Αυστρία Tips για Βιέννη και Hallstatt

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Hi guys, μόλις γύρισα από Βιέννη και θα ήθελα να σας δώσω κάποια tips για την πόλη.
  • Μόλις φτάσετε στο αεροδρόμιο ΜΗΝ κάνετε το λάθος και πάρετε το CAT (cityairporttrain). Touristtrap. Kοστίζει 12 ευρώ oneway. Aντ΄αυτού πάρτε τον απλό προαστιακό Schnellbahn (S-Bahn) τη γραμμή S7 με κατεύθυνση προς Floridsdorfκαι κατεβείτε στη στάση WienMitteLandstrabe που είναι κέντρο της πόλης, και από εκεί πάρτε όποια γραμμή U (μετρό) θέλετε. Θα κάνετε μόνο 15 λεπτά παραπάνω από το CATγια να βρεθείτε στο κέντρο και θα σας κοστίζει μόνο 4.40 το άτομο oneway, ενώ στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και το μετρό (ή όποιο άλλο μέσο) στη συνέχεια πάρετε. Εισιτήρια θα βγάλετε από τα μηχανήματα στο Sbahn και νομίζω θα επιλέξετε singlejourneys και μετά Wien. Σε κάθε περίπτωση έχετε υπόψη σας ότι κοστίζει 4.40/άτομο. Μην επιλέξετε κάτι άσχετο. ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ να ακυρώσετε το εισιτήριο πριν ανεβείτε στο τραίνο (αυτό ισχύει γενικώς).
  • ΠΡΟΣΟΧΗ. Σε κανένα σταθμό Sbahn ή Ubahn δεν υπάρχει ένα ρημαδοεκδοτήριο εισιτηριών. Μόνο μηχανήματα. Δεν υπάρχει άνθρωπος να ρωτήσετε το οτιδήποτε. Γι΄αυτό έχετε μαζί σας χαρτονομίσματα όλων των αξιών και κέρματα καθώς και καμία πιστωτική έτοιμη, εάν τα βρείτε σκούρα με τα ψιλά.
Αφού τακτοποιηθήκαμε στο ξενοδοχείο, πήραμε ξανά το U (μετρό) για να πάμε στο κέντρο της πόλης. Εκεί στο U βγάλαμε από το μηχάνημα ένα εισιτήριο 72 ωρών με 16.50 ευρώ/άτομο (ισχύει για τρείς ημέρες από τη στιγμή που θα το ακυρώσεις στο μηχάνημα για όλα τα τα μέσα συγκοινωνίας). Συμφέρει και βγάζει τα λεφτά του αφού μόνο μία απλή διαδρομή κοστίζει 2.20 ευρώ/άτομο. Οι τιμές των απεριορίστων είναι:
24 ωρών 7.60
48 ωρών 13.30
72 ωρών 16.50
Υπάρχει βέβαια και η Viennacard, αλλά θα την πάρετε μόνο εάν έχετε σκοπό να επισκεφθείτε πολλά μουσεία. Εμείς πήγαμε μόνο στο παλάτι Schonbrunnκαι κάναμε το GrandTour (μην καθήσετε στην ουρά στα εκδοτήρια. Βγάλετε εισιτήριο από τα μηχανήματα, με πιστωτική κάρτα)

· Για διαμονή επιλέξτε το KolpingWienZentral στην οδο Gumpendorfer Straße 39. Κεντρικό, καθαρό, ζεστό, καλό πρωϊνό, οικονομικό. Και εάν το κλείσετε και νωρίς μέσω booking.com, εμείς πληρώσαμε 60 ευρώ/βραδιά δεκέμβρη μήνα.

· Mην κάνετε το λάθος και αγοράσετε τα περίφημα σοκολατάκια Mozart ή οποιοδήποτε παρόμοιο σοκολατοειδές σουβενίρ από τα μαγαζιά. Μπείτε στο supermarketSPAR και θα τα βρείτε τουλάχιστον στη μισή τιμή. Τα αγόρασα 3 ευρώ και τα έβρισκα με 9 ευρώ! Φυσικά από εκεί θα πάρετε και νερό. Προσέξτε όμως γιατί σχεδόν όλα είναι ανθρακούχα (μπλιαχ). Προτιμείστε το VITTEL. Είναι σιγουράκι.

· Πέρα από τα γνωστά αξιοθέατα, πηγαίντε οπωσδήποτε στο χωριουδάκι Grinzing που έχει τις περίφημες ταβέρνες heurigen. Θα πάτε ή με το U4, θα κατεβείτε τέρμα στο Heiligenstadt και από εκεί έξω από το σταθμό θα πάρετε το λεωφορείο 38Α και θα κατέβετε στη στάση GRINZING (προσοχή όχι grinzingstrabe), ή παίρνεις το τραμ 38 από τη στάση U του Schottentor και κατεβαίνεις στο τέλος. Εμείς πήγαμε λίγο πριν σουρουπώσει και φύγαμε το απόγευμα και ήταν μαγεία. Οι ταβέρνες δεν ήταν ιδιαίτερα φθηνές, αλλά εάν δεν αντέχει το πορτοφόλι σας, υπήρχε και ένα ιταλικό το NINO που είχε καλό φαγητό και πολύ καλές τιμές (φοβερή ντοματόσουπα).

· Αφήστε τα καφέ Sacher, Cenraal και λοιπά κυριλλέ για τους δεινόσαυρους και τους Ελληνάρες τους δήθεν με τις πουράκλες (θα ξεράσω) και προτιμήστε τα μικρά καφέ με χαρακτήρα, όπως πχ το Phil που είναι βιβλιοπωλείο και καφέ με ωραίο στυλ, στη Gumpendorferstabe, ή το Kafeealtwien στη Bäckerstraße 9 υπέροχο και σερβίρει και φαγητό. Επίσης, πολύ ωραίο καφέ με καλές τιμές και φαγητό είναι το Einstein απέναντι από το δημαρχείο, όμως πάντα έχει υπερβολικό κόσμο. Ισως καλύτερα να πάτε πιο βραδάκι.

· Σνίτσελ. Ο μεγάλος καημός. Εάν πάτε στο γνωστό Figlmuller θα πρέπει να έχετε κάνει κράτηση κανα μήνα πριν. Μας είπαν ότι η επόμενη διαθέσιμη είναι το 2015! Η τιμή του εν λόγω πιάτου 14 ευρώ χωρίς κανένα συνοδευτικό. Ούτε καν πατατούλες. Περίπου τα ίδια και στο Plachuttas με την τιμή του πιάτου στα 18 ευρώ. Καθώς μου τη δίνουν αυτές οι στημένες καταστάσεις, φύγαμε και από τα δυο και πήγαμε και το φάγαμε στο Einstein στη μισή τιμή. Μια χαρά.

· Να πάτε να δείτε την πολυκατοικία Hunderwasserhouse (μετρό Wienmittelandstrabe και μετά περπάτημα περίπου 10 λεπτά). Είναι unique θέαμα και απέναντι στο ισόγειο έχει και μία μικρή αγορά όπου όλα τα σουβενίρ ήταν σε πολύ καλύτερες τιμές από όλες τις υπαίθριες χριστουγεννιάτικες αγορές.

· Μόλις βραδιάσει να πάτε να κάνετε περίπατο στη συνοικία Spitellberg, πίσω από το MuseumQuartier. Oμορφα πεζοδρομημένα σοκάκια με κουκλίστικα μαγαζάκια, υπαίθρια κιόσκια και νεολαία να πίνει το κρασάκι της στους πάγκους. Μόνο εκεί βρήκα και έφαγα και το τσέχικο γλυκό ρολό trdelnik, που είχα φάει στην πράγα και μου άρεσε πολύ.

· Μπείτε ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ στην εκκλησία Peterskirche πίσω από το Stephansplatz. Eίναι ότι πιο όμορφο έχω δεί μετά τον Αγιο Πέτρο στη Ρώμη.

· Να ξέρετε ότι αυτή την εποχή σκοτεινιάζει στις 4 το απόγευμα. Ξυπνήστε νωρίς για να αδράξετε τη μέρα. Όμως και το βράδυ με τα φωτάκια η πόλη είναι πανέμορφη, ειδικά το δημαρχείο. Επίσης, μην παριστάνετε τα τζόβενα. Πάρτε εσωθερμικά, fleece, σκουφί, γάντα, κασκόλ, ομπρέλα, ζεστό μπουφάν. Ειδικά το βράδυ έχει ψόφο.

· Να ξέρετε ότι τα μαγαζιά κλείνουν πολύ νωρίς στις 6:30 το απόγευμα, και το Σάββατο ακόμα πιο νωρίς.

Εάν έχετε χρόνο για ημερήσια εκδρομή, θα έλεγα να πάτε στο Hallstatt. Είναι βέβαια 4 ώρες έξω από τη βιέννη αλλά αξίζει. Πήγα και τρελλάθηκα με το αλπικό τοπίο. Σκέτη μαγεία. Kατ΄αρχήν θα ξυπνήσετε ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ. Θα πάρετε τον προαστιακό Sbahnείτε στις 7, είτε στις 8 παρά δέκα το πρωί από τον σταθμό WienWestbanhnofμε κατεύθυνση Salzburg. Mετά από 2 ώρες θα φτάσετε στο σταθμό AttnangPuchheim. Eκεί θα κατέβετε και θα αλλάξετε στο τοπικό τρένο με κατεύθυνση Stainach-Irdning, και μετά από περίπου 1:30 ώρα θα φτάσετε στο Haalstatt. Θα πάρετε το καραβάκι και θα περάσετε απέναντι. Από εκεί αρχίζει η μαγεία. Θα το περπατήσετε και από δεξιά και από αριστερά το χωριουδάκι και εάν λειτουργεί και το τελεφερίκ θα ανέβετε επάνω για τη μαγευτική θέα. Θα φύγετε το απόγευμα είτε στις 5 είτε στις 6:30. Τσεκάρετε όμως και τα δρομολόγια από το obbAustria. From Wien Westbanhof to Hallstatt. https://ticketing.oebb.at/inet/pub/en/ticket

Oμως ΠΡΟΣΟΧΗ με τα εισιτήρια τα οποία θα βγάλετε ως εξής για να γλυτώσετε χρήματα: Από τον προορισμό WienWestbanhnof εως το AttnangPuchheimμε τον προαστιακό, singletrip, κανονικό εισιτήριο. Το κάθε ένα άτομο θα βγάλει το δικό του εισιτήριο που κοστίζει 42 ευρώ. Εάν είστε 2 άτομα έχετε έκπτωση και πληρώνετε 80 ευρώ. Μετά, από το ΑttnangPuchheim εως το Haalstattγια το τοπικό τρένο, θα βγάλετε μόνο ΕΝΑ συγκεκριμένο εισιτήριο το λεγόμενο einfachrausticketπου κοστίζει 35 ευρώ, ισχύει και για τον γυρισμό (δηλ. Haalstatt-attnangpuchheim) με την προϋπόθεση ότι θα γίνει την ίδια ημέρα, και καλύπτει από 2 εως 5 άτομα!! Δηλαδή και 5 άτομα να είστε, θα έχετε μόνο ένα εισιτήριο των 35 ευρώ πήγαινε-έλα. Αυτό το συγκεκριμένο εισιτήριο όπως είπα ισχύει μόνο για το τοπικό τρένο, πήγαινε-έλα την ίδια ημέρα από 2-5 άτομα. Και τέλος για τον γυρισμό από τον προορισμό AttnangPuchheim προς WienWestbanhnofπου θα πάρετε πάλι τον προαστιακό, θα βγάλει εκ νέου ο καθένας το εισιτήριό του, (1 άτομο 42 ευρώ, 2 άτομα 80 ευρώ). Καλύτερα τα εισιτήρια να τα εκδόσετε onlineμια ημέρα πριν(για να είστε και σίγουροι ότι θα πάτε) για να μην αγχωθείτε να τα εκδίδετε την ίδια ημέρα. Αν και δεν είναι τίποτα σπουδαίο. Λίγη προσοχή θέλει και να είστε εγκαίρως στους σταθμούς για να μην καθυστερήσετε και τρέχετε. Να πάτε στο χάλστατ. Μην το χάσετε. Είναι ονειρικό.

· ΠΡΟΣΟΧΗ. Γενικώς έχετε υπόψιν ότι Σάββατο και Κυριακή τα δρομολόγια του μετρό δεν είναι τόσο συχνά όσο τις καθημερινές. Εμείς παραλίγο να χάσουμε το πρωΪνό τραίνο για Haalstattγιατί στο μετρό τα δρομολόγια ήταν περίπου κάθε 10 λεπτά! Και εάν πετάτε και ΣΚ, υπολογίστε το αυτό για την διαδρομή εως το αεροδρόμιο. Ένα ζευγάρι γνωστό μας έχασε το αεροπλάνο.

· Για την επιστροφή στην Αθήνα/ Αεροδρόμιο. Κάντε ακριβώς το αντίστροφο από αυτά που σας έχω γράψει στην αρχή, για την άφιξή σας. Δηλαδή θα πάρετε το Ubahnαπό το σταθμό που επιθυμείτε. Εκεί θα βγάλετε εισιτήριο 4.40 το άτομο. Θα επιλέξετε στο μηχάνημα singlejourneys και μετά Flughafen (δηλαδή αεροδρόμιο) (Στην τιμή συμπεριλαμβάνεται και ο προαστιακός που μετά θα πάρετε). ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΤΕ να ακυρώσετε το εισιτήριο πριν ανεβείτε στο μετρό. Θα κατεβείτε στη στάση του μετρό WienMittelandstrabeκαι από εκεί θα ψάξετε και θα πάρετε τον προαστιακό S7 με κατεύθυνση συνήθως Fischcamendή Wolfsthal ή Flughafen. Προσοχή. Τσεκάρετε στις οθόνες τη διαδρομή S7 που δίπλα θα έχει και την ένδειξη του αεροπλάνου, από ποια πλατφόρμα φεύγει και τι ώρα. Μπορεί 5΄λεπτά πριν, να έρθει άλλο τρένο από την πλατφόρμα που φεύγει και αυτό του αεροδρομίου. Μην μπερδευτείτε και πάρετε άλλο τρένο. Εσείς να κοιτάτε πάντα την ώρα και τον προορισμό που αναγράφεται στις οθόνες, μόλις φτάσει το τρένο. Θα κατέβετε στη στάση FLUGHAFEN. Εάν ταξιδεύετε με Aegeanέχετε υπόψιν ότι ενώ έρχεται στο terminal 3, φεύγει από το Terminal 1. Oπότε μόλις φτάσετε αεροδρόμιο και μπείτε στην κεντρική αίθουσα, ψάξτε το terminal 1.

· Το αεροδρόμιο είναι ακριβό. Μην περιμένετε να αγοράσετε οικονομικά αναμνηστικά από εκεί.

· Aυτά τα ολίγα. Τι ολίγα δηλαδή. Γράφω περίπου 3 ώρες!!! Σας φιλώ γλυκά. Μη ξεχασετε να φάτε το λουκάνικο Käsekreiner στις υπαίθριες καντίνες. Όμως ζητείστε γλυκιά μουστάρδα, γιατί η άλλη καίει πολύ! Φάτε και σούπα γκούλας μέσα σε ψωμί! Φάτε και φαλάφελ στη Νachmarket. Φάτε και τηγανητά τσίπς σε ροδέλες. Φάτε και κάστανα και πατάτες με τη φλούδα τους. Όλα στις υπαίθριες αγορές. Α, και πολλά γλυκά. Εγώ θα πήρα και 5 κιλά. Χαλάλι!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες, μπράβο.
Ερώτηση. Δηλαδή απ' οτι κατάλαβα για να πας από Βιέννη στο Χάλστατ θέλει το άτομο 97€ (αν είναι 2 άτομα τουλάχιστον). Δεν υπάρχει εναλλακτική? Ακόμα και με αυτοκίνητο συμφέρει περισσότερο.
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Σωστά κατάλαβες. Να σου πω την αλήθεια δεν το έψαξα για αυτοκίνητο γιατί ενώ αρχικά είχαμε πεί να πάμε Μπρατισλάβα, τελευταία στιγμή αλλάξαμε τα σχέδια και αποφασίσαμε για Hallstatt, οπότε δεν είχα χρόνο να το σχεδιάσω καλύτερα. Ενδεχομένως να είναι φθηνότερο. Ομως είναι και κάποιοι παράμετροι που πρέπει να υπολογίσεις. Οτι είναι μακριά, στην άλλη άκρη της χώρας, πολλά χιλιόμετρα, και αν γυρίσεις και αυθημερόν και νύχτα θα είναι και πολύ κουραστικό για τον οδηγό που δεν θα ξέρει και τους δρόμους. Ισως και λίγο επικίνδυνο γιατί ο καιρός εκεί είναι και απρόβλεπτος. Συνήθως χιονίζει ή βρέχει. Το οδόστρωμα ολισθηρό κλπ. Εαν πρόκεται να νοικιάσεις αυτοκίνητο καλύτερα θα είναι να διανυκτερεύσεις και να φύγεις την επόμενη ημέρα. Ομως θα έχεις και τη χρέωση ξενοδοχείου και άλλης μίας ημέρας ενοικίασης αυτοκινήτου. Τέσπα. Οτι προτιμά ο καθένας. Εν τω μεταξύ, εμάς η εκδρομή μας ήρθε ακόμα πιο φθηνή γιατί νομίζαμε οτι το einfach ticket είχε ισχύ και για τον προαστιακό. Ομως στον έλεγχο που μας κάνανε στο πρώτο κομάτι της διαδρομής Bιέννη-Attang, μας είπε ο ελεγκτής οτι έπρεπε να είχαμε ξεχωριστό εισιτήριο για τον προαστιακό. Ομως ήταν καλός άνθρωπος και δεν πληρώσαμε πρόστιμο, ούτε το απαιτούμενο εισιτήριο. Μας είπε όμως οτι στο γυρισμό έπρεπε να βγάλουμε το ξεχωριστό εισιτήριο, εκτός του einfach ticket. Eίμασταν τυχεροί!!
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Αυτό αν είναι χειμώνας. Γιατί αν είναι μετά την Άνοιξη ο καιρός δεν έχει παγούς και χιόνια και η ημέρα διαρκεί περισσότερο.Δηλαδή στα δύο άτομα μόνο η μεταφορά θα κοστίσει 20ο€ περίπου.Το θεωρώ πολύ μεγάλο πόσο. Να σου πω πως κι εγώ αποφεύγω να οδηγήσω έξω και πάντα χρησιμοποιώ συγκοινωνίες. Αλλά σ'αυτή την περίπτωση θα έκανα την εξαίρεση. Και νομίζω από Salzburg είναι προτιμότερο να συνδιαστεί αυτή η εκδρομή.
Αλήθεια δρομολόγιο με λεωφορείο δεν υπάρχει από Βιέννη?
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Nαι σωστά. Πάντα για χειμώνα μιλάω. Για άλλη εποχή δεν ξέρω. Ψάξτο καλύτερα. Μη νομίζεις οτι και το Salzburg είναι κοντά. Και αυτό είναι μακριά απο τη Βιέννη. Βασικά το ίδιο τρένο του προαστιακού παίρνεις που είναι και για το χάλστατ, μόνο που δεν αλλάζεις στο Attang αλλά κατεβαίνεις νομίζω στο τέρμα. Σίγουρα βέβαια το χάλστατ είναι κοντά στο salzburg. Για λεωφορείο δεν έψαξα καν. Πάντα προτιμώ τα τρένα. Πάντως εαν υπάρχει πιστεύω οτι θα κάνει πολύ περισσότερη ώρα να φτάσει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.924
Likes
40.760
Δηλαδή στα δύο άτομα μόνο η μεταφορά θα κοστίσει 20ο€ περίπου.Το θεωρώ πολύ μεγάλο πόσο. Να σου πω πως κι εγώ αποφεύγω να οδηγήσω έξω και πάντα χρησιμοποιώ συγκοινωνίες. Αλλά σ'αυτή την περίπτωση θα έκανα την εξαίρεση. Και νομίζω από Salzburg είναι προτιμότερο να συνδιαστεί αυτή η εκδρομή.
Αλήθεια δρομολόγιο με λεωφορείο δεν υπάρχει από Βιέννη?
Από ότι είδα δεν υπάρχει λεωφορείο, αλλά αν αντέχεις την ταλαιπωρία, υπάρχει βραδινό τρένο οπότε γλιτώνεις τα έξοδα μιας διανυκτέρευσης.
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Οντως λίγο ταλαιπωρία μου ακούγεται.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Δηλαδή απ' οτι κατάλαβα για να πας από Βιέννη στο Χάλστατ θέλει το άτομο 97€ (αν είναι 2 άτομα τουλάχιστον).
Αυτο ειναι για τη μια διαδρομη;;
Παντως,αν το προγραμματισεις και το κλεισεις απο internet,ειναι 19 ευρω το ατομο η μια διαδρομη.
Μη νομίζεις οτι και το Salzburg είναι κοντά
Γιατι δεν προτιμησατε να πατε Σαλτσμπουργκ;ειναι πανεμορφο...
Το οδόστρωμα ολισθηρό κλπ
Πιστευω οτι οι αυστριακοι αυτοκινητοδρομοι,ειναι απο τους καλυτερους της Ευρωπης.
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
19 ευρώ το άτομο? που το είδες αυτό? και για ποια διαδρομή? Γιατί το ταξίδι έχει δυο σκέλη: Βιέννη- Attnang Puchheim και Attnang Pucheim - Hallstatt. Εχω ακούσει οτι το σάλζμπουργκ είναι πανέμορφο, αλλά ακόμα καλύτερα λόγια είχα ακούσει για το χάλστατ. Και ήθελα πολύ να δώ και αλπικό τοπίο. Επίσης είχαμε και ολίγον ξεποδαριαστεί απο το τρελό περπάτημα στη Βιέννη 5 ημέρες απο το πρωί ως το βράδυ και στο σάλζμπουργκ επειδή είναι επίσης μεγάλη πόλη και θα θέλαμε να την δούμε όλη σε μία ημέρα, θα ξεπατωνόμασταν τελείως! Εν τω μεταξύ ο φίλος μου ήταν χειρουργημένος στη μέση πριν απο 1 μήνα. Ετσι λοιπόν ξεκουραστήκαμε λίγο στο τρένο για χάλστατ αφού καθήσαμε για 3.5 ώρες ώσπου να φτάσουμε και άλλες τόσες όταν επιστρέψαμε. Plus το χωριουδάκι είναι μικρό και το περπατήσαμε σχετικά σύντομα. Αλλά δεν το μετάνοιωσα στιγμή που πήγα. Το σκηνικό ήταν ονειρικό.

Επίσης τα 97 ευρώ το άτομο είναι για όλο το ταξίδι (Βιέννη-χάλστατ) πήγαινε-έλα, αυθημερόν.
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
19 ευρώ το άτομο? που το είδες αυτό? και για ποια διαδρομή?
Αν πας στη σελιδα των τρενων και βαλεις τις 2 πολεις που ειπες και καποια μεταγενεστερη ημερομηνια,θα βρεις εισιτηρια απο 19 ευρω...19χ2=38+38=76 πηγαινε-ελα για 2 ατομα.
Μπορει να ειναι κατευθειαν η και με 1 η 2 στασεις.Ειναι εισιτηρια που τα ονομαζει
"SparSchiene Austria tickets"και πρεπει να τα κλεισεις απο το ιντερνετ και υποθετω,οσο πιο γρηγορα,τοσο περισσοτερα δρομολογια με αυτη τη τιμη.
Δεν το εχω κανει αυτο το ταξιδι,αλλα ευκολα βρισκεις ακρη.
 

greco

Member
Μηνύματα
1.144
Likes
3.315
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος Τουρκιας
Και η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι απο Βιεννη δεν προσφερεται για μονοημερη το Χαλστατ.Μπραβο σας βεβαια που το καταφερατε,αλλα σαφως απο Σαλτσμπουργκ ειναι καλυτερα.Εμεις οταν πηγαμε Σαλτσμπουργκ δεν προλαβαμε να παμε,αλλα σε αλλο ταξιδι πηγαμε απο το Λιντς που κι αυτο δεν ηταν πολυ κοντα.Να προσθεσω επισης οτι το Χαλστατ ειναι οντως πανεμορφο αλλα υπαρχουν πολλα χωρια της αυστριακης,της ελβετικης αλλα και της γερμανικης υπαιθρου που ειναι διπλα σε λιμνες κι ειναι εξισου ονειρικα.
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Αν πας στη σελιδα των τρενων και βαλεις τις 2 πολεις που ειπες και καποια μεταγενεστερη ημερομηνια,θα βρεις εισιτηρια απο 19 ευρω...19χ2=38+38=76 πηγαινε-ελα για 2 ατομα.
Μπορει να ειναι κατευθειαν η και με 1 η 2 στασεις.Ειναι εισιτηρια που τα ονομαζει
"SparSchiene Austria tickets"και πρεπει να τα κλεισεις απο το ιντερνετ και υποθετω,οσο πιο γρηγορα,τοσο περισσοτερα δρομολογια με αυτη τη τιμη.
Δεν το εχω κανει αυτο το ταξιδι,αλλα ευκολα βρισκεις ακρη.
Tα είδα και εγώ. Εμείς τα βγάλαμε την ίδια ημέρα γιατί το αποφασίσαμε τελευταία στιγμή, οπότε γι΄αυτό μπορεί να ήταν πιο ακριβά, plus οτι ήταν και μέσα στα Χριστούγεννα. Ομως βλέπω οτι την τιμή των 19 ευρώ δεν την έχει για επιστροφή την ίδια ημέρα αλλά την επόμενη. Τουλάχιστον στις ημερομηνίες που είδα εγώ. Αρα ίσως είναι σκόπιμο να κάνεις και μια διανυκτέρευση για τα το ευχαριστηθείς καλύτερα. Σε κάθε περίπτωση το καλύτερο είναι να βγάζεις εισιτήρια απο το internet και αρκετές ημέρες πριν για να πετύχεις καλύτερες τιμές, εαν έχεις αποφασίσει οτι σίγουρα θα πας.

Επίσης αυτά τα εισιτήρια που αναφέρεις, όπως και τα einfach tickets, έχουν και αυτά κάποιους περιορισμούς και όρους στη χρήση τους, οπότε πριν τα εκδόσει κάποιος να ενημερωθεί απο το site σχετικά.

Και η προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι απο Βιεννη δεν προσφερεται για μονοημερη το Χαλστατ.Μπραβο σας βεβαια που το καταφερατε,αλλα σαφως απο Σαλτσμπουργκ ειναι καλυτερα.Εμεις οταν πηγαμε Σαλτσμπουργκ δεν προλαβαμε να παμε,αλλα σε αλλο ταξιδι πηγαμε απο το Λιντς που κι αυτο δεν ηταν πολυ κοντα.Να προσθεσω επισης οτι το Χαλστατ ειναι οντως πανεμορφο αλλα υπαρχουν πολλα χωρια της αυστριακης,της ελβετικης αλλα και της γερμανικης υπαιθρου που ειναι διπλα σε λιμνες κι ειναι εξισου ονειρικα.
Dear greco, θέλω να σου πω οτι βασικά εσύ ήσουν η αιτία που πήγα στο χάλστατ. Είχες βάλει πιο παλιά μια φανταστική φωτό στο προφίλ σου, που ενώ νόμιζα οτι ήταν στο Κόμο, μας ανέφερες οτι ήταν σε κάποιο χάλστατ!! Και τότε είπα στον εαυτό μου οτι σύντομα θα επισκεφθώ αυτό το μέρος. Και μετά απο περίπου ένα χρόνο το έκανα. Και σε ευχαριστώ πολύ γι΄αυτό!!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom