Αίγυπτος Tαξίδι 1ο -Αίγυπτος!!

Vasiliki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Αφρικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάλι-Τιμπουκτού

Την απόφαση μου την είχα πάρει, παρόλο που γονείς και φίλοι έκαναν τα πάντα για να μου αλλάξουν γνώμη, είχαν γίνει βλέπετε τότε κάποιες βομβιστικές ενέργειες στη Χουργκάντα και δεν ήθελαν να πάω με κανέναν τρόπο!
Τότε, είπα πεισματικά :mad: : Εγώ θα ΠΑΩ έστω και ΜΟΝΗ μου (με γκρούπ φυσικά).
Έτσι έγινε, σε 3 εβδομάδες βρισκόμουν στο ανατολικό αεροδρόμιο και περίμενα με αγωνία την πτήση μου με την Εgyptair για Κάιρο.
Η αγωνία μου έγινε μεγαλύτερη όταν κατάλαβα ότι η πτήση μας καθυστερούσε, ρώτησα και μου είπαν ότι κάτι είχαν εντοπίσει στην βαλίτσα ενός ατόμου από το γκρουπ …μετά από δυο ώρες περίπου μαθαίνουμε ότι θα γίνει η πτήση με οοολα τα άτομα :clap:
Σιγά που θα την γλιτώναμε!:haha::haha::haha:
Στο Κάιρο περάσαμε έναν Γολγοθά από ελέγχους, θυμάμαι χαρακτηριστικά όλα μου τα ρουχαλάκια στη σειρά πάνω σε ένα βρώμικο πάγκο ..και αυτό επειδή όντος είχαν εντοπίσει κάτι ύποπτο!
Τελικά μια κοπέλα προσπάθησε να περάσει ναρκωτικά στη χώρα (σε κονσέρβες μέσα στη βαλίτσα) και την είδα να περνάει από μπροστά μου με χειροπέδες !!! :bleh:
Η αλήθεια είναι ότι είχα σοκαριστεί λίγο :shock: αλλά προσπαθούσα να σκεφτώ θετικά, βρισκόμουν στο μέρος που πάντα λαχταρούσα να πάω και ακόμα δεν είχα δει τίποτα ,το 8ημερο στην Αίγυπτο μόλις άρχιζε…
 

Attachments

Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Βασιλικη,ξεκινησες τελεια αλλα ησουν πολυ συντομη!!!!Γιατι????
Δωσε μας γρηγορα το 2ο μερος και μη μας αφηνεις να αγωνιουμε περισσοτερο.:(
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
ρε βασιλικουλα δεν τα κανουν αυτα ετσι!δεν σταματαμε ετσι τις ιστοριες!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Τελικα η Αιγυπτος ειναι ιδιαιτερα δημοφιλης προορισμος και την εχετε επισκεφτει πολλοι..
Σε ακολουθουμε Vasiliki στο δικο σου ταξιδι που ξεκινησε επεισοδιακα!
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ονειρεμένο Ταξίδι
far away
Vasiliki,θελω να ακουσω και τα υπολοιπα...αντε...
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Vasiliki, άντε καμάρι μου... Ξεροσταλιάσαμε εμείς οι μη έχουσες επισκεφθεί την Αίγυπτο. Από τα δάκτυλά σου κρεμόμαστε
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Περιπετιωδες ξεκινημα.Καλη συνεχεια.
Ελπιζω να προσθεσεις και :photographer:
 

Vasiliki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Αφρικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάλι-Τιμπουκτού
Εχετε δίκιο!!Θα συνεχίσω το συντομότερο (έμπλεξα με την δουλειά)!!
 

Vasiliki

Member
Μηνύματα
10
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Αφρικη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μάλι-Τιμπουκτού
Kάιρο

Έτυχε ο ξεναγός στο πρώτο μου ταξίδι στην Αίγυπτο (γιατί ακολούθησε κι άλλο)να είναι αρχαιολόγος!!
Όπως καταλαβαίνετε ειδικά κατά την διάρκεια της επίσκεψης μας στο μουσείο
τον είχα αγκαζέ :hug:.
Περισσότεροι από 100.000 αρχαιολογικοί θησαυροί από τη Φαραωνική Αίγυπτο μπρος στα ματιά μου! Έμεινα έκθαμβη! Από τα εκθέματα περισσότερη εντύπωση μου έκαναν: οι πρώτες τετραγωνικές σαρκοφάγοι στις οποίες τοποθετούσαν το νεκρό σώμα σε στάση εμβρύου με σκοπό την αναγέννηση του, ο θησαυρός του Τουταγχαμών (1.700 κομμάτια από ατόφιο χρυσάφι) και φυσικά το περίφημο δωμάτιο με τις μούμιες…
Συνεχίζουμε…
Νοτιοδυτικά (7 χλμ. από το Κάιρο), απλώνεται η Γκίζα όπου βρίσκονται οι Πυραμίδες, τα μόνα από τα Επτά Θαύματα της αρχαιότητας που διατηρούνται σχεδόν άθικτα έως σήμερα. Η μεγαλύτερη και πιο αριστουργηματική είναι του Χέοπα, ακολουθούν οι δυο μικρότερες του Μικερίνου και Χεφρίνου..
Δεν πτοήθηκα όταν ρώτησαν ποιοι θα κατέβουν στην Πυραμίδα του Χέοπα, ήμουν πρώτη στη σειρά, αν και είχα διαβάσει τι με περίμενε.. μια δοκιμασία που απαιτεί πολύ περπάτημα, μπουσουλώντας σχεδόν σε στενούς διαδρόμους όπου ο αέρας είναι λίγος. Οι διάδρομοι οδηγούν σε μια εντυπωσιακή στοά που το ύψος της φθάνει τα 8.50 μέτρα. Η μυρωδιά ήταν αποπνικτική αλλά η αίσθηση ,του να βρίσκεσαι στο εσωτερικό μιας Πυραμίδας απερίγραπτη !!
Χαν έλ χαλιλ
Στην αγορά του αλ χαλιλι θα πουλάν τα δυο σου χείλη δυό περιουσίες και άλλη μια…..
Πόσες φόρες είχα ακούσει αυτο το τραγούδι ..(το είχα μάθει να το παίζω και στη κιθάρα)
Ήμουν ενθουσιασμένη από όλα αυτά που είδα αλλά πιο πολύ γιατί μας οδηγούσαν προς την περίφημη αγορά του Χαν έλ Χαλιλ ! Μονό η ονομασία της με έκανε χρόνια τώρα να ονειρεύομαι τόπους μαγικούς και παραμυθένιους…
Ήταν όλα όπως τα περίμενα και είχα διαβάσει έως τότε σε πολλά μυθιστορήματα… καφενεδάκια με τεράστιους καθρέπτες πλαισιωμένους από βαριές σκαλιστές κορνίζες , με υπαίθρια καναπεδάκια πνιγμένα με πολύχρωμα μαξιλαρια να χαρίζουν στιγμές χαλάρωσης σε ντόπιους και μη, προσφέροντας τους βαρύ μερακλίδικο αραβικό καφέ και άργιλε με άρωμα μήλου.
Χρώματα και αρώματα παντού !Στενά δρομάκια γεμάτα με μαγαζάκια υπερφορτωμένα με κάθε λογής σουβενίρ, άνθρωποι ζεστοί ,φιλικοί με γελαστά ματιά να σε ικετεύουν να πάρεις από την πραμάτεια τους με έναν και μοναδικό ορό ….ανελέητο παζάρι !! Γέλασα παρά πολύ όταν έψαχναν οι ντόπιοι τους κηδεμόνες μου για να με παζαρέψουν με αντάλλαγμα αρκετές δεκάδες καμήλες (ευτυχώς που δεν ήρθαν σκεφτόμουν.. :D:D).
Η ώρα είχε περάσει κι ούτε που το είχα καταλάβει, είχα χαθεί μέσα στα σοκάκια και τα παζάρια και δεν έβλεπα κανένα άτομο από το γκρούπ .Η συνάντηση μας θα ήταν στις 7 στην είσοδο του παζαριού και η ώρα ήταν 7 και 45 και δεν είχα και κινητό!! Έτρεχα για να προλάβω αλλά δυστυχώς η ευτυχώς για εμένα είχαν φύγει.. ο ξεναγός μας είχε πει πως αν χανόμασταν το καλύτερο που θα μπορούσαμε να κάνουμε ήταν να πάρουμε ένα ταξί και να πούμε την διεύθυνση του ξενοδοχείου. Αυτό έκανα κι εγώ ..σταματάω έναν χαρούμενο άραβα ταξιτζή και συνεννοήθηκα- στα γερμανικά παρακαλώ- να με πάει στο ιντερκοντινένταλ! Δέχτηκε με χαρά!
Μπήκα στο ταξί ,πίσω και δεξιά, η πόρτα δεν έκλεινε καλά, γύρισε, με κοίταξε και μου χαμογέλασε πλατιά :haha:!! Με περίμενε μια αλλιώτικη κούρσα…
 
Last edited by a moderator:

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Βασιλικη με γυρισες 6 χρονια πισω,οταν εγω πηγα στην Αιγυπτο και εζησα αυτα που εσυ διηγησε αυτη τη στιγμη.
Συνεχισε ετσι με εχεις καθηλωσει.:clap:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Bανουατου/Tαιλανδη
Πααααρα πολυ καλη η αφηγηση σου Βασιλικη,και πολυ περιπετειωδης ιστορια.Εχει κατι μεσα απο ιντιανα τζοουνς.Μ αρεσει.
Αλλα εχεις ενα κακο ελλατωμα:haha:
Παντα κοβεις την ιστορια στο καλυτερο σημειο.:mad:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom