Γενικά Ινδονησία Stop Over Ινδονησία

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού
Καλησπέρα...
Οργανώνω ένα ταξίδι Αυστραλία σε συγγενείς μου για πρώτη φορά. Δεν ξέρω αν εκεί αξίζει να πάμε κάπου.
Θα μείνουμε 15 μέρες Μελβούρνη και 7 Σύδνευ περίπου. Σε ένα χρόνο περίπου από τώρα. Στην επιστροφή σκέφτομαι να μείνουμε 5-6 μέρες από Ινδονησία. Έχω να κάνω μερικές ερωτήσεις και θέλω τη βοηθειά σας.
1) Πόσους μήνες πριν να κλείσω τα εισιτήρια;
2) Ποια εταιρία/ες θα προτείνατε δεδομένου του stop over?
3) Να το κάνω πριν την επίσκεψη η μετά;
4) Προτάσεις για Αυστραλία; Ινδονησία; Και πιθανά κόστη....
5) Μπορεί να το οργανώσω μόνος μου η να προτιμήσω ταξιδιωτικό γραφείο; και αν γίνεται με όλο αυτό....
Σας ευχαριστώ
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Και τι σχέση έχουν όλα αυτά με την "Ονειρεμένη Γαλλική Πολυνησία";

1. Εξαρτάται από την εταιρία. Προσφορές για την περίοδο αυτή πάντως σπανίζουν γενικώς.
2. Δύσκολο. Δεν υπάρχει εταιρία που να πετάει και στο Αυστραλία - Ινδονησία και στο Ελλάδα - Αυστραλία, και αν επιχειρήσεις το διηπειρωτικό να το κλείσεις one-way οι τιμές εκτοξεύονται. Κλείσε μάλλον stopover στη Σιγκαπούρη, και πετάγεσαι Σιγκαπούρη - Ινδονησία - Σιγκαπούρη.
3. Δεν κάνει διαφορά, αλλά υπόψη είναι περίοδος βροχών στην Ινδονησία. Δεν είναι βαρύς μουσώνας, παλεύεται όλο το χρόνο, αλλά οι βροχωπτώσεις Νοέμβρη - Δεκέμβρη είναι χαμηλότερες από Ιανουάριο - Φεβρουάριο.
4. Το forum είναι γεμάτο. Εξαρτάται από τα ενδιαφέροντά σου.
5. Μπορείς.
 

intefix

Member
Μηνύματα
77
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία, Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.001
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Στην Ινδονησία δεν έχω πάει και δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ. Απλά ξέρω ότι, κυρίως στο νότο (βλ. Μπαλί), ο δικός μας χειμώνας είναι η περίοδος των βροχών. Το ίδιο και στη βόρεια Αυστραλία. :rolleyes-80:

Στην Αυστραλία έχω πάει, οπότε για εκεί μπορώ να βοηθήσω (είχα γράψει και ιστορία για το ταξίδι αυτό). Όπως και στην περίπτωσή σου, αρχική αφορμή για το ταξίδι ήταν η επίσκεψη στους συγγενείς μας στο Σίδνεϊ. Όπως κι εσύ, είχα επικεντρωθεί κυρίως σε Μελβούρνη-Σίδνεϊ και έβαλα και 2 μέρες στην Καμπέρα. Για την κάθε μία μεγαλούπολη είχα αφιερώσει σχεδόν από 1 βδομάδα για να τη δω. Το ταξίδι είχε γίνει παρόμοια εποχή που απ'ότι καταλαβαίνω το σχεδιάζεις και εσύ, τα Χριστούγεννα 2011-2. :clap:

Όσον αφορά τις πτήσεις, είχα πάει με την Etihad. Με βάση τη συνολική διάρκεια των πτήσεων, οι αραβικές εταιρίες συμφέρουν. Ρίξε μια ματιά στο site αυτό για να πάρεις μια ιδέα για τις αεροπορικές συνδέσεις. Από το fly4free μπορείς να βλέπεις προσφορές που βγάζουν και για Αυστραλία. Η Etihad όταν είχα πάει εγώ, αφότου είχα κλείσει τα εισιτήρια, είχε βγάλει 50% έκπτωση για το 2ο άτομο αν έκλειναν 2 άτομα μαζί (συμπεριλαμβανομένης και της περιόδου των γιορτών που πήγα). Δηλαδή, τα 1000 ευρώ το άτομο γίνονταν 750. Αυτό το είδα να το κάνει και άλλες 2-3 φορές από τότε. Χρόνια μετά, μπήκαν στο παιχνίδι και οι low cost (βλ. Scoot).

Την Αυστραλία σίγουρα την οργανώνεις μόνος σου. Ακόμη κι εκεί, ακούς Ελληνικά καθημερινά. Νομίζω και οι χώρες της ΝΑ Ασίας δεν χρειάζονται ταξιδιωτικό γραφείο.

Οι 15 μέρες στη Μελβούρνη είναι πάρα πολλές (υποθέτω οι συγγενείς σου μένουν εκεί). Την πόλη τη βλέπεις σε 5 μέρες, βάλε 7 για να είσαι πιο χαλαρά. Θα χρειαστείς περισσότερες αν θέλεις να γυρίσεις και τη χερσόνησο Mornington και το Phillip Island. Πάντως, και πάλι, οι 15 μέρες είναι πολλές. Οι 7 μέρες του Σίνδεϊ είναι ψιλο-οριακές, κυρίως αν αφιερώσεις 1-2 μέρες στις παραλίες. Εγώ θα έβαζα μια ακόμα μέρα στο Σίδνεϊ. Με αυτό το σκεπτικό έχεις εξοικονομήσει μια βδομάδα. ;)

Η χώρα είναι τεράστια και έχει πολλά να δεις, πέρα από τις πρωτεύουσες των πολιτειών. Αν δεν σε αγχώνει η οδήγηση στα αριστερά, αυτή τη βδομάδα μπορείς άνετα να την αφιερώσεις είτε στη Βικτώρια (την πολιτεία στην οποία ανήκει η Μελβούρνη) είτε στη Νέα Νότια Ουαλία (στην πολιτεία στην οποία ανήκει το Σίδνεϊ).

Στη Βικτώρια κλασική διαδρομή με αυτοκίνητο (και για τους ξένους και για τους ίδιους τους Αυστραλούς) είναι ο Great Ocean Road, που ξεκινά (σχεδόν) από τη Μελβούρνη και συνεχίζει δυτικά, καταλήγοντας στα σύνορα Βικτώριας - Νότιας Αυστραλίας, μετά από περίπου 400km. Η διαδρομή είναι κυρίως παραλιακή και πέρα από το ακρωτήρι Otway (που μπορείς να δεις κοάλα στο φυσικό τους περιβάλλον) περνά και από τους 12 Αποστόλους, ένα από τα πιο γνωστά φυσικά αξιοθέατα της χώρας. Αν δεν σε ενδιαφέρει η φύση και προτιμάς την ιστορία, δοκίμασε να συνδυάσεις τις πόλεις που έχουν συνδεθεί με τη χρυσοθηρία του 19ου αιώνα: Bendigo, Maldon, Sovereign Hill, Ballarat κλπ.

Και η Νέα Νότια Ουαλία έχει την "Άγρια Δύση" της, οδηγώντας από το Σίδνεϊ προς το Broken Hill, διασχίζοντας στην αρχή τα δάση της Great Dividing Range και στη συνέχεια την έρημο. Πολλοί επισκέπτες του Σίδνεϊ επισκέπτονται τα Blue Mountains, στα δυτικά του Σίδνεϊ. Επίσης, έχω δει πολύ όμορφες φωτογραφίες από την Kangaroo Valley, νότια του Σίδνεϊ. Τέλος, η οδήγηση βόρεια, μέχρι τα σύνορα Νέας Νότιας Ουαλίας - Κουίνσλαντ πρέπει να είναι ξεχωριστή εμπειρία, κυρίως αν σου αρέσει η θάλασσα. Απλά το Μπρισμπέιν (σχεδόν πάνω στα σύνορα) είναι νομίζω οριακά πάνω στην περιοχή που πλήττεται από τις βροχές την εποχή των Χριστουγέννων.

Απ'ότι βλέπεις, η χώρα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από άλλες μεγάλες χώρες, όσον αφορά το ταξίδι με αυτοκίνητο. Αν σε προβληματίζει η ανάποδη οδήγηση, μέσα σε μια βδομάδα μπορείς να δεις μια άλλη πρωτεύουσα.

Κάποια άλλα tips για την χώρα... Η Αυστραλία είναι ακριβή. Κυρίως στη διαμονή και ακόμη περισσότερο στην περίοδο των γιορτών. Μπορώ να βρω τιμές για το φαγητό και τις μετακινήσεις, αλλά πιθανότατα θα έχουν αλλάξει από το '11-2 που πήγα εγώ. Επίσης, όπως καταλαβαίνεις, τα Χριστούγεννα και στις 26/12 πολλά εστιατόρια είναι κλειστά (στη Μελβούρνη βρήκαμε και φάγαμε σε ένα κινέζικο στη Queen Victoria Market). Επίσης, για να δεις τα πυροτεχνήματα της πρωτοχρονιάς από τη Circular Quay του Σίδνεϊ, πρέπει να έχεις πάρει εισιτήριο. Μπορείς να κατέβεις χωρίς εισιτήριο στην περιοχή μεταξύ Circular Quay και Γέφυρας, όπως είχαμε κάνει κι εμείς, αλλά ακόμη και οι χώροι αυτοί γεμίζουν πολύ γρήγορα και οι είσοδοι κλείνονται σταδιακά από την αστυνομία. Πρέπει να είσαι εκεί πριν τις 8 και έχε υπόψη ότι οι σταθμοί του μετρό κλείνουν γύρω από την Circular Quay, οπότε πρέπει να κατέβεις πιο πριν και να περπατήσεις (η κυκλοφορία των αυτοκινήτων διακόπτεται από το απόγευμα). Το Σίδνεϊ "πνίγεται" από τους επισκέπτες τις μέρες γύρω από την Πρωτοχρονιά, και νομίζω αξίζει να μείνεις και μετά τις 3-4/1, όπου μπορείς να δεις την πόλη σε πιο καθημερινούς ρυθμούς.

Εν κατακλείδι, μόνος μου ενδοιασμός είναι ο καιρός στην Ινδονησία. Τις μέρες αυτές θα προτιμούσα να τις αφιέρωνα είτε σε Ταϊλάνδη (προς Πουκέτ μεριά) αν είχα πρόβλημα με το μπάτζετ, είτε στην ίδια την Αυστραλία για να έβλεπα και κάτι παραπάνω αν είχαν περισσέψει χρήματα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom