Tαξίδι στην...κόλαση

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Αχ..σε λίγες μέρες θα βρίσκομαι εκει!!!!!!!:clap::clap:
Βεβαία, η τιμή δεν έχει καμία σχέση με τα 3500 ευρώ!! Κυμαίνεται από 150-200ευρώ εώς 1000 μαξιμουμ! Εξαρτάται από τις μέρες που θα διαρκέσει η εκδρομή και από τα άτομα που θα βρίσκονται στο τζιπ! Εγώ, δυστυχώς, δεν θα φτάσω μέχρι το ηφαίστειο (Erta Ale) με την λάβα λόγω απαγορευτικής τιμής αλλά θα πάω στην περιοχή με το πολύχρωμο έδαφος (Dallol)!!

Παραπάνω πληροφορίες αφου επιστρέψω...;)
Vito σου εύχομαι να το χαρείς, το Dallol είναι από τα εντυπωσιακότερα τοπία του πλανήτη (τουλάχιστον για μια ερημομανή όπως είμαι εγώ). Το κόστος όντως δεν είναι απαγορευτικό. Είχα πάει στην Αιθιοπία πριν τέσσερα χρόνια, και μαζί με τους δυο συνταξιδιώτες μου είχαμε επισκεφτεί το βαθυπέδιο του Danakil για ένα τριήμερο. Στο Μέκελε μάλιστα είχαμε σμίξει τυχαία με άλλους δυο ξέμπαρκους Βέλγους, και έτσι, μοιραζόμενοι τα έξοδα η βόλτα μας είχε στοιχίσει κάτι σαν 200 δολάρια το κεφάλι.
Το βασικό κόστος είναι η υποχρεωτική ενοικίαση δύο αυτοκινήτων ακόμα και αν είσαι "γκρουπ" του ενός ατόμου καθώς δεν επιτρέπεται να κατέβει στο βαθυπέδιο μεμονωμένο αυτοκίνητο, πρώτον για λόγους ασφαλείας πραγματικούς (αν πάθεις βλάβη και ξεμείνεις χωρίς βοήθεια ενδέχεται να σε βρουν οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος) και δεύτερον για λόγους "ασφαλείας" (?) κάπως πιο ασαφείς (συνοριακές φαγωμάρες με την Ερυθραία). Για τον δεύτερο λόγο είχαμε μάλιστα την τιμή (τον Γενάρη του 2008) της υποχρεωτικής συνοδείας ένοπλου "φρουρού". Και για να μην σε ανησυχήσω χωρίς λόγο, να σου ξεκαθαρίσω ότι σε όλο το τριήμερο το καλασνίκωφ έκανε κυρίως χρήση γκλίτσας, στηριγμένο οριζόντια στο σβέρκο και με τα χέρια νωχελικά κρεμασμένα αμφίπλευρα, προφανώς για να ξεκουράζεται η πλάτη του προστάτη μας κατά τη διάρκεια του περπατήματος!
Από φωτό άλλο τίποτε, αλλά μέχρι να σκανάρω (είναι σε σλάιντς) και ν' ανεβάσω... τρέχα γύρευε. Πάντως αν χρειάζεσαι ότιδήποτε (πληροφορίες, κόστη κλπ.), είμαι στη διάθεσή σου.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Από φωτό άλλο τίποτε, αλλά μέχρι να σκανάρω (είναι σε σλάιντς) και ν' ανεβάσω... τρέχα γύρευε. Πάντως αν χρειάζεσαι ότιδήποτε (πληροφορίες, κόστη κλπ.), είμαι στη διάθεσή σου.
Υπομονή έχουμε, μπορείς να το παρουσιάσεις σαν φωτοϊστορία. Too much demand from us too much homework for you
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Υπομονή έχουμε, μπορείς να το παρουσιάσεις σαν φωτοϊστορία. Too much demand from us too much homework for you
Τι εννοείς φωτοϊστορία? Υπάρχει κάποιο "δείγμα" να δω?
Και μια ακόμη πρακτική ερώτηση αδαούς: πως γίνομαι μέλος σε κάποιο γκρουπ?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Για το πρώτο σκέλος είναι απλό. Αναρτάς μόνο φωτογραφίες με ελάχιστες επεξηγήσεις για να μην αναλωθείς χρονικά στη συγγραφή, εκτός αν θελήσεις να ξεδιπλώσεις εκ νέου το συγγραφικό σου ταλέντο οπότε δεν έχω ουδεμία αντίρρηση
Για το γκρουπ από το πίνακα ελέγχου του χρήστη επιλέγεις γκρουπ και μετά διαλέγεις αυτό που σε ενδιαφέρει (αν δεν το λέω σωστά διορθώστε με)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.598
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom