Αυστρία Tips για Βιέννη και Hallstatt

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
...Σου γραφω γιατί είδα ότι ζητάς πληροφοριες. Εγώ πήγα με αμάξι αλλά αν μπορώ κάπου να βοηθήσω .. ευχαρίστως.. κάνω copy paste μέρος είναιαποπαραμυθένιοτην ιστορία που είχα γράψει: ," είναι τόσο ομορφο όσο φαίνεται στις φωτογραφίες!! Αν πάτε με αμαξι λοιπόν ο δρόμος είναι πάρα πολύ καλός. Βασικά όλοι οι δρόμοι στην Αυστρία είναι πάρα πολύ καλοί και οι Αυστριακοί ΤΡΕΧΟΥΝ πολύ.....

Όταν θα φτάσετε Hallstatt να περάσετε το τούνελ και να παρκάρετε μέσα στο χωριό. Έχει parking που φυσικά πληρώνεις αλλά δεν είναι πολύ ακριβό. Περπατάς με τα πόδια όλο το χωριό. Είναι πολύ μικρό πάρα πολύ γραφικό με την λίμνη και τα σπιτάκια και τα μαγαζάκια. Απο φαγητό δεν ξέρω να σας πω τι έχει γιατί φτάσαμε νωρίς.
Δίπλα στο parking έχει το τελεφερίκ που σε πάει ψηλά και αν θές μπαίνεις μέσα στο αλατωρυχείο. Μόνο να ανέβεις ή μόνο να κατέβεις με το τελεφερίκ 9 ευρώ/άτομο, ανέβα + κατέβα με τελεφερίκ 16 ευρώ/άτομο, ανέβα + κατέβα με τελεφερίκ + βόλτα μέσα στο αλατωρυχείο 30 ευρώ/άτομο. Στο χωριό να πάτε είναι πάρα πολύ ονειρικά!!!"
@MATH Σε ευχαριστώ πολύ! αλλά η ανησυχία μου παραμένει για το τρένο που θα μας αφήσει στον σταθμό και τι κάνουμε μετά από αυτό για να πάμε στο χωριό..
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
@MATH Σε ευχαριστώ πολύ! αλλά η ανησυχία μου παραμένει για το τρένο που θα μας αφήσει στον σταθμό και τι κάνουμε μετά από αυτό για να πάμε στο χωριό..
Καλησπέρα. Αν και εγώ έχω πάει με αυτοκίνητο,σου παραθέτω ότι γνωρίζω ελπίζοντας πως θα σε βοηθήσω έστω και λίγο. Απ΄όσο ξέρω υπάρχουν 2 σιδηροδρομικοί σταθμοί που καλύπτουν το Hallstatt. Είναι το Hallstatt Station και το Hallstatt Markt. Αν κατεβείτε στο Station υπάρχει ferry το οποίο σας πηγαίνει στο χωριό αν βγείτε Markt πηγαίνετε με τα πόδια. Πρέπει να προσέξετε ποια διαδρομή θα επιλέξετε γιατί κάποιες περνάνε μέσω Steinach και διαρκούν περισσότερη ώρα. Επίσης καλό είναι να προσέξετε από ποιον σταθμό της Βιέννης φεύγει το αντίστοιχο τρένο γιατί υπάρχουν τρένα που ξεκινούν από τον Hauptbahnhof αλλά και από τον Westbahnhof για Hallstatt. Σας εύχομαι να περάσετε υπέροχα σ αυτή την υπέροχη χώρα!
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Είναι το Hallstatt Station και το Hallstatt Markt. Αν κατεβείτε στο Station υπάρχει ferry το οποίο σας πηγαίνει στο χωριό αν βγείτε Markt πηγαίνετε με τα πόδια. Πρέπει να προσέξετε ποια διαδρομή θα επιλέξετε γιατί κάποιες περνάνε μέσω Steinach και διαρκούν περισσότερη ώρα. Επίσης καλό είναι να προσέξετε από ποιον σταθμό της Βιέννης φεύγει το αντίστοιχο τρένο γιατί υπάρχουν τρένα που ξεκινούν από τον Hauptbahnhof αλλά και από τον Westbahnhof για Hallstatt.
@tsampi90 Έχω ψάξει εισιτήρια μέσω της OBB - και γράφει ότι τρένο φεύγει από Wien Hbf (είναι κεντρικός σταθμός?) προς Hallstat Bahnhof (που είναι αυτό o_O).... Τιμή στα 19€ μονή διαδρομή το άτομο μέχρι τώρα.
Το ξενοδοχείο μας είναι το Best Western Amedia Plus μας είπαν 20 λεπτάκια περπάτημα προς Σταθμό.. Δεν γνωρίζω αν έχουμε άλλες επιλογές για μεταφορά... Μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου πάλι?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Είναι το Hallstatt Station και το Hallstatt Markt. Αν κατεβείτε στο Station υπάρχει ferry το οποίο σας πηγαίνει στο χωριό αν βγείτε Markt πηγαίνετε με τα πόδια. Πρέπει να προσέξετε ποια διαδρομή θα επιλέξετε γιατί κάποιες περνάνε μέσω Steinach και διαρκούν περισσότερη ώρα. Επίσης καλό είναι να προσέξετε από ποιον σταθμό της Βιέννης φεύγει το αντίστοιχο τρένο γιατί υπάρχουν τρένα που ξεκινούν από τον Hauptbahnhof αλλά και από τον Westbahnhof για Hallstatt.
@tsampi90 Έχω ψάξει εισιτήρια μέσω της OBB - και γράφει ότι τρένο φεύγει από Wien Hbf (είναι κεντρικός σταθμός?) προς Hallstat Bahnhof (που είναι αυτό o_O).... Τιμή στα 19€ μονή διαδρομή το άτομο μέχρι τώρα.
Το ξενοδοχείο μας είναι το Best Western Amedia Plus μας είπαν 20 λεπτάκια περπάτημα προς Σταθμό.. Δεν γνωρίζω αν έχουμε άλλες επιλογές για μεταφορά... Μπορείς να μας δώσεις τα φώτα σου πάλι?:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Καλησπέρα και πάλι!Ο Hbf είναι ο Hauptbahnhof δηλαδη ο κεντρικός σταθμός.Ο Hallstatt Bahnhof είναι ο πρώτος που σου ανέφερα στον οποίο μόλις βγείτε υπάρχει ferry που σας περνάει απέναντι στο χωριό.Όσον αφορά το ξενοδοχείο,το έψαξα λίγο και απ'ότι βλέπω είναι 40 λεπτά περπάτημα μέχρι τον Hauptbahnhof.Καλύτερα να πάτε από τη στάση Viehmarktgasse στα 2 λεπτά από το ξενοδοχείο σας,να πάρετε το τρόλει 18 και μετά από 6 στάσεις να κατεβείτε στη στάση Wien Hauptbahnhof. Πόσες μέρες θα μείνετε στη Βιέννη; :)
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
@tsampi90 σ'ευχαριστώ :clap:πολυ κατατοπιστική. 6 βράδυα ειναι το πρόγραμμα για Βιέννη και ακόμα δεν ασχοληθήκαμε που θα παμε στο κέντρο. Σκεφτόμαστε και για 1 εκδρομή Μπρατισλάβα. Κάθε εισήγηση δεκτή ;)
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Καλημέρα,

Το σκέφτομαι και εγώ για το συγκεκριμένο ταξίδι (1 εβδομάδα με 1 μέρα Μπρατισλάβα, 1 Σάλτζμπουρκ και Hallstatt).
Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο φτάνουν οι μέρες και αν ο Χειμώνας αξίζει. Δηλαδή είναι καλύτερα να δεις Hallstatt καλοκαίρι η χειμώνα (για Βιέννη και Μπρατισλάβα θεωρώ ότι είναι το ίδιο)
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
@tsampi90 σ'ευχαριστώ :clap:πολυ κατατοπιστική. 6 βράδυα ειναι το πρόγραμμα για Βιέννη και ακόμα δεν ασχοληθήκαμε που θα παμε στο κέντρο. Σκεφτόμαστε και για 1 εκδρομή Μπρατισλάβα. Κάθε εισήγηση δεκτή ;)
Για Μπρατισλάβα πάλι θα πάρετε το τρένο ή λεωφορείο (π.χ.flixbus-τα εισιτήρια ξεκινούν από 5ευρώ) από τον Κεντρικό Σταθμό(Hauptbahnhof) Στην Βιέννη υπάρχουν πολλά πράγματα να δείτε και είναι μια πόλη που πρέπει να την περπατήσετε. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν θα χρησιμοποιήσετε τα μέσα αφού υπάρχουν πολλά αξιοθέατα που βρίσκονται μακριά από το κέντρο.'Οπως το Belvedere,Prater και φυσικά το Schoenbrunn.
https://shop.wienerlinien.at/index.php/product/7/show/0/0/0/0/buy
Εδώ θα βρεις πληροφορίες για τα εισιτήρια των μέσων.
https://www.vienna.at/features/u-bahn-plan-fuer-wien
Εδώ παραθέτω έναν χάρτη του μετρό της Βιέννης (U-bahn)
Όσον αφορά τα αξιοθέατα υπάρχουν πολλές ιστορίες που αναφέρονται με λεπτομέρειες σ'αυτά. Εγώ θα σου πρότεινα να μην διστάσεις να επισκεφθείς την Ελληνική Εκκλησία της Αγίας Τριάδας,στην οποία στεγάζεται και το Ελληνικό σχολείο της Βιέννης.Είναι κοντά στον Άγιο Στέφανο και λίγο παρακάτω αν περπατήσετε θα δείτε και ένα μικρό μνημείο προς τιμήν του Ρήγα Φερραίου,ο οποίος δολοφονήθηκε στη Βιέννη. Να φάτε schnitzel ,knoedel, να δοκιμάσετε και frittaten suppe και Kasekreiner(λουκάνικα)(αν και το φαγητό είναι θέμα γούστου).Δυστυχώς τον Αύγουστο δεν είναι ανοιχτή η Όπερα,στην οποία θα σας πρότεινα να παρακολουθήσετε κάποια παράσταση, αλλά είναι ανοιχτό το πάρκο του Prater. Υπάρχουν combo tickets για διάφορα attractions,τα οποία θα σας πρότεινα να προμηθευτείτε ανάλογα με τις προτιμήσεις σας.Προσωπικά οι σοκολάτες Mozart δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα,αλλά οι σοκοφρέτες Manner είναι οι καλύτερες που υπάρχουν.. Μπείτε σε ένα Billa για να τις προμηθευτείτε σε καλύτερες τιμές.;)
Για ποτό προτεινω Skybar στην Kaertner Strasse και για φαγητό το 1516(ξεφεύγει λίγο από το τυπικό Αυστριακό στυλ βέβαια)Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο.Είμαι στη διάθεση σου για ό,τι άλλο χρειαστείς. :)

Καλημέρα,

Το σκέφτομαι και εγώ για το συγκεκριμένο ταξίδι (1 εβδομάδα με 1 μέρα Μπρατισλάβα, 1 Σάλτζμπουρκ και Hallstatt).
Καταρχάς θα ήθελα να ρωτήσω κατά πόσο φτάνουν οι μέρες και αν ο Χειμώνας αξίζει. Δηλαδή είναι καλύτερα να δεις Hallstatt καλοκαίρι η χειμώνα (για Βιέννη και Μπρατισλάβα θεωρώ ότι είναι το ίδιο)
Καλησπέρα. Ότι έγραψα παραπάνω ισχύει και για σένα. Η Αυστρία είναι πανέμορφη όλες τις εποχές του χρόνου. Το Hallstatt αξίζει και το χειμώνα, ειδικά αν είναι χιονισμένο. Μόναδική επιφύλαξη είναι η λειτουργία των γραμμών του τρένου προς το χωριό σε περίπτωση υψηλής χιονόπτωσης. Σ'αυτό δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά. :) Μια εβδομάδα είναι ένα καλό χρονικό διάστημα για να δεις κάποια πράγματα στη Βιέννη και να κάνεις την μονοήμερη στη Μπρατισλάβα. Για Salzburg δεν ξέρω αν θα χρειαζόσουν και μια 2η διανυκτέρευση ώστε να προλάβεις να δεις και την πόλη. Πρέπει να λάβεις υπόψιν τις ώρες που θα χρειαστείς για μεταφορά από Βιέννη.Εκτός βέβαια και αν πας με αμάξι που θα σε βολέψει καλύτερα στην οργάνωση του προγράμματος. :)
 
Last edited:

fanis2506

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπέρα παιδιά
Σκέφτομαι και γω να κάνω αυτή τη διαδρομή Βιέννη - Χάλσταατ.Απ οτι έχω δει σε προηγούμενα ποστ οι τιμές των εισητηρίων στα τρένα είναι κάπως τσιμπιμένες έχω την εντύπωση πως συμφέρει καλύτερα αν είναι για μονοήμερη να νοικιάσεις αμάξι (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα) και να πας με την ησυχία σου ή κάνω λάθος?
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Καλησπέρα παιδιά
Σκέφτομαι και γω να κάνω αυτή τη διαδρομή Βιέννη - Χάλσταατ.Απ οτι έχω δει σε προηγούμενα ποστ οι τιμές των εισητηρίων στα τρένα είναι κάπως τσιμπιμένες έχω την εντύπωση πως συμφέρει καλύτερα αν είναι για μονοήμερη να νοικιάσεις αμάξι (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα) και να πας με την ησυχία σου ή κάνω λάθος?
Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι μια καλή λύση για κάποιον που δεν θέλει να ταξιδέψει με το τρένο. Ο δρόμος για Halstatt σε κάποια σημεία χρειάζεται λίγη προσοχή, αν υπάρχει χιονόπτωση. Ένα μικρό μειονέκτημα στο χωριό είναι το παρκινγκ.Υπάρχουν 2 ή 3 χώροι στάθμευσης αλλά στις περιόδους με υψηλή επισκεψιμότητα (π.χ. Χριστούγεννα) δυσκολεύεσαι να βρεις ελεύθερη θέση. Βέβαια,όλα είναι θέμα τύχης σ'αυτό οπότε απλά το αναφέρω για να το έχει κάποιος υπόψιν.:)
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Καλημέρα σε όλου!
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας για ακόμη μια φορά...
Έχω κλείσει να πάω στην Βιέννη το καλοκαίρι και θέλω να πάω και μια ημερήσια στο Hallstatt με τρένο θέλω να μου επιβεβαιώσει κάποιος γνώστης ότι το ακόλουθο δρομολόγιο είναι το σωστό ή αν υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ευκολότερος ίσως..

Wien Hbf (Destination Frankfurt Main) to Wels Hbf (ανταπόκριση)
Wels Hbf (destination Freilassing Oberbayern) to Attnang-Puchheim Bahnhof (ανταπόκριση)
Attnang-Puchheim Bahnhof (destination Stainach-Irdning Bahnhof) to Hallstatt Bahnhof

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια σας
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλημέρα. Γιατι προτιμάς αυτό με τις 2 στάσεις και όχι αυτό με την μια στάση να ξεμπερδεύεις?
Μέσω ΟΒΒ θα κλείσεις?
 

fotini_22

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Δεν το προτιμούσα, απλά είχα μπερδευτεί... Τελικά έκλεισα το δρομολόγιο με μια ανταπόκριση στο Attnang-Puchheim και τερματισμό στο hallstatt και μετά καραβάκι. Πρόλαβα και την τιμή των 19€. Θα βρίσκομαι λοιπόν στο Hallstatt για 6 - 7 ώρες περίπου και σκεφτόμουν μόλις φτάσουμε να ανέβουμε με το τελεφερίκ επάνω για την θέα.
Γνωρίζετε πόση ώρα είναι το κατέβασμα με τα πόδια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom