Tαιλανδοφιλοι βοηθεια....Κραμπι,Πουκετ η Κο σαμουι?

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
:DΚαλησπερα στους φιλους της Ταιλανδης.
Σκεφτομαστε να παμε για πρωτη φορα αυτο τον Ιουλιο...ναι το ξερω δεν ειναι και η καλυτερη περιοδος αλλα τοτε μπορουμε να παρουμε αδεια για 8 μερες.δεν μας ενδιαφερει η Μπανγκογκ ...μονο τα 3 μερη που αναφερω παραπανω.Θελω παιδια την αποψη σας σε ποιο απο τα 3 ειναι καλυτερα να παμε.εχω διαβασει οτι Κραμπι και Πουκετ ειναι λιγο δυσκολα εκεινη την εποχη αλλα εχουν περισσοτερα νησακια που μπορει κανεις να επισκεφτει.Απο την αλλη το Σαμουι ειναι πιο ασφαλες απο αποψη καιρου αλλα δεν ξερω αν ειναι τοσο ομορφο οσο τα αλλα 2 και αν υπαρχουν πολλες επιλογες για κοντινες εκδρομες σε τριγυρω νησακια.
Καθε γνωμη ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω.
 

LILA-ANTON

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΔΕΝ ΞΕΡΩ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΑΛΛΙΚΗ ΠΟΛΥΝΗΣΙΑ
Ψηφίζω Σαμούι

καλημέρα,
είμαι πολύ καινούργια στο forum κι εχω ενθουσιαστεί!:D Βρήκα την ερώτηση σου ψαχουλεύοντας γύρω-γύρω και ειδικότερα Ασία-Ταιλάνδη. Θα σου μεταφέρω λίγο από την δική μου ταξειδιωτική εμπειρία κι ελπίζω να σε βοηθήσει στην απόφασή σου.
Καταρχήν αντικειμενικά λέγεται για την andaman sea, την πλευρά που βρίσκεται το phuket και το krabi, οτι το καλοκαίρι είναι αδύνατο να κολυμπήσεις, για αυτό και είναι τόσο φθηνά τα ξενοδοχεία κλπ. Επομένως χάνεις ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του ταξειδιού, το μπάνιο στην θάλασσα.
Το Σαμούι για μένα είναι από τα ωραιότερα μέρη στον κόσμο (τουλάχιστον απο αυτά που έχω επισκεφθεί εγώ.).
Σε μέγεθος έχουν μεγάλη διαφορά, είναι σαν να συγκρίνεις την Πάρο με την Ρόδο!!!! Το Σαμούι γυρίζεται σχετικά εύκολα σε 1-2 μέρες. Επίσης ο κόσμος που το επισκέπτεται είναι πιο χαλαρός, λιγότερο πάρτυ τύποι, πιο παραλία-ηρεμία.
Οσο για νησάκια κοντά στο Σαμούι, είναι το Κοπανγκάν, διάσημο για τα ρέιβ πάρτυ με φεγγάρι που διοργανόνονται και μαζεύονται όλες οι φυλές της γής!:lol: καθώς και το περίφημο πάρκο Ang Thong που έχει γυριστεί η ταινία "the Beach", κάποιος εδώ μέσα έχει ΄γράψει ένα πολύ ωραίο αρθρο (sorry που δεν θυμάμαι ποιος αλλά είναι πολλές οι πληροφορίες). Πάντως οι μέρες που θα ταξιδέχεις ειναι τόσο λίγες, που θα περάσουν πριν το καταλάβεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα, αν νομίζεις ότι μπορώ να σου δώσω κάποια συγκεκριμένη πληροφορία, με χαρα. :clap:
 

Rebequita

Member
Μηνύματα
408
Likes
158
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
καλημέρα,
είμαι πολύ καινούργια στο forum κι εχω ενθουσιαστεί!:D Βρήκα την ερώτηση σου ψαχουλεύοντας γύρω-γύρω και ειδικότερα Ασία-Ταιλάνδη. Θα σου μεταφέρω λίγο από την δική μου ταξειδιωτική εμπειρία κι ελπίζω να σε βοηθήσει στην απόφασή σου.
Καταρχήν αντικειμενικά λέγεται για την andaman sea, την πλευρά που βρίσκεται το phuket και το krabi, οτι το καλοκαίρι είναι αδύνατο να κολυμπήσεις, για αυτό και είναι τόσο φθηνά τα ξενοδοχεία κλπ. Επομένως χάνεις ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του ταξειδιού, το μπάνιο στην θάλασσα.
Το Σαμούι για μένα είναι από τα ωραιότερα μέρη στον κόσμο (τουλάχιστον απο αυτά που έχω επισκεφθεί εγώ.).
Σε μέγεθος έχουν μεγάλη διαφορά, είναι σαν να συγκρίνεις την Πάρο με την Ρόδο!!!! Το Σαμούι γυρίζεται σχετικά εύκολα σε 1-2 μέρες. Επίσης ο κόσμος που το επισκέπτεται είναι πιο χαλαρός, λιγότερο πάρτυ τύποι, πιο παραλία-ηρεμία.
Οσο για νησάκια κοντά στο Σαμούι, είναι το Κοπανγκάν, διάσημο για τα ρέιβ πάρτυ με φεγγάρι που διοργανόνονται και μαζεύονται όλες οι φυλές της γής!:lol: καθώς και το περίφημο πάρκο Ang Thong που έχει γυριστεί η ταινία "the Beach", κάποιος εδώ μέσα έχει ΄γράψει ένα πολύ ωραίο αρθρο (sorry που δεν θυμάμαι ποιος αλλά είναι πολλές οι πληροφορίες). Πάντως οι μέρες που θα ταξιδέχεις ειναι τόσο λίγες, που θα περάσουν πριν το καταλάβεις.
Ελπίζω να σε βοήθησα, αν νομίζεις ότι μπορώ να σου δώσω κάποια συγκεκριμένη πληροφορία, με χαρα. :clap:
Δωσε μας και καμια extra πληροφορια για το που εμεινες, σε ποια παραλια.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.485
Likes
7.968
Αν και το Κράμπι είναι αυτό που έχω επισκεφθεί (και το προτείνω ανεπιφύλακτα), ωστόσο λόγω καιρού την περίοδο που θα πας, νομίζω ότι θα πρέπει να επιλέξεις το Σαμούϊ.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
:roll:Λογω καιρου καλο ειναι να αποφυγεις την πλευρα του Αndaman.
Το Samui ξερω οτι ειναι αρκετα τουριστικο.Εμεις γι αυτο το λογο πηγαμε διπλα στο Ko Pha Ngan που ειναι εξισου ομορφο αλλα λιγο πιο ησυχο.
Εξαρταται τι ζητας.Κι εκει υπηρχε η παραλια των παρτι, το Hat Rin.Εμεις μειναμε σε μια πολυ ωραια παραλια που λεγεται Thong Nai Pan Yai.Eιχε τα παντα,ωραια μπαγκαλοους,εστιατορια οπου μπορουσες να φας καθισμενος πανω στην αμμο και ενα πολυ ωραιο μπαρακι το Dolphin. Ολα αυτα ομως σε μικρο αριθμο και ετσι μπορουσες να ρηλαξαρεις και να ξεχαστεις.Γι αυτο μηπως πρεπει να το ξανασκεφτεις γιατι 8 μερες νομιζω οτι ειναι λιγο για τετοιους προορισμους , με το που θα αρχισεις να χαλαρωνεις θα πρεπει να ετοιμαζεσαι για την επιστροφη.Για ξανασκεψου το, μηπως μπορεις να ξακλεψεις μερικες μερες ακομα!Και βεβαια δεν χρειαζεται να πας οργανωμενα , ειναι τοσο ευκολο και ακυνδυνο να τα βρεις ολα μονος σου , που δεν εχεις αναγκη κανενα πρακτορειο.Θα σου ερθει και πολυ πιο οικονομικα πιστεψε με!!!!:roll:
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
ΚΡΑΜΠΙ Η ΠΟΥΚΕΤ Το Δεκέμβριο ???απο αποψη καιρού αλλά και μέρος αποψεις?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.367
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κράμπι και Πουκέτ βρίσκονται στη ίδια περιοχή και έχουν ίδιο καιρό - ο οποίος το Δεκέμβριο είναι μια χαρά.
Κράμπι πήγα πριν λίγες μέρες , αλλά Πουκέτ πριν μερικά χρόνια και έτσι δεν μπορώ να τα συγκρίνω. Το Πουκέτ μου άρεσε πολύ αλλά πιθανόν να έχει αλλάξει πολύ στο μεταξύ.
Αν έχεις αρκετές μέρες πάντως , μπορείς να πας και στα δύο.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ζωη,αυτο περιμενω...το "κραμπι σου":clap::clap:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
το πόστ ειναι προπέρσινο!
τι έγινε ρε kleopatra που πήγες τελικα πότε με ποιούς και γιατί??
αναμένομεν ιστορίες και δικαιολογίες!
 

despokkp

Member
Μηνύματα
86
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ ΟΔΙΚΩΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΕΡΙΚΗ
ΚΑΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟΨΗ ΚΑΝΕΙΣ? ΠΗΓΕ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ???ΚΡΑΜΠΙ Η ΠΟΥΚΕΤ?
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.605
ΚΑΜΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΠΟΨΗ ΚΑΝΕΙΣ? ΠΗΓΕ ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ???ΚΡΑΜΠΙ Η ΠΟΥΚΕΤ?
Ο καιρός όπως σου απάντησαν είναι ο ίδιος. Από κει και πέρα είναι τι ψάχνεις. Έντονη ζωή: Πουκέτ (επίκεντρο η Πατόνγκ). Χαλαρή: Κράμπι (επίκεντρο: Άο Νανγκ).
Περισσότερες παραλίες αν θες να γυρίσεις: Πουκέτ. Ελαφρώς διαυγέστερες: Κράμπι
Εκδρομή στα Πι-Πι εύκολα και από τους 2 προορισμούς, αλλά περισσότερες επιλογές για εκδρομές έχεις από Πουκέτ.
Εξαρτάται καθαρά από εσένα και το τι θέλεις.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Αν πραγματικά θέλεις να δεις κάτι διαφορετικό , τότε ανεπιφύλακτα θα πας Πουκέτ κ θα κανονίσεις κ ένα 2μερο στα Phi Phi Islands

Εμένα προσωπικά το Κράμπι με απογοήτευσε, μετα το τσουνάμι έχει αλλάξει πολύ, έμεινα στην Aonang κ δν μου άρεσε ουτε η παραλία ουτε το χωριό ---- δν εχει ζωή δν εχει διασκέδαση, κ γενικά δν σου δινει την αισθηση του τροπικού μέρους. Εμεις τις μέρες που μειναμε Κράμπι τις περάσαμε σε ολοημερες εκδρομες στα γειτονικά νησάκια (που ειναι πανέμορφα άλλα που μπορείς να τα δεις κ σαλπάροντας απτο Πουκετ)

Κ αν οντως πας Πουκέτ, μακριά απτην Πάτονγκ. Θα σου πρότεινα την Κάτα πού έχει ισως κ τις καλύτερες παραλίες του νησιού

Στην εκδρομή που έκανα εγώ ήμασταν 4 φίλοι 28-31 , τώρα δν ξέρω εσεις παιδιά τι ηλικία έχετε κ τι ζητάτε απτο ταξίδι σας.
Το καλύτερο μέρος που μείναμε ήταν τα Phi Phi (μν περιμένετε βέβαια ανέσεις 4στερων ξενοδοχείων εκει)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom