Κατάρ Stopover στο Qatar Ντόχα

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δε δίνουν πια διαμονή σε οικονομικές θέσεις για στοπόβερ πάνω από οκτώ ώρες.
Φυσικά, δε βλάπτει να ζητήσεις ειδικά αν πετάς συχνά μαζί τους.

Sent from my iPod using Travel stories
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Μόλις γύρισα από 7ωρο stopover στην Ντόχα με Qatar. Μόλις φτάσεις, ανεβαίνεις στον 2ο όροφο την αίθουσας των transit, πας στο γραφείο transfer και τους δίνεις εισιτήρια και διαβατήρια για να δεις αν σου δίνουν προσωρινή βίζα. Μετά ακολουθείς τη διαδικασία που θα σου πουν, χωρίς γραφειοκρατία την έχεις έτοιμη πολύ γρήγορα, 20 ευρώ/άτομο, πληρώνεις μόνο με πιστωτική. Στην έξοδο του αεροδρομίου θα αναταλλάξεις Qatar Rial, το τοπικό νόμισμα. Στη θέση σου θα κοιμόμουν σε ξενοδοχείο έξω. Ψάξτο, η Qatar δίνει δωρεάν γεύμα/τα στο αεροδρόμιο. Σκέψου τη ζέστη, αυτό που αντιμετωπίσαμε ήταν πραγματικά προτόγνωρο κλιματολογικά, γι'αυτό και κανείς κάτοικος δεν μετακινείται πεζός στην πόλη μα με κλιματιζόμενα οχήματα.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Jimp ειμαι ηδη on the road γιαυτο κιολας ειμαι ολιγολος.το να γραφω με κινητο δεν ειναι στα ατου μου απο οτι φαινεται!
Παναγιωτα ειχατε κανει καποια ενεργεια απο πριν η επιτοπου το κανονισατε?ρωταω σε περπτωση που δεν βρω καποιο γραφειο της qatar και πεταξω απευθειας.
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
.. η Qatar δίνει δωρεάν γεύμα/τα στο αεροδρόμιο...
Αστο καλυτερα. Μιλαμε για φαγητο της πλακας. Περιμενεις τοση ωρα στην ουρα και στο τελος σου δινουν ενα σαντουιτς της κακιας ωρας (αν θυμαμαι καλα)

Σκέψου τη ζέστη, αυτό που αντιμετωπίσαμε ήταν πραγματικά προτόγνωρο κλιματολογικά, γι'αυτό και κανείς κάτοικος δεν μετακινείται πεζός στην πόλη μα με κλιματιζόμενα οχήματα.
+100%. Τετοιο λιβα δεν εχω ξαναζησει ουτε σε Ντουμπαι, ουτε σε Μπαχρειν, ουτε σε ερημο σε Τυνησια και Αιγυπτο. Μιλαμε για ζεστη που απλα δεν παλευεται. Σαν να βρισκεσαι απεναντι απο ενα τεραστιο μπιστολακι για τα μαλλια! ΑΝτε να δουμε πως θα καταφερουν να διοργανωσουν του Μουντιαλ το 2018.
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Παναγιωτα ειχατε κανει καποια ενεργεια απο πριν η επιτοπου το κανονισατε?ρωταω σε περπτωση που δεν βρω καποιο γραφειο της qatar και πεταξω απευθειας.
Καμιά ενέργεια πριν, το γραφείο είναι ανοιχτό όλο το 24ωρο και θα το βρεις πολύ εύκολα. Η διαδικασία της βίζας είναι πολύ απλή.

Αστο καλυτερα. Μιλαμε για φαγητο της πλακας. Περιμενεις τοση ωρα στην ουρα και στο τελος σου δινουν ενα σαντουιτς της κακιας ωρας (αν θυμαμαι καλα)



+100%. Τετοιο λιβα δεν εχω ξαναζησει ουτε σε Ντουμπαι, ουτε σε Μπαχρειν, ουτε σε ερημο σε Τυνησια και Αιγυπτο. Μιλαμε για ζεστη που απλα δεν παλευεται. Σαν να βρισκεσαι απεναντι απο ενα τεραστιο μπιστολακι για τα μαλλια! ΑΝτε να δουμε πως θα καταφερουν να διοργανωσουν του Μουντιαλ το 2018.
Καμία σχέση. Καθόλου αναμονή, πολύ καλό φαγητό, πλήρες γεύμα και σνακ, αναψυκτικό, ψωμί. Αξίζει. Και να μη μας το παρείχε δωρεάν, θα το πληρώναμε.
Αρχικά νομίζαμε πως είναι η τουρμπίνα του αεροπλάνου. Λαύρα. 7 το πρωί και δε μπορούσες να κάνεις βήμα έξω πεζός.
 

christinavangelis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Πρόκειται να ταξιδέψουμε με τον άντρα μου στο Μπαλί 5-15 Οκτωβρίου. Διαβάζοντας σχετικό θέμα στο forum ("αλί αλί ήρθε η ώρα του Μπαλί", να είστε καλά για τις πολύτιμες πληροφορίες σας!) αποφασίσαμε να μείνουμε στο Ubud.
Ερώτηση: φτάνουμε στη Ντόχα στις 18.00 και πετάμε για Σιγκαπούρη στις 2.25. Ξέρει κανείς τι ώρα βραδιάζει εκεί; Είναι ασφαλές να βγούμε για βόλτα στην πόλη και εάν ναι, τί προτείνετε να κάνουμε;
 

christinavangelis

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Βλέπω πως όταν φτάσουμε θα είναι βράδυ.... Είναι ασφαλές να βγούμε στην Ντόχα; Το Souq Wakif φαίνεται ζωντανό, ότι πρέπει για βόλτα & φαγητό. Επιπλέον γνωρίζετε πόσο θα κοστίσει το ταξί και πόση ώρα κάνει αεροδρόμιο-πόλη;
 

fileas81

Member
Μηνύματα
43
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Ταξίδι-Όνειρο
Αμπου Σιμπελ
Τσέκαρε εάν χρειάζεται να πληρώσετε και βίζα και πόσο στοιχίζει.Πάντως το αεροδρόμιο του Κατάρ διαθέτει και αίθουσες με ανάκλινδρα,όπου μπορείτε εναλλακτικά να ξαπλώσετε και να ξεκουραστείτε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.339
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom