The official γατο-τοπικ

Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Παναγιώτη εκεί στην Ισπανία εκεί τέλος πάντων που μένεις οι "δήμοι"οι υπηρεσίες αναλαμβάνουν ,κάνουν κάτι για τις στειρώσεις των αδέσποτων??
γιατί εδώ (μιλάω για θεσσαλονίκη ,δεν ξέρω για άλλες πόλεις)και παρά τα σποτάκια της τηλεόρασης για ..υποχρέωση των δήμων οι δήμοι μας έχουν...γραμμένους!(3 μεγάλοι που έχουμε απευθυνθεί)
και είναι πολύ μεγάλο το πρόβλημα με τα καυμένα τα αδέσποτα που πολλαπλασιάζονται διαρκώς...και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες που καταβάλλουμε όσοι τέλος πάντων έχουμε την διάθεση να αναλάβουμε ακόμα και ιδιωτικά τα έξοδα για την στείρωση ορισμένων ΔΕΝ έχουμε βοήθεια όσον αφορά τον ¨"εξοπλισμό"και την κατάρτιση που χρειάζεται για να τα "πιάσουμε",
χρειάζεται ειδική γατοπαγίδα και χρόνος κλπ κλπ που σίγουρα δεν είναι δική μας δουλεια΄εννοώ απλών πολιτών,...οι δήμοι..πέρα βρέχει......
οπότε υπάρχουν γειτονιές όπου γεννάν ανεξέλεγκτα οι γατούλες και τα γατάκια πάνε κακήν κακώς είτε από ατυχήματα είτε από ..μεγάλους επιθετικούς γάτους ή σκύλους ,φόλες και μη χειρότερα επειδή το πρόβλημα ενοχλεί κάποιους οπότε καταφεύγουν στις δολοφονίες ..τι να πεις
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Παναγιώτη εκεί στην Ισπανία εκεί τέλος πάντων που μένεις οι "δήμοι"οι υπηρεσίες αναλαμβάνουν ,κάνουν κάτι για τις στειρώσεις των αδέσποτων??
Είναι ανάλογα με την περιφέρεια. Στην Καταλανία δεν θα βρεις ούτε ένα αδέσποτο σκυλί. Ούτε ένα.
Υπάρχουν πολλές ΜΚΟ που συνεργάζονται με τους δήμους ή ανεξάρτητα με χορηγούς. Και επειδή οι
Καταλανοί είναι πολύ φιλόζωοι αναγκάζονται να 'εισάγουν' από πχ Ανδαλουσία.
Ο Rubi που έχω ήρθε από Murcia.
Με τα γατιά είναι άλλο θέμα. Υπάρχουν αρκετά, όχι μέσα στην πόλη της Βαρκελώνης, αλλά έξω
στην επαρχία. Οι δήμοι βγάζουν το βίσμα από τον πισινό τους και ρίχνουν το μπαλάκι στις φιλοζωικές ΜΚΟ. Αυτές (οι περισσότερες) κάνουν καλά την δουλειά τους , αλλά υπάρχει έλλειψη προσωπικού.
Αν τους πας ένα ζωάκι θα το στειρώσουν σχεδόν δωρεάν. Για να καταλάβεις δυο γατιά που έχω τα άσπρα τα κουφά αν θυμάσαι έδωσα 40 ευρώ για δυο στειρώσεις, τα εμβόλια για ένα χρόνο και τα τσιπ
με τα χαρτιά τους . Έξω σε ιδιώτη έχει 100 ευρώ το ένα στείρωση.
Δυστυχώς οι δήμοι δεν βγαίνουν να μαζέψουν αδέσποτα γατιά. Μόνο σε σπάνιες περιπτώσεις.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Αχ ανοίγετε ευαίσθητο θέμα που απευθύνεται σε αναίσθητους ιθύνοντες... Εδώ στην Ελλάδα δεν υπάρχει τόσο φτηνή λύση για μαζικές στειρώσεις. Όπως είπε κι η ρομαντικ, κάποιες γειτονιές έχουν τόσο πολλά αδέσποτα που κυρίως τα γατάκια δε προλαβαίνουν να ζήσουν αρκετά... Έχω βρει ένα που έμεινε μόνο του και το έχω έννοια αλλά είναι δυο μηνών μόνο και δε καταλαβαίνει, βγαίνει στο δρόμο κλπ. Το φροντιζει όλη η γειτονιά. Γενικά οι πολίτες μεμονωμένα προσπαθούν όσο μπορούν. Επίσης έχουν αυξηθεί οι ομάδες στο Facebook/ instagram όπου μπορεί κανεις να υιοθετήσει. Στο Δήμο Συκεών -Νέαπολης υπάρχουν δράσεις για τα ζώα πχ δωρεάν σακούλες για τα Απορρίμματα τους αλλά είναι ελάχιστα σε σχέση με αυτά που θα μπορούσε πραγματικά να κάνει. Για να μην αναφέρουμε ότι εν έτη 2020 έχασαν τη ζωή τους στη Θεσσαλονίκη τρεις άνθρωποι από επιθέσεις αδέσποτων- ο ένας οικογενειακός φίλος.
Το δικό μου το σπλάχνο το πήρα από μια κυρία που μαζεύει αδέσποτες γατούλες, τις στειρώνει με δικά της έξοδα και με ευκολίες που της κάνει ο κτηνίατρος και μετά τα δίνει για υιοθεσία. Έχει 6-7 τουλάχιστον κάθε φορά.
Οι πολίτες θα έλεγα ότι αρχίζουν και γίνονται πιο ευαισθητοποιημένοι με τα ζωάκια. Πρώτη φορά βλέπω πχ τόσα ημίαιμα οικόσιτα. Πριν δέκα χρόνια όλοι είχαν ράτσας. Αυτό που νιώθω εγώ είναι πως όταν σώζουμε μια αδέσποτη ψυχούλα σώζουμε και τη δική μας ψυχούλα μαζί. Η αγάπη που τους δίνουμε μας επιστρέφεται στο πολλαπλάσιο. ❤ Αυτό το αγγελούδι με έκανε να θυμηθώ πως ήταν όταν ήμουν μωρομάνα.
B41A9AED-D777-4BB3-B13B-BB789EC3C05E.jpeg
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πριν πολλά χρόνια στην κτηνιατρική σχολή της Θεσσαλονίκης έκαναν αρκετά φτηνά στειρώσεις.
Για τώρα δεν ξέρω.
ααα αυτά ίσχυαν πριν..καμιά 20αρια χρόνια
η κτηνιατρική σχολή έχει γίνει πλέον σε τιμές (από νοσηλείες που ξέρω ,τόχω ....ζήσει με τον ένα μου γάτο χειρουργεία κλπ ακόμα και για υποδοχή και μόνο έκτακτου περιστατικού σκύριακα)πανάκριβη,
ευτυχώς με αναζήτηση ...βρίσκεις Ανθρώπους !ιδιώτες κτηνιάτρους που αναλαμβάνουν παρόμοια και δύσκολα περιστατικά σε προσιτές τιμές ειδικά δε για αδέσποτα πολύ οικονομικές τιμές

το κυρίως όμως θέμα για την στείρωση είναι να ΠΙΑΣΕΙΣ την γάτα,μετά όλα τα άλλα αν υπάρχει καλή διάθεση γίνονται ας μου την πιάσει κάποιος και οκ την πάω και μόνη μου
εδω παίρνουμε τηλ σε δήμους (οι περισσότεροι ούτε καν ....μας έχουν σε λίστα..)ακόμα ακόμα και σε καποιες οργανωσεις εθελοντικές και μας λένε
ΦΕΡΤΕ την και την στειρώνουμε
εμ χαίρω πολύ αμα καταφέρω και την πιάσω
μέχρι και γατοπαγίδα "δανειστήκαμε"από τον κτηνίατρο(που κανονικά δεν την δίνουνε)και δεν μπορέσαμε να πιάσουμε μια που ήταν και σχετικά "οικεία"μας ,πόσο μαλλον σε πιό άγριες
θέλει τεχνική θέλει να αφιερώσεις πολύ χρόνο και θέλει και την ΓΑΤΟΠΑΓΙΔΑ ,
τα υπόλοιπα είναι εύκολα γιατί οικονομική λύση μπορώ πλέον να βρώ και έχω βρεί..
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δεν φοβάσαι μη σου φύγει/πέσει από το μπαλκόνι;
Φοβάμαι θανατηφόρα, γι’αυτο είμαι μόνιμα πάνω από το κεφάλι της και την «προαυλίζω» δις ημερησίως. Από τα κάγκελα μου αυτά δεν έχει φόβο πάντως. Ο κτηνίατρος λέει πως αν δε τη βγάζω έξω θα βρει τρόπο να βγει μόνη της όταν θα λείπω κι αυτό δεν είναι καλό. (Παναγιώτη ναι σελοζια ειναι)
 
Last edited:

Just Lori

Member
Μηνύματα
449
Likes
1.675
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
μιά που λέτε για μπαλκόνια..
βλέπω ξαφνικά απέναντι μου ...στην πολυκατοικία γατούλα στον τρίτο όροφο να περιδιαβαίνει !!σαν ακροβάτισσα το κάγκελο και τρελλαίνομαι!
εκείνη την ώρα ήταν έξω η ..του από πάνω τους ορόφου που την ξέρω και λέω ρε συ τι γίνεται??η γάτα θα...γκρεμοτσακιστεί!και μου απαντάει ...α το ξέρουν οι δικοί της...έτσι κάνει!!!
σοκ

πάντως είναι πλασματάκια που όντως ..ακροβατούν και εξαρτάται βέβαια και από τον χαρακτήρα και την ιδιαιτερότητα του καθενός μεχρι ποοιού σημείου
και η φύση έχει προνοήσει να έχουν αυτήν την "πλαστικότητα"ώστε να μην σκοτώνονται εύκολα
αλλα΄μη σου τύχει
μου έχει αναφέρει συνάδελφος ότι απο΄τις δύο του γάτες η μία έκανε άλμα από τον δεύτερο και τετέλεσται...
η άλλη από τον τρίτο (σε προηγούμενο σπίτι που ήταν) και επέζησε με μικρά τραύματα
 
Last edited:

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.802
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μεξικό
Φοβάμαι θανατηφόρα, γι’αυτο είμαι μόνιμα πάνω από το κεφάλι της και την «προαυλίζω» δις ημερησίως. Από τα κάγκελα μου αυτά δεν έχει φόβο πάντως. Ο κτηνίατρος λέει πως αν δε τη βγάζω έξω θα βρει τρόπο να βγει μόνη της όταν θα λείπω κι αυτό δεν είναι καλό. (Παναγιώτη ναι σελοζια ειναι)
Μεγάλο θέμα αυτό με το μπαλκόνι. Κι εγώ ειμαι στον 4ο και την έβγαζα με 'μενα να τρέχω πίσω της, μέχρι που έδωσε ένα σάλτο και ανεβηκε στη ζαρντινιέρα η οποία η μισή είναι έξω από τα όρια του μπαλκονιού, την πήρα σηκωτή και την έβαλα μέσα. Την βγάζω μονο στην αγκαλιά μου και της πήρα κι ενα λουρακι σαμαράκι... την πρώτη φορά που της το έβαλα δεν μπορούσε ούτε να περπατήσει.
Γενικώς εγώ δεν το ρισκάρω γιατί η δική μου είναι και επιληπτική, μία φορά τον μήνα την πιάνει κρίση επιληψίας.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
197847542_201591828502165_4452395401452255318_n.jpg

Στο σπίτι στην Βαρκελώνη είμαι στον 7ο όροφο. Τον πρώτο καιρό το αρσενικό, πήδαγε πάνω στο κάγκελο και πήγαινε δίπλα στον γείτονα. Υπήρχε φόβος να πέσει, άσε που μου τον έφερνε συνέχεια
ή ο γείτονας ή η πυροσβεστική. Έβαλα από κάτω αυτό το πλαστικό και από πάνω το δίχτυ που είναι ψιλό σαν μπετονιά. Από τότε ησύχασα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom