τη γυναίκα μου για ένα χαλαρωτικό σκ (χαμάμ σπα μασάζ) λόγω απίστευτης πίεσης το τελευταίο καιρό. Μένουμε Κομοτηνή και επειδή ότι κοιτάξαμε για σχετικά κοντά 3-4 ώρες μου φάνηκαν λίγο τσιμπημένα σε τιμές. είπαμε για Βουλγαρία. Έτσι να αλλάξουμε και λίγο παραστάσεις.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ονειρεμένο Ταξίδι
παντου
Έχεις δίκιο. θα το πάρω από την αρχή. θέλω να πάω με τη γυναίκα μου για ένα χαλαρωτικό σκ (χαμάμ σπα μασάζ) λόγω απίστευτης πίεσης το τελευταίο καιρό. Μένουμε Κομοτηνή και επειδή ότι κοιτάξαμε για σχετικά κοντά 3-4 ώρες μου φάνηκαν λίγο τσιμπημένα σε τιμές. είπαμε για Βουλγαρία. Έτσι να αλλάξουμε και λίγο παραστάσεις.
Ωραια, εγω δεν εχω παέι αλλά οι Έλληνες πανε στο Bansko και Sadanski , θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο Booking για ξεχοδοχεια με σπα ( βάλεις φίλτρο spa, indoor pool ) και θα βρεις σίγουρα.Αν ξερεις τις ημέρες, θα βοηθήσει και κάποιος απο εδω.
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
κάτι ποιο συγκεκριμένο σε ξενοδοχείο έχουμε? δε μπορώ να πω ότι είμαι και πολυταξιδεμένος (1η φορά εξωτερικό)
Μιας και γίνεται πολύ κουβέντα τελευταία για το ότι ο καθένας μας έχει δικαίωμα να ταξιδεύει όπου θέλει, να ξοδεύει όσα θέλει και αντέχει η τσέπη του, να τρώει σάντουιτς ή χαβιάρι, να μένει σε χόστελ ή σε σουίτα πεντάστερου, να ταξιδεύει business ή με ωτοστόπ, ας προτείνω κι εγώ μια ωραία εκδρομή για όσους μένουν στη Βόρεια Ελλάδα και θέλουν να περάσουν ένα σ/κ στη γειτονική μας Βουλγαρία, προορισμό τον οποίο οι περισσότεροι χλευάζουν και θεωρούν «γελοίο» ή ανάξιο λόγου.

Το Σαντάνσκι λοιπόν δεν είναι όμορφο, είναι μια πόλη άσχημη, όχι πάντως πιο άσχημη από πολλές ελληνικές. Κι έχει και ένα μεγάλο πάρκο που πολύ θα θέλαμε να έχουμε στο κέντρο των πόλεων μας. Επιπλέον έχει τα ιαματικά λουτρά (spa) και σύγχρονες εγκαταστάσεις που πολύς κόσμος χαίρεται να απολαμβάνει. Το σαββατοκύριακο όμως γίνεται συνήθως χαμός από τους Έλληνες επισκέπτες. Εκτός από το να κολυμπήσεις στην εσωτερική ή τις εξωτερικές πισίνες, μπορείς να κάνεις μασάζ, ατμόλουτρα, σάουνα κλπ.

Και φυσικά μπορείς σε μισή ώρα να βρεθείς στο Μελένικο (Melnik), ένα πολύ όμορφο παραδοσιακό χωριό, να κάνεις τη βόλτα σου μέσα στο δάσος, να επισκεφτείς το σπίτι του Κορδόπουλου, πλούσιου Έλληνα έμπορου και παραγωγού κρασιών, να χαζέψεις τους ασβεστολιθικούς σχηματισμούς που υπάρχουν σε αφθονία στην περιοχή, να επισκεφθείς κάποιο από τα πολυάριθμα οινοποιεία και να καταλήξεις στο μοναστήρι Rozhen για να θαυμάσεις τις υπέροχες τοιχογραφίες του.

Αν θέλεις μπορείς να μείνεις στο Μελένικο που είναι σαφώς πιο οικονομικό από το Σαντάνσκι (και φυσικά πιο όμορφο) και απλά να πας εκεί μόνο για τα λουτρά. Στο Μελένικο θα βρεις και ωραία ταβερνάκια, προσπάθησε να αποφύγεις τα πολύ μεγάλα εστιατόρια που γεμίζουν από γκρουπ Ελλήνων εκδρομέων. Εμείς φάγαμε σε αυτό
https://www.tripadvisor.co.nz/ShowU...e_Restaurant-Melnik_Blagoevgrad_Province.html και μείναμε πολύ ευχαριστημένοι.

Το ξενοδοχείο στο οποίο κολυμπήσαμε και κάναμε μασάζ ήταν το Interhotel Sandanski.

Επιπλέον επισκεφθήκαμε το οινοποιείο http://villamelnik.com/winery/?lang=en, τα κρασιά του οποίου έχουν βραβευτεί σε διεθνείς διαγωνισμούς.
 
Μηνύματα
12
Likes
10
Ωραια, εγω δεν εχω παέι αλλά οι Έλληνες πανε στο Bansko και Sadanski , θα σου πρότεινα να κοιτάξεις στο Booking για ξεχοδοχεια με σπα ( βάλεις φίλτρο spa, indoor pool ) και θα βρεις σίγουρα.Αν ξερεις τις ημέρες, θα βοηθήσει και κάποιος απο εδω.
ναι το έκανα αλλά σε πάρα πολλά μπαίνεις σου λέει ότι έχει τις παροχές και στα σχόλια βλέπεις ότι πολλές παροχές είναι χάλια από εγκαταστασεις νερό και άλλοι ότι όλα είναι τέλεια γιαυτό ρωτάω εδώ εάν έχει πάει κάποιος και που? Σε ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom