Κατάρ Stopover στο Qatar Ντόχα

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Γεια χαρα!!Ταξιδευουμε συντομα με την Qatar Airways και στην επιστροφη απο Κουαλα Λουμπουρ εχουμε ενα ολονυχτιο stopover στο αεροδρομιο της Doha-Qatar!!13 και ωρες για την ακριβεια καθως φτανουμε 11 το βραδυ και ξαναπεταμε στις 13:00 περιπου την αλλη μερα!!
Τωρα η ερωτηση μου ειναι αν συμφερει να αφησω το αεροδρομιο η να βρω καποιο lounge room ισως εντος του αεροδρομιου!!Προσωπικα προτιμω να παω μια βολτα στο Qatar αλλα δεν ξερω ποση ωρα χρειαζεται για εκδοση βιζας και αν πρεπει να απευθυνθω καπου απο τωρα και οχι τελευταια στιγμη!!Ειμαι σιγουρος οτι καποιοι εχουν βρεθει στη θεση μου οποτε ευχαριστω προκαταβολικα!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Τη βίζα τη βγάζεις κατευθείαν στο αεροδρόμιο. Δεν ξέρω πότε θα πας αλλά νωρίς το 2013 θα ανοίξει το καινούριο αεροδρόμιο. Τι προτείνω:
Το βράδυ προσπάθησε να εντοπίσεις το κέντρο της πόλης από το αεροδρόμιο. Αν μπορείς (αν και αμφιβάλω) μη βαλθείς να κατεβείς στην πόλη. Τα ledάκια και τα λαμπιόνια μη σε προδιαθέτουν ότι θα δεις κόσμο στα πέριξ. Η πόλη το βράδυ είναι έρημη. Τώρα αν δεν τα βλέπεις, θα μπορούσες να πάρεις ταρίφα για μια βόλτα στο κέντρο (κανά 8άρι χιλιόμετρα oneway αν θυμάμαι καλά). Το κέντρο είναι ο παραλιακός δρόμος Al-Corniche. Το πρωί προτείνω βόλτα στο souq waqif και επιστροφή αεροδρόμιο.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
μεινε στο lounge και απολαυσε την ποικιλία καφε και βουτηματων κανε και το ντουζακι σου αν θές.
παλιοτερα σε stopover στο bahrein πηγαμε με βανακι σε ξενοδοχειο με πρωινο και εγκαιρως μας μετέφεραν στο αεροδρόμιο για την επομενη πτήση μας.(εξοδα εταιρειας)
δεν ξέρω αν παιζει κατι τετοιο με την qatar.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Βασικα θα παω τις επομενες μερες οποτε το καινουργιο αεροδρομιο θα το δουμε αλλη φορα!!!Σκεφτομουνα μηπως μπορεσω να ειμαι σε ενα ξενοδοχειο ας πουμε κατα τις 00:30-01:00 το βραδυ,να κοιμηθουμε λιγες ωρες και να κανουμε μια 3ωρη πρωινη βολτα στο κεντρο της πολης!!Πιο πολυ με ανησυχει ο χρονος που απαιτειται για εκδοση βιζας θα ελεγα και αν πρεπει να απευθυνθουμε καπου τωρα πριν ταξιδεψουμε(σε αυτο το δευτερο με καλυψε ο kalspiros).
Renata απο οτι εμαθα κατι τετοιο ισχυε παλιοτερα με την Qatar τουλαχιστον οσον αφορα επιβατες οικονομικης θεσης και μετακινηση σε καποιο ξενοδοχειο.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
Οτι και να αποφασισεις ενα πραγμα μη κανεις. Να διανυκτερευσεις στο αεροδρομιο τηε\ς Ντοχα. Μιλαμε δεν παλευεται με τιποτα. Αν και εχει δωματιο που μπορεις να ξαπλωσεις, ακριβως διπλα ειναι η αιθουσα προσευχης των μουσουλμανων και εκτος απο το πηγανε ελα ολη την ωρα (και την απιστευτη ποδαριλα!!) δεν βαζουν και γλωσσα μεσα μπας και καταφερεις να κοιμηθεις λιγουλακι. Οτιδηποτε αλλο δεν παιζει. Εκτος απο ενα καφε ολα τα αλλα ειναι κλειστα, και λογω του γνωστου μικρου μεγεθους και τα χαλια που εχει το αεροδρομιο, θα τα παιξεις μεχρι να φυγει η πτηση σου.

Γι αυτο αν ειναι στο πακετο της Qatar η μια διακυκτερευση (παλια ηταν) παρτη και αντε να ξεκουρασεις τα κοκαλα σου και το πρωι πας μια βολτα στο παραλιακο δρομο ή σε κανενα εμπορικο κεντρο για καφε μεχρι την ωρα της πτησης σου.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Οτι και να αποφασισεις ενα πραγμα μη κανεις. Να διανυκτερευσεις στο αεροδρομιο τηε\ς Ντοχα. Μιλαμε δεν παλευεται με τιποτα. Αν και εχει δωματιο που μπορεις να ξαπλωσεις, ακριβως διπλα ειναι η αιθουσα προσευχης των μουσουλμανων και εκτος απο το πηγανε ελα ολη την ωρα (και την απιστευτη ποδαριλα!!) δεν βαζουν και γλωσσα μεσα μπας και καταφερεις να κοιμηθεις λιγουλακι. Οτιδηποτε αλλο δεν παιζει. Εκτος απο ενα καφε ολα τα αλλα ειναι κλειστα, και λογω του γνωστου μικρου μεγεθους και τα χαλια που εχει το αεροδρομιο, θα τα παιξεις μεχρι να φυγει η πτηση σου.

Γι αυτο αν ειναι στο πακετο της Qatar η μια διακυκτερευση (παλια ηταν) παρτη και αντε να ξεκουρασεις τα κοκαλα σου και το πρωι πας μια βολτα στο παραλιακο δρομο ή σε κανενα εμπορικο κεντρο για καφε μεχρι την ωρα της πτησης σου.
Συμφωνώ απόλυτα... Το να καθίσει κανείς σε αυτό το αεροδρόμιο πάνω απο 2 ώρες, είναι εμπειρία...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το lounge (Oryx Lounge) Airport Lounges που πληρώνεις για να μπεις δεν είναι και ότι καλύτερο για τόσες ώρες. Η βίζα βγαίνει γρήγορα. Περιμένεις στην ουρά, δίνεις την πιστωτική σου κάρτα και είσαι έτοιμος. Οπότε κλείσε ένα ξενοδοχείο στο κέντρο ξύπνα λίγο νωρίς και κάνε μια βόλτα το πρωί.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στο site της Qatar λέει ότι προσφέρουν ξενοδοχείο 3 αστέρων για οικονομική θέση,εφόσον έχεις stopover πάνω από 8 ώρες,και δεν υπάρχει άλλη πτήση για τον τελικό προορισμό σου.
Επίσης ανάλογα με το εισιτήριο σου,μπορεί να χρειαστεί να πληρώσεις κάποιο ποσο.

Αν γκουγκλαρεις Doha stopover Qatar airways θα σου το βγάλει.

Δεν μπορώ να σου κανω paste το λινκ δυστυχώς.

Αλλά ψάξου και θα τη βρεις την άκρη.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Ευχαριστω πολυ jimp. Μου αρεσει που εψαξα και δεν βρηκα τιποτα.Θα ψαξω να βρω κσνα γραφειο της εταιριας στημν κουαλα λουμπουρ και πιστευω θα την βρω την ακρη.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Ευχαριστω πολυ jimp. Μου αρεσει που εψαξα και δεν βρηκα τιποτα.Θα ψαξω να βρω κσνα γραφειο της εταιριας στημν κουαλα λουμπουρ και πιστευω θα την βρω την ακρη.
Γιατι δεν βγαζεις ακρη απο εδω στην ελλαδα?

Επικοινωνήστε Μαζί Μας | Qatar Airways Ελλάδα
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Απορώ γιατί δεν σου εξασφάλισαν διαμονή εφόσον έχεις αναμονή πάνω από 8 ώρες. Αν αυτό είναι προνόμιο του παρελθόντος εγώ θα φρόντιζα να κλείσω ένα ξενοδοχείο να κοιμηθώ καλά και θα μπορούσες είτε να κάνεις μια πρωινή περιήγηση μόνος σου ή να κλείσεις ενα τουρ με την Κατάρ που θα μπορούσε να σας επιστρέψει στο αεροδρόμιο. Εγώ το είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα. Η Ντόχα δε λέει τίποτα ούτως ή αλλως.... το δε αεροδρόμιο ούτε που να το σκέφτεσαι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.308
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom