Αυστρία Tips για Βιέννη και Hallstatt

taver

Member
Μηνύματα
12.476
Likes
28.920
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οκ. Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όντως ο χρόνος είναι περιορισμένος. Στις γραφικές πόλεις που αναφέρει κάνει καμία στάση ή μόνο στο Hallstatt;

Δεν έχω πρόβλημα με τα γκρουπ για μονοήμερη όταν οι μετακινήσεις με τα μέσα είναι πολύπλοκες. Ίσα ίσα που τις βρίσκω ως τις πιο βολικές και αξιόπιστες λυσεις κι ας χάνω τον τίτλο του ταξιδευτή!
καμμία άλλη στάση. Εμείς ήμασταν γκρούπ 2 ατόμων, και πάλι κανένα flexibility.
Ανεβήκαμε π.χ. πάνω με το τελεφερίκ, και πριν προλάβουμε να το απολαύσουμε λίγο, ήταν σε φάση "άντε, την πήρατε τη φωτογραφία, πάμε κάτω τώρα".
Επί της αρχής, ούτε κι εγώ έχω προβλημα. Κάποιες εκδρομές είναι καλές. Αυτή ηταν μέτρια - τουλάχιστον δεν είχε στάσεις για shopping...
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.538
Likes
8.497
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Το χεις δοκιμάσει; Αξίζει; Φυσικά αν κάποιο άλλο μέλος το χει δοκιμάσει επίσης θα με ενδιέφερε να διαβάσω κριτική.
Το έκανα το τουρ, ας γράψω 2 λόγια.

Στα αρνητικά το τουρ ήταν φουλ κι από χαζομάρα τους είχαν βγάλει εισιτήριο για επιπλέον ένα άτομο. Ένας υπεύθυνος έψαχνε σε ένα μπακαλοτεφτερο με κάτι παλιοσελιδες να δει τι έχει γίνει με τις κρατήσεις. Ο ανεκδιήγητος ξεναγός ζήτησε (καθόλου ευγενικά) από μια γυναίκα να πάρει αγκαλιά το παιδί της για όλο το τουρ, είχαν πληρώσει κανονικά εισιτήριο για το παιδί και δεν δέχτηκαν. Ο ανεκδιήγητος ξεναγός ήταν ηλικιωμένος και βαριανασαινε στο μικρόφωνο, ο συνδυασμός φυσηματος ξεφυσηματος και η βαριά αυστριακή προφορά του έκανε τη ξενάγηση εκτός από δυσνόητη και κουραστική. Ο ανεκδιήγητος ξεναγός είπε πως δεν προλαβαίνουμε να ανεβούμε στην πλατφόρμα για θέα γιατί είχε πολύ κόσμο και δεν θα προλαβαιναμε στις δυόμιση ώρες παραμονής μας στην πόλη. Αν κατάλαβα καλά αυτό μάλλον δεν ίσχυε και υπήρχε κόσμος που ανέβηκε κανονικά.

Στα θετικά του τουρ είναι ότι σε μιάμιση ώρα φτάνεις στο Hallstatt εύκολα κι άνετα. Η άλλη λύση με τα μέσα περιλαμβάνει λεωφορείο, τρένο και φερυ. Κάναμε μία ολιγόλεπτη στάση στη λίμνη Wolfgangsee:

IMG_20230501_123855.jpg


Σε δυόμιση ώρες προλαβαίνεις να κάνεις μπόλικες βόλτες στην πόλη. Με ανέβασμα στην πλατφόρμα ο χρόνος θα περιοριστεί σημαντικά.

Σε κάθε περίπτωση το Hallstatt αξίζει επίσκεψη.

ΥΓ: Από Αυστρία επισκέφθηκα Βιέννη, Salzburg και Hallstatt. Και στις 3 έπεσα σε καφέ, μπαρ και φαγάδικα που δεν δέχονταν πληρωμή με κάρτα. Απόδειξη προφανώς δεν έδωσαν ούτε ζωγραφιστή. Η λίστα με πόλεις που δεν έχω λάβει απόδειξη συνεχίζει να αυξάνεται με αμείωτο ρυθμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.463
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom