Κίνα The Terracotta Army, άρωμα Κίνας του παρελθόντος

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Στην Κίνα μπορεί να μην έχω ταξιδέψει,,,μία επίσκεψή μου όμως σε μία εκθεση ήταν αρκετή για να πάρω ενα υπέροχο και αξέχαστο ταξιδιωτικό άρωμα από την Κίνα του παρελθόντος...
Συγκεκριμένα μια Κυριακή πρωί πήρα το σακίδιο μου και την φωτογραφική μου μηχανή και επισκέφτηκα μία έκθεση οπου παρουσιάζονταν ομοιώματα από τον περίφημο πήλινο στρατό, το γνωστό και ως the Terracotta Army.
"Τι είναι αυτό;" ισως αναρωτηθείτε.
Και εγω δεν ήξερα πριν πάω...
Με δυο λέξεις ειναι η αναπαράσταση από πηλό μιας ολόκληρης στρατιάς .
Στρατιώτες, αλογα, όπλα, σε διάφορα στιγμιότυπα , απεικονισμένα με πηλό!
Ολη η ιστορία της πήλινης αυτής στρατιάς υπάρχει εδώ:
http://en.wikipedia.org/wiki/Terracotta_Army
Αυτόν τον ακρως εντυπωσιακό πήλινο στρατό τον εχουν αποκαλέσει και ως το 8ο θαύμα του κόσμου!
Ειναι γνωστη η παροιμία του βουνού και του Μωάμεθ που λεει οτι οταν ο Μωάμεθ δεν πάει στο βουνό, τότε το βουνό πάει στον Μωάμεθ.
Ετσι και με τον πήλινο στρατό, επειδή ειναι κάπως μακρυά να το επισκεφτούμε, διαφοροι διοργανωτές εχουν αναλάβει την “γνωριμία” μας μαζί του. Πώς;
Εχουν κατασκευάσει ομοιώματα εξαιρετικής πιστότητας αυτου του αξιοθαύμαστου αρχαιολογικού μνημείου και κατα καιρούς κάνουν περιοδείες σε διάφορες ευρωπαικές πόλεις. Πχ πέρσι ηταν στην Βιέννη. Εγώ ετυχε να την επισκεφτώ στην Νυρεμβέργη το 2004!
Εδώ
http://www.terracottaarmee.com/
υπάρχει ενα σάιτ σάιτ με λιγα λόγια για την εκθεση με πολυ ωραίο intro και με υπεροχη μουσική υποκρουση στο κεντρικό σάιτ, το οποίο αν το εχετε "ανοιχτό” (σημ. ΔΕΝ κάνετε κλικ εκει που γράφει "ohne intro") θα έχετε ωραία μουσική υπόκρουση με κινέζικα ακούσματα κατα τη διάρκεια του σερφαρίσματος σας!:cool:
Στο ιντρο αναφέρει πως 8000 στρατιωτες που κατασκευάστηκαν από πηλό 2000 χρόνια πριν για να ακολουθήσουν τον 1ο αυτοκράτορα της Κινας Qin Shi Huang Di στην αιωνιότητα. Χρειάστηκαν 40 χρόνια και 700000 εργάτες για την κατασκευή τους.
Στην εν λόγω εκθεση υπήρχαν ομοιωματα σε κλιμακα 1:10, περίπου 150 πολεμιστές και 8 άλογα.ενώ στο ομοίωμα του τάφου υπήρχαν περιπου 1000 φιγούρες




Πάμε λοιπόν μια βόλτα στην μακρυνή Κίνα του παρελθόντος! :clap:
 

Attachments

  • 44,9 KB Προβολές: 422

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο ταξίδι
thano έτσι όπως το διάβασα στην αρχή τσιτώθηκα γιατί νόμιζα ότι είναι έκθεση στην Ελλάδα, αλλά τελικά δεν . . . Σε κάθε περίπτωση, έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πριν κάμποσα χρόνια (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε) έγινε έκθεση στην Εθνική Πινακοθήκη στην Αθήνα με μερικά από τα αυθεντικά κομμάτια. Είχα την τύχη να πάω και να τα δώ. Απλά μοναδικά!
 

αθηνα123

Member
Μηνύματα
283
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????
Ονειρεμένο Ταξίδι
νησια μαρκισας
ειμαι σιγουρη οτι ειναι πανεμορφα αλλα νομιζω οτι η μαγεια θα ναι αλλη αν τα δεις ολα μαζι
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Για να τα δει κανείς όλα μαζί Αθηνά θα πρέπει να ταξιδεψει στην μακρινή Κίνα και στα βάθη της, και συγκεκριμένα στην πόλη Σι Αν στην κεντρική Κίνα.
Αξίζει πάντως, γιατι πρόκειται για μια απο τις σημαντικότερες αρχαιολογικές ανασκαφές παγκοσμίως

Εκεί υπάρχει το Μαυσωλείο του Qin Shihuangdi, του 1ου αυτοκράτορα της Κίνας.
Πληροφορίες εδώ:
http://www.qinshihuangling.com/eindex.html

@dimosf: σιγουρα ήταν αυθεντικά τα κομμάτια στην έκθεση; Γιατί γενικά γνωρίζω πως τα ορίτζιναλ δύσκολα βγαίνουν εκτός Κίνας! :roll:
http://de.wikipedia.org/wiki/Qin_Shihuangdi
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.882
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ήταν αυθεντικά. Ήταν στις αρχές που είχαν ανακαλύψει τα αρχαία και είχαν φτιάξει μια έκθεση με καμμιά 10ριά κομμάτια και περιόδευαν όλον τον κόσμο. Ήταν πάνω από 15 χρόνια πριν. Ψάχνω το internet για στοιχεαί αλλά το σάϊτ της πινακοθήκης έχει αρχείο από το 2006 και μετά. Κάπου έχω τον κατάλογο της έκθεσης αλλά είναι πολύ δύσκολο να βρω που. Αν το βρω θα γράψω λεπτομέρειες. Τα μόνα κομμάτια της έκθεσης που δεν ήταν αυθεντικά ήταν κάποια αντίγραφα από ένα ξύλινο άρμα και κάποια όπλα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τα είχα δει και εγώ. Δεν ήταν πάρα πολλά κομμάτια, ένα περίπου από το κάθε χαρακτηριστικό είδος: έναν όρθιο στρατιώτη, έναν ιππέα, έναν τοξότη κλπ. Δεν ήταν πάνω και από δέκα, αλλά ήταν τα αυθεντικά. Αν δε με γελά η μνήμη μου (πράγμα που δεν αποκλείεται) υπήρχε και μια σειρά από ομοιώματα τα οποία αναπαριστούσαν τις συνθήκες στις οποίες βρέθηκαν θαμμένα μέσα στη γη. Πρέπει να ήταν κάποια χρόνια μετά την ανακάλυψή τους, σχετικά σύντομα πάντως. Σίγουρα ήταν παραπάνω από δεκαπέντε χρόνια πριν. Ίσως να ήταν και είκοσι. Νομίζω οτι ήταν δεκαετία του 80, ενδεχομένως μάλιστα και στα μέσα της δεκαετίας. Ήταν πολύ εντυπωσιακά. Ήταν μια από τις πρώτες προσπάθειες που έκανε τότε η Κίνα, μετά την πολιτιστική επανάσταση, να επιδείξει ένα πολιτιστικό πρόσωπο και να κάνει γνωστούς τους θησαυρούς της. Και ένας από τους λόγους που είχε γίνει η έκθεση και στην Ελλάδα είναι οτι και εμείς διαθέτουμε έναν εξίσου αρχαίο πολιτισμό. Μετά μάλλον από εκείνη την διεθνή τουρνέ μάλλον δεν διακινδύνευσαν να τα ξαναβγάλουν έξω τα αυθεντικά.
 

efi

Member
Μηνύματα
66
Likes
4
Θεωρω τον εαυτο μου πολυ τυχερο που εχω δει τον Πηλινο Στρατο στο φυσικο του περιβαλον.Ο αρχαιολογικος χωρος ειναι λιγο εξω απο την πολη Σιαν και το πρωτο που βλεπει ο επισκεπτης ειναι ενας υπεροχος περιβαλον χωρος. Οι ανασκαφες ειναι στεγασμενες και ειναι τρια διαφορετικα κτηρια. Το κεντρικο και μεγαλυτερο φιλοξενει την στρατια και μονο δεος προκαλει στον επισκεπτη.Ενα μικρο μερος εχει ανασκαφει περιπου το ενα τριτο το υπολοιπο ειναι ακομα καλυμενο με χωμα.Οι στρατιωτες ειχαν πληρη εξαρτηση σε οπλα η οποια εκλαπη κατα την διαρκεια μιας τοπικης επαναστασης οταν ντοπιοι ανακαλυψαν τυχαια τον ταφο.Δυστυχως οι ιδιοι εβαλαν φωτια και καικαν τα ξυλινα υποστηριγματα με αποτελεσμα να καταπλακωθουν οι πηλινοι στρατιωτες γιαυτο και το εργο των αρχιαολογων ειναι εξαιρετικα δυσκολο .Ευτυχως για μας αρκετοι ειναι ακεραιοι ειναι σε φυσικο μεγεθος και οι ανθρωποι εκει σιγουρα ηταν ψηλοι γιατι τα περισσοτερα εχουν υψος πανω απο 1,70 Κατα τα λεγομενα κανενας απο τους στρατιωτες δεν ειναι ολοιδιος με τον αλλο.Το δευτερο κτηριο ειναι ο χωρος τον αξιωματικων και το τριτο ειναι μουσειο. Για μενα η επισκεψη στον Πηλινο Στρατο ηταν απο αυτες στιγμες που πρωτον αισθανθηκα πολυ προνομιουχα που ημουν εκει και δευτερον οτι εχω κανει την σωστη επιλογη για μενα ,να θυσιαζω αλλα πραγματα για να μπορω να ταξιδευω.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αμαζόνιος
Ένα ακόμα όνειρό μου, να δω τον πήλινο στρατό.

Και μια απορία που είχα ανέκαθεν: Ανάμεσα στους στρατιώτες αυτοί οι μεγάλοι όγκοι τι είναι; Αναπαράσταση των αρμάτων;

Όσο για τις σχετικές εκθέσεις σε άλλες χώρες η wikipedia αναφέρει την έκθεση στο Βρεττανικό μουσείο "The First Emperor: China's Terracotta Army" το 2007-8. Τόσο μεγάλη προσέλευση είχε να δει το μουσείο από το 1972 με την έκθεση του βασιλιά Τουταγχαμών. Το μουσείο έμενε ανοιχτό κάποιες μέρες μέχρι τα μεσάνυχτα και πάλι πολύς κόσμος δεν κατάφερε να μπει να τη δει. Αποτελείτο από 120 αντικείμενα του μαυσωλείου και 20 πήλινους στρατιώτες.
 

zaniko

Member
Μηνύματα
117
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπρόβνικ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νοτια Αμερικη-Ανδεις
Ευχαριστώ Θάνο (και Εφη, Δήμο, Ερση,). Θαυμάσια η ιδέα σου να αναφερθείς σαν ταξιδιωτική ιστορία στα εκπληκτικά αυτά ευρήματα! Κι άλλα τέτοια!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Α ρε Thano με τα ποιοτικά σου βιντεάκια...σου ειπα να αλλάξεις δουλεια !!! Ταξίδεψα στην κίνα το 2004. ο πήλινος στρατός στην παληά πρωτεύουσα το ξιάν μας περίμενε..Ηταν απο τα πιο ενδιαφέροντα κομμάτια του ταξιδιού.δεν μπορούσα καθόλου να φανταστώ τι με περίμενε..οι κινέζοι ειναι απίστευτοι στην διατήρηση και στο στήσιμο των παλαιών κομματιών της ιστορίας τους.ευρηματικοί όσον αφορά την στέγαση ενός τόσο μεγάλου θησαυρού-αξιοθέατου Ειχαν στήσει κανονικά όλους τους πήλινους στρατιωτες σέ ένα τεράστιο στέγαστρο,μα ήταν τεράστιος ο αριθμός ...Ολοι ήταν σε κανονικό φυσικό μέγεθος,ειχαν συναρμολογηθεί τέλεια ,και τους έβλεπες έτοιμους για μάχη..νομίζω ήταν πάνω απο 500...Η ιστορία λέει οτι ο βασιλιάς της κίνας,επειδή πίστευε στην άλλη ζωή,διέταξε να κατασκευαστει αυτός ο στρατός για να θαφτεί μαζί του,έτσι να τον φυλαει και να τον προστατεύει ακόμα και στον τάφο του .επισης υπήρχε ολόκληρη η άμαξά του με τα άλογα,όλα σε κανονικά μαγέθη,και φυσικά όλα τα αντικείμενα που θα επαιρνε μαζί του...σχιζοφρένεια!!! αλλά εκπληκτικά τα ευρήματα άσχετα απο το κίνητρο.
όταν πήγαμε λοιπόν να επισκευτούμε για μιά ολόκληρη μέρα το σημείο αυτο ,που ήταν έξω απο την πόλη ξιάν,ή σιάν, μέσα στην πρώτη αίθουσα υπήρχε μιά μεγάλη ουρά και ένας τυπάκος γύρω στα 80,υπέγραφε μανιωδώς ένα βιβλίο και το έδινε στους ξένους ..ρωτάω τι ειναι αυτό?? ήταν λοιπόν ό άνθρωπος που βρήκε τα κομμάτια του πρώτου πήλινου στρατιώτη,σκάβοντας το χωράφι του...καταλαβάινετε απο τότε έχει και εκείνος το μερίδιο του,ειναι κάθε μέρα εκεί,δίνει αυτόγραφο,και λέγεται οτι ήταν ήδη εκατομυριούχος ..!!!
μολις σκανάρω τις φωτο απο αναλογικές που τις έχω θα βάλω μερικές ...αξίζει πολύ παιδιά,και ειναι κάτι που δέν έχω ξαναδεί σε μέγεθος και μάλιστα σε φυσικό μέγεθος ποτέ πρίν!!!!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Αξιζει να αναφερθεί πως το συγκεκριμένο αρχαιολογικό μνημειο στην Κινα, εχει χαρακτηριστεί ως μνημείο παγκόσμιας κληρονομιας της UNESCO.

Θα με ενδιέφερε να μάθω, πως κανείς μεταβαίνει από το Πεκίνο στο συγκεκριμένο μνημείο.
Efi, renata, μηπως θυμάστε να μας πειτε με λιγα λόγια πως βρεθήκατε εκεί;

Πόσο μακρυά ειναι; Πόσο χρονικό διάστημα απαιτείται για την επίσκεψη στο εν λογω μνημείο;

Ρωτάω γιατί το Πασχα ο τοπικός σύλλογος καθηγητών διοργανώνει εκδρομη 15 ημερων το ερχόμενο Πάσχα στην Κίνα!

Λέτε να.....;:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.794
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom