ΗΠΑ Tι αεροπορικη να επιλεξω?

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Προς τους φίλους που γνωρίζουν περισσότερα για τις αεροπορικές εχω μια ερώτηση. Turkish ή American airlain για ταξίδι στην Αμερική; Η τιμή έχει διαφορά 90 ευρώ (φτηνότερη η American) και οι ώρες είναι 2-3 παραπάνω ώρες με την American.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Turkish γιατι φιλος μου που ταξιδεύει Βοστόνη τακτικά λογω σπουδών εκει ,μου λεει δεν συγκρίνονται οι Αμερικανικες με την Turkish.
Θα φας και παρα πολυ καλα μεσα στο αεροπλανο !
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Turkish γιατι φιλος μου που ταξιδεύει Βοστόνη τακτικά λογω σπουδών εκει ,μου λεει δεν συγκρίνονται οι Αμερικανικες με την Turkish.
Θα φας και παρα πολυ καλα μεσα στο αεροπλανο !
Και εγω την Turkish σκεφτόμουν επειδή εχω διαβάσει εδω πως οι Αμερικάνικες δεν ειναι τόσο "εξυπηρετικές" απλώς δεν ξερω τι εννοεί ο καθένας με αυτή την περιγραφή.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Γενικά οι Τουρκικές αερογραμμές εχουν πιο user friendly πακέτο υπηρεσιών απο το αντίστοιχο των Αμερικανικών. Πχ μεγαλη εντύπωση κανει οτι εχουν 30 κιλα αποσκευές σαν ανώτατο όριο αν ταξιδεύεις απο Θεσσαλονικη. Επισης η ποσότητα και η ποιοτητα του γεύματος ειναι κλάσης ανώτερη. Ο στόλος ειναι αρκετα νεότερος (πολλα αεροσκάφη wide bodies ειναι 5ετιας )
Ισως το Ατατουρκ δεν ειναι και το καλύτερο hub βεβαια αλλα δεν γινεται και ολα δικα μας...
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Εγώ από Αμερικάνικες εταιρείες δεν έχω εμπειρία, αλλά πριν λίγες μέρες που ταξίδεψα (για πρώτη φορά) με Turkish Airlines προς Ασία εντυπωσιάστηκα. Καθαρό αεροπλάνο, πολύ καλό φαγητό (σαν αυτό που προσέφεραν κάποτε τις καλές εποχές οι ελληνικές εταιρείες) και ατομική οθόνη για κάθε επιβάτη με playlist 200 ταινιών κάθε είδους, μουσικής κτλ. Μπορεί το τελευταίο να ακούγεται δευτερεύον, αλλά δεν είναι καθόλου όταν έχεις μπροστά σου μια πτήση τόσων ωρών... Όπως επίσης δεν είναι καθόλου αμελητέο να διαρκεί η πτήση 2-3 ώρες λιγότερες, ακόμα και εάν η τιμή είναι 90€ υψηλότερη.
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Kαι εγω που θα παω στην Πολη σε δυο μηνες με ΤΚ εστειλα email στο γραφειο αεροδρομιου εδω στη Θεσσαλονικη για προκρατηση θεσης και μου απαντησαν μεσα σε...4 λεπτα! Πραγματικα ταχυτατοι!
 

brhcp

Member
Μηνύματα
11
Likes
2
Είναι να πάω το καλοκαίρι Ιούνιο-Ιούλιο Σικάγο. Εχω βρει με 600€ και κατι από Θεσ/νίκη με Turkish. Η αλλα επιλογή είναι κλεισιμο από Skyscaner συνδυασμό εταιριων(Lufthansa+Aegean)λίγο πιό φθηνα απλά δεν ξέρω σε αυτην την περίπωση τί παίζει με τις αποσκευές.Δικαιούμαι 1 χειραποσκευή και 1 κανονική ή σε χρεωνουν την κανονική λόγω Aegean?Επίσης είναι καλή περίοδος πιστεύετε να κλείσω τώρα ή είναι ακόμα νωρίς?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.270
Απ το skyscaner δεν κλείνεις κατευθείαν τα εισιτήρια.Σε κατευθύνει είτε στις αεροπορικές εταιρείες είτε σε διάφορα ιντερνετικα πρακτορεία.Κοίταξε το αυτό.Προσωπικά θα έκλεινα τα εισιτήρια τώρα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
Μπορείς να έχεις και μία κανονική βαλίτσα αν κλείσεις Aegean-Lufthansa,εκτος απο την χειραποσκευή.
Πριν 3 χρόνια,ταξίδεψα Νέα Υόρκη με Turkish και έδινε 2 βαλίτσες εκτος απο την χειραποσκευή.Δεν ξέρω αν ισχύει ακομη.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
1.654
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Ισχύει ότι με την Turkish έχεις 2 βαλίτσες για Αμερική (Καναδά, ΗΠΑ) μέχρι 23 kgr δωρεάν.
Αν λοιπόν σκέφτεσαι να κάνεις αγορές, συμφέρει να επιλέξεις την turkish.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Και επίσης η Turkish εκτός από την χειραποσκευή επιτρέπει και μια τσαντούλα ακομα μεσα στην καμπίνα νομιζω!
 

werip

Member
Μηνύματα
280
Likes
126
Η ΤΚ είναι η πιο λαρτζ εταιρεια απο πλευράς αποσκευών.
Τσέκαρε αν τα 2 τεμάχια αποσκευών που μπορεις να εχεις ειναι μεχρι 30 κιλα το καθενα και οχι μεχρι 23. Εμάς στο SKG-IST μας επέτρεπε μεχρι 30 κιλα να μεταφέρουμε και κανονικα χειραποσκευη και βοηθητική χειραποσκυη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.699
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom