Ελβετία St. moritz

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν επισκευθεί την ελβετία και συγκεκριμένα το st.moritz περίπου τέτοια εποχή,άν αξίζει να το επισκευθεί κανείς για 4-5 μέρες λόγω καιρού,μικρής διάρκειας ημέρας καθώς και υψηλού κόστους.
η περίοδος είναι απο 26-30 οκτ. και αναχώρ. απο θεσ/νίκη.είναι πολλές οι μέρες για εκεί? ή να επιλέξω κάποιον πιό ζεστό προορισμό π.χ. βαρκελώνη.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Τετοια εποχη δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπορεσεις να κανεις σκι. Αν δεν σε ενδιαφερει το σκι ειναι πολλες ημερες για Στ. Μοριτζ. Παρα το αεροδρομιο, τα πολυτελη ξενοδοχεια και τη χλιδη γενικα, δεν ειναι παρα ενα χωριο. Θα πληξεις τοσες ημερες - εκτος φυσικα αν αντεχει η τσεπη σου οποτε ουδεν σχολιο.

H Βαρκελωνη ειναι τελειως αλλη φαση. Μπορεις να βρεις πολλα κειμενα σχετικα στο φορουμ.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστώ joss για την απάντησή σου,αφήνω την ελβετία για πιο ζεστές εποχές.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
σ'ευχαριστώ joss για την απάντησή σου,αφήνω την ελβετία για πιο ζεστές εποχές.
Ή για πιο κρυες εποχες.. Οντως Οκτωβριος ειναι πολυ αδιαφορος μηνας για St.Moritz..
Συμφωνω κ εγω οτι αν δεν σε ενδιαφερει το σκι, δεν αξιζει η διαμονη εκει 5 ημερες..
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
θα ήθελα τη γνώμη όσων έχουν επισκευθεί την ελβετία και συγκεκριμένα το st.moritz περίπου τέτοια εποχή,άν αξίζει να το επισκευθεί κανείς για 4-5 μέρες λόγω καιρού,μικρής διάρκειας ημέρας καθώς και υψηλού κόστους.
Iσως θα μπορούσε να ειναι η αφετηρία σου η πόλη του Σαντ Μορίτζ για αξέχαστες υπέροχες σιδηροδρομικές βόλτες...
βλ Glacier Express
και Bernina Express
βλ. εδώ:
http://www.travelstories.gr/248201-post1.html
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
θα ήθελα να επανέλθω στο θέμα που άνοιξα τον Οκτώβριο του 11 και να πω ότι θα ήθελα να πραγματοποιήσω ένα τουρ 6-7 ημερών στη περιοχή γύρω από το Σεν-Μόριτς.
το πρόγραμμα έτσι όπως το σκέπτομαι πρόχειρα.
αναχώρηση από θεσ/νίκη για Μπέργκαμο (ας όψεται η προσφορά του Λίγδη). ενοικίαση αυτοκινήτου από το αεροδρόμιο και μετάβαση για κάποιο από τα χωριά γύρω από το Σεν-Μόριτς ή και στο Σεν-Μόριτς (θα εξαρτηθεί από τις τιμές που θα βρούμε στα καταλύματα) για να το έχουμε σαν βάση για τις ημερήσιες εξορμήσεις μας. σίγουρα θα κάνουμε κάποια από τις φημισμένες σιδηροδρομικές βόλτες.
στην επιστροφή ίσως αφιερώσουμε και μια μέρα για να δούμε και το Μπέργκαμο.
το ταξίδι ελπίζω να πραγματοποιηθεί μετά τα μέσα Ιουνίου.
θα ήθελα να ρωτήσω τους γνώστες της περιοχής που θα ήταν καλύτερα να μείνω??
μπορώ να νοικιάσω αυτοκίνητο από την Ιταλία και να ταξιδέψω στην Ελβετία??
ποια χωριουδάκια ή πόλεις ή τοποθεσίες στη γύρω περιοχή δεν πρέπει να χάσω??
είναι εύκολη η διαδρομή από Μπέργκαμο προς Σεν-Μόριτς??
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
στη συνέχεια του πιο πάνω πόστ μου θα ήθελα να πω ότι έχουν οριστικοποιηθεί οι ημερομηνίες του ταξιδιού και έχουν γίνει οι κρατήσεις των ξενοδοχείων.
θα ήθελα την βοήθεια όσων έχουν κάνει κάτι παρόμοιο να με συμβουλέψουν και να καταθέσουν την γνώμη τους στον παρακάτω σχεδιασμό του οδικού ταξιδιού μου.
18 Ιουνίου απόγευμα άφιξη στο αεροδρόμιο του Μπέργκαμο και παραλαβή του αυτοκ/του.
κατευθυνόμαστε προς τη ανατολική πλευρά της λίμνης Κόμο. κάνουμε τη βόλτα μας στη Varenna τρώμε το βραδινό μας και διανυκτερεύουμε στο Bellano.
η κράτηση έγινε στο παρακάτω ξενοδοχείο,
http://www.booking.com/hotel/it/mer...id=f6b27494b36ca11551905170f3211b5f5c8fac1fX1

19 Ιουνίου. μετά το πρωινό και αν ο καιρός και τα κέφια μας είναι ωραία ξεκινάμε το διαδρομή για Σεν Μόριτς ( μια σκέψη είναι να πάρουμε το φέρι-μπότ από Varenna για Menaggio και να περάσουμε στην δυτική πλευρά της λίμνης, να κάνουμε τη βόλτα μας στο Menaggio να πιούμε τον καπούτσο μας
και να ανηφορίσουμε για Ελβετία από εκείνη την πλευρά).
άφιξη νωρίς το απόγευμα στην περιοχή του Σεν Μόριτζ και διανυκτέρευση στην Pontresina στο ξενοδοχείο
http://www.booking.com/hotel/ch/allegra.html?aid=400000;
για τέσσερις διανυκτερεύσεις.
στις 4 μέρες που θα ήμαστε εκεί θα επισκεφθούμε το διάφορα χωριά τριγύρω (Celerina,Samedan) το St. Moritz ,τις γύρω βουνοκορφές με τα τελεφερίκ καθώς και ημερήσιες εκδρομές προς Chur και Davos.
23 Ιουνίου. αναχώρηση από Pontresina και μέσω του πάσο της Bernina άφιξη στο Tirano. χαλαρή βολτούλα για καφέ και ξεμούδιασμα και αναχώρηση για την πόλη του Μπέργκαμο. αναλόγως την ώρα που θα φθάσουμε θα κάνουμε τις βόλτες μας για να δούμε ότι θα προλάβουμε και διαν/ση στο ξενοδοχείο
http://www.booking.com/hotel/it/arli.html?aid=400000;
24 Ιουνίου πρωινό στο ξενοδοχείο και βόλτες στο Μπέργκαμο έως το απόγευμα στις 3.
αναχώρηση για το αεροδρόμιο. η πτήση μας είναι στις 5 και 20 το απόγευμα.
οποιαδήποτε συμβουλή-παρατήρηση-ιδέα σχετικά με τον πιο πάνω σχεδιασμό θα μου ιδιαίτερα χρήσιμη.
 
Last edited:

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το Davos ήταν για εμένα μια απογοήτευση. Δεν μου άρεσε καθόλου. Βέβαια δεν ξέρω αν είναι καλύτερο το χειμώνα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
οεο.... κανείς.....
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Μακη μακαρι να μπορουσα....:rolleyes-80:αλλα δεν εχω παει ...οχι ακομη.Εσενα περιμενω να πας, να πεις και σε μενα μετα:xalara:Μηπως να ανοιξεις νεο θεμα,οπως.."ποσες τρυπες εχει το ελβετικο τυρι?"...να δεις πως θα τσιμπαγαν....;)
 

greco

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Απ ο,τι βλεπω,ολοι εσενα περιμενουμε Μακη!Στο Ιταλικο κομματι τωρα,πριν το Menaggio δεν προλαβαινετε ενα περασμα απο Bellagio?Μου φανηκε πιο γραφικο ,αρκει να πατε λιγο πρωι πριν τον πολυ κοσμο...
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.816
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
έχω ξαναπάει στο Bellagio γι'αυτό και δεν το αναφέρω στο πρόγραμμά μου φίλε greco. είμαι αρκετά προετοιμασμένος αλλά έλεγα μήπως κάποιος που έκανε ήδη και έχει κάτι ενδιαφέρον να προτείνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom