Αυστρία Tips για Βιέννη και Hallstatt

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Δεν το προτιμούσα, απλά είχα μπερδευτεί... Τελικά έκλεισα το δρομολόγιο με μια ανταπόκριση στο Attnang-Puchheim και τερματισμό στο hallstatt και μετά καραβάκι. Πρόλαβα και την τιμή των 19€. Θα βρίσκομαι λοιπόν στο Hallstatt για 6 - 7 ώρες περίπου και σκεφτόμουν μόλις φτάσουμε να ανέβουμε με το τελεφερίκ επάνω για την θέα.
Γνωρίζετε πόση ώρα είναι το κατέβασμα με τα πόδια?
Δεν πηγα ακομα.Και εγω αλλο μηνα.. Μονο η @tsampi90 αν μπορεί θα μας απαντήσει
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Δεν πηγα ακομα.Και εγω αλλο μηνα.. Μονο η @tsampi90 αν μπορεί θα μας απαντήσει
Καλησπέρα! Θέλετε να ανεβείτε μόνο για τη θέα ή και να επισκεφθείτε τα ορυχεία αλατιού; Μόνο για το τελεφερικ με επιστροφή το εισιτήριο είναι γύρω στα 18ευρώ (αν δεν έχει αλλάξει κάτι βέβαια).Με τα πόδια υπολόγισε γύρω στη 1 με 1 μιση ώρα.(εξαρτάται από τις αντοχές και τους ρυθμούς του καθένα βέβαια):)
 

kyriakosv

Member
Μηνύματα
41
Likes
3
Χαίρεται,

Για διαμονή Σάββατο-Σάββατο σκέφτομαι το εξης:
Σάββατο-Κυριακή-Δευτέρα : Βιέννη
Τρίτη-Τετάρτη :Σάλτζμπουρκ
Πέμπτη : Χόλστατ
Παρασκευή : Βιέννη.

Πώς σας φαίνεται; Στο Χόλστατ συμβουλεύετε να διανυκτερεύσουμε; Είναι χιονισμένο αρχές Δεκέμβρη;
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Πώς σας φαίνεται; Στο Χόλστατ συμβουλεύετε να διανυκτερεύσουμε; Είναι χιονισμένο αρχές Δεκέμβρη;
Γεια σας: Μόλις επιστρέψαμε από το ταξίδι μας στη Βιέννη και στο Χάλστατ. Και ένα έχω να πω: Παραμυθένιο.
Βεβαίως και αξίζει η διαμονή. Εμείς πήγαμε με τρένο από Βιέννη (θέλαμε 3,5 ώρες) και μείναμε εκεί περίπου 5 ώρες. Δεν μας έφθασαν! Ναι μεν είναι μικρό το χωριουδάκι και το γυρνάς όλο αλλά κολλάς στην ομορφιά του τοπίου και δεν ξεκολλάς. Σίγουρα κάποτε θα το επισκεφτούμε και θα διανυκτερεύσουμε.
20190801_121139.jpg
 

fanis2506

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Καλησπερα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το καραβάκι που σε περνάει απέναντι στο χωριό.Το εισιτήριο απο που το προμηθεύεσαι και αν θυμάται κάποιος την τιμή του.

Ευχαριστώ πολύ!
 

Spy_I

Member
Μηνύματα
67
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μαλδίβες
Καλησπερα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το καραβάκι που σε περνάει απέναντι στο χωριό.Το εισιτήριο από που το προμηθεύεσαι και αν θυμάται κάποιος την τιμή του.

Ευχαριστώ πολύ!
Πήγα πέρσι καλοκαίρι. Πουλάνε εκεί στο καράβι μόλις σε κατεβάσει το τρένο. Μην ανησυχείς. Νομίζω είναι στα 7-8 ευρώ.
 

fanis2506

Member
Μηνύματα
12
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΟΥΒΑ
Πήγα πέρσι καλοκαίρι. Πουλάνε εκεί στο καράβι μόλις σε κατεβάσει το τρένο. Μην ανησυχείς. Νομίζω είναι στα 7-8 ευρώ.
Σε ευχαριστώ πολύ και καλές γιορτές
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Καλησπερα σας!

Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το καραβάκι που σε περνάει απέναντι στο χωριό.Το εισιτήριο απο που το προμηθεύεσαι και αν θυμάται κάποιος την τιμή του.

Ευχαριστώ πολύ!
Πήρα το καραβάκι τον περασμένο μήνα και κόστιζε 3€ (6€ με επιστροφή).
 

fanisbal3

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, καλή χρονιά εύχομαι και με πολλά ταξίδια. Θα βρίσκομαι στην Βιέννη στις αρχές του Φεβρουαρίου και σκέφτομαι να συνδυάσω τη διαμονή με κάποια roadtrip σε Χααλστατ/Σάλτσμπουργκ/Ίνσμπρουκ (σε κάποιο απ' όλα τέλος πάντων). Γνωρίζετε εάν η διαδρομή προς τα ανωτέρω μέρη θα είναι δύσκολη κατά το διάστημα αυτό και εάν θα πρέπει το αυτοκίνητο να έχει χιονολαστιχα για να ανέβει ; Ρωτάω γιατί σε έρευνα που έκανα για ενοικίαση αυτοκινήτου σε άλλες περιπτώσεις συμπεριλαμβάνονται τα χιονολαστιχα και σε άλλες όχι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom