Test DNA

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Υπάρχουν τουλάχιστον δυο αμερικάνικες εταιρείες που προσφέρουν την εξής (πλέον οικονομικά προσιτότατη δυνατότητα): Στέλνεις δείγμα DNA (σάλιο βασικά, σε ειδικά διαμορφωμένο δοχείο) και σου αναλύουν το DNA, κάνοντας μια παρουσίαση, ανάλογα με το τι ζητάς:
α) εξηγώντας την καταγωγή σου, δηλαδή σε τι ποσοστό είσαι Σκανδιναβικής, Γαλλικής, Νοριοευρωπαϊκής, Ινδικής κλπ καταγωγής
β) κάνοντας ένα χάρτη των πιθανότήτων για να ξέρεις -συγκριτικά με τους μέσους όρους- τι πιθανότητες δίνουν τα γονίδιά σου να νοσήσεις από καρκίνο μέχρι restless leg syndrome.

Τα αποτελέσμτα, για όσους δεν έχουν εικόνα της συγκεκριμένης υπηρεσίας, είναι κάπως έτσι:
9023andme.jpg

feat_23andme_ancestry.jpg

pstam_23andMe_research_reports_1000.png


Όσοι γνωστοί μου το έκαναν (όλοι Αμερικανοί) ειχαν εντυπωσιακά εύστοχα αποτελέσματα, με δεδομένου ότι επρόκειτο καθ' ολοκληρίαν για Αμερικανούς, που πάνω κάτω γνώριζαν ότι έχουν π.χ. Ινδιάνικες, Σκανδιναβικές και Καμποτζιανές ρίζες.

Εγώ και η κοπέλα μου το κάναμε το τεστ και αναμένουμε τα αποτελέσματα εντός του ΜΑρτίου (συνήθως κάνει 6-8 εβδομάδες). Ειδικά η δική της περίπτωση θα είναι πιο ενδιαφέρουσα αφού έχει DNA από τουλάχιστον 3 ηπείρους (Ασία, Αφρική κι Ευρώπη) κι ενδεχομένως και ολίγον από Αμερική. Εγώ πάλι αναμένω να βγω τουρκόσπορος...

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έκανε και τι εμπειρίες είχε.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.536
Υπάρχουν τουλάχιστον δυο αμερικάνικες εταιρείες που προσφέρουν την εξής (πλέον οικονομικά προσιτότατη δυνατότητα): Στέλνεις δείγμα DNA (σάλιο βασικά, σε ειδικά διαμορφωμένο δοχείο) και σου αναλύουν το DNA, κάνοντας μια παρουσίαση, ανάλογα με το τι ζητάς:
α) εξηγώντας την καταγωγή σου, δηλαδή σε τι ποσοστό είσαι Σκανδιναβικής, Γαλλικής, Νοριοευρωπαϊκής, Ινδικής κλπ καταγωγής
β) κάνοντας ένα χάρτη των πιθανότήτων για να ξέρεις -συγκριτικά με τους μέσους όρους- τι πιθανότητες δίνουν τα γονίδιά σου να νοσήσεις από καρκίνο μέχρι restless leg syndrome.

Τα αποτελέσμτα, για όσους δεν έχουν εικόνα της συγκεκριμένης υπηρεσίας, είναι κάπως έτσι:
View attachment 229899
View attachment 229901
View attachment 229902

Όσοι γνωστοί μου το έκαναν (όλοι Αμερικανοί) ειχαν εντυπωσιακά εύστοχα αποτελέσματα, με δεδομένου ότι επρόκειτο καθ' ολοκληρίαν για Αμερικανούς, που πάνω κάτω γνώριζαν ότι έχουν π.χ. Ινδιάνικες, Σκανδιναβικές και Καμποτζιανές ρίζες.

Εγώ και η κοπέλα μου το κάναμε το τεστ και αναμένουμε τα αποτελέσματα εντός του ΜΑρτίου (συνήθως κάνει 6-8 εβδομάδες). Ειδικά η δική της περίπτωση θα είναι πιο ενδιαφέρουσα αφού έχει DNA από τουλάχιστον 3 ηπείρους (Ασία, Αφρική κι Ευρώπη) κι ενδεχομένως και ολίγον από Αμερική. Εγώ πάλι αναμένω να βγω τουρκόσπορος...

Ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος το έκανε και τι εμπειρίες είχε.
Yorgo εγώ έκανα το DCAnestry κάπως ετσι. Ή αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα αφού τα αποτελέσματα είναι τελείως Γενικά. Έχουν ίδια κατηγορία το Greece - Italy ενώ, εμένα πχ μου έβγαλε και 21 % Caucasian , και Καύκασιαν περιλαμβάνει τεράστια περιοχή από Ελλάδα μέχρι Καυκασο. Όντως της κοπέλας θα είναι ενδιαφέρον.. Α υπόψιν είχα και 1% Jewish Kai 2% eastern Europe .
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμάς το kit μας το έκαναν δώρο, αλλά νομίζω ότι κοστίζει 35$. Αφού το συμπληρώσεις, το στέλνεις με το ταχυδρομείο εντός των ΗΠΑ (περιλαμβάνεται το γραμματόσημο) και μετά επιλέγεις: μόνο για την καταγωγή είναι 50-100$ (εμείς το βρήκαμε με 49 σε προσφορά) ή άλλα τόσα και για τις ασθένειες.

Αυτό που με δυσκόλεψε είναι πως πρεπει να ταχυδρομηθεί από εντος των ΗΠΑ και τουλάχιστον στην εταιρεία που πήρα εγώ , δέχονταν μόνο πιστωτικές που έχουν εκδοθεί εντός ΗΠΑ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.747
Ωραίο, θα το κάνω στον μικρό μας να δω αναλογίες.. :D
Θα έχει ενδιαφέρον!!!
Γιώργο είναι αλήθεια ότι είχα σκεφτεί να κάνω το τεστ,από περιέργεια και μόνο γιατί κατά τ'άλλα το τεστ θα χτυπήσει
κόκκινα. :haha::haha:
Πριν καμιά δεκαριά χρόνια ένας μακρινός συγγενής έψαξε το γεννεολογικό δέντρο και έφτασε μέχρι το 1777.
Εκεί διαπίστωσα ότι στο σόι του πατέρα μου υπήρξαν δυο γάμοι .Ο ένας με Γαλλίδα και ο άλλος με Ιταλίδα.
Άρα θεωρητικά από την μεριά του πατέρα μου εκτός από Ελληνικό dna θα πρέπει να υπάρχει και Γαλλικό και
Ιταλικό.
Από την μεριά της μητέρας μου έχουμε λίγες γνώσεις καταγωγής.Ο παππούς βέρος κρητικός αλλά η γιαγιά
Μικρασιάτισσα χωρίς λεπτομέρειες άλλες.
Από δω και πέρα τα πράγματα μπερδεύουν κι άλλο.Έχοντας αυτό το μείγμα παντρεύτηκα Ελληνογερμανίδα
με στοιχεία παππούδων Γερμανοπολωνικό.
Καταλαβαίνεις ότι το παιδί μου έχει ένα μείγμα όλων αυτών.Θα κάνω το τέστ στο παιδί του γυιού μου που
τα έχει με τσεχοπολωνέζα, :haha::haha: να δω τι σκ@τ@ θα είναι :haha::haha:
Φένια σίγουρα δεν είμαι απόγονος του Μ.Αλέξανδρου. :haha::haha:
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
ενδιαφερον θα εχει...λεω να το κανω και να βγαλω αποτελεσματα χααχχα
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τι θα κάνετε δηλαδή? Αφού ο Yorgos λέει πρέπει να ταχυδρομηθεί από εντός των ΗΠΑ αυτό με το σάλιο που είναι κ ενδιαφέρον...

Κ τα online θέλουν να συμπληρώσουμε εμείς τα στοιχεία των συγγενών μας κλπ... Σιγά...Βαριέμαι...Και να τους πληρώσω κιόλας...
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ταξίδι-Όνειρο
Στο κεντρο της Γης
Τι θα κάνετε δηλαδή? Αφού ο Yorgos λέει πρέπει να ταχυδρομηθεί από εντός των ΗΠΑ αυτό με το σάλιο που είναι κ ενδιαφέρον...
δεν εχω προβλημα σε αυτο το κομματι οποτε λεω να το δοκιμασω :)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι θα κάνετε δηλαδή? Αφού ο Yorgos λέει πρέπει να ταχυδρομηθεί από εντός των ΗΠΑ αυτό με το σάλιο που είναι κ ενδιαφέρον...

Κ τα online θέλουν να συμπληρώσουμε εμείς τα στοιχεία των συγγενών μας κλπ... Σιγά...Βαριέμαι...Και να τους πληρώσω κιόλας...
Σιγα καημενη, κανε ενα ταξιδι στις ΗΠΑ και δωσε το δειγμα. Αν δεν θες να πας επειδη φοβασαι πως θα βγεις Περσιδα και θα εχεις προβληματα με τον Trump, στειλε στη My Heritage που ειναι στο Ισραηλ και δεχεται απο παντου.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.663
Likes
50.503
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι θα κάνετε δηλαδή? Αφού ο Yorgos λέει πρέπει να ταχυδρομηθεί από εντός των ΗΠΑ αυτό με το σάλιο που είναι κ ενδιαφέρον...
Στο φέρνει κάποιος δικός σου από την Αμερική, φτύνεις (το δείγμα, όχι τον άνθρωπο!), του το δίνεις και το ταχυδρομεί. Του δίνεις μετρητά και πληρώνει αυτός για σένα μετην αμερικάνικη κάρτα του.
Κ τα online θέλουν να συμπληρώσουμε εμείς τα στοιχεία των συγγενών μας κλπ...
Μου πήρε γύρω στα 2 λεπτά.
Σιγά...Βαριέμαι...Και να τους πληρώσω κιόλας...
Η αλήθεια είναι ότι συνήθως για τις υππηρεσίες πληρώνει αυτός που τις δέχεται. Να σε πληρώνουν για υπηρεσίες που ζητάς δε συνηθίζεται.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.293
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom