Κατάρ Ντόχα - Doha Qatar - Stopover

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Καλησπέρα!μολις γυρισαμε από Ντοχα και ηθελα να σας γράψω την εμπειρία μου είχαμε transit 5 ώρες και 20 λεπτά στη Ντοχα βγήκαμε κανονικότατα και πολυ γρήγορα δεν είχε κόσμο δεν μας ρώτησαν τίποτα πληρώσαμε οδηγό με 50qar για το souq waqif φάγαμε στο ιρανικό εστιατόριο Parisa πήγαμε βόλτα σε όλη την αγορά και 2 ώρες πριν την πτηση πήγαμε αεροδρόμιο που η απόσταση είναι γύρω στα 15 χιλιόμετρα περίπου 20’ από την αγορά,σαν Έλληνες δεν χρειαζόμασταν βίζα ήταν πολυ ωραια και αξιζει να το κανετε!
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
τελη γεναρη και επιστροφη φλεβαρη, εχουμε δυο στοποβερ 14 ωρων Ντοχα.
απο 4 το απογευμα μεχρι 8 το πρωι
εκτος απο παλια πολη και παραλιακη, τι αλλα Must εχει να δουμε?
τις δυσκολες βραδινες ωρες εχει τουλαχιστον μεχρι καποια ωρα ζωη εξω?
ειδα πλεον εχει μετρο απο αεροδρομιο πολη.. φανταζομαι λειτουργει με το μουντιαλ...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Παλαιότερα (νομίζω ισχύει ακόμη) η Qatar Airways σου παρείχε δωρεάν διαμονή ή με πολύ μικρό αντίτιμο του στυλ 20 ευρώ τη βραδιά σε ξενοδοχεία 4 και 5 αστέρων. Επίσης είχε και κάτι δωρεάν transit tours.
Αν ήταν πρωί θα βόλευε περισσότερο να δείτε την πόλη
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.639
Σε αυτο που λεσ ακομα προσπαθω να βγαλω ακρη με το help center Της qatar...
τωρα λεμε να βγουμε και τις δυο φορες και οτι προλαβουμε να δουμε σε εκεινο το διαστημα,,, μεχρι να πεσει η νυχτα
 

vivi_m

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Γεια σας! Είμαι η Βιβή και οι ιστορίες της ομάδας μ’ έχουν βοηθήσει πολύ όσες φορές ταξίδεψα στην Ευρώπη! Χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας!

Ετοιμάζουμε το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης και έχω κάποιες απορίες. Αν κάποιο μέλος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες θα ήταν πολύ βοηθητικό. Αρχές Απριλίου θα πετάξουμε με την παρέα μου για Βιετνάμ. Φτάνουμε στη Ντόχα περίπου στις 18.30 και έχουμε ανταπόκριση 7ω και 40λ. Γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να βγούμε από το αεροδρόμιο για 3- 4 ώρες για να δούμε την πόλη και έπειτα να επιστρέψουμε για την επόμενη πτήση; Και αν ναι τι έγγραφα χρειάζονται; Χρειάζεται να έχουμε ehteraz;
 
Μηνύματα
133
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Γεια σας! Είμαι η Βιβή και οι ιστορίες της ομάδας μ’ έχουν βοηθήσει πολύ όσες φορές ταξίδεψα στην Ευρώπη! Χαίρομαι που είμαι στην παρέα σας!

Ετοιμάζουμε το πρώτο ταξίδι εκτός Ευρώπης και έχω κάποιες απορίες. Αν κάποιο μέλος μπορεί να μου δώσει πληροφορίες θα ήταν πολύ βοηθητικό. Αρχές Απριλίου θα πετάξουμε με την παρέα μου για Βιετνάμ. Φτάνουμε στη Ντόχα περίπου στις 18.30 και έχουμε ανταπόκριση 7ω και 40λ. Γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να βγούμε από το αεροδρόμιο για 3- 4 ώρες για να δούμε την πόλη και έπειτα να επιστρέψουμε για την επόμενη πτήση; Και αν ναι τι έγγραφα χρειάζονται; Χρειάζεται να έχουμε ehteraz;
Καλησπέρα και με το καλό να πάτε! Φυσικά και να βγείτε. Έχει επιλογές η Doha. Εμείς είχαμε πάει στην αγορά την Souq Ωραία επιλογή για σουβενίρ φαγητό κτλ. Υπάρχουν βέβαια και άλλα αξιοθέατα. Περνάτε immigration και είστε έτοιμοι. Τώρα για ehteraz δεν γνωρίζω είχαμε πάει προ covid.

ΥΓ: Εννοείται uber απο το αεροδρόμιο
 

vivi_m

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα και με το καλό να πάτε! Φυσικά και να βγείτε. Έχει επιλογές η Doha. Εμείς είχαμε πάει στην αγορά την Souq Ωραία επιλογή για σουβενίρ φαγητό κτλ. Υπάρχουν βέβαια και άλλα αξιοθέατα. Περνάτε immigration και είστε έτοιμοι. Τώρα για ehteraz δεν γνωρίζω είχαμε πάει προ covid.

ΥΓ: Εννοείται uber απο το αεροδρόμιο
Ευχαριστω για την απαντηση!:)
 

SocratisG

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Καλημέρα ταξιδευτές,

Θα βρεθώ στην Ντόχα τον Οκτώβριο για 12 ώρες στάση στο αεροδρόμιο και ψάχνω να βρω αν υπάρχει εκεί ελληνόφωνος όδηγός για μια ολιγόωρη ξενάγηση στην πόλη.
Αν κάποιος γνωρίζει ας με ενημερώση.

Ευχαριστώ!!!

Εύχομαι σε όλους Καλά ταξίδια!!!
 

manosb7

Member
Μηνύματα
19
Likes
13
Να ρωτήσω και κάτι τελευταίο αν έχει κάποια ιδέα κανεις. Πετάμε μέσω Ντόχα με Qatar και έχουμε ένα 6ωρο εκεί μέχρι την ανταπόκριση. Κάπου διάβασα ότι μπορούμε να βγούμε κατευθείαν έξω και το σκεφτόμασταν. Επειδή δεν θα χουμε μάλλον ίντερνετ να ψάχνουμε επί τόπου έχετε καμία ιδέα που και πως να πάμε πουθενά να γυρίσουμε λίγο και εκεί;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα, εμείς είχαμε πάρει ταξί και μας πήγε στο κέντρο απο το αεροδρόμιο και μας έκανε 1-2 στάσεις σε κάποια σημεία ενδιαφέροντος.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μπορείς να μου πεις περίπου κόστος ;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι καθόλου, πάνε κ 4 χρόνια. Θυμάμαι όμως ότι δεν ήταν πολλά, γενικά είναι κοντά στο κέντρο το αεροδρόμιο, 5-10 λεπτά έκανε το ταξί.

Υπήρχαν κ κάποια οργανωμένα tour που σε παίρνουν από το αεροδρόμιο κ σε γυρνάνε πίσω. Κάνουν 2-3 ώρες αποσο θυμάμαι αλλά δεν βόλευαν οι ώρες. Δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα αυτά τα tour. Ψαχτο αν θες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom